- Skinny fat znamená zvýšené množstvo tukového tkaniva aj pri normálnej telesnej hmotnosti.
- Pri bežnom vyšetrení spojenom s výpočtom BMI nemusí byť tento problém odhalený.
- Na rozvoji obezity s normálnou hmotnosťou sa pravdepodobne podieľa väčšie množstvo ovplyvniteľných i neovplyvniteľných faktorov.
Čo je skinny fat?
Skinny fat môžete v literatúre nájsť pod mnohými názvami, ako obezita s normálnou hmotnosťou, metabolická obezita, sarkopenická obezita alebo štíhla obezita. V roku 2006 bola „obezita s normálnou hmotnosťou“ popísaná ako stav, keď má jedinec vysoké množstvo telesného tuku, aj keď podľa hmotnosti nepatrí do kategórie so zvýšeným rizikom (teda nadváha alebo obezita). Tento problém sa rieši najmä v Ázii, kde je podľa výskumov jeho incidencia najvyššia.
Štíhla obezita môže byť dlhodobo prehliadaná, obzvlášť pokiaľ sa daný človek spolieha na BMI, ktorý tento stav neodhalí. U drobných postáv s na prvý pohľad normálnou hmotnosťou a bez viditeľného množstva tuku často nemusí spozorovať podozrenie ani lekár alebo iný zdravotnícky pracovník.
Čo je BMI a na čo slúži, sa dozviete v článku Je BMI index dobrý ukazovateľ zdravia?
„Hranice“ nadváhy a obezity
Nadváha a obezita znamenajú zvýšenie telesnej hmotnosti a telesného tuku nad normálnu hranicu, čo má mnoho negatívnych dôsledkov na celkové zdravie. Typickými príkladmi sú zvýšenie rizika poškodenia funkcie srdca a ciev, rozvoj zápalového prostredia v tele, poškodenie pohybového aparátu alebo nadmerná sekrécia niektorých látok pochádzajúcich z tukovej hmoty. Podrobne si o tom môžete prečítať v článku Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
A ako sa na tieto stavy vlastne príde? Hodnotenie spočíva v 2 spôsoboch:
- Hodnotenie podľa BMI: hodnota nad 25 bodov sa označuje za nadváhu, hodnota nad 30 bodov za obezitu
- Hodnotenie podľa množstva tukovej hmoty:
- muži: nadváha pri prekročení hranice 20 %, obezita po prekonaní 25 %
- ženy: nadváha pri prekročení 30 % telesného tuku, obezita po 35 %
Na zistenie množstva telesného tuku potrebujete vykonať meranie (najčastejšie pomocou metódy InBody), na zistenie BMI vám postačí jednoduchá rovnica. Hodnotenie pomocou BMI je teda pre svoju jednoduchosť, rýchlosť a finančnú nenáročnosť v prevencii používané značne častejšie – ako už ale tušíte, pri takom vyšetrení môže problém skinny fat zostať dlho neodhalený, čo môže spôsobiť zdravotné komplikácie (pozri ďalej).
Platí však, že u ázijskej populácie je riziko takéhoto „prehliadnutia“ značne vyššie ako u európskej populácie, kde je výskyt obezity s normálnou hmotnosťou nízky. Z tohto dôvodu boli, najmä pre oblasť južnej Ázie, tieto hodnoty znížené, ako môžete vidieť v tabuľke z práce doktora Kapoora. Fenomén skinny fat je v týchto krajinách predmetom intenzívneho štúdia, pretože sa v posledných rokoch značne zvýšil podiel osôb s cukrovkou 2. typu a nadmerným množstvom telesného tuku, hoci hmotnosť sa zdá na prvý pohľad v medziach normy.
Čo môže viesť k rozvoju stavu skinny fat?
S najväčšou pravdepodobnosťou ide o súhru mnohých faktorov.
- Genetické predispozície: niektorí ľudia majú geneticky zvýšenú predispozíciu k akumulácii tukového tkaniva a gény môžu ovplyvňovať aj jeho distribúciu (teda umiestnenie na tele). Existuje hypotéza s názvom „striedavý fenotyp“, ktorá predpokladá, že pokiaľ nebolo dieťa pred narodením dostatočne vyživované, vytvorí si mechanizmy napomáhajúce šetreniu energie a ukladaniu na horšie časy. Skinny fat sa môže objaviť u žien aj u mužov a podľa výskumu sa nedá s určitosťou povedať, ktoré pohlavie je zasiahnuté častejšie.
- Nízka pôrodná hmotnosť: do istej miery súvisí s predchádzajúcim bodom, pričom bolo preukázané, že takéto deti majú skutočne k nadváhe, obezite a cukrovke 2. typu vyššie sklony.
- Spôsob stravovania: akumulácia tukového tkaniva súvisí predovšetkým s pozitívnou energetickou bilanciou. Ďalším rizikovým faktorom je teda nadmerný príjem energie, prejedanie, alebo strava s vysokou denzitou energie, čo sú typicky spracované potraviny alebo potraviny s vysokým obsahom tuku.
- Nedostatok fyzickej aktivity: nedostatok fyzickej aktivity môže podporovať pozitívnu energetickú bilanciu nízkym energetickým výdajom. Ľudia s minimom pohybu tiež majú iba malé množstvo podnetov na tvorbu a udržanie svalovej hmoty, čo môže problém skinny fat ďalej prehĺbiť.
Ako môže neodhalená štíhla obezita ovplyvniť zdravie?
- Zdravie srdca a ciev: rozsiahla analýza z roku 2022 ukazuje, že u ľudí s obezitou pri normálnej hmotnosti je významne vyšší výskyt tzv. kardiometabolických rizikových faktorov. Medzi tie patrí napr. prítomnosť diabetu mellitu, dyslipidémia (napr. zvýšená hladina celkového cholesterolu, LDL cholesterolu alebo triacylglycerolov), zvýšená hladina glukózy, vysoký krvný tlak). Autori štúdie preto upozorňujú na to, že najmä u populácie so zvýšeným výskytom stavu skinny fat je vhodné na hodnotenie celkového rizika využívať nielen BMI, ale aj stanovenie množstva telesného tuku.
- Zápalové markery: U osôb spadajúcich pod fenomén skinny fat bola identifikovaná vyššia koncentrácia zápalových markerov ako u ich náprotivkov s normálnym množstvom telesného tuku. Chronický zápal môže viesť k ďalšiemu poškodeniu zdravia srdca a ciev alebo ovplyvniť imunitný systém.
- Poruchy reprodukcie: Štúdia z roku 2024 naznačuje, že u žien s obezitou pri normálnej hmotnosti môže byť narušené aj reprodukčné zdravie – zaznamenali napr. nižší počet tzv. antrálnych folikulov a kvalitných embryí. U mužov zatiaľ v súvislosti s obezitou pri normálnej hmotnosti nebolo také šetrenie vykonané, možno však očakávať, že efekt bude podobný ako pri „klasickej“ obezite, kedy je kvalita spermií a schopnosť reprodukcie tiež negatívne ovplyvnená.
Čo s tým?
Vzhľadom na rozdielne genetické vybavenie bude stav skinny fat u niektorých osôb pravdepodobne možné ovplyvniť len do určitej miery – existujú ale efektívne stratégie, ktoré môžu viesť napr. k navýšeniu množstva svalovej hmoty, zlepšeniu celkovej výkonnosti a kardiometabolických funkcií a pod. Všeobecne sa odporúča riadiť sa zásadami zdravého životného štýlu, teda:
- Konzumovať vyváženú stravu s prevahou nespracovaných potravín, s dostatkom kvalitných bielkovín, komplexných sacharidov, nenasýtených mastných kyselín, ovocia, zeleniny, vlákniny a omega‑3 mastných kyselín. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania.
- Pravidelne športovať, a to ako v rámci aeróbneho i silového tréningu – „kardio“ podporí vašu výkonnosť a zdravie srdca a ciev, zatiaľ čo silový tréning vám pomôže budovať svalovú hmotu. Odporúčanie pre pohybovú aktivitu si môžete prečítať v článku Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
- Spať 7 – 9 hodín denne a dbať aj na kvalitu spánku. Viac sa dozviete v článku 9 tipov, ako zlepšiť spánok.
- Nefajčiť a obmedziť alkohol. Tieto látky ďalej prehlbujú rizikové faktory a zvyšujú riziko negatívneho vplyvu na vaše telo. Prehľadné informácie sme pre vás pripravili v článkoch Vplyv alkoholu na ľudské zdravie a 5 spôsobov, ako fajčenie ovplyvňuje športovú výkonnosť.
- Efektívne pracovať so stresom. Nadmerný stres môže byť ďalším rizikovým faktorom mnohých ochorení. Tipy, ako sa ho naučiť zvládať, nájdete v článku Ako zvládať stres a byť v pohode?
Čo si z toho odniesť?
Hoci fenomén skinny fat má vyšší výskyt najmä v ázijských krajinách, ani v ostatných oblastiach by nemal byť braný na ľahkú váhu – skryto totiž môže negatívne pôsobiť na vaše zdravie mnoho rokov. Príčinou rozvoja tohto stavu je pravdepodobne kombinácia genetických predispozícií, nízkej pôrodnej hmotnosti alebo environmentálne faktory a faktory životného štýlu, ako je nevhodný spôsob stravovania či nízka miera pohybovej aktivity. Štíhla obezita pritom môže negatívne pôsobiť na zdravie srdca a ciev, imunitný systém alebo napríklad reprodukciu – obdobne ako je to pri „klasickej“ obezite.