- Láska je prežívaná a chápaná veľmi individuálne, vždy je teda originál.
- Slúži na vzájomnú „koevolúciu“ oboch partnerov.
- Medzi jej 3 základné komponenty patria: intimita, vášeň a záväzok.
Čo je láska?
Pojem „láska“ naozaj nie je ľahké definovať. Je to najmä z dôvodu, že jej porozumenie a prežívanie je veľmi individuálne. Isté je, že láska sa stáva fundamentálnym prvkom v partnerskom vzťahu. Ide o súhrnný dynamický systém, ktorý sa skladá z kognitívnej zložky, emócií a správania. Patrí do najdôležitejších dôvodov, prečo ľudia zotrvávajú v partnerskom vzťahu.
Je to medziľudský postoj, ktorý konkrétnym spôsobom ovplyvňuje myslenie, pocity a správanie jedinca. Všeobecne panuje zhoda, že ľudia naozaj považujú svoje blízke vzťahy za to najcennejšie v ich živote, a to predovšetkým kvôli získanému pocitu útočiska, istoty a bezpečia. Láska tiež slúži na uspokojovanie potrieb oboch partnerov a na vzájomnú koevolúciu, ktorá je charakteristická podporou a vplyvom pri rozvoji, osobnom raste a sebarealizácii páru.
Základné druhy lásky
Medzi základné druhy lásky možno zaradiť lásku vášnivú/romantickú a lásku priateľskú/manželskú. Vášnivá láska sa spravidla objavuje v počiatkoch vzťahu a prejavuje sa vzrušeným emočným stavom, ktorý je charakteristický silnou túžbou po splynutí s druhou osobou. Tento pocit je podporený aj fyziologicky. Pomocou zamilovanosti sa uvoľňuje veľký počet transmiterov, čím dochádza k ovplyvňovaniu telesných pocitov. Najväčšiu úlohu tu zohrávajú feromóny zapríčiňujúce príjemný pach, ktorý má za následok vzájomnú príťažlivosť. Ďalej je všeobecne dobré mať na pamäti, že romantická láska sa vyznačuje sklonom k ilúziám a tendencií k idealizácii partnera.
Oproti tomu priateľská láska sa zrodí z tej vášnivej v okamihu, keď opadne jej vzplanutie. Býva považovaná za pokojnú lásku. Ide o druh emócie s nižším nábojom, a preto sa môže stať trvalejšou. Zahŕňa záujem, starostlivosť, angažovanosť, zdieľanie a pripravenosť pomôcť. Okrem toho obsahuje vôľu zdieľať obyčajný ľudský život a nájsť jeho zmysel vo všedných a neromantických činnostiach.
Tri stavebné kamene lásky
Autorom najznámejšej teórie lásky je R. J. Sternberg (1986), ktorý hľadal odpoveď na otázky, či má láska zakaždým rovnakú podobu a ako to, že niektorá z nich vydrží, zatiaľ čo iná časom skončí. Podľa jeho teórie sa láska skladá z týchto 3 základných komponentov:
- Intimita: značí sa pocitom blízkosti, porozumenia a poskytovaním emočnej podpory. Patrí k nej snaha pomáhať si vo všetkých oblastiach a oceňovať význam druhého partnera v jeho živote.
- Vášeň: ide o typickú motivačnú zložku na začiatku vzťahu, ktorá obsahuje vzrušenie na fyzickej i psychickej úrovni. Je to silný emočný stav sprevádzaný fyziologickou aktiváciou zahrňujúcou naplnenie sebaúcty, dominancie/submisie a sebaaktualizácie. Ďalej je charakteristická svojou nestabilitou a nekontrolovateľnosťou. Jej nástup býva spravidla veľmi rýchly s postupne klesajúcou tendenciou.
- Záväzok/oddanosť: spája sa k nim rozhodnutie milovať a odhodlanie túto lásku udržať. Konkrétne oddanosť v sebe nesie 2 aspekty, a to krátkodobý a dlhodobý. Krátkodobá oddanosť sa viaže k rozhodnutiu druhého milovať, zatiaľ čo tá dlhodobá má za cieľ túto lásku predovšetkým zachovať.
Charakteristika partnerského vzťahu
Partnerský vzťah je možné popísať ako vzťah obojstranne a dlhodobo angažovaných jedincov. Toto spojenie sa líši od milostných „pokusov“ jeho kvalitou. Partnerský vzťah sa považuje za najdôležitejší a najhlbší druh intímneho vzťahu, v ktorom sa človek vzdáva časti svojej samostatnej identity, pretože partnerstvo je viac než individuálna identita či obyčajné žitie bok po boku dvoch ľudí. Tiež môže byť chápaný ako obojstranná ponuka spoločnej cesty životom.
Fáza partnerského vzťahu
Keď sa pozrieme do reálneho života, láska je prítomná v každom partnerskom vzťahu, no určite mi dáte za pravdu, že sa jej podoba postupom času výrazne mení. Premena lásky spravidla závisí od toho, v akej konkrétnej fáze sa pár práve nachádza. Aké fázy vzťahu existujú a ako sa v nich láska prejavuje?
Na vysvetlenie danej problematiky sa uchýlim k teórii autora B. Wojciszkeho, ktorý vychádzal z vyššie popísaných komponentov lásky J. R. Sternberga. Na tomto trojzložkovom základe vytvoril sled štádií partnerského vzťahu. Vo všetkých fázach je obsiahnutá každá z týchto zložiek, mení sa však ich pociťovaná miera a intenzita. Fázy partnerského vzťahu môžeme deliť na:
- Zamilovanosť: pokiaľ vzťah vydrží dlhšiu dobu, ide o časovo najkratšiu fázu, v ktorej postupne nadobúdajú na intenzite všetky komponenty lásky. Zložka vášeň rastie najzreteľnejšie, zatiaľ čo oddanosť veľmi pomaly.
