Ako zlepšiť pamäť: 4 účinné tipy

Komentáre
Ako zlepšiť pamäť: 4 účinné tipy
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pestrá strava bohatá na mikroživiny a omega‑3 mastné kyseliny pozitívne ovplyvňuje pamäť.
  • Podľa výsledkov štúdií fyzická aktivita zvyšuje neuroplasticitu mozgu.
  • Pamäť podporujú aj niektoré doplnky stravy.

Dlhodobá pamäť je vysoko cenená schopnosť. Jej celková kapacita je síce prakticky neobmedzená, napriek tomu sa nám v niektorých prípadoch nedarí do nej informácie efektívne uložiť, hoci sa usilovne snažíme. Štúdie ukazujú, že niektoré činnosti na prvý pohľad nijako nesúvisiace s pamäťou na ňu majú vysoko priaznivý vplyv. Aké to sú?

1. Fyzická aktivita ako cesta za lepšou pamäťou

Pamätáte si na dni, keď ste boli celý deň zahrabaní v učení a mali sotva čas najes sať? Efektívnejšou stratégiou možno bolo všetko na hodinu odložiť a ísť si na hodinu zabehať. Štúdie totiž ukazujú, že zvlášť aeróbna aktivita má na pamäť skvelé účinky.

Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje neuroplasticitu mozgu, čím pozitívne ovplyvňuje kognitívne funkcie a pamäť. Podporuje tiež prekrvenie mozgového tkaniva a z dlhodobého hľadiska zvyšuje podiel šedej mozgovej kôry v oblasti koncového mozgu a hipokampu.

Dámy pozor, tento tip je pre vás!

V štúdii z roku 2017 sa vedci zaoberali tým, či krátka 5 minút trvajúca fyzická aktivita (chôdza) ihneď po učení podporuje uloženie informácií do dlhodobej pamäti. Mladým študentom bolo ukázaných 15 tvárí s príslušnými menami, následne 1 skupina absolvovala fyzickú aktivitu a druhá skupina nie. Druhý deň od účastníkov štúdie bolo požadované, aby k neznámym tváram uviedli meno, ktoré bolo u tváre predošlý deň uvedené.

A výsledok? Ženy, ktoré absolvovali fyzickú aktivitu ihneď po učení, si zapamätali viac ako dvojnásobok neznámych tvárí oproti tým, ktoré fyzickú aktivitu neabsolvovali. Hoci rovnaký experiment bol vykonaný aj u chlapcov, tu k značnému zlepšeniu pamäti nedošlo.

2. Spánok a koncept „wakeful resting“

Je všeobecne známe, že spánok má na ukladanie informácií významný vplyv. Niektorí odborníci sa dokonca domnievajú, že všetko ukladanie informácií do dlhodobej pamäti sa odohráva práve počas spánku, čo je možno mierne nadnesené, avšak podčiarkuje dôležitosť spánku.

Výskumy ukazujú, že spánok významne podporuje predovšetkým explicitnú (deklaratívnu) pamäť, teda ukladanie faktických znalostí či spomienok. Dokazuje to napríklad štúdia z roku 2012, v ktorej boli študenti rozdelení do dvoch skupín:

  • študenti sa učili o 9. hodine ráno a boli testovaní o 21. hodine a
  • študenti sa učili o 21. hodine a následne boli testovaní o 9. hodine ráno po vyspaní.

Výsledok? Študenti, ktorí sa po učení vyspali, vykazovali o viac ako 20 % lepšie výsledky v explicitnej pamäti oproti tým, ktorí boli testovaní v rovnaký deň po rovnakom časovom úseku 12 hodín.

To samozrejme neznamená, že ihneď po zatvorení knihy je nutné ísť spať. V niektorých prípadoch môže snaha o zaspanie po učení viesť k zhoršenému zaspávaniu, preto je vhodné súčasne dbať na pravidlá spánkovej hygieny. Výskumy však naznačujú, že vďaka spánku sa nadobudnuté znalosti efektívnejšie uložia.

Poznáte koncept „wakeful resting“ alebo „denné snívanie“?

Bdelý odpočinok je stratégia, keď po učení absolvujete 10 minút odpočinku poležiačky so zavretými očami s minimálnym ruchom okolia. Štúdie ukazujú, že hoci nedochádza k zaspaniu, bdelý odpočinok významne podporuje ukladanie informácií do krátkodobej aj dlhodobej pamäti.

Napríklad v štúdii z roku 2012 došlo k lepšiemu zapamätaniu si príbehu po 15‑30 minútach (krátkodobá pamäť), ale aj po 7 dňoch od rozprávania príbehu (dlhodobá pamäť). Už 10 minút odpočinku podporilo pamäť o 49 %, hodina „pozerania do blba“ znamenala zlepšenie o 79 %.

Ako zlepšiť pamäť: 4 účinné tipy
obrázok z Freepik

3. Pestrá a vyvážená strava tiež robí zázraky

Vplyv stravovania na kognitívne funkcie a pamäť je značne komplexný. Všeobecne štúdie ukazujú, že typicky západný štýl stravovania spojený s nadmerným energetickým príjmom má na funkcie mozgu a pamäť negatívny vplyv. Naopak pestrá a vyvážená stravy bohatá na prírodné antioxidanty funkcie mozgu podporuje.

