Ako sa vyhnúť rannej únave?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 5. 9. 2021 Prvýkrát publikované 27. 1. 2021
Aktualizované 5. 9. 2021
9 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Ako sa vyhnúť rannej únave?
obrázok z unsplash.com

Spánok je tým najprirodzenejším a súčasne tiež najúčinnejším spôsobom, ako si môžeme odpočinúť ako po psychickej, tak po fyzickej stránke. Je preto pomerne ironické, keď sa po dlhom spánku prebudíme ešte viac unavení, než večer pred spaním. Niekedy sa dokonca môže stať, že sa ráno prebudíme tak nešikovne, že ranná únava a rozospatosť môže pretrvávať až do obeda. Potom sa nie je čomu čudovať, keď pracovná efektivita a psychická pohoda počas dopoludnia nie sú úplne optimálne.

Dobrou správou je, že rannej únave sa dá predísť. Poďme sa pozrieť na niekoľko najčastejších príčin. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme sa ráno prebudili plní energie?

6 tipov, ako efektívne zabrániť rannej únave

1. Začnite každý deň pohárom vody

Ideálna je kohútiková alebo minerálna voda, ale rovnako tak to môže byť napríklad nesladený čaj alebo voda s citrónom. Na presnom zložení príliš nezáleží, dôležité je, aby ste po prebudení prijali aspoň nejaké množstvo tekutín.

Prečo je to dôležité? Môže sa totiž stať, že sa ráno prebudíte v čiastočne dehydrovanom stave, čo môže následne viesť k miernym bolestiam hlavy či k únave. V nedávnej štúdii na mladých slečnách bolo zistené, že už strata 1,36 % telesnej hmotnosti v rámci dehydratácie (zodpovedá strate približne 880 ml tekutín pre ženu s hmotnosťou 65 kg) je spojená s vyššie uvedenými príznakmi. A to v skutočnosti nie je vôbec ťažké docieliť, keď zvážime, že len dýchaním vylúčime za noc asi 400 ml vody.

2. Skúste sa prebúdzať bez budíka

Možno sa to zdá na prvý pohľad nereálne, ale verte, že budík vám k rannej pohode rozhodne nijako neprispieva. Počas spánku totiž prechádzate rôznymi fázami spánkových cyklov a ak vás budík nachytá zrovna v tej hlbšej časti, bude to veľmi nepríjemné prebudenie.

Ako sa naučiť prebúdzať bez budíka? Odpoveď by sme mali hľadať v pravidelnosti. Ak budete vstávať každý deň v rovnaký čas a súčasne večer budete zaspávať v podobnú hodinu, telo si po nejakej dobe zvykne na pravidelný režim a zobudí sa samo od seba. Nastavte si budík každý deň na rovnakú hodinu a uvidíte, že po niekoľkých dňoch či týždňoch sa v tento čas budete prebúdzať prirodzene. Nakoniec môžete budík nechať len ako poistku, aby ste ráno vyložene nezaspali.

obrázok z istockphotos.com

3. Prebuďte sa studenou vodou

Pre mnoho ľudí je ranné opláchnutie vodou kľúčovým prechodom medzi „spacou“ a „dennou“ fázou. Nie je potrebné podstupovať žiadne ľadové kúpele, ako je tento rok moderné, bohato postačí trocha si opláchnuť tvár.

Ak vás studená voda ráno baví, môžete zaradiť ďalší level – studené sprchy. Tu už je prebudenie istota, ale stojí to už trochu odhodlania. Začnite teda radšej postupne, lebo namiesto skvelého pocitu dosiahnete iba nepríjemné prechladnutie.

4. Zamerajte sa na optimálne raňajky

Každému totiž vyhovuje niečo iné, a tak sa ľahko môže stať, že aj učebnicové raňajky vystrihnuté z titulnej strany fitness časopisu vás nakoniec unavia natoľko, že by ste sa najradšej vrátili späť do postele.

Snažte sa vypozorovať, čo vám ráno vyhovuje najviac. Cítite sa dobre po veľkých porciách, alebo vám skôr vyhovujú menšie raňajky sprevádzané dopoludňajšou desiatou? Funguje sa vám lepšie po sladkých, alebo slaných raňajkách? Pozorujte a snažte sa hľadať spojitosti medzi raňajkami a následnými pocitmi.

5. Nespoliehajte sa iba na ranné espresso

Možno to znie prekvapivo, ale spoliehať sa ráno len na šálku silnej kávy nemusí byť nutne tou najlepšou cestou, ako zatočiť s rannou únavou. Môže sa totiž ľahko stať, že sa únava po nejakej dobe dostaví znova a vráti vám to aj s úrokmi.

Ste ráno zvyknutí na šálku kávy a súčasne sa niekedy trápite s tým, že bývate hneď ráno unavení? Vyskúšajte si na sebe menší experiment. Snažte sa bezprostredne po prebudení zaobísť bez kávy a doprajte si ju napríklad až 1 – 2 hodiny po prebudení. Možno na sebe zistíte, že týmto ranný súboj s únavou po nejakej dobe začnete zvládať oveľa lepšie.

obrázok z gettyimages.com

6. Strážte si kvalitný spánok

Môžete sa ráno snažiť akokoľvek, ale ak spánok dlhodobo zanedbávate, nemôžete čakať, že vaše telo bude fungovať na maximálny výkon. Preto by ste si mali stále strážiť základné pravidlá, ktoré stoja za kvalitným spánkom. Optimálna dĺžka spánku pre dospelého človeka je asi 7 – 9 hodín, pričom preferovať by ste mali zatemnené a pokojné miestnosti, kde vás nič nebude rušiť.

O celkovej dôležitosti spánku ako v športe, tak v bežnom živote, si môžete prečítať v našom ďalšom článku.

Čo si z toho odniesť?

Prebudiť sa ráno s pocitom, že máte ešte menej energie ako večer pred zaspaním, nie je nič moc. Dobrá správa však je, že existujú cesty, ako sa rannej únave vyhnúť alebo ju aspoň dostatočne zmierniť. Snažte sa dodržiavať pravidelný ranný rituál, na ktorý si vaše telo po nejakej dobe navykne. Zobuďte sa každý deň v rovnakú hodinu, hneď po prebudení si doprajte pohár vody a následne sa preberte studenou vodou.

Dobré je tiež dbať na kvalitný spánok a optimálne zloženie raňajok. Je totiž možné, že nie každé raňajky vám budú vyhovovať v ceste za produktívnym ránom, preto pozorujte a snažte sa časom vymyslieť také raňajky, ktoré ideálne naštartujú práve vás. V neposlednom rade tiež zvážte či je káva ideálna súčasť vašich raňajok. Možno totiž zistíte, že ak si kávu dáte až v práci, prebudíte tým hlavu oveľa lepšie, než ak sa budete snažiť o okamžité naštartovanie kofeínom bezprostredne po prebudení.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
9 Páči sa mi Uložiť článok