Cítite sa večne unavení? Týchto 10 zvykov z vás vysáva energiu

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 28. 11. 2022 Prvýkrát publikované 9. 5. 2020
Aktualizované 28. 11. 2022
51 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Cítite sa večne unavení? Týchto 10 zvykov z vás vysáva energiu

Byť unavený je vlastne takou spoločenskou normou. Skúste zaloviť v pamäti, kedy naposledy ste si povzdychli, že sa cítite tak nejako bez energie. Bolo to včera? Alebo azda dnes? Myslím, že ďaleko od pravdy nie som.

Celý váš deň je výsledkom zvykov  niektoré sú dobré, niektoré sú zlé. Správame sa automaticky a už sa ani nepozastavujeme nad tým, že niektoré zo zvykov by nám mohli škodiť.

Skúsme sa dnes spoločne zastaviť. Zamyslíme sa nad automatizmami, ktoré vám berú energiu a cítite sa kvôli nim pod psa. Pozitívnou správou hneď na začiatok je, že je určite vo vašej moci to zmeniť.

10 zvykov, ktoré vás okrádajú o energiu

1. Spíte málo a nekvalitne

Ak spánok nepatrí medzi vaše priority, dosť pravdepodobne bude klesať vaša produktivita a budete sa cítiť unavení. Nevyspatý mozog je pomalý mozog a nemôžete po ňom chcieť zázraky. Dostávate sa tak do bludného kruhu, keď zúfalo nestíhate, a pretože nestíhate, odoberáte z času, ktorý by mal patriť spánku.

Čo s tým?

Skúste k sebe byť nekompromisní a urobiť si čas na spánok. Každý deň si ľahnúť v rovnakom čase a v rovnakom čase aj vstať. Áno, aj víkendy sa počítajú. Dosť možno sa už po pár dňoch budete cítiť výrazne lepšie. Spať by ste mali 7 – 8 hodín denne.

Produktivita totiž nie je len o tvrdej práci, ale aj odpočinku a obnove síl, aby ste vôbec produktívni mohli byť. Možno sa to bude zdať paradoxné, ale vďaka tomu, že budete viac spať, budete viac produktívni.

2. Multitasking

Multitasking aka „robenie viac vecí naraz“ sa dlho považoval za akúsi výsadu schopných ľudí. Písať článok, odpovedať na maily a popri tom robiť nový jedálniček?

Je dobré si uvedomiť, že vaša pozornosť sa delí medzi viac činností a dosť pravdepodobne nebudete robiť ani jednu poriadne a kvalitne. Myšlienky vám budú utekať a práca vám vo výsledku zaberie oveľa viac času.

Čo s tým?

Skúste radšej „unitasking“. Sústreďte sa naozaj na jednu jedinú vec. Ak pracujete na počítači, zatvorte všetky okná a programy s výnimkou toho, na čom chcete pracovať.

Vypnite aj mobil alebo ho dajte do „leteckého módu“ a nenechajte sa rušiť. Činnosti si tiež zoraďte podľa priority: To, do čoho sa vám nechce, urobte ako prvé. Je to nepríjemné, ale čertovsky efektívne.

3. Sedavý životný štýl a „predsa nebudem cvičiť, keď nemám energiu“

Deň každého z nás má 24 hodín, hoci by sme si niekedy priali, aby to bolo viac. Nejaký čas prirodzene zaberie práca a rodinný život. Že nemáte čas sa viac hýbať? Dlhým sedením trpí na prvom mieste vaše zdravie, ale aj postava.

Takýto životný štýl vás potrestá únavou a pocitmi vyčerpania. Dostanete sa do začarovaného kruhu, pretože na nejaké cvičenie ste predsa až príliš unavení.

Čo s tým?

Určite by nebolo správne po vás chcieť, aby ste každý deň behali maratónske behy.

Skúste vo svojom dennom režime urobiť malé zmeny:

  1. Ignorujte výťahy a eskalátory a vybehnite každý schod, ktorý uvidíte.
  2. Skúste sledovať počet krokov a ten postupne navyšujte. Cieľom by malo byť prejsť 10 000 krokov denne.