Z pohľadu látok ako takých sa najčastejšie spomínajú:

  • Vitamíny (skupina B, D, E, C) – majú všeobecne pozitívny vplyv na pamäť a chránia pred znížením kognitívnych funkcií spojeným s vekom,
  • Minerálne látky a stopové prvky (železo, meď) – nedostatok je spojený so znížením kognitívnych funkcií,
  • Tuky (omega‑3, cholín) – omega‑3 mastné kyseliny a cholín zlepšujú kognitívne funkcie a pamäť,
  • Antioxidanty (polyfenoly, flavonoidy, karotenoidy) – ochrana pred neurodegeneratívnymi chorobami, podpora pamäti spolu s fyzickou aktivitou (flavonoidy).

Aké potraviny pozitívne ovplyvňujú proces učenia? Dozviete sa v našom ďalšom článku 5 potravín, ktoré preukázateľne podporujú funkcie mozgu a učenia.

4. Suplementy: rastlinné extrakty a omega‑3 mastné kyseliny

Niektoré doplnky stravy majú preukázateľne pozitívny vplyv na dlhodobú pamäť. Pravdepodobne najviac „overené“ sú v tomto ohľade nasledujúce dvojice:

Bacopa monnieri (Brahmi) a Centella asiatica (Gotu Kola)

Obe tieto bylinky obsahujú účinné látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú kognitívne funkcie a predovšetkým pamäť. Podporujú zosieťovanie dendritových spojov medzi jednotlivými neurónmi, čím podporujú efektívnejší prenos informácií naprieč bunkami nervovej sústavy.

Zaujímavé je, že tento mechanizmus zdieľa oba rastlinné výťažky, čím sa vo svojich účinkoch podporujú. Zatiaľ čo Brahmi je účinné už z relatívne krátkodobého pohľadu, Gotu Kola má preukázané skôr dlhodobejšie benefity.

Omega‑3 mastné kyseliny

Esenciálne omega‑3 mastné kyseliny majú na ľudský organizmus nespočet priaznivých účinkov. Jedným z nich je práve aj podpora funkcií mozgu, pretože kyselina dokosahexaenová (DHA) tvorí podstatnú časť mozgu. Okrem rýb a niektorých druhov semienok je preto vhodné užívať niektoré suplementy s vysokým podielom DHA.

Čo si z toho odniesť?

Ako podporiť pamäť? Zo všetkého najdôležitejší sa zdá byť dostatočný spánok a odpočinok. Aj pestrá a vyvážená strava obsahujúca všetky základné mikroživiny a makroživiny má na pamäť pozitívny vplyv, okrem toho pamäť podporuje aj pravidelná fyzická aktivita vďaka lepšiemu prekrveniu mozgu a zvýšeniu množstva šedej mozgovej kôry.

Z veľkého množstva doplnkov stravy sú najviac študované rastlinné extrakty. Najmä Brahmi a Gotu Kola majú na pamäť priaznivý vplyv vďaka zvýšenému zosieteniu neurónovej siete, omega‑3 mastné kyseliny zase podporujú funkcie mozgu vďaka vysokému obsahu DHA.

Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Koloběh akademického roku na vysokých školách je neúprosný, a tak další zkouškové období zase pomalu klepe na dveře. Nejednoho studenta jistě napadne, jak by mohl podpořit efektivitu svého učení. Máme pro vás doporučení na látky, které vám ve zkouškovém pomohou.
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Jak se lépe soustředit? 7 faktorů, na které si dát pozor
Být super výkonný, stíhat pracovní projekty a všechny další životní úkoly? To je sen mnoha z nás. Jak na lepší paměť a schopnost soustředit se dozvíte v dnešním článku.
10 tipů, jak být více produktivní
10 tipů, jak být více produktivní
Produktivita je při práci důležitým faktorem– k jejímu dosažení je však nutné věnovat pozornost faktorům, které ji mohou ovlivňovat. V dnešním článku najdete hned 10 tipů, jak ji navýšit pomocí okamžitě efektivních změn, ale i z dlouhodobého hlediska.
Fázy spánku: čo môže ich narušenie spôsobiť?
Fázy spánku: čo môže ich narušenie spôsobiť?
Že je spánok kľúčovým prvkom zdravého životného štýlu, ste určite tušili. Aké sú ale jeho jeho fázy a čo môže ich narušenie spôsobiť? Tento článok vás prevedie všetkými etapami spacej rutiny a odkáže na jednoduché tipy, vďaka ktorým nielen skvalitníte svoju nočnú relaxáciu či spríjemníte vstávanie, ale aj úkony bežného života!
5 potravín, ktoré preukázateľne podporujú mozog a učenie
5 potravín, ktoré preukázateľne podporujú mozog a učenie
Existujú potraviny, ktoré dokážu dostať váš mozog do špičkovej formy. Máte pred sebou náročné skúšky alebo testy? Ukážeme vám, aké potraviny vás nenechajú v štichu.
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
Prírodné nootropiká: 5 najúčinnejších byliniek na podporu funkcie mozgu
Niektoré rastlinné výťažky sú pre svoje pozitívne účinky na mozog používané po stáročia. Vybrali sme 5 najúčinnejších extraktov, ktorých pôsobenie na kognitívne funkcie sa študujú aj vo vedeckých experimentoch. Aké sú to?
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Pro zlepšení výkonu mozkových funkcí jezte ryby, vejce a co dalšího?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?