10 dôvodov, prečo sa cítite neustále unavení

Tomáš
Tomáš Novotný 18. 2. 2023 Prvýkrát publikované 3. 2. 2022
Aktualizované 18. 2. 2023
2 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
10 dôvodov, prečo sa cítite neustále unavení
  • Únava a vyčerpanie z času na čas dostihnú prakticky každého z nás.

  • Vo väčšine prípadov za to môžu príčiny, ktoré na prvý pohľad nie je vidieť.

  • Nájdenie príčin únavy je najlepší spôsob, ako sa únave brániť.

Prvé mesiace roka často sprevádza únava a znížená motivácia. K týmto pocitom síce môže prispievať zimné obdobie spolu so skrátenými dňami, v mnohých prípadoch je však pravá príčina inde. Aké sú najčastejšie dôvody, prečo sa cítime unavení?

1. Konzumujete príliš veľa kofeínu

Kofeín berieme ako najúčinnejšie riešenie únavy. Z dlhodobého hľadiska ale môže pôsobiť úplne opačne, pretože si naň organizmus po určitej dobe vypestuje závislosť. Čo to v praxi znamená? Na začiatku ste si najskôr nápoje obsahujúce kofeín dopriali vo chvíľach, keď ste potrebovali byť extra výkonní. Z pravidelného pitia kávy sa však časom stal rituál a kávu si dávate len aby ste neboli unavení.

Snažte sa to s kávou nepreháňať. Denný príjem kofeínu sa snažte držať do najvyššieho množstva 400 mg (asi 4 šálky kávy denne) a vyhnite sa každodennému užívaniu predtréningových nakopávačov. U menej hmotných či citlivejších jedincov môže byť prijateľná hranica denného príjmu kofeínu ešte nižšia.

2. Málo pijete

Každý deň ľudské telo stratí približne 1,5 litra vody (potenie, dýchanie a ďalšie vylučovanie). Pokiaľ tieto straty nie sú kompenzované, dochádza k dehydratácii. Mierna dehydratácia je spojená s častejšou únavou, takže možno práve nedostatok tekutín stojí za tým, že energie nemáte práve na rozdávanie.

Každý deň by ste mali vypiť približne 30 – 45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Snažte sa navyknúť si na pravidelné pitie vody počas dňa, doplniť ju môžete riedenými ovocnými či zeleninovými šťavami alebo nesladeným čajom.

3. Chýbajú vám niektoré vitamíny alebo minerálne látky

Niektoré vitamíny a minerálne látky sú zapojené do procesu tvorby energie. Ich nedostatok potom môže viesť k tomu, že cez deň pociťujete zvýšenú únavu. Z minerálnych látok ide predovšetkým o horčík, železo a zinok. Pri vitamínoch by ste sa mali zamerať na vitamíny skupiny B a na vitamín C.

Snažte sa dbať na dostatočný príjem celozrnných obilnín, strukovín, orechov, ovocia a zeleniny. Ak vo svojom tele objavíte nedostatok niektorých látok, môžete zvážiť suplementáciu prostredníctvom kvalitného multivitamínu.

10 dôvodov, prečo sa cítite neustále unavení

4. Nejete dostatok energie v potravinách

Pokiaľ dlhodobo jete menej, než aké sú vaše denné energetické nároky, môžete cítiť zvýšenú únavu. Telo tým bojuje proti tomu, aby ste cez deň neboli ešte viac fyzicky aktívni.

Snažte sa každý deň doplniť telu všetky základné makroživiny (bielkoviny, sacharidy, tuky). Dostatočný energetický príjem je z dlhodobého hľadiska nevyhnutný na udržanie vitality a energie.

5. Málo spíte

Najlepší bojovník proti únave a vyčerpaniu je spánok. Pokiaľ spíte menej, než koľko by vaše telo potrebovalo, veľmi pravdepodobne sa to bude prejavovať častou únavou. Kávou a ďalšími „cumlíkmi“ túto únavu môžete oddialiť, ale počítajte s tým, že sa vzápätí zase vráti.

