Prečo nepiť alkohol?

overil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Prečo nepiť alkohol?
Obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Alkohol patrí medzi najrozšírenejšie psychoaktívne látky na svete, konkrétne spadá do kategórie drog tlmiacich centrálny nervový systém (CNS).
  • Spomaľuje činnosť mozgu, nervovú aktivitu a utlmuje fungovanie rôznych životne dôležitých funkcií v tele.
  • Hoci má alkohol v malom množstve stimulačné účinky, väčšie množstvo vedie k negatívnym účinkom, ako je oneskorená reakčná doba, porucha kognitívnych funkcií, nezreteľná reč a sedácia.

Kultúrne aspekty a sociálne úlohy alkoholu

Dôvodom jeho popularity i ospevovanosti je významný fakt, že alkohol má v mnohých kultúrach dlhú a zložitú históriu, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. V rôznych civilizáciách bola táto droga často používaná pri náboženských obradoch, slávnostiach a spoločenských udalostiach – napríklad v starovekom Grécku a Ríme bolo víno považované za dar od bohov a jeho konzumácia tak neoddeliteľnou súčasťou mnohých rituálov a spoločenských stretnutí. V mnohých ďalších kultúrach alkohol slúži ako symbol pohostinnosti a býva neoddeliteľným prvkom osláv, svadieb či pohrebov. A keďže táto tradícia pretrváva dodnes, abstinencia môže byť pre mnohých ľudí obtiažnou až nemožnou kvôli (ale nielen) hrozbe spoločenskej ostrakizácie.

Sociálna rola alkoholu sa tiež odráža v jeho vnímaní ako prostriedku na uvoľnenie a nadviazanie kontaktov. Je často vnímaný ako „pomocník“ pre zníženie sociálneho napätia a prehĺbenie medziľudských vzťahov (eliminácia ostychu, zlepšenie nálady, uľahčenie komunikácie). Tento spoločenský tlak tak spravidla vedie k tomu, že jedinec alkohol pije proti svojej vôli s vedomím jeho negatívnych vplyvov na zdravie a osobný život. Kultúra pitia je tak hlboko zakorenená, že odmietnutie jedného pohára, piva či panáka môže byť vnímané ako neúctivé alebo dokonca divné.

Vplyv na pečeň, srdce, mozog a ďalšie orgány

Je na mieste podotknúť, že konzumácia alkoholu má závažné a širokospektrálne dopady na ľudské zdravie, pričom jedným z najviac postihnutých orgánov je pečeň. Tá hrajú kľúčovú úlohu pri eliminácii odpadových a cudzorodých látok z tela (čiže „detoxikácii“), metabolizácii alkoholu či liečiv a pri mnohých ďalších procesoch. Pri dlhodobom a nadmernom pití alkoholu dochádza k jej preťaženiu, čo často ústi k alkoholovej hepatitíde, steatóze (stukovaniu pečene) a k cirhóze – nezvratné poškodenie pečeňového tkaniva vedúce k zlyhaniu pečene a v horších prípadoch k smrteľným komplikáciám.

Alkohol tiež významne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém. Medzi reprodukované mýty patrí to, že jeho striedma konzumácia, najmä červeného vína, má pozitívne účinky na srdce. Pravdou je ale skôr to, že alkoholické nápoje srdcový sval oslabujú, čo zhoršuje jeho schopnosť efektívne pumpovať krv. Všetka konzumácia alkoholických nápojov je navyše spojená so zvýšeným rizikom vysokého krvného tlaku, kardiomyopatie, arytmií a cievnych mozgových príhod. Kvôli hromadeniu tuku v krvi sa u niektorých jedincov objavuje aj ateroskleróza a následný infarkt myokardu.

