Tréning a spálené kalórie: 6 športov, pri ktorých vydáte najviac energie

Karolína
Karolína Šimečková 4. 2. 2023 Prvýkrát publikované 7. 3. 2022
Aktualizované 4. 2. 2023
5 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Tréning a spálené kalórie: 6 športov, pri ktorých vydáte najviac energie
  • Pohyb patrí rovnako ako kvalitná a vyvážená strava medzi základné piliere zdravého životného štýlu.

  • Okrem mnohých benefitov pre fyzické aj psychické zdravie je fyzická aktivita skvelým pomocníkom pri chudnutí – vďaka spáleným kalóriám a vytvoreniu kalorického deficitu totiž môžete efektívne znížiť svoju hmotnosť.

  • Najúčinnejšie druhy športov, čo sa spaľovania kalórií týka, sú tzv. kardio či vytrvalostné cvičenia. V dnešnom článku nájdete 6 typov z tohto odvetvia, ktoré vám pomôžu zlepšiť fyzičku, popr. pomôcť znížiť číslo na váhe a dostať sa rýchlejšie do lepšej formy.

Či už chystáte svoje telo na leto alebo si iba chcete rozšíriť obzory a zlepšiť fyzičku, mali by ste sa zoznámiť s pojmami ako kardio, vytrvalostné či aeróbne tréningy – tie sa totiž z hľadiska vydanej energie považujú za najúčinnejšie. Okrem toho pomôžu aj so skvalitnením funkcií kardiovaskulárneho systému, kondície či koordinácie tela. Dnešný článok sa bude zaoberať šiestimi z nich, ktoré vám s týmito cieľmi pomôžu čo najrýchlejšie a najúčinnejšie!

Je naozaj potrebné spáliť čo najviac kalórií?

Kardio tréning môže byť naozaj veľmi efektívnou pomôckou na rýchlejšie chudnutie či zlepšenie fyzickej kondície, zároveň s tým však treba dať pozor na dostatočnú a rozmanitú výživu. Zabúdať by sa nemalo ani na silový tréning, ktorý síce toľko nespáli, no zato tvaruje! Vytrvalostné či aeróbne tréningy nezaručia tie správne „krivky“, skôr naopak. Svaly sa pri nich posilňujú, ale objemovo nezväčšujú a pri príliš častom tréningu alebo nesprávnej výžive z nich môže dokonca ubúdať.

Tréning a pravidelná športová aktivita by mali slúžiť predovšetkým na odreagovanie, ako koníček a radosť. A hoci je užitočné vedieť, že robíte niečo efektívne a dobré pre svoje telo, viac spálených kalórií sa rozhodne nerovná vyššej latke vášho zdravia a nemali by preto byť na prvom mieste. Kardio tréning sa priemerne odporúča vykonávať 3x – 4x týždenne približne na 30 minút.

Ktoré športy sú z hľadiska výdaja energie najefektívnejšie?

1. Beh

Tento bod tu asi čakal každý a nie je sa čomu diviť – beh patrí ku kráľom športov páliacich najväčšie množstvo kalórií za hodinu. Okrem toho tiež napomáha k zlepšeniu flexibility, zvýšeniu vytrvalosti, o neskutočnom množstve uvoľnených endorfínov ani nehovoriac. A nie je nutné si kvôli nemu kupovať permanentku do fitka! Behať sa dá naozaj všade a kedykoľvek.

  • Začínate s behom? 5 krokov ako na to nájdete v článku tu

2. Skákanie cez švihadlo

Švihadlo nemusí byť iba krásnou spomienkou na detstvo! V skutočnosti totiž ide o jeden z najúčinnejších kardio nástrojov (za 30 minút spáli 70 kg žena v priemere 370 kcal)! A to nie je všetko – ďalšími benefitmi sú napr. zlepšenie koordinácie, tonizácia svalov na pažiach, nohách, hrudníku a ramenách či zvýšenie fyzičky.

obrázok z https://www.jumpropedudes.com/workouts/the-ultimate-jump-rope-workout-guide

obrázok z https://www.jumpropedudes.com

3. Plávanie

Plávanie patrí (v závislosti od techniky) medzi najkomplexnejšie športy vôbec. Hoci s ním môžete spáliť veľmi podobné množstvo kalórií ako pri behu, je pre telo oveľa menej zaťažujúce, napr. ak máte problémy s kĺbmi, obmedzenú pohyblivosť alebo sa nachádzate v pásme nadváhy či obezity. Ďalšou nespornou výhodou môže byť aj zlepšenie prietoku krvi či kapacity pľúc.

  • 4 jednoduché kroky pre plaveckých začiatočníkov v článku tu

4. Jazda na bicykli

Príroda, čerstvý vzduch, miesta, kam by ste sa inak dostávali len ťažko... jazda na bicykli je tiež jeden zo spôsobov veľmi efektívneho pálenia kalórií, ale iba v prípade vyššej intenzity jazdy! S tým prichádza na scénu aj významné zlepšenie kondície a posilnenie svalov dolnej časti vášho tela. Aké ďalšie benefity má jazda na bicykli, sa dozviete v článku tu.

5. Spinning

Ak sa vám nechce vyrážať von, nie je nič jednoduchšie, než nasadnúť do spinningového sedla! Pri ňom môžete mať istotu, že nestratíte tempo a tréner/trénerka sa uistí o vašej správnej technike. Väčšinou sa počas hodiny menia aj jednotlivé pozície, takže zapojíte väčšie množstvo svalov a tvarovanie postavy bude o to efektívnejšie!

6. HIIT

Počas posledných rokov veľmi populárne cvičenie: HIIT alebo vysoko intenzívny intervalový tréning. Jeho hlavnou prednosťou je to, že sa dá vykonávať v pohodlí doma, vonku či vo fitness centre a zároveň s tým je aplikovateľný na mnoho aktivít v závislosti od vašich preferencií – beh, plávanie, veslovanie, chôdza… Počas nich striedate dlhšie intervaly cvičenia a kratšie intervaly odpočinku, čím nielenže veľmi efektívne pálite kalórie, ale zároveň aj účinne zlepšujete svoju fyzičku!

  • Ako na domáci HIIT tréning celého tela? Prinášame vám tréning pre ženy aj pre mužov

Čo si z toho odniesť?

Najväčšie množstvo spálených kalórií určite dosiahnete kardiom či vytrvalostným cvičením. Ide o veľmi zábavnú a efektívnu cestu napomáhajúcu vášmu zdraviu v mnohých smeroch, či už hovoríme o zlepšení fyzičky, koordinácie či posilňovaní rôznych partií svalov po celom tele alebo pozitívnom vplyve na psychiku. Z mnohých dôvodov (pretrénovanie, vyššia náchylnosť na natiahnutie svalov či úbytok svalovej hmoty) by sa to s ním však nemalo preháňať a spolu s ním dbať na správnu výživu a kvalitný spánok.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
5 Páči sa mi Uložiť článok