Ako často sa sprchovať?

overil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Ako často sa sprchovať?
Obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Optimálna frekvencia hygieny je dôležitá na odstránenie nečistôt na povrchu kože, potu a nadbytku odumretých buniek.
  • Príliš časté sprchovanie však môže viesť k narušeniu ochrannej kožnej bariéry, čo môže mať za následok nielen vysúšanie kože, ale aj ľahší vstup infekcií do organizmu.
  • Podľa expertov nie je, pre väčšinu ľudí, nutné sa sprchovať každý deň.

Hygiena v priebehu storočí

Hygiena v podobe kúpeľa či sprchy sa v západnej spoločnosti ustálila ako každodenná rutina. V priebehu dejín však došlo v oblasti kúpania k mnohým zmenám a ich význam často zďaleka nebol len o hygiene. Na samom počiatku mali kúpele skôr spoločenský a rituálny kontext – najlepšie zachované záznamy pochádzajú najmä zo starovekého Ríma, kde sa vo verejných kúpeľoch pri kúpeľoch stretávali najrôznejšie spoločenské vrstvy.

V neskorom stredoveku a na začiatku novoveku došlo na európskom území k obratu, keď ľudia považovali ponorenie sa do vody za rizikové. Časť viny možno bezpochyby pripísať prebiehajúcim epidémiám moru, kedy sa táto choroba šírila najmä v miestach s vysokou koncentráciou ľudí – výnimkou teda neboli ani mestské kúpele. Ľudia vtedy pravdepodobne verili, že cez vodu môžu cez póry kože prenikať do tela choroby, a hygiena sa tak až do začiatku 20. storočia znížila na minimum.

Dnes je v rozvinutých krajinách vlastná kúpeľňa so sprchou alebo vaňou bežnou súčasťou každej domácnosti. Aká je ale podľa odborníkov optimálna frekvencia sprchovania/kúpania?

Riziká nedostatočnej hygieny

Vaša pokožka je každodenne vystavená vonkajším vplyvom, potu, mazu či prachu. Bunky epidermis (najvrchnejšia vrstva kože) sa tiež rýchlo obnovujú, pričom tento proces trvá približne 26 – 28 dní. Ďalším nezabudnuteľným faktorom je prirodzený kožný mikrobióm – o tom črevnom ste už iste počuli, ale aj na vašej koži žijú milióny organizmov, ktoré potrebujú na zabezpečenie optimálnych funkcií pokožky a kožnej bariéry fungovať v istej rovnováhe.

Nedostatočná hygiena môže viesť k zaneseniu pórov pokožky, narušeniu prirodzenej rovnováhy bakteriálneho osídlenia kože alebo nadmernému hromadeniu odumretých buniek, ktoré sú v určitej miere prirodzenou a dôležitou súčasťou kožnej bariéry. Zabúdať by ste nemali ani na telesný pach, ktorý pochádza najmä z kontaktu potu s už spomínanými kožnými baktériami.

Riziká nadmernej hygieny

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí, a situácia nie je iná ani v prípade kúpania či sprchovania. Hlavným rizikom nadmernej hygieny je narušenie prirodzenej kožnej bariéry, ktorá sa skladá z už spomínaných odumretých kožných buniek, produktov potných a mazových žliaz, mikroorganizmov a v neposlednom rade tukového filmu s mierne kyslým pH. Táto ochranná vrstva bráni vysúšaniu pokožky a zaisťuje jej odolnosť voči vonkajším vplyvom.

Pri príliš častom kúpaní/sprchovaní môže byť táto najvrchnejšia ochranná vrstva porušená, čo môže viesť k vysúšaniu a praskaniu kože či narušeniu kožného mikrobiómu – to môže zvýšiť riziko napr. bakteriálnej infekcie. Obzvlášť riziková je v tomto prípade horúca voda.

Ako často sa sprchovať?
obrázok z Freepik

Aká miera hygieny je teda optimálna?

Iste viete, že v mnohých odporúčaniach zohrávajú úlohu najmä individuálne faktory. Iné to nie je ani v prípade ideálnej frekvencie sprchovania/kúpania, a vždy bude záležať na mnohých vplyvoch, ako je okolitá teplota, fyzická námaha atď. Stručne povedané, pre zdravie nie je nevyhnutné vykonávať hygienu každý deň. Podľa expertov je optimálna frekvencia niekoľkokrát týždenne, najčastejšie sa uvádza 1‑krát za 2 – 3 dni. Pokiaľ teda vyrazíte na čunder, kde nebudete mať možnosť sa osprchovať, nemusíte sa báť, že by jednorazové vynechanie hygieny ohrozilo vaše zdravie.