V neposlednom rade je ďalším kriticky postihnutým orgánom mozog. Alkohol spôsobuje niečo, čomu sa hovorí neurotoxický účinok, smerujúci ku krátkodobým i dlhodobým zmenám v mozgovej funkcii – ide o zhoršenie pamäti, zníženú koordináciu, ale aj zmeny v správaní či trvalé poškodenie mozgu (vrátane kognitívnych deficitov, demencie a alkoholovej encefalopatie). Ovplyvnené sú tiež neurotransmitery, chemickí poslovia, ktorí sa uvoľňujú z neurónov a prenášajú signály cez synapsie do iných neurónov, svalových buniek alebo žľazových buniek. Tieto látky hrajú v nervovej sústave kľúčovú úlohu tak, že uľahčujú komunikáciu medzi bunkami a ovplyvňujú rôzne funkcie, ako je nálada, spánok a pohyb svalov. Nadmerná konzumácia alkoholu preto spôsobuje alebo zhoršuje duševné poruchy.

Tieto orgány patria medzi tie, ktoré alkohol ovplyvňuje najviac. Nie sú ale jediné. Medzi ďalšie patria napríklad:

  • pankreas,
  • žalúdok,
  • obličky,
  • pažerák,
  • štítna žľaza,
  • pohlavné orgány.
Prečo nepiť alkohol?
Obrázok z Freepik

Riziko závislosti a vplyv na psychické zdravie

Jedným z najzávažnejších rizík spojených s konzumáciou alkoholu je aj jeho vysoký potenciál závislosti. Alkoholizmus sa vyznačuje neschopnosťou sa pri konzumácii alkoholu kontrolovať, silnou túžbou po tejto droge a pokračovaním v pití napriek negatívnym dôsledkom. Závislosť na alkohole má intenzívne psychické a sociálne dopady. Najčastejšie ide o postupné narušovanie rodinných vzťahov, stratu priateľov i zamestnania a hlbokú sociálnu izoláciu. Proces liečby je navyše často náročný a vyžaduje si dlhodobú a odbornú podporu.

Neplechu dokážu alkoholické nápoje zanechať aj na psychickom zdraví – alkohol je depresogén, čo znamená, že môže zhoršovať príznaky depresie a úzkosti. Krátkodobo síce dokáže navodiť pocit uvoľnenia a lepšiu náladu, dlhodobá konzumácia alkoholu však skôr prehlbuje depresívne alebo úzkostné stavy. Kvôli svojej úlohe v chemických procesoch v mozgu sa bežne objavujú poruchy spánku, zmeny nálad a celkové zhoršenie psychickej stability. Ľudia trpiaci psychickými poruchami môžu často zisťovať, že alkohol ich stavy skôr zhoršuje a komplikuje liečbu.

5 vedeckých štúdií demonštrujúcich vplyv alkoholu na ľudské zdravie

  1. Zhoršenie imunity: oxfordská štúdia z roku 2023 zistila, že konzumácia alkoholu zvyšuje riziko viac ako 60 problémov, vrátane ochorení pečene, rôznych druhov rakoviny a kardiovaskulárnych problémov. Tento výskum hodnotil zdravotné dopady pri viac ako 200 chorobách a poukázal na rozsiahle zdravotné riziká spojené práve s užívaním alkoholu.
  2. Kardiovaskulárne problémy: nedávny výskum odhalil, že mierni pijani nemajú nižšie riziko úmrtia v porovnaní s celoživotnými nepijanmi. To spochybňuje dlhoročný názor, že umiernená konzumácia alkoholu je prospešná pre zdravie srdca, a naznačuje, že domnelé výhody môžu súvisieť skôr s inými faktormi zdravého životného štýlu než so samotným alkoholom.
  3. Zvýšená úmrtnosť: iná štúdia poukázala na znepokojujúci trend nárastu úmrtí v súvislosti s nadmerným pitím alkoholu v Spojených štátoch, najmä u žien. To poukazuje na rastúci problém konzumácie alkoholu vo verejnom zdravotníctve a jeho závažné dôsledky, ktoré sa týkajú úmrtnosti.
  4. Negatívne vplyvy na duševné zdravie: ako je naznačené vyššie, výskum už pomerne dlho poukazuje na to, že požívanie alkoholu významne zvyšuje riziko porúch duševného zdravia, vrátane depresie a úzkosti. Americká inštitúcia National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) uvádza, že u osôb, ktoré užívajú alkohol, je vyššia pravdepodobnosť výskytu týchto duševných problémov, čo môže vytvoriť začarovaný kruh závislosti a zhoršovanie duševného zdravia.
  5. Alkohol a riziko nádorových ochorení: metaanalýza NIAAA demonštruje aj to, že aj nízka konzumácia alkoholu navyšuje riziko niekoľkých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, pečene a hrubého čreva. Inštitút zdôrazňuje, že čím viac alkoholu sa konzumuje, tým vyššie je riziko, čo posilňuje klasifikáciu alkoholu ako známeho ľudského karcinogénu.

