Fenomén skinny fat, čiže štíhla obezita

overil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
2
Fenomén skinny fat, čiže štíhla obezita
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Skinny fat znamená zvýšené množstvo tukového tkaniva aj pri normálnej telesnej hmotnosti.
  • Pri bežnom vyšetrení spojenom s výpočtom BMI nemusí byť tento problém odhalený.
  • Na rozvoji obezity s normálnou hmotnosťou sa pravdepodobne podieľa väčšie množstvo ovplyvniteľných i neovplyvniteľných faktorov.

Čo je skinny fat?

Skinny fat môžete v literatúre nájsť pod mnohými názvami, ako obezita s normálnou hmotnosťou, metabolická obezita, sarkopenická obezita alebo štíhla obezita. V roku 2006 bola „obezita s normálnou hmotnosťou“ popísaná ako stav, keď má jedinec vysoké množstvo telesného tuku, aj keď podľa hmotnosti nepatrí do kategórie so zvýšeným rizikom (teda nadváha alebo obezita). Tento problém sa rieši najmä v Ázii, kde je podľa výskumov jeho incidencia najvyššia.

Štíhla obezita môže byť dlhodobo prehliadaná, obzvlášť pokiaľ sa daný človek spolieha na BMI, ktorý tento stav neodhalí. U drobných postáv s na prvý pohľad normálnou hmotnosťou a bez viditeľného množstva tuku často nemusí spozorovať podozrenie ani lekár alebo iný zdravotnícky pracovník.

„Hranice“ nadváhy a obezity

Nadváha a obezita znamenajú zvýšenie telesnej hmotnosti a telesného tuku nad normálnu hranicu, čo má mnoho negatívnych dôsledkov na celkové zdravie. Typickými príkladmi sú zvýšenie rizika poškodenia funkcie srdca a ciev, rozvoj zápalového prostredia v tele, poškodenie pohybového aparátu alebo nadmerná sekrécia niektorých látok pochádzajúcich z tukovej hmoty. Podrobne si o tom môžete prečítať v článku Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?

A ako sa na tieto stavy vlastne príde? Hodnotenie spočíva v 2 spôsoboch:

Na zistenie množstva telesného tuku potrebujete vykonať meranie (najčastejšie pomocou metódy InBody), na zistenie BMI vám postačí jednoduchá rovnica. Hodnotenie pomocou BMI je teda pre svoju jednoduchosť, rýchlosť a finančnú nenáročnosť v prevencii používané značne častejšie – ako už ale tušíte, pri takom vyšetrení môže problém skinny fat zostať dlho neodhalený, čo môže spôsobiť zdravotné komplikácie (pozri ďalej).

Platí však, že u ázijskej populácie je riziko takéhoto „prehliadnutia“ značne vyššie ako u európskej populácie, kde je výskyt obezity s normálnou hmotnosťou nízky. Z tohto dôvodu boli, najmä pre oblasť južnej Ázie, tieto hodnoty znížené, ako môžete vidieť v tabuľke z práce doktora Kapoora. Fenomén skinny fat je v týchto krajinách predmetom intenzívneho štúdia, pretože sa v posledných rokoch značne zvýšil podiel osôb s cukrovkou 2. typu a nadmerným množstvom telesného tuku, hoci hmotnosť sa zdá na prvý pohľad v medziach normy.

Čo môže viesť k rozvoju stavu skinny fat?

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o súhru mnohých faktorov.

  • Genetické predispozície: niektorí ľudia majú geneticky zvýšenú predispozíciu k akumulácii tukového tkaniva a gény môžu ovplyvňovať aj jeho distribúciu (teda umiestnenie na tele). Existuje hypotéza s názvom „striedavý fenotyp“, ktorá predpokladá, že pokiaľ nebolo dieťa pred narodením dostatočne vyživované, vytvorí si mechanizmy napomáhajúce šetreniu energie a ukladaniu na horšie časy. Skinny fat sa môže objaviť u žien aj u mužov a podľa výskumu sa nedá s určitosťou povedať, ktoré pohlavie je zasiahnuté častejšie.
  • Nízka pôrodná hmotnosť: do istej miery súvisí s predchádzajúcim bodom, pričom bolo preukázané, že takéto deti majú skutočne k nadváhe, obezite a cukrovke 2. typu vyššie sklony.
  • Spôsob stravovania: akumulácia tukového tkaniva súvisí predovšetkým s pozitívnou energetickou bilanciou. Ďalším rizikovým faktorom je teda nadmerný príjem energie, prejedanie, alebo strava s vysokou denzitou energie, čo sú typicky spracované potraviny alebo potraviny s vysokým obsahom tuku.
  • Nedostatok fyzickej aktivity: nedostatok fyzickej aktivity môže podporovať pozitívnu energetickú bilanciu nízkym energetickým výdajom. Ľudia s minimom pohybu tiež majú iba malé množstvo podnetov na tvorbu a udržanie svalovej hmoty, čo môže problém skinny fat ďalej prehĺbiť.

Fenomén skinny fat, čiže štíhla obezita

Ako môže neodhalená štíhla obezita ovplyvniť zdravie?