Ako už bolo spomenuté, v niektorých prípadoch je rozhodne vhodnejšie k sprche pristúpiť aj za cenu častejšej hygieny – napr. pri nadmernom potení spôsobenom horúcim počasím či náročným tréningom. Veľmi totiž záleží aj na štýle a dĺžke sprchovania (pozri ďalej).

Ako sa správne sprchovať?

Okrem frekvencie, ktorá je do veľkej miery ovplyvnená aj vonkajšími vplyvmi, je dôležitý spôsob sprchovania. V prvom rade je vhodné sa vo vode zbytočne „nečvachtať“ a obmedziť sprchovanie na 3 – 5 minút, so zameraním na miesta s najvyššou koncentráciou potných žliaz, čiže podpazušie, pubickú oblasť atď. Kratšie sprchovanie navyše šetrí spotrebu vody.

Dôležitý je aj výber sprchovej kozmetiky. Pokiaľ netrpíte kožným ochorením a nemáte tieto prípravky predpísané od lekára, zabudnite na antibakteriálne sprchové gély a mydlá – tieto produkty totiž vybijú aj zdraviu prospešné kožné baktérie, ktoré sú súčasťou ochrannej bariéry. Vyberajte preto kvalitné prípravky ktoré neobsahujú samotné mydlo, ani potenciálne dráždivé látky, a sú naopak obohatené o hydratačné zložky. Po porade s lekárom či lekárnikom môžete využiť aj špeciálne prípravky určené na regeneráciu kožnej bariéry, ktorých účinnou látkou sú najčastejšie ceramidy, urea, kyselina hyauluronová, panthenol, sukralfát alebo glycerín.

Pokiaľ je to možné, vyhnite sa tiež používaniu horúcej vody, ktorá je pre ochrannú tukovú kožnú bariéru kože najviac riziková.

Čo si z toho odniesť?

Každodenné sprchovanie/kúpanie je súčasťou rutiny väčšiny západnej spoločnosti. Experti sa však zhodujú na tom, že pre väčšinu ľudí nie je z hľadiska zdravia nutné sprchovať sa každý deň, aj keď samozrejme záleží aj na ďalších vplyvoch, ako miera potenia, pohyb v silne znečistenom prostredí atď.

Pri sprchovaní je okrem frekvencie ďalej vhodné dbať aj na teplotu vody, dĺžku samotného sprchovania a výber sprchového gélu – nevhodné sú tie s obsahom mydla a potenciálne dráždivých zložiek, ale aj antibakteriálne mydlá, ktoré narúšajú prirodzené mikrobiálne osídlenie kože.

Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa
Studená sprcha hneď ráno? Nával šťastia po najhoršom zážitku dňa
Čaká ťa nejaká stresová situácia a ty máš pocit, že ju nemôžeš zvládnuť? Potom je najvyšší čas okúsiť kúzlo studenej sprchy. Nielenže ti dodá dobrú náladu, ale ver tomu, že nič horšie ťa už cez deň fakt nestretne.
Kolagén pre krajšiu pokožku. Naozaj pomáha?
Kolagén pre krajšiu pokožku. Naozaj pomáha?
Doplnky stravy na báze kolagénu patria medzi najpredávanejšie suplementy. Je ich účinnosť na zdraví pokožky preukázateľná?
Sú „škodlivé“ látky v kozmetike skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou?
Sú „škodlivé“ látky v kozmetike skutočnou hrozbou, alebo len nafúknutou bublinou?
Stalo sa vám niekedy, že ste zle reagovali na krém, šampón či rúž? Jedným z dôvodov mohol byť obsah produktu, konkrétne škodlivých látok, napríklad parabénov či ftalátov. Tento článok vysvetlí dôvody ich výskytu v kozmetike a presný opis toho, na čo si dať pozor a čo naopak vyhľadávať!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Čo jesť pri zápche? 6 skupín potravín proti zápche
Čo jesť pri zápche? 6 skupín potravín proti zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.