5 krokov, vďaka ktorým budete každé ráno maximálne produktívni

Jakub Kalus
Jakub Kalus 23. 2. 2022 Prvýkrát publikované 6. 1. 2020
Aktualizované 23. 2. 2022
31 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
5 krokov, vďaka ktorým budete každé ráno maximálne produktívni

Odkladaný budík, z domu priam utekáte, a pritom aj tak dorazíte vždy neskoro. Deň sa nezačal dobre a ani tentoraz ste ráno nestihli svoj tréning, prípravu zdravých raňajok či prvé úlohy na svojom to-do liste. A pritom by ste tak veľmi chceli byť produktúvni hneď zrána? Stačí pár odskúšaných tipov, vytvoriť si a naučiť sa nové návyky, ktoré sa mne osvedčili.

Ako zo seba vydolovať to najlepšieuž od rána? Poďme sa pozrieť, ktoré kroky pomohli mne. Možno vám budú pripadať príliš sebecké či nereálne. A možno v nich naopak nájdete potrebnú pomoc.

5 krokov k produktívnemu ránu

1. Úplne ignorujte okolitý svet a nenechajte sa vyrušovať

Zamyslite sa, koľko podnetov sa k vám dostane prostredníctvom internetu a sociálnych sietí a akú veľkú časť vašej pozornosti si berú.

  • Spolužiačka zo základnej školy, ktorú ste desať rokov nevideli, sa zasnúbila? Nechám svoj mozog pár minút pracovať, aby som si urobil obraz o tom, či je to dobrý krok, alebo nie.
  • Kamarát by chcel ísť na koncert. Rýchlo musím vytiahnuť diár a pozrieť sa, či mám čas, prípadne by som mal objednať lístky, napísať ďalším ľuďom a kliknúť na facebooku na tlačidlo zúčastním sa.
  • Vaša detská láska vyrazila na dovolenku na Maurícius. Rýchlo si musím urobiť analýzu toho, či išla za svoje peniaze, alebo jej tú krásnu fotku urobil roztomilý deduško, ktorý sa nikdy na fotkách neukáže.

Tieto myšlienkové pochody vám berú časť energie a času, ktoré môžete využiť na svoju tvorbu. A takých faktorov v súčasnej dobe dostanete nespočetne mnoho, ak len trochu chcete. Prečo teda na chvíľu nevypnúť svet okolo seba?

Naučte sa využívať režim lietadlo

Pred spaním do postele prepínam telefón na letecký režim, aby som sa zbavil zlozvyku ihneď po prebudení skontrolovať všetky sociálne siete, ktorý ma dokáže dokonale obrať o energiu. Ráno teda vstanete a jediné, čo vidíte na obrazovke mobilu, je čas, v ktorý ste sa prebudili. Napísal vám niekto mail, zatiaľ čo ste spali? Pár hodín si na odpoveď počká – obzvlášť, ak vstávate skoro, je relatívne jedno, či príjemca svoju odpoveď dostane o 5 ráno alebo o 7. Pravdepodobne v tom čase bude rovnako ešte v posteli.

Na vtipné videá sa pozriete potom, stories plné naaranžovaného jedla tiež omrknete neskôr, teraz sa venujte svojej tvorbe. Ak neustále trieštite svoju pozornosť medzi mnoho podnetov, nebudete nikdy schopní sa dostať do stavu sústredenej práce alebo, ak chcete, prúdenia/flow, keď neexistuje nič iné ako vy a váš projekt.

  • Počuli ste už o digitálnom detoxe? Prečo to vôbec nie je hlúpy nápad, píšeme v článku tu

Ak je to nutné, povoľte iba hovory

Ak máte strach, že vám uprostred noci zavolá kamarát, ktorý sa drží jedným prstom ľavej ruky kraja útesu a pre ktorého ste jeho jediná možnosť záchrany, vypnite si len dáta a hovory nechajte povolené.

Riadky vyššie nemali slúžiť ako motivácia na to, aby ste si zrušili sociálne siete, telefón rozbili kladivom a odsťahovali sa hlboko do lesov. S pokojným srdcom sa na ne vráťte potom, čo ste sa dokázali sústredene venovať svojej práci. Uvidíte sami, že je jedno, či sa prihlásite o 7 ráno po prebudení alebo o 10.

Je však dôležité držať sa svojich cieľov a neskĺznuť ku kompromisom či úplne iným záležitostiam.

5 krokov, vďaka ktorým budete každé ráno maximálne produktívni

2. Plánujte už pred zaspaním

Deň sa pomaly končí a vy sa s očakávaním toho nového pomaly šuchtáte do postele. Ráno by ste chceli stihnúť veľa vecí, hádam to vyjde... A možno aj nie, pretože začnete ráno chaoticky robiť viac vecí naraz, takže nakoniec neurobíte žiadnu.

