Vyhodené peniaze aj hazard so zdravím. 3 zbytočné produkty, ktorým sa s pokojným srdcom vyhnite

Tomáš
Tomáš Novotný 15. 12. 2021
3 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
Vyhodené peniaze aj hazard so zdravím. 3 zbytočné produkty, ktorým sa s pokojným srdcom vyhnite

Niektoré potraviny či výživové doplnky majú veľmi ďaleko od skutočnej podpory zdravia. Snažia sa nás o tom presvedčiť na papieri, ale realita je úplne iná. V lepšom prípade ide len o vyhodené peniaze, v tom horšom nám môžu dokonca aj uškodiť. V tomto článku si posvietime na niektoré produkty, ktoré nášmu telu nijako neprospievajú, hoci sa predajcovia snažia presviedčať o opaku.

1. Dokáže alkalická voda skutočne odkysliť vaše telo?

Staré pravidlo obchodníkov s potravinami znie jasne: „čím viac vody vo výrobku, tým väčší zisk“. Voda totiž nestojí prakticky nič, a tak znižuje celkové náklady na výrobu v podstate čohokoľvek. Ešte o krok ďalej je predaj vody samotnej. Zatiaľ čo za 1,5 litra prírodnej minerálnej vody zaplatí Mattoni štátu v priemere asi 0,00054 € (údaj z roka 2015), cena v obchodoch je štandardne takmer 0,60 €. O krok ďalej sú ešte prírodné alkalické vody, kde za 0,5 litra zaplatíte 1,10 €.

Ale veď tá voda je alkalická a obsahuje kyselinu kremičitú!

Alkalická voda znamená, že má pH vyššie ako 7. Je to tak z dôvodu vyššieho obsahu iónov, ako sú horčík, vápnik alebo hydrogénuhličitanový anión (jedlá sóda). No neexistujú v podstate žiadne dôkazy o tom, že by alkalická voda bola pre telo vhodnejšia či zdravšia.

Alkalická voda vám navyše môže tiecť aj doma z kohútika. Podľa normy môže mať kohútiková voda pH až 9,5, hodnoty v rozmedzí 7 – 8,5 je vidieť  pomerne bežne. Ešte aj ušetríte.

Na podobnom princípe je založená aj voda Kangen. Zásaditá voda tu vzniká procesom elektrolýzy, takže si ju ľudia môžu vyrobiť z kohútikovej vody. Ani tu sa však nedá tvrdiť, že by zásaditá voda bola pre telo zdravšia v porovnaní s tou neutrálnou.

obrázok z istockphoto.com

2. Ketogénna diéta nemusí byť zlá, pozor však na tú v prášku

Ketogénna diéta je typ stravovania, ktorého korene siahajú do prvej polovice 20. storočia. Spočíva v takmer kompletnom vyradení sacharidov zo stravy, ich miesto zaberajú primárne tuky a popri nich aj bielkoviny. Niekomu vyhovuje, no je vhodné dávať pozor na zastúpenie tých správnych druhov tukov.

Dodržiavanie ketogénnej diéty je v súčasnej dobe populárne predovšetkým u ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. Je to tak predovšetkým vďaka miernemu zníženiu hladu, čo potvrdzujú aj niektoré vedecké štúdie.

„Keto‑diéta, to myslíte tú v prášku?“

To sa však bavíme o klasickej ketogénnej diéte – strave založenej na potravinách obsahujúcich minimum sacharidov. Pre mnohých ľudí je však ketogénna diéta v podstate synonymum komerčných práškových prípravkov, ktoré sú na trhu bežne dostupné. Na to však pozor.

Ak svoje bežné stravovanie nahradíte 5 proteínovými nápojmi z vrecúška denne, prijmete za deň príliš nízke množstvo živín. Veľmi pravdepodobne schudnete, ale vplyvom metabolickej adaptácie sa môže stať, že keď sa vrátite k normálnemu jedlu, priberiete zase späť na svoju pôvodnú váhu. Z hľadiska makroživín ide stále predovšetkým o bielkoviny, tuky sú v podobných diétach skôr na druhej koľaji. Je teda zrejmé, že s klasickou ketogénnou „tukovou“ diétou má táto komerčná verzia len málo spoločné.

Navyše, ak budete pravidelne jesť menej energie, než aká je hodnota vášho bazálneho metabolického výdaja, môžete si z dlhodobého hľadiska poškodiť zdravie. Na riziká nedostatočného energetického príjmu nielen v športe upozorňuje náš ďalší článok.

3. Pozor na záhadný vitamín B17

Keď sa povie vitamín, väčšina ľudí si predstaví zdraviu prospešnú látku, ktorá rozhodne nijako neuškodí. Nie vždy je však táto istota oprávnená. Napríklad taký amygdalín, ktorý je medzi ľuďmi známy aj ako údajný vitamín B17 (v skutočnosti amygdalín medzi vitamíny nepatrí). Amygdalín sa dokonca propagoval ako látka, ktorá má liečiť rakovinu.

Nič také sa však na zložitejších organizmoch nepotvrdilo, naopak, mnoho štúdií tento efekt vyvracia. Ba čo horšie, z amygdalínu prijatého ústnou dutinou sa v žalúdku uvoľňuje kyanovodík, ktorý je pre ľudské telo toxický.

Na možné riziká užívania amygdalínu upozorňoval Český rozhlas už v minulom roku. Stále sa však môžeme stretnúť s jeho predajom dokonca aj bez upozornenia, že ide o zdroj nebezpečného kyanovodíka. Ešte prekvapivejšie je, že amygdalín je možné zakúpiť aj na e‑shopoch niektorých lekární, ktoré v zákazníkoch vzbudzujú pocit istoty a bezpečnosti.

obrázok z gettyimages.com

Čo si z toho odniesť?

Väčšina doplnkov stravy má jedno spoločné – čakáme od nich oveľa viac, než koľko nám reálne môžu dať. Či už ide o bylinné čaje „na prečistenie“, spaľovače tuku alebo rastlinné komplexy na podporu tvorby testosterónu, nečakajte zázraky. Niektoré produkty sú však za hranou toho, čo môžeme nazvať ako „málo muziky za veľa peňazí“. Muzika totiž nehrá skoro žiadna.

Dajte si pozor na predajcu predražených vôd na čele s tou alkalickou, ktorá má vraj zázračné účinky na ľudské telo. Nemá. Rovnako ani prášková keto‑diéta NIE JE vhodným stravovaním prakticky pre nikoho pri snahe o redukciu hmotnosti.

Pozor si dajte aj na látky, ktoré sa síce zvyknú vydávať za liečivé látky, v skutočnosti však môžu telu ešte uškodiť. Príkladom môže byť taký „vitamín B17“, ktorý vlastne vôbec nepatrí medzi vitamíny. Naopak, ide látku, ktorou sa pri vysokej dávke môžete aj otráviť.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok