Hypermobilita kĺbov: základné informácie, príčiny aj liečba

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 1. 12. 2022
3 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Hypermobilita kĺbov: základné informácie, príčiny aj liečba
Obrázok od karlyukav z Freepik

Abnormálna pohyblivosť kĺbov sa môže zdať na prvú dobrú ako superschopnosť zo sveta Rodinka Úžasných. V skutočnosti ide o problém zvyšujúci pravdepodobnosť budúcej bolestivosti a zranenia kĺbov, v horších prípadoch sa vyskytuje ako sprievodný dôsledok iných a vážnejších zdravotných komplikácií. V tomto článku vám predstavíme nielen, čo to hypermobilita je, ale aj jej príčiny a možnú pomoc odbornú, ale aj tú, ktorú môžete praktizovať sami.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

 • Syndróm hypermobility kĺbov alebo dvojitá kĺbnosť znamená, že sa kĺby človeka nadmerne ohýbajú.
 • Niektorým ľuďom to môže spôsobiť bolesť alebo zranenia kĺbov.
 • Hypermobilné kĺby sa objavujú asi u 10 až 25 % populácie.

Čo to vlastne je?

Hypermobilita, tiež známa ako kĺbová laxita alebo hyperlaxita. Jedinec s hypermobilnými kĺbmi je schopný ich ľahko a bezbolestne predĺžiť za normálny rozsah pohybu. Dochádza k nej, keď sú tkanivá držiace kĺb pokope (najmä väzy a kĺbové puzdro) príliš voľné. Zároveň k nej však môžu prispievať aj ochabnuté svaly nachádzajúce sa okolo postihnutých kĺbov.

Hypermobilita sa bežnejšie objavuje u detí, pretože ich spojivové tkanivá nie sú ešte úplne vyvinuté. To ale neznamená, že netrápi aj dospelých – ako sme spomenuli vyššie, tento problém sa týka až ¼ populácie. V mnohých prípadoch môže hypermobilita viesť k vážnejším problémom, napríklad k bolesti kĺbov či zvýšenému riziku osteoporózy. Medzi najčastejšie postihnuté kĺby patria kolená, ramená, lakte, zápästie a prsty na rukách i nohách.

Aké môžu byť príčiny…

Príčin hypermobilných kĺbov môže byť veľa. Medzi najčastejšie sa ale radí syndróm benígnej hypermobility, keď sa ohýbanie „za hranicu“ objavuje bez akýchkoľvek základných zdravotných problémov (jediným príznakom sú hypermobilné kĺby). Tento stav môže byť spôsobený:

 • tvarom kosti alebo hĺbkou kĺbových jamiek,
 • svalovým tonusom,
 • zlým pohybovým zmyslom – propriocepciou,
 • rodinnou anamnézou hypermobility.

Niektorým ľuďom s hypermobilnými kĺbmi sa tiež rozvinie stuhnutosť alebo bolesť kĺbov, čomu sa hovorí syndróm kĺbovej hypermobility. V zriedkavých prípadoch sa hypermobilné kĺby vyskytujú ako dôsledok iných zdravotných komplikácií. Medzi ne sa radí:

 • Downov syndróm,
 • Kleidokraniálna dysostóza (dedičná porucha vývoja kostí),
 • Ehlers-Danlosov syndróm (syndróm ovplyvňujúci elasticitu),
 • Marfanov syndróm (porucha spojivového tkaniva),
 • Morquiov syndróm (dedičná porucha ovplyvňujúca metabolizmus).

Hypermobilita kĺbov: základné informácie, príčiny aj liečba

A čo liečba?

Na syndrómy hypermobility neexistuje žiadny univerzálny liek. Vyhliadky závisia predovšetkým od celkového zdravia človeka, liečebného režimu, ale predovšetkým od typu hypermobility, ktorú má. Vo väčšine prípadov sa liečba zameriava skôr na zvládnutie príznakov ako na základné ochorenie. Avšak niektoré možnosti liečby zahŕňajú:

 • lieky proti bolesti,
 • fyzioterapiu,
 • podporné a pomocné zariadenia na zníženie rizika zranenia,
 • posilňovacie cvičenia na ochranu kostí a budovanie svalovej sily,
 • terapiu pre zvládanie stresu,
 • doplnky, ako sú vitamín D a vápnik, na prevenciu osteoporózy,
 • priebežné sledovanie za účelom kontroly poranenia kostí a straty kostného minerálu,
 • liečbu refluxu a ďalších tráviacich príznakov.

V prípade, že aj vy sami máte podozrenie na hypermobilitu kĺbov alebo vás trápi chronická bolesť kĺbov a časté svalové zranenia, sa neváhajte obrátiť na svojho lekára či iného odborníka.

So self-care nič nepokazíte

Ak chcete hypermobilite predísť alebo zintenzívniť a podporiť liečbu, ktorú vykonávate, rozhodne nejde o nič zložité ani vyčerpávajúce. Kľúčom je udržiavanie zdravej hmotnosti pomocou vyváženej stravy a pravidelného pohybu, čo zvýši pevnosť kĺbov a zosilní svaly okolo nich. Pri športe ale dávajte pozor – zvoľte si cvičenia s „nízkym dopadom“, ako sú plávanie alebo jazda na bicykli. Stratégia spánkovej hygieny patrí tiež medzi dôležité piliere. Konzistentná doba spánku, relaxácia pred ním aj pohodlné, chladné a tmavé prostredie vedie k duševnej a zároveň fyzickej pohode. Super pomôckou môže byť tiež podporná členková obuv, fľaša s horúcou vodou či hrejivá masť na úľavu od akútnej bolesti. Všetky tieto kroky však odporúčame najprv konzultovať s vaším lekárom.

Čo si z toho odniesť?

Hypermobilita je súhrnný názov pre ľahké a bezbolestné predĺženie kĺbov za normálny rozsah pohybu. Medzi príčiny sa radia neprirodzený tvar kosti, hĺbka kĺbových jamiek, či vrodené poruchy a syndrómy, napríklad Downov či Ehlers-Danlosov. A hoci na hypermobilitu ako takú neexistuje univerzálna liečba, existujú rôzne cvičenia a zmeny životného štýlu, ktoré môžu stav jedinca výrazne zlepšiť.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok