Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?

Kateřina Zobačová
Kateřina Zobačová 14. 6. 2021 Prvýkrát publikované 21. 2. 2019
Aktualizované 14. 6. 2021
9 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?

Plavky už nedočkavo pozerajú zo skrine, kedy konečne zase príde ich chvíľa, lenže buchty sú zatiaľ skôr len na pekáči, a nie na bruchu. A slovo kúpalisko? To je desivejšie než Avada Kedavra. Novoročné predsavzatie „jesť zdravo“ jednoducho zatiaľ nejako nevychádza. Čo tak nechať si pomôcť? No áno, ale od koho, že? To vám dnes prezradím!

Čo sa v dnešnom článku dozviete?

  • Ako spoznám dobrého nutričného terapeuta/špecialistu už na prvýkrát
  • Kde hľadať nutričného špecialistu/terapeuta
  • Kto sa môže hrdo považovať za výživového poradcu
  • Instagram? Fitká? Kde nájdeme výživového poradcu
  • Či je medzi výživovým poradcom a nutričným terapeutom nejaký zásadný rozdiel

Kopírovať cudzie jedálničky z Instagramu je nezmysel. Pomôcť môže nutričný terapeut alebo výživový poradca

Ten fitnessák vraj je toľko a toľko. Keď budem jesť rovnako, budem aj rovnako vyzerať? Na instagramové stories včera dával pizzu, ale predtým aj ovsenú kašu. Mám si ju dať tiež? Lenže čo ak mi nechutí? Čert aby sa v tom vyznal. Bohužiaľ, aj keby ste sa upísali peklu, tak ani samotný Lucifer vám najskôr nepomôže. Avšak nutričný terapeut alebo výživový poradca, ten áno!

Problém však je, že v poslednej dobe sa s výživovými poradcami a všemožnými špecialistami na ktoviečo roztrhlo vrece a za odborníka na výživu sa považuje pomaly každý, kto aspoň raz za život uvaril kura s ryžou, samozrejme aj s brokolicou. Lenže rovnako tak ako zmrzlina Halo Top nie je to rovnaká ako zmrzlina Magnum, tak ani výživový poradca nie je nutričný terapeut. Poďme si v tom urobiť raz a navždy jasno!

Ako spoznáme dobrého nutričného terapeuta/špecialistu na prvý šup?

Označenie nutričný terapeut môže používať iba človek, ktorý absolvoval vysokoškolské štúdium v bakalárskom študijnom odbore nutričný terapeut na lekárskych fakultách v Prahe, Brne, Českých Budějoviciach a v Ostrave či na vyššej odbornej škole alebo aj v Bratislave na Fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych štúdií. Po úspešnom dokončení bakalárskeho štúdia sa teda človek stáva nutričným terapeutom a môže poskytovať rady v oblasti výživy, zostavovať jedálničky atď.

Ak sa rozhodne na vysokej škole ďalej pokračovať na magisterskom štúdiu a úspešne ho dokončí, stáva sa nutričným špecialistom.

Teda každý nutričný terapeut (špecialista) má za sebou minimálne tri roky vysokoškolského štúdia, ktoré je pomerne náročné a možno ho prirovnať k „ľahšej medicíne“. Tu študent získal vedomosti a informácie napríklad z oblasti biochémie, fyziológie, anatómie či toxikológie. Dá sa predpokladať, že jedálny lístok od nutričného terapeuta (špecialistu) nebude jeden veľký nezmysel. 

Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?

Nutričného terapeuta nájdeme hlavne v nemocniciach. Nemusíme si ale hneď lámať nohy, aby sme sa k nemu dostali

Nutričný terapeut najčastejšie pracuje priamo v nemocniciach alebo v iných zdravotníckych zariadeniach. Tu tento odborník pôsobí ako určitá forma dohľadu. Kontroluje, aby pacient s určitým zdravotným či iným obmedzením nedostal na jedenie niečo nevhodné, čo by mu pobyt v nemocnici ešte predĺžilo. Napr. aby pacient s cukrovkou nedostal na desiatu sladkú tyčinku. Prípadne zostavuje pacientovi jedálniček priamo na mieru. Tiež môže odporučiť špeciálnu tekutú výživu s vyšším obsahom bielkovín (tzv. sipping) a celkovo spolupracuje s lekárom a ďalšími paramedickým pracovníkmi (napr. fyzioterapeut, všeobecná sestra).
Dobrá správa! Ak si chcete nechať poradiť a zostaviť jedálniček od nutričného terapeuta (špecialistu), nemusíte si hneď úmyselne lámať nohu, aby ste sa dostali do nemocnice. V Českej republike existuje už celý rad nutričných terapeutov (špecialistov), ktorí majú svoje vlastné súkromné poradne, v ktorých zostavujú jedálničky nám, obyčajným smrteľníkom.

Napríklad Ing. Mgr. Veronika Pourová a Mgr. Andrea Jakešová, ktoré tvoria tím Nehladu. Dievčatá sú absolventky pražskej lekárskej fakulty a pod prezývkou Nehladu píšu blog a točia videá na Youtube, v ktorých sa snažia odovzdávať informácie a vyvracať mýty nielen z oblasti výživy, ale aj z oblasti nutričnej terapie. Zároveň však majú v Prahe aj svoju súkromnú poradňu.

Nutričných terapeutov/špecialistov však môžete nájsť aj v športových tímoch, v školských jedálňach či v niektorých ďalších zdravotníckych zariadeniach (domovy dôchodcov a pod.).

Kto sa môže považovať za výživového poradcu? Je potrebné mať vysokú školu, alebo stačí absolvovať kurz?

Definícia výživových poradcov je o málinko zložitejšia, pretože za výživového poradcu sa dnes považuje skoro každý fitnesák, ktorý predsa jedlu rozumie. A v tom je práve ten háčik! Avšak aj u výživového poradcu platí, že tento titul teoreticky môže používať človek s vysokoškolským vzdelaním.

Výživových poradcov nielen na športovú výživu nájdeme aj ako absolventov vysokých škôl

Športovú výživu možno študovať napríklad na odbore Regenerácia a výživa v športe na Fakulte športových štúdií Masarykovej univerzity. Štúdium je zamerané najmä na zdravý životný štýl, pohybové aktivity a stravovacie režimy. Po absolvovaní tohto štúdia je možné radiť a vytvárať individuálne pohybové programy a jedálničky. Znalosti môžeme po bakalárovi ďalej prehĺbiť v nadväzujúcom magisterskom odbore Aplikovaná kineziológia.

Existujú lepšie i horšie kurzy na výživového poradcu. Vždy je lepšie si výživového poradcu preklepnúť...

Zároveň to ale môže byť aj človek, ktorý absolvoval nejaký kurz výživového poradenstva a obdržal certifikát o jeho dokončení. Samozrejme, v Českej republike (i v zahraničí) existuje celý rad kvalitných kurzov výživového poradenstva. Niektoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov a človek sa po jeho dokončení môže stať dobrým výživovým poradcom.

Bohužiaľ však popri takýchto kurzoch existujú aj tie „horšie“, z ktorých výživoví poradcovia vychádzajú rýchlejšie ako paleo z módy. A môže sa tak stať, že jedálny lístok od takého poradcu bude len všeobecný „návod“ pre všetkých. A to, že má niekto six-pack, ešte neznamená, že je nám kvalitne schopný pomôcť s jedálničkom. 

Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?

Dobrý terapeut alebo poradca musí ísť neustále s dobou a nezaspať na vavrínoch

Avšak, aj po absolvovaní kvalitného kurzu je dôležité, aby poradca zostal pokorný a predovšetkým sa v odbore ďalej vzdelával. Profesionálnym pretekárom sa tiež nestaneš hneď po tom, čo dostaneš vodičák. Rovnaký prístup by mali mať absolventi nielen týchto kurzov, ale aj absolventi nutričnej terapie na vysokej škole.

Treba však ešte dodať, že výživový poradca by nemal riešiť zdravotné problémy človeka (tzv. liečebnú výživu), to znamená, že jeho pôsobnosť by mala byť v ideálnom prípade obmedzená iba na zostavovanie jedálničkov na priberanie a chudnutie.

Kde nájsť dobrého výživového poradcu? Instagram? Fitká?

Na Instagrame predsa! Haha. Väčšina výživových poradcov má svoje súkromné poradne rovnako ako nutriční terapeuti (špecialisti). Tam s vami preberú vaše stravovanie a upravia vám jedálniček priamo na mieru tak, aby vám vyhovoval podľa vašich stanovených cieľov.

Ďalšie miesto, kde sa s nimi môžete stretnúť, sú fitká, keďže sa čoraz viac stáva, že práve fitness tréneri sú zároveň aj výživovými poradcami. Teda ak nechcete len upraviť svoje stravovanie, ale chcete zároveň zostaviť aj nejaký tréningový plán na mieru, tak aj toto je miesto, kde sa s nimi môžete stretnúť.

Ach, tie internety. V dnešnej dobe si na Google môžete nájsť od online lekárov až po online lektorov na háčkovanie, takže ani online výživoví poradcovia nie sú výnimkou. Avšak, tu by som bola pri výbere opatrnejšia a dávala si pozor, aby vám výživový poradca iba nerozdával šuplíkový jedálniček pre všetkých.

Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?

Je medzi poradcami a terapeutmi vôbec nejaký zásadný rozdiel?

Nutričný terapeut (špecialista)

  • vysokoškolský titul – nutričný terapeut (bakalár), nutričný špecialista (magister), vyššie odborné školy
  • nemocnice, súkromné poradne, zdravotnícke zariadenia, online

Výživový poradca

  • vysokoškolský titul alebo certifikát
  • súkromné poradne, fitness centrá, online

Čo si z toho odniesť?

Je teda len na vás, či si na zostavenie jedálnička zvolíte nutričného terapeuta (špecialistu), alebo výživového poradcu. V oboch prípadoch by to pre vás mal byť človek, ktorý vám zostaví jedálniček priamo na mieru, bude odpovedať na všetky otázky, vysvetlí vám presne čo a ako, bude sledovať váš progress a hlavne tu bude pre vás.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
9 Páči sa mi Uložiť článok