- Zjednodušene povedané ide o diétu s vyšším príjmom kalórií.
- Jej cieľom je opätovné naštartovanie organizmu.
- Reverzná diéta je vhodná pre kohokoľvek.
Čo je reverzná „diéta“?
Prečo pri slove diéta uvádzame úvodzovky? Dôvod je jednoduchý! V prípade reverznej diéty totiž ide o obrátenú diétu, než na aké sme zvyknutí. Jednoducho povedané ide o opak bežných redukčných diét, ktorých cieľom je znižovanie prijímaných kalórií s vidinou redukcie a poklesu telesného tuku. Účelom reverznej diéty je miesto uberania kalórií naopak ich postupný nárast. Ale prečo? Pretože sa diéta snaží znížiť predchádzajúce negatívne metabolické dopady na ľudský organizmus zapríčinené chudnutím z nedávnej minulosti. Jej hlavným cieľom je opäť naštartovať aktuálne utlmený metabolizmus a ustáliť hladinu hormónov, vďaka čomu by sa malo predísť nechcenému nárastu váhy po prekonanom redukčnom období.
A ako teda funguje?
Aby naše telo dokázalo naplno fungovať, vyžaduje od nás prísun dostatku energie. Človek svojmu organizmu túto zásadnú zložku dodáva v podobe kalórií, ktoré počas dňa prijme. Keď je telo dlhodobo v nedostatočnom príjme tejto energie, čiže kalorickom deficite, začne si ju samo automaticky šetriť vďaka spaľovaniu menšieho množstva kalórií. Náš organizmus je totiž taký šikovný, že sa vždy snaží udržiavať v stave „homeostázy“. To znamená, že je schopný efektívne fungovať a prispôsobovať sa zmenám prostredia. Z tohto dôvodu dodržiavanie nízkeho príjmu môže pomôcť znížiť hmotnosť, ale po nejakej dobe sa telo aj tak adaptuje a začne preto pracovať menej účinne. To je dôvod, prečo existuje reverzná diéta, ktorá môže pomôcť s opätovným naštartovaním organizmu na plné obrátky.
Ako začať s diétou?
Predtým účinná diéta už nevykazuje očakávané výsledky? Alebo ste sa ocitli na pomyselnom konci cesty a dosiahli svoj chudnúci cieľ? Práve v tejto chvíli sa otvára priestor na vyskúšanie reverznej diéty!
Kúzlo tkvie v pomoci vlastnému telu pomaly sa navrátiť k vyššiemu príjmu kalórií a opäť rozbehnúť metabolizmus na jeho plné obrátky. V počiatkoch nástupu reverznej diéty je podstatné plynulé navyšovanie príjmu kalórií týždeň po týždni a následná identifikácia reakcií tela. Toto sledovanie by malo odhaliť, aké presné množstvo kalórií a rozdelenie makroživín najlepšie funguje danému organizmu na jeho opätovné rozbehnutie.
2 hlavné kroky
1. Mať prehľad
Aby mohla byť reverzná diéta úspešná, je nanajvýš podstatné sledovať a dokonale strážiť prísun kalórií, druh a frekvenciu vykonávaného pohybu či cvičenia. Pokiaľ totiž dodržujete diétu, v ktorej máte nastavené presné množstvo kalórií a v ktorej začínate stagnovať, je práve správny čas vyskúšať pomalé zvýšenie príjmu.
2. Pomalé pridávanie kalórií
Predpoklad reverznej diéty radí postupne navýšiť príjem kalórií zhruba 100 kalórií/deň. Ďalej je nutné aspoň jeden týždeň sledovať, či a ako sa hmotnosť tela mení. Presné množstvo zvýšenia príjmu kalórií je veľmi individuálne, preto sa odporúča pridať iba okolo 75 kalórií/deň v prípade začiatku s reverznou diétou na nízkom kalorickom príjme, a zhruba 250 kalórií/deň u vyššieho.