Ako požiadať o pomoc?

Rozhodnutie prestať piť alkohol je prvým a veľmi dôležitým krokom k lepšiemu zdraviu a kvalitnejšiemu životu. Priznať si, že máte problém s alkoholom a potrebujete pomoc, je ale pre mnohých ťažké. Pomocnou rukou môže byť rozhovor s niekým, komu dôverujete – člen rodiny, blízky priateľ alebo kolega. Táto osoba vám poskytne emocionálnu podporu v danom momente, ale aj pri hľadaní vhodných zdrojov a odborníkov na liečbu tejto závislosti.

V dnešnej dobe navyše existuje mnoho špecializovaných služieb a organizácií, ktoré ponúkajú pomoc ľuďom bojujúcim s alkoholizmom. Najľahšou možnosťou býva kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý odporučí vhodné liečebné programy a psychológov či psychiatrov špecializujúcich sa na závislosti. Môžete tiež využiť služby bezplatných horúcich liniek alebo online poradenstvo, kde vám odborníci poskytnú okamžitú podporu a nasmerujú vás k ďalším krokom. Podpornou asistenciou môžu byť skupiny ako Anonymní alkoholici (AA), kde môžete nájsť bezpečné a neodsudzujúce zázemie s ľuďmi zažívajúcimi podobné pocity. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že hľadanie pomoci nie je známkou slabosti, ale odvážnym krokom k obnoveniu kontroly nad svojím životom a zdravím.

Čo si z toho odniesť?

Jedna z najrozšírenejších psychoaktívnych látok, alkohol, bola a je neoddeliteľnou súčasťou spoločenského života. Je to tak aj napriek tomu, že ide o drogu majúcu významné a fatálne dôsledky na ľudské psychické i fyzické zdravie. Alkohol spomaľuje činnosť mozgu, ovplyvňuje pečeň, zhoršuje kardiovaskulárne zdravie a podporuje depresívne alebo úzkostné stavy. Pokiaľ aj vy máte pocit, že s alkoholizmom bojujete alebo by ste v budúcnosti mohli, neváhajte sa obrátiť na svojich blízkych a odborníka, ktorí vám s týmto problémom pomôžu.

Vplyv konzumácie vína na ľudské zdravie
Vplyv konzumácie vína na ľudské zdravie
Hovorí sa, že 1 pohár vína denne zdraviu prospieva. Je to však skutočne pravda?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Není pochyb o tom, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou vážných onemocnění. Čelíme však zvýšeným rizikům vzniku celé kaskády onemocnění i z jedné sklenky vína za den? Jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Ak je vaším cieľom redukcia hmotnosti a chudnutie, alkohol rozhodne nie je ten najlepší spoločník na pomoc. Ako nám alkohol škodí a aký veľký je jeho vplyv na (ne)úspešnosť diéty?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a športovci? Na prvý pohľad nezlúčiteľná dvojica, ktorá si však k sebe v skutočnosti nachádza cestu celkom ľahko. Aký vplyv to má na športovú výkonnosť, hormonálne hladiny či efektivitu budovania svalovej hmoty?
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
O alkohole sa niekedy hovorí, že v malom množstve neškodí. Sú však tieto tvrdenia založené na vedeckých štúdiách?
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Piť, či nepiť. To je dilema, ktorej sme vystavení v teplých letných dňoch azda všetci. Je však možné dopriať si polliter vychladeného piva, pohárik vínneho striku či plechovku piva ovocného a pritom nepriberať, alebo dokonca chudnúť?
Může být závislost na jídle a cukru stejná jako na drogách?
Může být závislost na jídle a cukru stejná jako na drogách?
V dnešní době máme tolik možností dopřát si jídlem, že nevíme, co si dát dříve. Někteří z nás se však mohou dostat až do fáze, kdy mluví o tom, že jsou na jídle závislí. Je to možné?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?