  3. V práci si robte krátke pauzy a tie využite na ponaťahovanie alebo na krátke cvičenie.

4. Neustále premýšľanie o minulosti

Ak trávite čas premýšľaním o minulosti, často sa vám vybavia hlavne nepríjemné pocity, vlastné chyby, konflikty alebo nevyužité príležitosti. Čo ale neznamená nutne snahu sa z minulosti poučiť.

Skôr je to sklon, ktorý nám berie energiu, a čas, ktorý by sme tak veľmi potrebovali v súčasnosti. Tu a teraz.

Čo s tým?

Nemyslieť na minulosť je nemožné. Pokiaľ ale chceme byť úspešní, mali by sme čas tráviť v prítomnosti a sústrediť sa na to, čo práve robíme. Pravdou totiž je, že ,,teraz“ je to jediné, čo máme. Včerajšok bol a zajtrajšok ešte len bude.

Cítite sa večne unavení? Týchto 10 zvykov z vás vysáva energiu

5. Beriete si veci osobne

Človek je prirodzene sociálny tvor a má tendenciu sám seba definovať na základe svojich vzťahov. Vzťahy s ostatnými ľuďmi sa líšia – s niektorými sa cítime dobre a ,,sadnú“ nám, s inými sa to tak nedeje. A my sa kvôli tomu cítime zle.

Branie si vecí osobne ukrajuje energiu tým spôsobom, že neustále premýšľame nad vecami, ktoré sa nás dotkli. Cítime sa ublížene a premýšľame, ako na nás ten druhý môže byť taký zlý?

Pritom ten druhý vôbec nemusel narážať na našu osobu. Takže riešenie takýchto vecí nám na úrovni energie naozaj nepridá.

Čo s tým?

Ak s niekým nie ste naladení „na rovnakú nôtu“, nutne to neznamená, že ste zlý človek alebo je zlým človekom ten druhý.

Ak takú skutočnosť prijmete ako fakt a nebudete sa tým príliš zaoberať, značne sa vám uľaví. S takými ľuďmi jednajte s pokojným rešpektom, ak s nimi musíte tráviť čas – napr. v práci. Pamätajte, že nie vždy je skutočnosť taká, ako sa nám naša myseľ snaží interpretovať.

6. Zlý jedálniček a nedostatočný pitný režim

Zdravé jedlo by pre nás malo byť prioritou, či už chceme schudnúť, alebo sa jednoducho chceme udržať fit a vo forme. Nejde totiž len o to, ako vyzeráme, ale aj ako náš životný štýl pôsobí na naše zdravie.

Ak váš jedálniček tvorí junk food, fastfood a polotovary, ťažko sa budete cítiť svieži a plní energie. Navyše, do budúcnosti nahrávate rozvoju civilizačných chorôb, ako je cukrovka 2. typu, kardiovaskulárne a nádorové ochorenia.

Unavení a bez energie sa môžete cítiť aj vo chvíli, keď značne pokrivkáva váš pitný režim. Strata čo i len 1 % telesných tekutín znamená zhoršenú schopnosť sa sústrediť.

Čo s tým?

Zdravé jedlo nie je žiadny trest, ale ten správny motor na vaše (nielen) mentálne výkony. Preto si doprajte dosť ovocia, zeleniny, chudého mäsa, mliečnych výrobkov, vajec, strukovín, kvalitných príloh a pečiva, rýb a orechov.

Namiesto šálky kávy číslo 8 a energeťáku číslo 3 si radšej doprajte dostatok vody v množstve 30 – 45 ml/kg telesnej hmotnosti. Dbajte na čerstvé a minimálne spracované potraviny s dostatkom makro aj mikro živín.

  • Koľko vody treba vypiť denne? Dozviete sa v našom článku tu.

Potom dosť možno nebudú potrebné žiadne kofeínové barličky a kávu si dáte len tak na chuť, ako to má správne byť.

  • Máte problém so zaspávaním? Potom si dajte pozor na skryté zdroje kofeínu! Ktoré to najčastejšie sú, zistíte v našom článku tu.

7. Nadužívanie sociálnych sietí

Sociálne siete sú určite skvelý zdroj inšpirácie a jednoduchý nástroj, ako komunikovať so svojimi kamarátmi či rodinou. Môžu v nás ale vyvolávať nepríjemné pocity alebo potrebu sa porovnávať.

