Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 10. 2. 2022 Prvýkrát publikované 11. 6. 2020
Aktualizované 10. 2. 2022
21 Páči sa mi Komentáre
2
Uložiť článok
Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší
  • Moderné technológie náš život zjednodušujú a zľahčujú v mnohých smeroch. Má to však aj svoje medze.
  • Strata času, negatívny dopad na psychiku či stres sú niektoré z dôsledkov nadmiery používania inteligentných zariadení.
  • Naučte sa používať ich používať inteligentne tak, aby ony skutočne slúžili vám a nie opačne.

Online – skvelý sluha, zlý pán

Vezmete do ruky telefón, aby ste zavolali mame a popýtali sa, čo je nové. Tiež by ste radi vybavili dôležité maily. Len tak mimochodom sa pozriete na Instagram, kde máte 15 nových srdiečok a 5 správ v directe. Samozrejme, na všetky musíte odpovedať hneď, pretože to nemôže počkať. Potom vám napadne prejsť aj Facebook.

Pol hodina v keli, a nevybavili ste nič, čo ste vlastne chceli. Pripomína vám to niečo? Vďaka moderným technológiám sme síce v spojení s okolitým virtuálnym svetom 24/7, deje sa to ale na úkor toho ozajstného života. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo s tým.

Ak žijete viac online, môžete sa cítiť v strese, že nemáte rovnako krásny život ako vaše modly na sociálnych sieťach. Verte, že realita je často inde. Vo virtuálnej realite totiž ukazujeme len to, čo ukazovať chceme.

Možno nie ste tak úplne spokojní s tým, ako svoje chytré zariadenia používate. Zároveň si neviete rady s tým, ako z toho začarovaného kruhu von. Pripravili sme pre vás pár praktických tipov, vďaka ktorým sa naučíte používať vychytávky modernej doby efektívnejšie bez pocitu, že vás o niečo okrádajú. Možno budete aj šťastnejší a menej vystresovaní.

7 tipov, ako chytro používať moderné technológie

1. Strážte svoj čas strávený pred displejom

Dobrý štart, ktorý vám pravdepodobne otvorí oči a nemilo vás prekvapí, je sledovanie času pri obrazovke mobilu. Sama viem, ako sú tieto štatistiky neúprosné a ako často sa pri niektorých aplikáciách zabudnem. Ak vlastníte Android, pomôcť môžu appky „Digital Wellbeing“, ak iOS, stačí zapnúť „Čas pri obrazovke“

Na konci celého dňa alebo týždňa sa pozrite pravde do očí. Naozaj ste strávili 10 hodín sledovaním videí na TikToku? A teraz si predstavte, akú sakramentsky dobrú formu by ste mali, keby ste aspoň polovicu z toho venovali tréningu vo fitku či behu. Ešte stále na to nemáte čas?

2. Nastavte si limity používania technológií

Možno so mnou TOP muži a ženy v biznise nebudú súhlasiť, ale byť na príjme 24/7 je cesta leda tak k vyhoreniu. Chápem, že chcete byť v centre diania a robiť dobrú prácu. Ale na to, aby ste sa cítili dobre a tú dobrú prácu mohli vykonávať, musíte mať čas aj sami na seba a odpočívať.

Stanovte si čas, keď vypnete telefón, notebook alebo tablet. Túto dohodu, ktorú ste uzavreli sami so sebou, potom dodržujte a nepodvádzajte. Napríklad, po deviatej večer venujte čas tomu, čo máte radi. Čítajte si, pustite si film alebo sa porozprávajte s partnerom, ako ste sa ten deň vlastne mali. Bežte včas spať a uvidíte, že do nového dňa budete vstávať plní elánu.

3. Nezačínajte deň s telefónom

Ešte ani poriadne nerozlepíte oči a už siahate po telefóne, kde kontrolujete novo prichádzajúce maily a dáte si sériu roztomilých psíkov a leňochodov na Instagrame? Keď neskôr v to ráno dobiehate električku, možno sa čudujete, kde ten čas je.