  • Zdravie srdca a ciev: rozsiahla analýza z roku 2022 ukazuje, že u ľudí s obezitou pri normálnej hmotnosti je významne vyšší výskyt tzv. kardiometabolických rizikových faktorov. Medzi tie patrí napr. prítomnosť diabetu mellitu, dyslipidémia (napr. zvýšená hladina celkového cholesterolu, LDL cholesterolu alebo triacylglycerolov), zvýšená hladina glukózy, vysoký krvný tlak). Autori štúdie preto upozorňujú na to, že najmä u populácie so zvýšeným výskytom stavu skinny fat je vhodné na hodnotenie celkového rizika využívať nielen BMI, ale aj stanovenie množstva telesného tuku.
  • Zápalové markery: U osôb spadajúcich pod fenomén skinny fat bola identifikovaná vyššia koncentrácia zápalových markerov ako u ich náprotivkov s normálnym množstvom telesného tuku. Chronický zápal môže viesť k ďalšiemu poškodeniu zdravia srdca a ciev alebo ovplyvniť imunitný systém.
  • Poruchy reprodukcie: Štúdia z roku 2024 naznačuje, že u žien s obezitou pri normálnej hmotnosti môže byť narušené aj reprodukčné zdravie – zaznamenali napr. nižší počet tzv. antrálnych folikulov a kvalitných embryí. U mužov zatiaľ v súvislosti s obezitou pri normálnej hmotnosti nebolo také šetrenie vykonané, možno však očakávať, že efekt bude podobný ako pri „klasickej“ obezite, kedy je kvalita spermií a schopnosť reprodukcie tiež negatívne ovplyvnená.

Čo s tým?

Vzhľadom na rozdielne genetické vybavenie bude stav skinny fat u niektorých osôb pravdepodobne možné ovplyvniť len do určitej miery – existujú ale efektívne stratégie, ktoré môžu viesť napr. k navýšeniu množstva svalovej hmoty, zlepšeniu celkovej výkonnosti a kardiometabolických funkcií a pod. Všeobecne sa odporúča riadiť sa zásadami zdravého životného štýlu, teda:

Čo si z toho odniesť?

Hoci fenomén skinny fat má vyšší výskyt najmä v ázijských krajinách, ani v ostatných oblastiach by nemal byť braný na ľahkú váhu – skryto totiž môže negatívne pôsobiť na vaše zdravie mnoho rokov. Príčinou rozvoja tohto stavu je pravdepodobne kombinácia genetických predispozícií, nízkej pôrodnej hmotnosti alebo environmentálne faktory a faktory životného štýlu, ako je nevhodný spôsob stravovania či nízka miera pohybovej aktivity. Štíhla obezita pritom môže negatívne pôsobiť na zdravie srdca a ciev, imunitný systém alebo napríklad reprodukciu – obdobne ako je to pri „klasickej“ obezite.

Ako zistiť percento tuku v tele?
Ako zistiť percento tuku v tele?
Percento podkožného tuku je jedným z ukazovateľov, ktoré prezradia mnoho o našom fyzickom stave a telesnej kondícii. Ako ho presne zistiť?
Ideálne percento telesného tuku: Kedy začať chudnúť, a kedy naopak pribrať?
Ideálne percento telesného tuku: Kedy začať chudnúť, a kedy naopak pribrať?
Dokonale vypracované postavy s minimálnym množstvom telesného tuku vidíme všade okolo nás. Navodzujú ale pocit, že by tak mal vyzerať každý, kto zdravo je a hýbe sa. Je ale zdravé mať také nízke percento tuku? A koľko je teda tak akurát?
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
9 tipov pre lepší spánok
9 tipov pre lepší spánok
Kvalita spánku sa za posledné desaťročie značne zhoršila, pritom je odpočinok pre naše zdravie úplne zásadný. V tomto článku sme si pre vás pripravili 9 tipov, vďaka ktorým zrýchlite zaspávanie, skvalitníte svoju spánkovú rutinu, a tým tiež veľmi jednoducho zlepšíte váš fyzický a psychický stav!
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
Existuje zdravé množstvo alkoholu?
O alkohole sa niekedy hovorí, že v malom množstve neškodí. Sú však tieto tvrdenia založené na vedeckých štúdiách?
Je BMI dobrý ukazovateľ zdravia?
Je BMI dobrý ukazovateľ zdravia?
Určite si niekedy narazil/a na pojem „body mass index (BMI)“. Na čo ale tento index presne slúži, ako ho vypočítať a dá sa naň spoľahnúť ako na ukazovateľa celkového zdravia?
5 spôsobov, ako fajčenie ovplyvňuje športovú výkonnosť
5 spôsobov, ako fajčenie ovplyvňuje športovú výkonnosť
Prečo sú fajčiari v priemere horší športovci ako nefajčiari a ako veľmi nám fajčenie v skutočnosti výkonnosť zhorší?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Miera svetovej obezity sa v posledných 50 rokoch strojnásobila, čo z tejto choroby robí doslova epidémiu 21. storočia. Nejde totiž iba o kozmetický problém. Čo sa pri obezite vo vašom tele vlastne deje a ako uspieť pri jej liečbe?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.