7 science based vyprošťovákov, ktoré ťa zbavia rannej opice

Ondřej Klein
Ondřej Klein 31. 12. 2021 Prvýkrát publikované 31. 12. 2017
Aktualizované 31. 12. 2021
4 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
7 science based vyprošťovákov, ktoré ťa zbavia rannej opice
obrázok z wall.alphacoders.com

Ak ste včera nečítali naše tipy na prevenciu opice alebo sa vám to nejako vymklo z rúk, vaše ráno bude vyzerať asi nasledovne. V ústach sucho ako na Sahare, hlava bolí ako črep a každý trochu silnejší zvuk je pre vás utrpením. Prvých pár krokov tiež nie je práve sebaistých a žalúdok sa pohupuje na vlnách, rovnako ako keď minulý večer k baru priplával samotný Captain Morgan. Je to jasné, budete so sebou musieť niečo urobiť alebo sa celým dňom iba pretrápite. Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa zbaviť opice!

7 tipov, ktoré pomôžu zmierniť opicu

1. S Aspirinom alebo Ibalginom počkajte od posledného pohára alkoholu aspoň 12 hodín

Prvé, po čom väčšina ľudí pri opici siahne, je tabletka Aspirinu. Začať môžete s dávkou 400 – 800 mg. Aspirin zabraňuje zvýšenej tvorbe zápalových markerov v reakcii na požitie alkoholu. Tým potlačíte aspoň zápalovú odpoveď organizmu na alkohol (George & Collinse, 1979).

Podobnú službu preukážu aj ďalšie látky zo skupiny nesteroidných analgetík, ako je Paracetamol, Ibuprofen a im podobné liečivá. Od posledného alkoholického nápoja by ste mali počkať minimálne 12 hodín, kým si tabletku vezmete, aby nedošlo k poškodeniu pečene. Kombinácia alkoholu a liekov proti bolesti je pre pečeň obrovskou záťažou. Tabletku si dajte len v krajnej núdzi.

2. Multivitamín alebo vitamín C tiež môžu pomôcť s bojom proti opici

Multivitamín a multiminerál dokážu zmierniť príznaky opice v podobe nepokoja, netrpezlivosti a celkového nepohodlia. Vysoký príjem alkoholu rozhodí elektrolytickú rovnováhu a vyčerpá zásoby vitamínov skupiny B (Laas, 1999).

Kvalitným doplnkom stravy s obsahom vitamínov B a C rozhodne nič nepokazíte. Céčko je silný antioxidant, možno tak usúdiť, že svoju rolu zohrá spoľahlivo. Doplnenie vitamínu C je jednou z najlepších stratégií, ako sa dostať späť do sedla po prehýrenej noci. „Lieky“ proti opici väčšinou obsahujú slušné množstvo vitamínu C. Izolovane sa podáva väčšinou maximálne v dávke 500 mg („Composition and method for reducing hangover“, b.r.).

7 science based vyprošťovákov, ktoré ťa zbavia rannej opice

3. Siahnite po perlivom nápoji

Kto po párty nikdy nedostal chuť na Coca-Colu? V Číne Li, (2014) skúmal nápoje podobné Spritu a perlivej vode. Tie dokázali zvýšiť aktivitu enzýmov metabolizujúcich etanol. To samozrejme platí aj o Coca Cole a podobných nápojoch, kľúčovú úlohu tu zohráva oxid uhličitý, ktorý je základom perlivých vôd a limonád.

Ideálnym riešením je vypiť pohár minerálnej vody ihneď ráno po prebudení. Aktivujete tým 3 zbrane proti opici naraz:

 1. Voda pomôže organizmus hydratovať.
 2. Bublinky pomôžu s bojom proti opici.
 3. Minerálne látky pomôžu doplniť elektrolyty, ktoré ste vplyvom diuretického účinku alkoholu stratili počas večera.

4. V liečbe opice môže pomôcť aj „Hair of The Dog“ aka vyprošťovák. S ním však opatrne...

„Je mi zle.“ „Daj si vyprošťovák, ten ťa postaví na nohy.“ Tak znie asi jedna z najrozšírenejších rád ľudového liečiteľstva. No pozor, dať sa znovu dokopy sa musíš tým, čím si sa odpálil. Úprimne si nedokážem predstaviť pohár tvrdého alkoholu ráno. Dať si viac ako jeden vyprošťovák je prirodzeným rizikom. Kto sa dokáže udržať na uzde, smelo do toho, ostatní radšej ruky preč (Parsons, 2004).

Má to však aj odbornejšie vysvetlenie. Jednou z hypotéz stojacich za vznikom opice je teória, že stav zhoršuje metanol, ktorý je v stopovom množstve súčasťou takmer všetkých alkoholických nápojov. Ranný vyprošťovák pomôže s tým, že sa z metanolu v tele prestane tvoriť vysoko toxický formaldehyd.

5. Skúste ráno začať ľahkými raňajkami

Je mi jasné, že po prehýrenej noci nie sú raňajky to prvé, čo ráno chcete urobiť s opicou v hlave. Pravdou ale je, že vám môžu pomôcť nabrať sily do nového dňa.

Skúste napríklad jogurt s ovsenými vločkami alebo ovocie. S kávou to nijako nepreháňajte, pretože u citlivejších jedincov môže dôjsť k diuretickým účinkom. Namiesto toho siahnite radšej po minerálke alebo slabšom čaji. Pokiaľ nezvládnete nič iné, môžete raňajky zvládnuť jednoduchým proteínovým nápojom, ktorý aspoň doplní organizmu vysoko kvalitné bielkoviny.

 • Tipy na zdravé a vyvážené raňajky nájdete medzi našimi Aktin receptami.
7 science based vyprošťovákov, ktoré ťa zbavia rannej opice

6. Čerstvý vzduch a pohyb je liekom azda na všetko...

Vyberte sa v rámci novoročnej „regenerácie“ na prechádzku. Čerstvý vzduch robí zázraky. Hlbokým dýchaním zvýšite úroveň kyslíka v organizme. Ak sa cítite na beh alebo na kruhový tréning, smelo do toho.

Vypotíte pri tom zvyšky toxínov, rozprúdite lymfatický a kardiovaskulárny systém, pečeň bude pracovať na detoxikácii o niečo rýchlejšie a bonusom bude záplava endorfínov, ktorá vám pomôže cítiť sa lepšie. Zvýšte príjem tekutín, aby ste zabránili dehydratácii.

7. Dostatočne pite nielen vodu, ale aj elektrolyty na čele s horčíkom

Alkohol organizmus dehydratuje a naruší rovnováhu elektrolytov tým, že blokuje vylučovanie antidiuretického hormónu (ADH). Obličky kvôli tomu vodou nešetria. Ráno sa potom cítite, akoby ste celú noc pochodovali púšťou.

Alkohol vyčerpáva zásoby vitamínu skupiny B, kyseliny listovej, horčíka, vápnika a ďalších elektrolytov. Soľ zadržiava vodu, počas párty nie je na škodu dať si niečo slané. Ráno zostáva už len piť nekončiace množstvo vody a prípadne nejaký elektrolytický rehydratačný nápoj s obsahom horčíka (Irwin, 2013; Linkola, 1979; Pittler et al., 2005).

Ak si spomeniete, vypite niekoľko pohárov vody ešte večer pred zaspaním. Tento jednoduchý trik vám ráno môže priniesť zaslúžené zmiernenie alkoholových radovánok.

7 science based vyprošťovákov, ktoré ťa zbavia rannej opice

Praktické tipy na rýchly posilvestrovský reštart

 • Nezabudnite na proteínový nápoj na rozprúdenie antioxidantu glutatiónu a horčík. Pokojne si môžete dopriať dve denné dávky.
 • Smoothie s banánom, mliekom, avokádom a mrkvou dodá organizmu cysteín, draslík a horčík. Smoothie môžete obohatiť proteínom alebo elektrolytickým práškom s horčíkom.
 • Dajte si počas dňa spánkovú siestu, ktorá nás často dokáže postaviť na nohy.
 • Poctivá domáca cesnačka alebo vývar spoľahlivo vypáli zvyškový alkohol z tela.
 • Pokiaľ vás trápi pálenie záhy alebo žalúdočný reflux, jednou z prvých pomocou je klasická jedlá sóda alias sóda bikarbóna. Vedeli ste, že dokonca môže podporiť športový výkon?
 • Proti bolestiam hlavy by tiež mohli pomôcť bylinné čaje, najmä mätový alebo zázvorový.
 • Ovocné a zeleninové šťavy dokážu „nakopnúť“ organizmus a urýchliť proces odbúravania alkoholu z tela. Vďaka cukru získame aj potrebnú energiu.

Čo si z toho odniesť?

Keď sa zobudíte so silvestrovským klobúčikom na hlave a s pocitom, že vás v noci prešiel parný valec, nezúfajte. Existuje aj pár spôsobov, ako vaše utrpenie zmierniť. Napríklad v podobe dôležitej rehydratácie a čerstvého vzduchu.

Nech je váš nový rok plný radosti, lásky, splnených životných cieľov a spokojnosti so svojím životom. Povedané citátom „Never stop chasing your dreams“ alebo inak: „Nasledujte svoje sny s Aktinom aj v roku 2022.“

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
4 Páči sa mi Uložiť článok