Ak ste smutní z toho, že vaša obľúbená Youtuberka je práve na dovolenke a vy sedíte na zadku doma alebo trávite hodiny a hodiny času scrollovaním nad roztomilými psíkmi či leňochodmi, zatiaľ čo nestíhate iné povinnosti, je na čase sa na chvíľu odpojiť.

Čo s tým robiť?

Je fajn si uvedomiť, že realita je často inde,nie všetko, čo na sociálnych sieťach vidíme, je pravda. Respektíve všetci ukazujeme len to, čo ukazovať chceme. Ukazujete azda svojim sledujúcim nepríjemnú hádku s priateľom alebo poriadny trapas?

Nezabudnite, že ten naozajstný život sa deje mimo obrazovky telefónu. Preto mobil občas skúste nechať doma, keď idete na prechádzku. Alebo ho vôbec nedávajte na stôl, keď idete na kávu s kamoškou. Časom zistíte, že vám vôbec nič neutečie.

Cítite sa večne unavení? Týchto 10 zvykov z vás vysáva energiu

8. Premýšľate o tom, čo si o vás myslia ostatní, a snažíte sa zavďačiť všetkým

Neustále úvahy o tom, čo si o mne ostatní asi tak môžu myslieť, je veľmi emocionálne vyčerpávajúce a vlastne sa nikdy nedočkáte konca: Jednoducho druhým vidieť do hlavy nejde.

Úplne rovnako sa nikdy nezavďačíme všetkým...

Čo s tým robiť?

Dajte si pozor, aby ste niekde nad tým premýšľaním o nesmrteľnosti chrústa nestratili sami seba. Rozhodne sa ale snažte byť tou najlepšou verziou seba samého.

Nezabudnite tiež myslieť na seba. Nie je to nabádanie na sebectvo, ale niekedy máme tendenciu robiť všetko na svete pre druhých, ale seba máme kdesi hlboko na rebríčku priorít, čo nie je cesta k trvalej spokojnosti.

9. Sťažovanie sa a negativita

Sťažovaním sa ešte nikto nič nevyriešil. Taká negativita je zaručeným vysávačom energie. A to nielen vašej, ale aj vašich blízkych alebo kolegov. S negatívnym človekom, ktorý sa večne sťažuje, proste tráviť čas nechcete. Ako sa sami cítite, keď sa okolo vás niekto neustále sťažuje?

Čo s tým?

Môže sa stať, že s niečím nebudete spokojní. Oveľa lepšie je ale prísť s konkrétnym riešením problému než len hovoriť o tom, čo je zle. Na každom dni hľadajte pozitíva.

Založte si blog a každý deň večer si napíšte tri veci, ktoré vám urobili radosť, podarili sa vám alebo ste za ne vďační. Ak sa nechcete opakovať, nie je to také jednoduché, ako sa možno zdá. Určite vám to ale ukáže iný uhol pohľadu a k životu budete pristupovať pozitívnejšie.

10. Obklopovanie sa „toxickými“ ľuďmi a nezdravé vzťahy

V súvislosti s predchádzajúcim bodom: Trávite často čas s ľuďmi, ktorí sa sťažujú, sú negatívni alebo ohovárajú druhých? Pravdepodobne ohovárajú aj vás. Keď to vidíte takto čierne na bielom, tak isto uznáte, že prítomnosť takýchto ľudí nedáva práve priestor na osobnostný rast a len vás ubíja.

Čo s tým?

My ľudia máme skvelú možnosť voľby. Preto sa obklopte takými ľuďmi, s ktorými sa cítite dobre, nabíjajú vás pozitivitou a dobrou náladou.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Všetky tieto zdanlivé maličkosti, ktoré robíme úplne automaticky, vo výsledku môžu prispieť k tomu, že sa cítime pod psa a bez energie.

Skúste sa zamyslieť, či sa podobne nesprávate aj vy, a následne po malých krôčikoch zapracovať na zmene. Všetko máte vo svojich rukách a dúfam, že dnešný článok je tým pravým impulzom.

Pridaj sa k 41 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
51 Páči sa mi Uložiť článok