Vyskúšajte teda úplne archaický spôsob, ako z toho von. Vezmite si papier, pero a napíšte si krátky zoznam vecí, ktoré chcete na nasledujúci deň stihnúť. Ak je to jedna veľká úloha, nechajte na papieri pokojne len tú, ak máte plánov viac, zapíšte si hore tie najdôležitejšie, ktoré sú nasledované menej dôležitými.

Poznámka na okraj: To, že si daná úloha žiada veľké množstvo času, automaticky neznamená, že je dôležitá. Myslite na to pri voľbe svojich preferencií.

Vstaňte. Pozrite sa na papier. Robte.

3. Just do it!

Slogan značky Nike je príhodným nadpisom. Obzvlášť v dnešnej dobe môžeme tvrdiť, že vo väčšine situácií vieme, čo urobiť: Nejedz ten veterník, nedávaj si ôsme pivo, nezapínaj Tinder...

Podobne podvedome vieme, že ak chceme niečo urobiť (napríklad napísať článok, učiť sa do školy, pracovať na dôležitom projekte) asi by sme si k tomu mali sadnúť a jednoducho začať. Tým, že budeme tráviť zbytočný čas editáciou textov a googlením tipov, ako sa efektívne učiť, si nepomôžeme. Práve naopak. Stratíme zbytočne ďalší čas, ktorý nám potom bude chýbať.

V zriedkavých chvíľach, keď nie ste rušení svojim okolím (krok 1) a venujete sa svojmu cieľu (krok 2), sa snažte naplno previesť svoj tok myšlienok do slov alebo činov. Vyšperkovať projekty alebo dohľadávať detaily k preberanej látke môžete neskôr.

4. Sila zvyku

Opakovaná akcia môže viesť k tvorbe zvykov, ktoré môžu byť ako pozitívne, tak aj škodlivé. Občas sa stane, že nové zvyky prídu do konfliktu s tými starými. Tu je príklad:

Kým nemám hotovú svoju časť práce, nejem. Pokiaľ máte zaužívaný zvyk, že sa musíte najesť v presný čas po prebudení, môže vás táto skutočnosť šokovať. Starý zvyk, teda vyhľadanie chladničky hneď po prebudení, je prehlušený zvykom novým, teda venovaním sa podstatným veciam v ranných hodinách. Uvidíte, že keď si dáte jedlo o niečo neskôr, vôbec nič sa nestane.

Svoje zvyky nemusíte meniť zo dňa na deň. Pre telo by bolo príliš šokujúce, keby ste budík pretočili z deviatej na piatu hodinu. Môžete si ho každý deň posunúť o 5 minút. O týždeň budete vstávať o pol hodiny skôr a o mesiac o dve a pol hodiny. Tento posun sa, samozrejme, nedá robiť donekonečna, po nájdení ideálneho času sa tento zvyk dokáže zakoreniť a bude sa vám vstávať s väčšou ľahkosťou.

  • Ak viete, že rána mávate hektické, naučte sa pripravovať si jednoduché a rýchle raňajky. Objavte našich 7 tipov na jedlá to-go

5 krokov, vďaka ktorým budete každé ráno maximálne produktívni

5. Každodenný tréning

Posledný zvyk, ktorý mi pomáha pri produktivite, je tréning. Každý deň venujte aspoň chvíľu ceste za svojím cieľom. Ak potrebujete napísať nejakú prácu, môže to byť článok, referát alebo čokoľvek iné, musíte si urobiť z písania zvyk. Dajte si za cieľ, že každý deň napíšete 300 slov. Zo začiatku sa vám to môže zdať ťažké, ale tréning robí majstra. Čoskoro vám to už pôjde ako po masle.

Rovnaká metóda sa dá aplikovať prakticky na čokoľvek. Pracujete na dôležitom projekte alebo začínate cvičiť? Vyhraďte si každý deň ráno 20 minút, kedy sa mu budete maximálne venovať. Zo začiatku to pre vás môže byť nezvyk, takže nestihnete veľký objem práce. Po čase už však budete každodenný čas strávený nad projektom brať ako samozrejmosť a uvidíte, že budete v danú dobu čím ďalej tým produktívnejší.

Začiatky nikdy nie sú ľahké, ale ten pocit, že sa s každým dňom posúvate bližšie a bližšie k cieľu, si čoskoro zamilujete.

Čo si z toho odniesť?

V tomto článku ste našli konkrétne kroky, ktoré mi pomohli tvoriť v čase, keď na kreatívny proces bolo najmenej času. Možno tieto rady z duše nenávidíte a budete ma preklínať. Skúste mi ale veriť a vyskúšať ich. Uvidíte, že vám pomôžu pohnúť sa z miesta, či už sa vám nedarí s vlastným projektom, školskou prácou alebo s čímkoľvek iným.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
31 Páči sa mi Uložiť článok