- Romantické začiatky: v tejto fáze sa prejavujú zložky lásky v rovnakej miere a dosahujú vysokú intenzitu.
- Úplná láska: na prechode z predošlej fázy do úplnej lásky dosahuje vášeň najvyššiu intenzitu za celú dobu partnerstva, potom prudko klesne. Podobne je na tom dôvernosť, ktorá je v tejto fáze najsilnejšia a aj miera oddanosti sa zvyšuje.
- Partnerská láska: táto fáza sa vyznačuje úbytkom vášne, značným poklesom dôvernosti a ustálením oddanosti.
- Prázdna láska: v poslednej fáze sa už vášeň vôbec nereflektuje a pokračuje miznutie dôvernosti a stabilizácia oddanosti.
A aké jazyky lásky existujú?
Autorom koncepcie „5 jazykov lásky“ je G. Chapman, ktorý najmenej 30 rokov pôsobil ako manželský poradca. Na základe svojich skúseností vytvoril teóriu (niektorými vedcami pokladanú za prekonanú), v ktorej popisuje spôsoby vyjadrovania lásky a rozdeľuje ich do 5 kategórií (preto 5 jazykov). Podľa Chapmana každý človek prejavuje svojej drahej polovičke lásku všetkými z nich, ale iba 1‑2 spôsoby používa najčastejšie. Tie označuje za primárne jazyky lásky, ktorým daný jedinec najlepšie rozumie a v ktorých lásku dáva a navyše prijíma. Medzi 5 jazykov lásky patria:
- Slová uistenia: tento jazyk je charakteristický vyjadrovaním lásky slovami. Radíme sem slovné ocenenia, povzbudenia, pochvaly, slová dodávajúce sebaúctu a komplimenty. Ľudia majúci tento primárny jazyk potrebujú slovné uistenie, že je s nimi partner spokojný. Potrebujú slovne ubezpečiť, aby sa mohli cítiť milovaní a v opačnom prípade, kritika im spôsobuje bolesť.
- Sústredená pozornosť: ide o venovanie plnej pozornosti partnerovi. Znamená to tráviť spolu čas, zaujímať sa o druhého a jeho život. Ľudia s týmto primárnym jazykom potrebujú s partnerom komunikovať tvárou v tvár, zdieľať vnútorné pocity a byť plne v prítomnosti. Patria sem spoločné aktivity, ktoré obom robia radosť.
- Darčeky: títo jedinci cítia najväčšiu lásku, ak dostanú darček. Je pre nich dôležité dostávanie darčekov k rôznym príležitostiam ako je výročie, narodeniny alebo „len tak“. Stačia im aj malé pozornosti, ktoré partnera usvedčia o prítomnej láske.
- Skutky a služby: pre tento jazyk je príznačné, že činy hovoria jasnejšie, než slová. Jedinci s týmto primárnym jazykom možno prejaviť lásku akoukoľvek aktivitou, ktorá ho poteší, či už sú to domáce povinnosti, starostlivosť o miláčikov či deti, práce na záhrade atď. K činnostiam sa však vždy musí pristupovať pozitívne a kladne s láskyplným zámerom.
- Fyzický kontakt: pre ľudí s týmto primárnym jazykom sú nanajvýš kľúčové dotyky. Patria sem všetky varianty fyzickej blízkosti počínajú pohľadom do očí, hladením, držaním za ruky, bozkávaním, maznaním až po sexuálnu intimitu. Je však podstatné dobre poznať partnera a vedieť, aké formy má rád a sú mu príjemné a tými mu lásku dávať najavo.
Uplatnenie vo vlastnom vzťahu
Na koniec tohto článku je na mieste dodať, že každý z nás prevažne vyjadruje lásku vo vlastnom primárnom jazyku. Je to prirodzené a intuitívne, avšak v partnerskom vzťahu je dôležitejšie svoju náklonnosť vyjadrovať v jazyku, ktorému naopak najlepšie rozumie ten druhý. Aj keď je to z vášho pohľadu nelogické a radšej by ste uvítali iný prejav, práve ten vášho milovaného presvedčí viac ako akýkoľvek iný.
Pokiaľ stále tápete a zatiaľ si nie ste stopercentne istí, aký je váš primárny jazyk lásky, skúste si položiť a odpovedať na tieto otázky:
- Ako vyjadrujem lásku svojmu partnerovi?
- Na čo sa najčastejšie sťažujem a čo mi najviac ubližuje?
- Čo obvykle po svojom partnerovi požadujem?
Čo si z toho odniesť?
Láska je fenomén, ktorý prežívame vlastným originálnym spôsobom, a preto sa líši. Isté však je, že existujú jej špecifické druhy a skladá sa z 3 základných komponentov.
Tieto jej zložky sa objavujú v každom partnerskom spolužití a a súvisia s fázami vzťahu, v ktorých sa mení ich prežívaná intenzita a miera.
Posledná odlišná skutočnosť v partnerskom vzťahu je aj jazyk lásky, v ktorom k sebe partneri hovoria. Každý z páru môže hovoriť iným z týchto jazykov, preto je dôležité, aby bol ten hlavný pre každého rozpoznaný.