Reverzná „diéta“ alebo diéta bez reštrikcie

overil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáre
Reverzná „diéta“ alebo diéta bez reštrikcie
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Zjednodušene povedané ide o diétu s vyšším príjmom kalórií.
  • Jej cieľom je opätovné naštartovanie organizmu.
  • Reverzná diéta je vhodná pre kohokoľvek.

Čo je reverzná „diéta“?

Prečo pri slove diéta uvádzame úvodzovky? Dôvod je jednoduchý! V prípade reverznej diéty totiž ide o obrátenú diétu, než na aké sme zvyknutí. Jednoducho povedané ide o opak bežných redukčných diét, ktorých cieľom je znižovanie prijímaných kalórií s vidinou redukcie a poklesu telesného tuku. Účelom reverznej diéty je miesto uberania kalórií naopak ich postupný nárast. Ale prečo? Pretože sa diéta snaží znížiť predchádzajúce negatívne metabolické dopady na ľudský organizmus zapríčinené chudnutím z nedávnej minulosti. Jej hlavným cieľom je opäť naštartovať aktuálne utlmený metabolizmus a ustáliť hladinu hormónov, vďaka čomu by sa malo predísť nechcenému nárastu váhy po prekonanom redukčnom období.

A ako teda funguje?

Aby naše telo dokázalo naplno fungovať, vyžaduje od nás prísun dostatku energie. Človek svojmu organizmu túto zásadnú zložku dodáva v podobe kalórií, ktoré počas dňa prijme. Keď je telo dlhodobo v nedostatočnom príjme tejto energie, čiže kalorickom deficite, začne si ju samo automaticky šetriť vďaka spaľovaniu menšieho množstva kalórií. Náš organizmus je totiž taký šikovný, že sa vždy snaží udržiavať v stave „homeostázy“. To znamená, že je schopný efektívne fungovať a prispôsobovať sa zmenám prostredia. Z tohto dôvodu dodržiavanie nízkeho príjmu môže pomôcť znížiť hmotnosť, ale po nejakej dobe sa telo aj tak adaptuje a začne preto pracovať menej účinne. To je dôvod, prečo existuje reverzná diéta, ktorá môže pomôcť s opätovným naštartovaním organizmu na plné obrátky.

Ako začať s diétou?

Predtým účinná diéta už nevykazuje očakávané výsledky? Alebo ste sa ocitli na pomyselnom konci cesty a dosiahli svoj chudnúci cieľ? Práve v tejto chvíli sa otvára priestor na vyskúšanie reverznej diéty!

Kúzlo tkvie v pomoci vlastnému telu pomaly sa navrátiť k vyššiemu príjmu kalórií a opäť rozbehnúť metabolizmus na jeho plné obrátky. V počiatkoch nástupu reverznej diéty je podstatné plynulé navyšovanie príjmu kalórií týždeň po týždni a následná identifikácia reakcií tela. Toto sledovanie by malo odhaliť, aké presné množstvo kalórií a rozdelenie makroživín najlepšie funguje danému organizmu na jeho opätovné rozbehnutie.

2 hlavné kroky

1. Mať prehľad

Aby mohla byť reverzná diéta úspešná, je nanajvýš podstatné sledovať a dokonale strážiť prísun kalórií, druh a frekvenciu vykonávaného pohybu či cvičenia. Pokiaľ totiž dodržujete diétu, v ktorej máte nastavené presné množstvo kalórií a v ktorej začínate stagnovať, je práve správny čas vyskúšať pomalé zvýšenie príjmu.

2. Pomalé pridávanie kalórií

Predpoklad reverznej diéty radí postupne navýšiť príjem kalórií zhruba 100 kalórií/deň. Ďalej je nutné aspoň jeden týždeň sledovať, či a ako sa hmotnosť tela mení. Presné množstvo zvýšenia príjmu kalórií je veľmi individuálne, preto sa odporúča pridať iba okolo 75 kalórií/deň v prípade začiatku s reverznou diétou na nízkom kalorickom príjme, a zhruba 250 kalórií/deň u vyššieho.

Taktiež je dôležité zloženie prijatých kalórií, teda pomer makroživín, čo by bolo vhodné rozplánovať hneď od začiatku. Pokiaľ po týždni s pridanými kalóriami znovu uvidíte zníženie hmotnosti alebo je váha rovnaká, môžete opäť pridať rovnaké množstvo a sledovať účinky. Cieľom by malo byť naštartovanie organizmu a nájdenie adekvátneho príjmu, v ktorom sa nepriberá a ani nechudne (tzv. udržiavací), aby v prípade záujmu daný jedinec vedel, kam ho podľa svojich cieľov a túžob ďalej nasmerovať.

Reverzná „diéta“ alebo diéta bez reštrikcie
obrázok z Freepik

3 situácie, v ktorých s reverznou diétou začať

Reverznú diétu je určite na mieste zaradiť v týchto chvíľach:

  1. Záver obdobia diéty – z dôvodu obnovy metabolického fungovania a zabránenia nechcenému jojo efektu (či už kvôli fyzickej, alebo psychickej stránke). Chcete sa dozvedieť viac o jojo efekte ? Prečítajte si nás článok Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?
  2. Stagnácia a stav kalorickej reštrikcie blížiacej sa hodnote bazálneho metabolizmu (minimum) – v tomto okamihu už nie je priestor kde kalórie brať
  3. Chudnutie aj pri vyššom kalorickom príjme

Zmyslom reverznej diéty je  pomalé vrátenie maximálnej metabolickej funkčnosti v súlade s čo najnižším nárastom tukového tkaniva u daného jedinca.

