Tento článok obsahuje dlho neaktualizované oznámenia. Odporúčame vyhľadať článok s novším dátumom publikácie.

5 tipov, ako sa zdravo opaľovať

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 19. 6. 2021 Prvýkrát publikované 24. 6. 2020
Aktualizované 19. 6. 2021
5 tipov, ako sa zdravo opaľovať
obrázok z unsplash.com

Keď sa povie opaľovanie, automaticky sa rozdelíme do dvoch skupín. Jedni z nás sa nadšene slnku vystavujú a chytajú cenný vitamín D, druhí zo strachu z poškodenia kože radšej ani nevychádzajú von na vzduch. Pravda je ale niekde medzi. Aké sú plusy a mínusy opaľovania a ako môžeme naše telo chrániť pred poškodením kože?

Aké výhody nám prináša letné opaľovanie?

 • Dobrá nálada a prevencia pred depresiami – presne s tým nám môže pobyt na slnku pomôcť. Predsa len byť zavretí v umelom svetle od rána do noci nie je pre psychiku úplne to pravé orechové.

 • Zlepšenie funkcie imunitného systému – za čo môže dosť pravdepodobne vitamín D, s ktorého doplnením do tela nám pobyt na slnku pomáha. Ale pozor, keď to budeme so slnkom preháňať, môžeme sa dočkať presne opačných účinkov!

 • Celkové doplnenie vitamínu D – pretože toho máme v dnešnej dobe ako šafranu, najviac ohrozené sú osoby s tmavým pigmentom žijúce v miernom podnebí. A to rozhodne nie je dobre, pretože vitamín D v tele navyše bojuje s úzkosťou a podporuje zabudovanie vápnika do kostí.

Americká dermatologická akadémia radí: Nečerpajte déčko zo slnka

Prečo? Pretože pobyt na priamom a intenzívnom slnku môže mať na zdravie rad negatívnych vplyvov, obzvlášť ak sa do slnenia vrhneme po hlave a bez ochrany:

 1. Poškodenie a starnutie kože – za čo sú zodpovedné predovšetkým UV-A lúče, ktoré na nás prechádzajú napríklad aj cez sklo auta. Z dlhodobého hľadiska sa môžu prejaviť napríklad zrýchleným starnutím kože či vráskami.
 2. Zvýšené riziko vzniku rakoviny kože – je spôsobené najmä vysoko energetickým UV-B žiarením, ktoré dokáže poškodiť molekuly DNA v koži. Preto sa UV žiarenie (zo slnka či solárií) radí medzi karcinogény.

 3. Spálenie od slnka – to si z dovolenky privezie azda každý druhý turista, ktorý sa hneď prvý deň na dovolenke potrebuje predviesť, ako dokáže chodiť po slnku bez ochrany. Spálenie je opäť spôsobené predovšetkým nebezpečným UV-B žiarením a okrem začervenania môže viesť až k celkovému zlúpaniu poškodenej vrstvy kože.

 4. Poškodenie zraku – obzvlášť ak vystavujete svoj pohľad intenzívnym UV lúčom pri priamom pohľade do slnka. UV žiarenie totiž môže prispieť k rozvoju šedého zákalu a napríklad aj k degenerácii žltej škvrny (v prípade UV-A žiarenia, keďže UV-B tak hlboko neprechádza).

[Instagram]

Tak ako to s tým opaľovaním je?

Za zdravotné benefity slnečného svetla je z najväčšej časti zodpovedné UV-B žiarenie, ktoré pomáha s tvorbou vitamínu D v koži. A aký typ žiarenia je najnebezpečnejší vzhľadom na jeho karcinogénne účinky? Správne, opäť UV-B.

To nás zavádza do takej slepej uličky, z ktorej nie je veľmi kam uniknúť. Primárne by sme však mali myslieť na ochranu svojho zdravia, a tak je dobré sa pred intenzívnym UV žiarením dostatočne chrániť.

Koniec koncov, pre dostatok vitamínu D zo slnka sa nepotrebujete slniť od rána do večera. Britská štúdia ukázala, že už 13 minút pobytu na slnku počas poludnia trikrát do týždňa bolo dostatočné na doplnenie potrebných dávok vitamínu D (v tejto štúdii mali osoby kožu odhalenú asi z jednej tretiny).

