Bicykel vs. beh – čo je lepšie na chudnutie?

Tomáš
Tomáš Novotný 11. 4. 2022 Prvýkrát publikované 25. 5. 2021
Aktualizované 11. 4. 2022
4 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
Bicykel vs. beh – čo je lepšie na chudnutie?

Ak chceš nejaké to kilo schudnúť, pravdepodobne sa bez pohybu nezaobídeš. Niežeby chudnúť bez pohybu nešlo, ale je to celkom nepraktické a v niektorých prípadoch aj pomerne zložité. Jazda na bicykli alebo behanie patrí medzi najčastejšie aeróbne aktivity, ku ktorým sa ľudia usilujúci o redukciu hmotnosti uchyľujú. Dá sa povedať, ktorá z nich je pre chudnutie efektívnejšia?

Keď sa pozrieme do tabuliek, víťaz je jasný na prvý pohľad

Zmerať si presne energetický výdaj je ťažké, odhadnúť sa to ale ako‑tak dá. Slúžia na to najčastejšie tabuľky, ktoré sú voľne k dispozícii na tomto odkaze od Compendium of Physical Activities.

Ak si predstavíme priemernú ženu s hmotnosťou 65 kg a priemerného muža s hmotnosťou 80 kg, dôjdeme asi k nasledujúcim číslam:

Behanie Jazda na bicykli
pomalé (9,6 km/hod) rýchle (14,4 km/hod) pomalá (17 km/hod) rýchla (24 km/h)
Muž 780 kcal/hod 1020 kcal/hod 540 kcal/hod 800 kcal/hod
žena 640 kcal/hod 830 kcal/hod 440 kcal/hod 650 kcal/hod

Už pri letmom pohľade je zrejmé, že behaním spálime za jednotku času viac než jazdou na bicykli. U mužov‑bežcov sa dokonca v prípade niektorých náročných tréningov či pretekov môže stať, že prekonajú magickú hranicu 1000 kcal spálených za hodinu.

Keby sa celé chudnutie riadilo len tabuľkami, bol by víťaz na svete. Lenže ono sa bohužiaľ (našťastie?) neriadi. A tak je potrebné vziať do úvahy ešte ďalšie faktory.

  • Ako začať s behom ako úplný začiatočník? Užitočné ady, ako si tento šport obľúbiť, nájdeš tu

obrázok z freepik.com

Ako dlho plánuješ športovať?

Celá vyššie uvedená tabuľka sa vzťahuje na energetický výdaj za 1 hodinu. Takže ak máš v pláne športovať výrazne odlišný čas, môže pre teba byť v podstate bezvýznamná.

Je totiž veľký rozdiel medzi tým, či si vyhradíš na šport len hodinu denne, alebo či máš v pláne venovať sa pohybovej aktivite napríklad celé popoludnie. Potom ti je asi jasné, že aj keď hodinu beháš tempom ako o preteky, cyklista voziaci sa celé popoludnie len tak lážo‑plážo po vyhliadkach toho aj tak za deň spáli viac.

Ber preto do úvahy aj tento časový faktor:

  • Si časovo obmedzený/á a máš na šport len hodinu denne? Potom pre teba bude lepšie behanie, pretože za daný čas spáliš viac energie.

  • Si časovo flexibilný/á a chcel/a by si si na bicykli urobiť výlet na polku popoludnia? Potom je cyklistika výhodnejšia, pretože počas celého výletu zvládneš spáliť viac ako jedným vybehnutím.

Zváž svoje zdravotné obmedzenia a vyber si hlavne to, čo ťa baví

V tieni všetkých tých kalorických výpočtov by sme nemali zabúdať ani na to najdôležitejšie – pohybová aktivita by ťa mala baviť a rozhodne by nemala spôsobovať bolesť. Aspoň s výnimkou bolesti svalov, tej sa z času na čas asi nevyhneš.

Preto sa zamysli ešte nad nasledujúcimi faktormi:

  1. Trápi ťa nadváha alebo obezita? Potom by si to s behaním zatiaľ nemal/a príliš preháňať, pretože tým trpí tvoj kĺbový aparát. Zameraj sa spočiatku na klasickú chôdzu, nordic walking alebo jazdu na cyklistickom trenažéri.

  2. Bolí ťa chrbát v oblasti bedier? Cítiš zvýšenú bolesť pri jazde na bicykli? Potom daj radšej prednosť behaniu, kde záťaž na bedrá nie je taká vysoká ako v prípade cyklistiky. Ak ťa trápi bolesť v oblasti bedrovej časti chrbtice, navštív fyzioterapeuta a skúste spoločne zapátrať, čím sú bolesti chrbta spôsobené a ako je možné ich odstrániť.

  3. Baví ťa jeden šport viac ako druhý? Cítiš, že v nejakom športe vynikáš? Potom môžeš bez obáv zabudnúť na nejaké odporúčania vychádzajúce z kalorických tabuliek a venuj sa jednoducho tomu, čo ťa baví viac.

Ako vidíš, schudnúť sa dá obomi aktivitami a ak ťa jedna baví viac ako druhá, potom sa jej tiež dosť pravdepodobne budeš venovať s väčším úsilím a nadšením.

  • Ako je na tom v porovnaní s behom chôdza? Čo je lepšie na chudnutie, sa dozvieš tu

obrázok z freepik.com

Čo si z toho odniesť?

Behanie patrí medzi fyzicky najnáročnejšie pohybovej aktivity, takže niet divu, že pri ňom spáliš naozaj veľkú porciu kalórií. V niektorých prípadoch sa dokonca dá spáliť viac ako 1000 kcal za hodinu, čo už je poriadna porcia kalórií.

Ani s cyklistikou sa ale pri chudnutí rozhodne nestratíš. Navyše, pokiaľ už naskočíš do sedla, je dosť pravdepodobné, že pôjdeš dlhšie ako len 1 hodinu, a tak za celý tréning (výlet) spáliš nakoniec oveľa viac ako jedným hodinovým behom.

Najdôležitejšie ale je, že ako bicykel, tak beh, sú účinné pohybové aktivity vhodné pri redukcii hmotnosti. Vyber si preto aj podľa toho, či ti niektorá z nich viac sedí a napĺňa ťa. Je totiž dosť možné, že vďaka tomu ju vydržíš vykonávať pravidelne, čo je pre účinné chudnutie to najdôležitejšie.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
4 Páči sa mi Uložiť článok