Taktiež je dôležité zloženie prijatých kalórií, teda pomer makroživín, čo by bolo vhodné rozplánovať hneď od začiatku. Pokiaľ po týždni s pridanými kalóriami znovu uvidíte zníženie hmotnosti alebo je váha rovnaká, môžete opäť pridať rovnaké množstvo a sledovať účinky. Cieľom by malo byť naštartovanie organizmu a nájdenie adekvátneho príjmu, v ktorom sa nepriberá a ani nechudne (tzv. udržiavací), aby v prípade záujmu daný jedinec vedel, kam ho podľa svojich cieľov a túžob ďalej nasmerovať.
3 situácie, v ktorých s reverznou diétou začať
Reverznú diétu je určite na mieste zaradiť v týchto chvíľach:
- Záver obdobia diéty – z dôvodu obnovy metabolického fungovania a zabránenia nechcenému jojo efektu (či už kvôli fyzickej, alebo psychickej stránke). Chcete sa dozvedieť viac o jojo efekte ? Prečítajte si nás článok Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?
- Stagnácia a stav kalorickej reštrikcie blížiacej sa hodnote bazálneho metabolizmu (minimum) – v tomto okamihu už nie je priestor kde kalórie brať
- Chudnutie aj pri vyššom kalorickom príjme
Zmyslom reverznej diéty je pomalé vrátenie maximálnej metabolickej funkčnosti v súlade s čo najnižším nárastom tukového tkaniva u daného jedinca.
Pozitíva reverznej diéty
Ako to býva u všetkých metód, techník a prístupov, aj reverzná diéta môže mať úplne odlišné účinky a pôsobenie na každého z nás. Medzi jej najobvyklejšie klady možno zaradiť:
- Možnosť dopriať si väčšiu porciu
- Redukcia pociťovaného stresu spojeného s jedlom
- Väčšie množstvo energie
- Lepšia a rýchlejšia regenerácia
- Vyšší fyzický a mentálny výkon
- Efektívnejší úbytok váhy po návrate
Negatíva reverznej diéty
Keď sa pozrieme na druhú stranu, teda záporné vplyvy reverznej diéty, patria sem:
- Aktuálna nedostatočnosť vedeckého overenia
- Presnosť a náročnosť sledovania príjmu kalórií
- Trpezlivosť, aby mala diéta šancu fungovať
- Časová náročnosť najmä v jej úpravách a modifikáciách
A čo robiť, keď dosiahnem svoj cieľ?
Pokiaľ bude reverzná diéta riadne dodržiavaná, skôr alebo neskôr sa konkrétny jedinec dostane na taký kalorický príjem, ktorý si dopredu stanovil. Dôležité je, aby v tomto okamihu bol dotyčný s odozvou a reakciami svojho tela maximálne spokojný. Dôsledkom toho by mal chcieť aktuálne množstvo jedla naďalej udržiavať a prestať pridávať viac. Pokiaľ však šťastný nie je, aj to sa stáva, jedinec môže stále pokračovať v pridávaní kalórií alebo sa naopak navrátiť k predchádzajúcej redukčnej diéte. Či už bude voľbou ktorákoľvek z vyššie spomenutých možností, daný metabolizmus by mal byť dokonale pripravený a v tej najlepšej pozícii pre začiatok všetkých variantov.
Dôležité je, aby bola reverzná diéta dlhodobo udržateľná – jedine tak si totiž môžete zaistiť udržanie získanej hmotnosti. Vrátiť sa do „starých koľají“ vyjazdených ešte pred pôvodným chudnutím by totiž pravdepodobne znamenalo opätovný nárast hmotnosti.
Čo si z toho odniesť
Reverzná diéta je človeku prospešná najmä v situáciách, keď sa dlhšiu dobu nachádzal v redukčnej, čiže reštriktívnej fáze. Cieľom by sa malo stať napravenie a opätovné naštartovanie celého metabolizmu, aby jeho fungovanie dosiahlo maximum. Táto diéta je vhodná pre kohokoľvek, či už ide o profesionálnych športovcov alebo nezávodných cvičencov, ktorí si chcú oddýchnuť od pôsobiaceho a vytváraného tlaku na ich telo a najmä na psychiku.