Osobná rada, ktorá naozaj funguje: Telefón nechajte vypnutý alebo v režime „lietadlo“ mimo dosahu. Kúpte si budík a telefón skúste nechať vypnutý celú hodinu po prebudení. Ak sa vám to zdá príliš veľa, skúste najskôr 15 minút a postupne pridávajte. Uvidíte, že sa deň začne tak nejako pokojnejšie a pozitívne sa naladíte na všetky výzvy, čo vás čakajú.

4. Namiesto multitaskingu sa venujte jednej veci naplno

Kedysi platilo, že ten, kto robí niekoľko činností naraz, je schopný a výkonný. Vo chvíli, keď máte na svojom počítači otvorených niekoľko okien, ktoré spolu absolútne nesúvisia, o vašu pozornosť bojuje niekoľko úloh naraz. Pozornosť sa tak triešti a v skutočnosti pracujeme menej efektívne a pomaly.

Naozaj to skúste vydržať a mať zapnuté len to, na čom naozaj pracujete, a neprebiehajte od úlohy k úlohe. Keď to dokončíte, posuňte sa k ďalšej činnosti.

5. Znížte dostupnosť a ľúbivosť svojho telefónu

Desia vás horiace deadliny, odovzdanie diplomovky alebo dokončenie projektu v práci? Potom sa určite inšpirujte predchádzajúcim bodom. Navyše, urobte svoj telefón menej dostupný tak, aby ste ho jednoducho nemali po ruke. Odneste ho niekam ďaleko, aby ste naň nedosiahli. Sama totiž viem, že po telefóne často siaham vo chvíli, keď hlavu potrebujem rozptýliť od niečoho, čo mi práve nejde. Len ťažko mi v tom ale pomôže sledovanie Instastories o tom, čo má práve kto na obed.

Telefón tiež môžete prepnúť do čiernobieleho módu. Všetky appky razom budú menej pekné a vy nimi nebudete strácať more času. A úprimne – na to, aby ste prijali hovor alebo napísali sms, nepotrebujete telefón, ktorého display hrá všetkými farbami.

Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší

6. Vypnite si notifikácie a zvážte, aké aplikácie naozaj potrebujete

Uvedomte si, aké ľahké je rušiť vás pri niečom naozaj dôležitom. Práve vám niekto na Facebooku okomentoval fotku z minuloročnej dovolenky od mora? Naozaj sa na to musíte pozrieť hneď a neznesie to ani minútu odkladu?

Vďaka vypnutým notifikáciám telefón bude jednoducho mlčať a vy sa do appek pozriete vo chvíli, keď budete sami naozaj chcieť. Len dúfam, že to nebude každých 5 minút.

Porozmýšľajte, či naozaj potrebujete všetky aplikácie, ktoré v telefóne máte. Nestačilo by sa na Messenger pozrieť napr. 1x denne na stolnom počítači?

7. Stanovte si aktivity, ktoré budú „screen free“, a občas telefón zabudnite doma

Idete v sobotu na prechádzku do lesa? Ak je to miesto vám dobre známe, telefón tam nepotrebujete. Celý virtuálny svet sa určite zaobíde bez informácie, čo práve robíte. Užívajte si pokoj, čistý vzduch a prírodu okolo.

Presne tak nechajte telefón v kabelke alebo taške aj vtedy, keď idete s kamarátkou na obed alebo kávu. Práve tam sa totiž deje ten naozajstný život. Nie na displeji telefónu. Okrem toho je to k druhým ľuďom dosť neslušné, hoci vám to sami možno nepovedia.

Čo si z toho odniesť?

Život predsa prináša veľkú kopu skvelých vecí a zážitkov. Určite máte v rukáve niečo, čo by ste sa chceli naučiť, zažiť alebo vyskúšať. Začnite tráviť viac času so svojou rodinou alebo priateľmi, športujte, choďte na výlety, čítajte si alebo si uvarte nejaké skvelé jedlo. Možností máte nekonečne veľa a na žiadnu z nich telefón nepotrebujete.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
21 Páči sa mi Uložiť článok