Venujte svojmu telu dostatok odpočinku a spánku. Pre dospelé osoby to je v priemere asi 7 – 9 hodín spánku denne, ale orientujte sa primárne podľa svojich pocitov.

6. Máte príliš veľa starostí

V súčasnej dobe nás zráža na kolená predovšetkým únava psychického rázu. Keď sa totiž všetky tie starosti a povinnosti nielen pracovného charakteru nazbierajú, môže toho byť jednoducho príliš veľa.

Ako s tým bojovať? Nechajte si nejaký čas počas dňa len pre seba a nenechajte doň preniknúť starosti všedných dní. S tým vám pomôže koncept mindfulness, o ktorom sa môžete viac dočítať v tomto článku.

7. Ste cez deň príliš málo aktívny

Znie to možno tak trochu ako paradox, ale je celkom bežné, že po celom dni strávenom v kancelárii prídete domov vyšťavení a unavení. Naopak, náročný popoludňajší tréning vám môže doslova nabiť baterky na celý zvyšok dňa.

Snažte sa byť cez deň aj fyzicky aktívny. Ráno cestou do práce vystúpte o jednu zastávku skôr a popoludní si naplánujte poriadny tréning so svojimi priateľmi.

obrázok z gettyimages.com

8. Nenechajte sa otráviť zamračeným počasím

Počasie má na našu náladu prekvapivo veľký vplyv. Zatiaľ čo v letných mesiacoch sme veselší a šťastnejší, v zime je to tak trochu naopak. Odborníci si to vysvetľujú okrem iného zníženou produkciou vitamínu D a naopak zvýšenou tvorbou spánkového hormónu melatonínu počas zimných mesiacov, pre ktoré sú typické dlhé noci.

Dbajte na dostatočný príjem vitamínu D aj v zimných mesiacoch. Pokiaľ z vás nedostatok slnečného svitu doslova vysáva energiu, môžete vyskúšať tzv. terapiu svetlom, pri ktorej vám žiariaci panel simuluje slnečné žiarenie napríklad uprostred izby.

9. Príliš veľa pracujete

Málokto je ochotný si priznať, že napĺňa definíciu workoholika. Pokiaľ však pracujete od ranných hodín a ešte o deviatej večer kontrolujete maily, možno k tomu nemáte ďaleko. Príliš veľa práce môže znamenať, že začnete postupne zanedbávať rôzne ďalšie odvetvia svojho života. To vás potom okrem samotnej práce môže začať psychicky vyčerpávať a unavovať.

Snažte sa nájsť ten správny balans medzi prácou a svojím voľným časom. Často totiž budete šťastní a plní energie až vo chvíli, pokiaľ budete úspešní nielen vo svojej pracovnej kariére, ale aj v ďalších oblastiach vášho života.

10. Nič nepomáha? Zájdite k lekárovi!

Vyskúšali ste všetko možné, ale stále nič nefunguje? Možno je najvyšší čas na to zavítať k lekárovi a prebrať s ním možné príčiny vašej dlhodobej únavy.

Za únavu totiž môže byť zodpovedná napríklad nediagnostikovaná intolerancia na lepok, alebo napríklad znížená funkcia štítnej žľazy. Svoje o tom vedia aj osoby s nedostatkom železa, pretože únava je úplne typická pre osoby s anémiou.

Čo si z toho odniesť?

Cítite sa unavení a vyčerpaní? Pokúste sa nájsť príčinu svojej únavy, pretože len tak sa vám podarí načerpať energiu do života z dlhodobého hľadiska.

Základom úspechu je zdravý životný štýl založený na dostatočnom spánku, kvalitnej strave a pravidelnej pohybovej aktivite. Okrem týchto faktorov nezabúdajte ani na svoje psychologické potreby, snažte sa prekonávať vlastné ciele a venovať nejaký čas aj vlastnému telu.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
2 Páči sa mi Uložiť článok