5 tipov, ako sa chrániť pri dlhšom pobyte na slnku

 1. Používajte kvalitné vodeodolné opaľovacie krémy s dostatočne vysokým UV faktorom, a to nielen na dovolenke pri mori, ale aj počas slnečných dní v lete. Výskumy naznačujú, že až tretina prípadov rakoviny kože by nemusela byť, ak by sa opaľovacie krémy používali častejšie a v dostatočnej miere.
 2. Veľkosť ochranného UV faktora opaľovacích krémov voľte s ohľadom na intenzitu slnka, celkovú dĺžku pobytu na slnku a na svoju náchylnosť na spálenie. Zatiaľ čo pri krátkom pobyte na slnku môže stačiť opaľovací krém s UV faktorom 10–15, pri poldennom pobyte na intenzívnom slnku využite opaľovací krém s UV faktorom vyšším ako 30.
 3. Stavte na kvalitné slnečné okuliare s certifikovaným UV filtrom. Obzvlášť priamy pohľad do slnka počas letných mesiacov môže váš zrak vážne poškodiť.
 4. Používajte pokrývky hlavy a oblečenie, využívajte slnečníky. Skrátka, vystavte intenzívnemu slnku niečo iné ako svoju kožu, nezabúdajte ani na dostatočnú pokrývku hlavy. Toto by ste mali dodržiavať na obzvlášť intenzívnom slnku od 10 do asi 16 poobede.
 5. Zistite si, do akej krajiny cestujete, pretože nie všade rozdáva slnko rovnakým metrom. Napríklad v takom Dubaji je UV žiarenie ešte o 50 % intenzívnejšie ako v letnom Chorvátsku. Prekvapivo, aj v horách s vyšliapanými metrami rastie aj slnečná sila, udáva sa, že každých 1000 výškových metrov je UV index asi o 10–12 % vyšší. Opaľovacie krémy preto nezabudnite pribaliť ani pri svojich cestách do hôr, a to obzvlášť počas jarných mesiacov, keď už slnko pomaly začína naberať na sile.
 6. Sledujte predpoveď UV indexu, ktorá vám prezradí, koľko UV svetla na vás bude v daný slnečný deň dopadať. Najmä na dovolenkách, kde sa UV index v lete často pohybuje medzi hodnotou 6–8 a viac, je vhodné myslieť na dostatočnú ochranu.
 7. Myslite na to, že každá koža je voči UV lúčom inak odolná. Takže zatiaľ čo miestni môžu chodiť bez trička od rána do večera, u nás sa spálenie môže prejaviť aj po hodinovej prechádzke (meradlom odolnosti voči spáleniu od slnka je predovšetkým pigment pokožky). Chráňte svoju kožu a snažte sa o doplnenie vitamínu D i z bežnej stravy, napríklad z tučných rýb, zo syrov alebo z vajec.
5 tipov, ako sa zdravo opaľovať
obrázok z unsplash.com

Spoliehať sa na chladivé more sa nemusí vždy vyplatiť

Pobyt vo vode nás pred UV žiarením trochu chráni. Asi štvrtina UV lúčov sa od vodnej hladiny odrazí, ďalšia časť sa zachytí v samotnej vode (menej ako 10 % z prejdených UV lúčov za každý meter hĺbky) či na rozvírených časticiach (prach, piesok). Sčítané a podčiarknuté, podľa WHO na nás v hĺbke asi 0,5 m pod hladinou čakajú UV lúče s intenzitou asi 40 % z tých, ktoré na nás dopadajú na hladine.

To ale stále neznamená, že je pobyt vo vode úplne bez rizika. Nehľadiac na to, že málokto z nás trávi všetok čas vo vode v hĺbke pol metra. Ak sme totiž na hladine, intenzita UV lúčov je porovnateľná s pobytom na pláži, a tak sa pred spálením príliš nechránime.

Naopak, často sa stáva, že nás voda chladí a dáva nám falošný pocit bezpečia, a tak na slnku strávime bez prestávky pokojne pol dňa... po ktorej nasleduje polka dňa s Panthenolom v ruke.

Čo si z toho odniesťy?

Aj v letných mesiacoch myslite na svoje zdravie a nenechajte si poškodzovať kožu slnečnými lúčmi. Myslite na používanie kvalitných opaľovacích krémov s vysokým UV faktorom aspoň 15 minút pred pobytom na slnku, používajte slnečné okuliare a vyhýbajte sa priamemu slnku v poludňajších hodinách.

Slnku sa však úplne nevyhýbajte a hlavne v neskorých popoludňajších hodinách lúče naberajte plnými dúškami. More budete mať po celom dni vyhriate, a navyše aj nachytáte nejaký ten vitamín D, ktorý hrá vo funkcii organizmu veľmi dôležitú úlohu.

V zimných mesiacoch sa UV žiarenia príliš báť nemusíme, UV index totiž dosahuje spravidla hodnoty od 0 do 2, čo je rozpätie, v ktorom nie je potrebné sa chrániť opaľovacími krémami. Výnimkou sú cesty do hôr, kde sa stretneme so silnejším UV svetlom kvôli nadmorskej výške, v takýchto prípadoch je výhodné siahnuť po opaľovacích krémoch. Chrániť by sme sa mali začať od slnečných májových dní, keď už slnko opäť začína naberať na sile.

Pridaj sa k 36 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________