Na koncert so štupľami do uší? Môžu vám ochrániť zdravie

Tomáš
Tomáš Novotný 14. 6. 2022
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Na koncert so štupľami do uší? Môžu vám ochrániť zdravie
  • Nadmerný hluk môže spôsobiť dočasné alebo úplné poškodenie sluchu.

  • Chrániť sa môžete špeciálnymi hudobnými slúchadlami do uší alebo čímkoľvek iným, čo máte práve poruke.

  • Ak problémy so sluchom pretrvávajú ešte niekoľko hodín po odznení hluku, vyhľadajte lekára.

Najmenej 5 % populácie trpí tinnitom, nepretržitým pískaním a šelestením v ušiach. Hoci tinnitus môže mať rôzne príčiny, jednu z nich mnoho z nás pokúša takmer niekoľkokrát do roka – hlasné koncerty, ohňostroje, diskotéky. Ako chrániť sluch? Pomôcť môžu špeciálne hudobné štuple do uší, vďaka ktorým budete počuť koncert ako profesionáli. A ak ich práve nemáte po ruke, zachráni vás podobne ako aj v iných situáciách napríklad aj obyčajný toaletný papier.

Nemusí sa strieľať, aby sa poškodil sluch

Intenzitu okolitého zvuku meriame v decibeloch. Dynamika ľudského sluchu je od 0 dB (hladina počuteľnosti) až po hodnoty okolo 120 – 140 dB (prah bolesti), ktoré sú pre sluchové ústrojenstvo obzvlášť nebezpečné.

Na koncert so štupľami do uší? Môžu vám ochrániť zdravie

Podľa CDC (Centers for Disease Control and Prevention) má na sluch negatívny vplyv dlhodobé vystavovanie sluchu zvukom >70 dB, zvuky nad 120 dB môžu sluch narušiť dočasne alebo úplne. Špeciálnou kategóriou extrémne silných zvukov sú strely zo zbraní, rakiet či najrôznejšie výbuchy. Tu môže intenzita zvuku v blízkosti presiahnuť aj 150 dB, čo ohrozuje váš sluch prakticky okamžite a ochrana je nutná v akejkoľvek dostupnej forme.

So zvukmi nad 110 decibelov sa stretneme aj v bežnom živote

Možno si hovoríte, že nie ste práve rockeri a na koncerty nechodíte, a tak sa vás to netýka. V skutočnosti však na vás hlasné zvuky môžu číhať aj pri iných udalostiach:

  • Silvestrovské oslavy spojené s ohňostrojom

  • Nočné kluby a bary spojené s diskotékou

  • Zvuk sirény z bezprostrednej blízkosti

  • Streľba zo zbraní, výbuchy petárd

Všetky tieto akcie môžu byť spojené s poškodením uší. Vždy myslite na to, že hrá rolu ako intenzita zvuku, tak aj dĺžka vystavovania sa hlasnej hudbe. Na prvý pohľad nevinný zvuk s hlasitosťou 90 – 100 dB vám sluch nepoškodí ihneď, ale ak ste mu vystavení dlhší čas, už je to o niečom inom. Dajte si preto pozor na hlasné akcie, kiná, koncerty a oslavy spojené s pyrotechnikou, aj keď nosíte slúchadlá, vyhnite sa najhlasnejším stupňom, ktoré môžu vykazovať intenzitu zvuku vyše 100 dB.

Od posunu vnímania hlasitosti zvuku až po pískanie v ušiach

Pokiaľ vám po dvojhodinovom hlasitom koncerte píska v ušiach, s najväčšou pravdepodobnosťou to do niekoľkých minút ustane. Pokiaľ by to tak nebolo a v ušiach by vám pískalo ešte na druhý deň, vyhľadajte čo najskôr pomoc lekára na ORL. Čím skôr prídete problém riešiť, tým väčšia šanca, že všetko dobre dopadne a pískanie v ušiach (tinnitus) ustane.

Podobné to môže byť aj s hladinou vnímania zvuku. Tá môže byť po vystavení hlasnému zvuku znížená, avšak aj tu vo väčšine prípadov dochádza k jej následnému obnoveniu do normálnej úrovne. V oboch prípadoch platí, že najlepšie je sa do podobnej situácie vôbec nedostať. V horšom prípade môže dôjsť k nevratnému poškodeniu sluchu, na ktorý často ani súčasná moderná medicína nemá uspokojivé riešenie.

Hudobné štuple do uší alebo aspoň zrolovaná vreckovka

Profesionálni hudobníci a zvukári na koncerty nosia špeciálne hudobné slúchadlá, ktoré tlmia intenzitu zvuku a chránia tak sluchové ústrojenstvo pred poškodením. Nečakajte žiadne štuple do uší proti chrápaniu, kvalita zážitku a zvuku zostane prakticky nedotknutá.

Hudobné slúchadlá znižujú intenzitu okolitého zvuku, čím sluchové ústrojenstvo chránia pred poškodením a zmenami v sluchu v čase ihneď po expozícii rušnej akcie (koncert, diskotéka), čo potvrdzujú aj vedecké štúdie. Pokiaľ slúchadlá práve nemáte poruke alebo ste ich zabudli doma na stole, držte osud svojho zdravia pevne v rukách a použite aspoň kúsok zrolovanej vreckovky ako núdzové riešenie.

Zdravie máte len jedno a o sluchu to platí dvojnásobne.

Čo si z toho odniesť?

Rušné akcie spojené s nadmerným hlukom môžu dočasne alebo trvalo poškodiť sluch. Ak sa vám stane, že aj na druhý deň po hlučnej akcii budete pociťovať negatívne zmeny v sluchu, vyhľadajte lekára.

Najlepšie urobíte, pokiaľ svoj sluch budete pred nadmerným hlukom chrániť. Využite špeciálne štuple do uší, v prípade núdze môžete využiť napríklad aj zrolovanú vreckovku.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok