Anet Antošová o twerku: Nejde jen o vrtění zadkem. Pomáhá ženám najít sebevědomí a probudit ženskost

Erika
Erika Zajacová 9. 7. 2020
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Anet Antošová o twerku: Nejde jen o vrtění zadkem. Pomáhá ženám najít sebevědomí a probudit ženskost
obrázek z archivu Anet Antošové

Bežný človek si pod pojmom twerk predstaví trasenie zadkom a tanečníčky, ktoré na seba "lacno" pútajú pozornosť. Vo svete ho preslávila napríklad Beyoncé – no vedeli ste, že "českú Beyoncé" máme aj my? 

Predstavujeme vám Anet Antošovú – profesionálnu tanečníčku, lektorku a choreografku, ktorá tancovala na svetových pódiách a spopularizovala twerk v Česku i na Slovensku.

Ako sa Anet dostala k twerku?

Twerk bol prirodzeným vyústením jej cesty. Sama hovorí, že bez tisícov hodín v tanečnej sále a základov z tanečných hodín od mamy by dnes nebola tam, kde je. Chodila na balet, gymnastiku, športový aerobik, tenis či jazdenie na koni.

Nakoniec si ju tanec a umenie našlo samo. V Prahe viedla v tanečnom STAGE štúdiu tanečné lekcie a majiteľ ju požiadal, aby začala učiť twerk – svetový trend. Dovtedy robila hip hop a dancehall, takže na prácu so ženskými vnadami v rámci tanca bola zvyknutá. 

„Bavila ma vidina toho, že je to nové a môže mi to otvoriť zase mnoho možností. Áno, mala som pochybnosti, lebo robiť twerk znamenalo ísť proti prúdu.“ Anet sa však nikdy nebála výziev - a tak vznikli kurzy twerku, ktoré mali medzi ženami okamžite veľký úspech.

Pre Anet je twerk oveľa viac, než len vrtenie zadkom a zvodné pohyby. „Ja vnímam twerk ako ,queen style attitude´. Si žena – sebavedomá, zmyselná -  vieš svoju hodnotu a môžeš aj natriasať zadočkom. Na twerku ma baví hlavne to, čo so ženami robí. Ako vnímajú svoje telo, učia sa ho mať rady a používať ho.“

Ľudia sa na twerk pozerajú cez prsty

Aj napriek tomu, že Anet pomáha na kurzoch ženám nájsť stratenú ženskosť, nájdu sa ľudia, ktorí v twerku nevidia pridanú hodnotu a sú plní predsudkov. Ako sa s nimi Anet vysporiadava? „Nepočúvam ich, nezaujímajú ma. Ja poznám svoju cestu. Nerobím twerk pre twerk a ukazovanie zadku. Twerk je iba jedna z ciest. Ja viem, čím som si prešla a som na svoju cestu pyšná.“ 

Sama dnes veľmi tanečné štýly nerozlišuje a rada hovorí o tanci ako o pohybe, ktorý spája všetko dokopy: rôzne štýly, rôznych ľudí aj rôzne príbehy.

Musíte mať úzky pás a medzierku medzi stehnami, aby ste boli profi tanečníčkou?

Anet tancuje ako bohyňa a sotva by ste v jej sebavedomom prejave hľadali náznak neistoty. Prezradila však, že to tak nebolo vždy. „Nemám postavu ako typická žena. Mám široké ramená aj široký hrudný kôš, a tak v podstate ,nemám´ pás.“ 

Pri ostatných dievčatách si vždy pripadala široká. „Na aerobiku mi hovorili, že som tučná. Na tanečnej mi vedúci hovoril, že som nevydarená, lebo mám krátke končatiny. Vraj správne dievča musí mať úzky pás a medzierku medzi stehnami,“ spomína na nie zrovna pekné zážitky Anet.  

Čo jej pomohlo?„Tých ľudí som odstrihla a ďalej som robila veci, ktoré ma bavia. Tvrdo som makala a časom sa to všetko obrátilo. Naučila som sa milovať svoje telo v tanci. Milujem ho, keď sa hýbe, keď pracuje. Obdivujem, čo všetko dokáže urobiť. A myslíte, že to dokáže telo toho, kto mi hovoril, že nie som dosť dobrá? Postupne som zo svojich mínusov urobila plusy – a myslím, že vtedy sa to odblokovalo.“

[Instagram]

Twerk nebol dôvodom, prečo sa to zmenilo

Ak sa pýtate, či Anet v sebavedomí pomohol twerk – tak zmena prišla už skôr. Uvedomila si svoje silné stránky, ale aj vďačnosť za to, že môže robiť, čo miluje

Do svojho tela sa nakoniec zamilovala. „Som svojmu telu vďačná, že ma donieslo až do 31. narodenín. Mám postihnutú sestru. Ona ráno vstane a nemá také možnosti ako ja. Alebo keď si spomeniem na to, koľko úrazov som mala. Človek si to uvedomí a veľmi ho to posunie vpred. Je to mentálny vývoj, dospelosť – a dúfam, že ešte nie je na konci,“ dodáva so smiechom Anet.