Pozitíva reverznej diéty

Ako to býva u všetkých metód, techník a prístupov, aj reverzná diéta môže mať úplne odlišné účinky a pôsobenie na každého z nás. Medzi jej najobvyklejšie klady možno zaradiť:

  • Možnosť dopriať si väčšiu porciu
  • Redukcia pociťovaného stresu spojeného s jedlom
  • Väčšie množstvo energie
  • Lepšia a rýchlejšia regenerácia
  • Vyšší fyzický a mentálny výkon
  • Efektívnejší úbytok váhy po návrate

Negatíva reverznej diéty

Keď sa pozrieme na druhú stranu, teda záporné vplyvy reverznej diéty, patria sem:

  • Aktuálna nedostatočnosť vedeckého overenia
  • Presnosť a náročnosť sledovania príjmu kalórií
  • Trpezlivosť, aby mala diéta šancu fungovať
  • Časová náročnosť najmä v jej úpravách a modifikáciách

A čo robiť, keď dosiahnem svoj cieľ?

Pokiaľ bude reverzná diéta riadne dodržiavaná, skôr alebo neskôr sa konkrétny jedinec dostane na taký kalorický príjem, ktorý si dopredu stanovil. Dôležité je, aby v tomto okamihu bol dotyčný s odozvou a reakciami svojho tela maximálne spokojný. Dôsledkom toho by mal chcieť aktuálne množstvo jedla naďalej udržiavať a prestať pridávať viac. Pokiaľ však šťastný nie je, aj to sa stáva, jedinec môže stále pokračovať v pridávaní kalórií alebo sa naopak navrátiť k predchádzajúcej redukčnej diéte. Či už bude voľbou ktorákoľvek z vyššie spomenutých možností, daný metabolizmus by mal byť dokonale pripravený a v tej najlepšej pozícii pre začiatok všetkých variantov.

Dôležité je, aby bola reverzná diéta dlhodobo udržateľná – jedine tak si totiž môžete zaistiť udržanie získanej hmotnosti. Vrátiť sa do „starých koľají“ vyjazdených ešte pred pôvodným chudnutím by totiž pravdepodobne znamenalo opätovný nárast hmotnosti.

Čo si z toho odniesť

Reverzná diéta je človeku prospešná najmä v situáciách, keď sa dlhšiu dobu nachádzal v redukčnej, čiže reštriktívnej fáze. Cieľom by sa malo stať napravenie a opätovné naštartovanie celého metabolizmu, aby jeho fungovanie dosiahlo maximum. Táto diéta je vhodná pre kohokoľvek, či už ide o profesionálnych športovcov alebo nezávodných cvičencov, ktorí si chcú oddýchnuť od pôsobiaceho a vytváraného tlaku na ich telo a najmä na psychiku.

12 tipov, vďaka ktorým schudnete natrvalo a bez jojo efektu
12 tipov, vďaka ktorým schudnete natrvalo a bez jojo efektu
Ako prerušiť bludný kruh jojo efektu a natrvalo schudnúť? Pozrite sa spoločne s nami na hlavné zásady chudnutia a udržania štíhlej postavy za akýchkoľvek okolností.
7 tipov, ako si udržať motiváciu v chudnutí
7 tipov, ako si udržať motiváciu v chudnutí
Udržiavanie motivácie pri chudnutí môže byť niekedy doslova nadľudská úloha. My vám preto prinášame 7 tipov, ako na svojej ceste vytrvať.
Seberegulácia ako kľúč k úspešnému chudnutiu: Ako prekonať najčastejšie prekážky?
Seberegulácia ako kľúč k úspešnému chudnutiu: Ako prekonať najčastejšie prekážky?
Hoci je schudnutie a udržanie nižšej hmotnosti cieľom mnohých ľudí, veľkej časti z nich sa tento cieľ nepodarí dosiahnuť. Aké sú tie najčastejšie prekážky pri redukcii hmotnosti, a ako ich efektívne prekonať?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Základy výživy a chudnutia: Vieš si spočítať svoj bazálny metabolický výdaj?
Základy výživy a chudnutia: Vieš si spočítať svoj bazálny metabolický výdaj?
Už si si niekedy počítal/a hodnotu bazálneho metabolizmu? Možno vieš, že výpočtov existuje mnoho. Ako sa medzi jednotlivými rovnicami orientovať a ktorá je tá najlepšia?
Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?
Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?
Jojo efekt je strašiakom všetkých, ktorí sa snažia schudnúť – vedeli ste však, že nejde iba o estetický, ale aj zdravotný problém? A ako sa jojo efektu vyhnúť?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Komplexné sacharidy v potravinách: 10 najlepších zdrojov
Komplexné sacharidy v potravinách: 10 najlepších zdrojov
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?