5 tipov, ako sa zdravo opaľovať

Komentáre
5 tipov, ako sa zdravo opaľovať
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Keď sa povie opaľovanie, automaticky sa rozdelíme do dvoch skupín. Jedni z nás sa nadšene slnku vystavujú a chytajú cenný vitamín D, druhí zo strachu z poškodenia kože radšej ani nevychádzajú von na vzduch. Pravda je ale niekde medzi. Aké sú plusy a mínusy opaľovania a ako môžeme naše telo chrániť pred poškodením kože?

Aké výhody nám prináša letné opaľovanie?

  • Dobrá nálada a prevencia pred depresiami – presne s tým nám môže pobyt na slnku pomôcť. Predsa len byť zavretí v umelom svetle od rána do noci nie je pre psychiku úplne to pravé orechové.

  • Zlepšenie funkcie imunitného systému – za čo môže dosť pravdepodobne vitamín D, s ktorého doplnením do tela nám pobyt na slnku pomáha. Ale pozor, keď to budeme so slnkom preháňať, môžeme sa dočkať presne opačných účinkov!

  • Celkové doplnenie vitamínu D – pretože toho máme v dnešnej dobe ako šafranu, najviac ohrozené sú osoby s tmavým pigmentom žijúce v miernom podnebí. A to rozhodne nie je dobre, pretože vitamín D v tele navyše bojuje s úzkosťou a podporuje zabudovanie vápnika do kostí.

Americká dermatologická akadémia radí: Nečerpajte déčko zo slnka

Prečo? Pretože pobyt na priamom a intenzívnom slnku môže mať na zdravie rad negatívnych vplyvov, obzvlášť ak sa do slnenia vrhneme po hlave a bez ochrany:

  1. Poškodenie a starnutie kože – za čo sú zodpovedné predovšetkým UV‑A lúče, ktoré na nás prechádzajú napríklad aj cez sklo auta. Z dlhodobého hľadiska sa môžu prejaviť napríklad zrýchleným starnutím kože či vráskami.
  2. Zvýšené riziko vzniku rakoviny kože – je spôsobené najmä vysoko energetickým UV‑B žiarením, ktoré dokáže poškodiť molekuly DNA v koži. Preto sa UV žiarenie (zo slnka či solárií) radí medzi karcinogény.

  3. Spálenie od slnka – to si z dovolenky privezie azda každý druhý turista, ktorý sa hneď prvý deň na dovolenke potrebuje predviesť, ako dokáže chodiť po slnku bez ochrany. Spálenie je opäť spôsobené predovšetkým nebezpečným UV‑B žiarením a okrem začervenania môže viesť až k celkovému zlúpaniu poškodenej vrstvy kože.

  4. Poškodenie zraku – obzvlášť ak vystavujete svoj pohľad intenzívnym UV lúčom pri priamom pohľade do slnka. UV žiarenie totiž môže prispieť k rozvoju šedého zákalu a napríklad aj k degenerácii žltej škvrny (v prípade UV‑A žiarenia, keďže UV‑B tak hlboko neprechádza).

[Instagram]

Tak ako to s tým opaľovaním je?

Za zdravotné benefity slnečného svetla je z najväčšej časti zodpovedné UV‑B žiarenie, ktoré pomáha s tvorbou vitamínu D v koži. A aký typ žiarenia je najnebezpečnejší vzhľadom na jeho karcinogénne účinky? Správne, opäť UV‑B.

To nás zavádza do takej slepej uličky, z ktorej nie je veľmi kam uniknúť. Primárne by sme však mali myslieť na ochranu svojho zdravia, a tak je dobré sa pred intenzívnym UV žiarením dostatočne chrániť.

Koniec koncov, pre dostatok vitamínu D zo slnka sa nepotrebujete slniť od rána do večera. Britská štúdia ukázala, že už 13 minút pobytu na slnku počas poludnia trikrát do týždňa bolo dostatočné na doplnenie potrebných dávok vitamínu D (v tejto štúdii mali osoby kožu odhalenú asi z jednej tretiny).

5 tipov, ako sa chrániť pri dlhšom pobyte na slnku

  1. Používajte kvalitné vodeodolné opaľovacie krémy s dostatočne vysokým UV faktorom, a to nielen na dovolenke pri mori, ale aj počas slnečných dní v lete. Výskumy naznačujú, že až tretina prípadov rakoviny kože by nemusela byť, ak by sa opaľovacie krémy používali častejšie a v dostatočnej miere.
  2. Veľkosť ochranného UV faktora opaľovacích krémov voľte s ohľadom na intenzitu slnka, celkovú dĺžku pobytu na slnku a na svoju náchylnosť na spálenie. Zatiaľ čo pri krátkom pobyte na slnku môže stačiť opaľovací krém s UV faktorom 10–15, pri poldennom pobyte na intenzívnom slnku využite opaľovací krém s UV faktorom vyšším ako 30.
  3. Stavte na kvalitné slnečné okuliare s certifikovaným UV filtrom. Obzvlášť priamy pohľad do slnka počas letných mesiacov môže váš zrak vážne poškodiť.
  4. Používajte pokrývky hlavy a oblečenie, využívajte slnečníky. Skrátka, vystavte intenzívnemu slnku niečo iné ako svoju kožu, nezabúdajte ani na dostatočnú pokrývku hlavy. Toto by ste mali dodržiavať na obzvlášť intenzívnom slnku od 10 do asi 16 poobede.
  5. Zistite si, do akej krajiny cestujete, pretože nie všade rozdáva slnko rovnakým metrom. Napríklad v takom Dubaji je UV žiarenie ešte o 50 % intenzívnejšie ako v letnom Chorvátsku. Prekvapivo, aj v horách s vyšliapanými metrami rastie aj slnečná sila, udáva sa, že každých 1000 výškových metrov je UV index asi o 10–12 % vyšší. Opaľovacie krémy preto nezabudnite pribaliť ani pri svojich cestách do hôr, a to obzvlášť počas jarných mesiacov, keď už slnko pomaly začína naberať na sile.
  6. Sledujte predpoveď UV indexu, ktorá vám prezradí, koľko UV svetla na vás bude v daný slnečný deň dopadať. Najmä na dovolenkách, kde sa UV index v lete často pohybuje medzi hodnotou 6–8 a viac, je vhodné myslieť na dostatočnú ochranu.
  7. Myslite na to, že každá koža je voči UV lúčom inak odolná. Takže zatiaľ čo miestni môžu chodiť bez trička od rána do večera, u nás sa spálenie môže prejaviť aj po hodinovej prechádzke (meradlom odolnosti voči spáleniu od slnka je predovšetkým pigment pokožky). Chráňte svoju kožu a snažte sa o doplnenie vitamínu D i z bežnej stravy, napríklad z tučných rýb, zo syrov alebo z vajec.
5 tipov, ako sa zdravo opaľovať
obrázok z unsplash.com

Spoliehať sa na chladivé more sa nemusí vždy vyplatiť

Pobyt vo vode nás pred UV žiarením trochu chráni. Asi štvrtina UV lúčov sa od vodnej hladiny odrazí, ďalšia časť sa zachytí v samotnej vode (menej ako 10 % z prejdených UV lúčov za každý meter hĺbky) či na rozvírených časticiach (prach, piesok). Sčítané a podčiarknuté, podľa WHO na nás v hĺbke asi 0,5 m pod hladinou čakajú UV lúče s intenzitou asi 40 % z tých, ktoré na nás dopadajú na hladine.

To ale stále neznamená, že je pobyt vo vode úplne bez rizika. Nehľadiac na to, že málokto z nás trávi všetok čas vo vode v hĺbke pol metra. Ak sme totiž na hladine, intenzita UV lúčov je porovnateľná s pobytom na pláži, a tak sa pred spálením príliš nechránime.

Naopak, často sa stáva, že nás voda chladí a dáva nám falošný pocit bezpečia, a tak na slnku strávime bez prestávky pokojne pol dňa... po ktorej nasleduje polka dňa s Panthenolom v ruke.

Čo si z toho odniesťy?

Aj v letných mesiacoch myslite na svoje zdravie a nenechajte si poškodzovať kožu slnečnými lúčmi. Myslite na používanie kvalitných opaľovacích krémov s vysokým UV faktorom aspoň 15 minút pred pobytom na slnku, používajte slnečné okuliare a vyhýbajte sa priamemu slnku v poludňajších hodinách.

Slnku sa však úplne nevyhýbajte a hlavne v neskorých popoludňajších hodinách lúče naberajte plnými dúškami. More budete mať po celom dni vyhriate, a navyše aj nachytáte nejaký ten vitamín D, ktorý hrá vo funkcii organizmu veľmi dôležitú úlohu.

V zimných mesiacoch sa UV žiarenia príliš báť nemusíme, UV index totiž dosahuje spravidla hodnoty od 0 do 2, čo je rozpätie, v ktorom nie je potrebné sa chrániť opaľovacími krémami. Výnimkou sú cesty do hôr, kde sa stretneme so silnejším UV svetlom kvôli nadmorskej výške, v takýchto prípadoch je výhodné siahnuť po opaľovacích krémoch. Chrániť by sme sa mali začať od slnečných májových dní, keď už slnko opäť začína naberať na sile.

Opálenie prechádza cez žalúdok! 5 látok, vďaka ktorým sa opálite do krásy
Opálenie prechádza cez žalúdok! 5 látok, vďaka ktorým sa opálite do krásy
Úpravou jedálnička môžeme dosiahnuť lepšie zdravie, štíhlu postavu, krajšie vlasy... ale čo tak lepšie opálenie? Ktoré potraviny vyberať, aby sme si udržali krásnu a pružnú pokožku aj napriek častému opaľovaniu? Na tieto otázky vám odpovie dnešný článok.
Vitamín D: Dôležitý pre činnosť svalov i mozgu. Prečo by sme sa naň mali zamerať?
Vitamín D: Dôležitý pre činnosť svalov i mozgu. Prečo by sme sa naň mali zamerať?
Vitamín D nie je potrebný len pre zdravý vývoj kostí, ako sa dozvedajú školopovinné deti. Dôležitý je aj pre správnu činnosť mozgu a svalov. Čo sa stane, keď ho budete mať nedostatok? A ako udržiavať jeho optimálnu hladinu?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Wim Hofova metóda dýchania: ovládnite svoje telo
Sychravé počasie vie preveriť našu imunitu a mnoho z nás v rámci prevencie skúša rôzne druhy otužovania. Jeden svojrázny Holanďan však svojou metódou vyvolal obrovskú vlnu záujmu naprieč laickou i odbornou verejnosťou, a tak poďme spoločne nakuknúť pod pokrievku „ľadového muža“.