Ako zvládať chýbajúcu podporu najbližších?

Anet nám prezradila, že nie vždy cítila podporu najbližších. „Toto o mne asi nikto nevedel. Musela som sa s veľa vecami popasovať sama, preto dnes možno pôsobím tak sebestačne. Som sama sebe najväčším fanúšikom. Znie to trochu smutne, ale tak by to malo byť. Nie vždy tu budú všetci pre teba,“ hovorí úprimne Anet.

Spoliehať sa vo všetkom na ostatných nie je zrovna najšťastnejšia vlastnosť do života. Skôr či neskôr sa každý musí postaviť na vlastné nohy. Anet je ,vlk samotár´. Nepotrebuje po svojom boku neustále partnera, no zároveň je pre ňu dôležité vedieť, že sú ľudia, na ktorých sa môže obrátiť – takých spočíta na prstoch jednej ruky. 

O to viac je Anet vďačná, keď cíti od niekoho úprimnú podporu. „Tieto situácie ma veľmi dojímajú. Nie som na to zvyknutá. Neberiem to ako samozrejmosť.“

Za najväčší úspech Anet nepovažuje vypredané svetové tour

Tancovala na pódiách ruskej tanečnej školy, tlieskali jej vypredané haly po celom svete, v Česku ste ju okrem tanečných projektov mohli vidieť napríklad v šou Jana Krausa. Na YouTube má video z jej workshopu 7 miliónov zhliadnutí! 

„Niekto by povedal, že úspech je to viditeľné, počítateľné číslami. Ale to ide iba ruka v ruke s tým, že niekto maká a ide niečomu oproti. 

Najväčší úspech je, keď môžem s ľuďmi zdieľať. Keď dá môj projekt dokopy ľudí a vidím, ako sa v priebehu projektu menia. Vidím ich životy, vidím, že ich posúva to, čo im odovzdávam. Či je to tanec alebo pohľad na život, na tom nezáleží. To považujem za skutočný úspech."

Prečo by mali ženy tancovať?

Pohyb nášmu telu prospieva a zďaleka neznamená iba spálené kalórie. Odborníci odporúčajú približne 75 minút intenzívnej pohybovej aktivity týždenne - a tanec je skvelou možnosťou ako sa nielen hýbať, ale aj zabaviť, naučiť sa pracovať s vlastným telom, získať nové známosti aj sebavedomie.

„Pri tanci sa uvoľňuje taká iná energia. Z žien robí fakt ženy. Dievčatá sa začnú vnímať. Veľa dievčat si v tanci – a nemusí to byť iba pri twerku – uvedomí svoju hodnotu. Uvedomia si, aké je ich telo krásne a aké možnosti majú,“ vysvetľuje úspešná lektorka.

Anet rada sleduje proces, kedy sa z dievčat -  šedých myšiek, ktoré prídu nesmelo na prvé lekcie – stanú behom niekoľkých hodín kráľovné. „Zvýši sa im sebavedomie a vyžaruje z nich niečo, čo môžeš naozaj vidieť. Vidíme sa v zrkadle a necítime sa len spotené, ale aj krásne. A to je atraktívne pre mužov,“ hovorí Anet.

Ženy v twerku často nájdu svoju stratenú ženskosť. Doma majú manžela, deti, povinnosti, upätú prácu – a na seba skrátka neostáva čas. 

[Instagram]

Tanec znamená komunitu, priateľstvo a ženstvo

V tanci zdieľajú ženy podľa skúsenej lektorky oveľa viac, než len tanec. Anet dlhé roky vytvára komunitu žien, v ktorej vzniklo mnoho priateľstiev, ona sama sa ale považuje za orla, ktorý na všetko dohliada zhora. 

„Niekedy ma to aj mrzí, že nie som úplne súčasťou komunity,“ priznáva Anet. „Nakoniec som ale človek, ktorý radšej spája a pozoruje, než sa toho priamo zúčastňuje. Rada predávam svoje skúsenosti a som tu pre ľudí, ale nie som partner. Som skôr ten, kto to dá dokopy.“

Na konci workshopov nie je nič neobvyklé, že sa dievčatá lúčia, objímajú a plačú – a to je pre Anet najväčšie zadosťučinenie.

Nemôžeme tu byť pre všetkých – Anet to vie, a preto sa stará aj o svoje duševné zdravie

Anet má na Instagrame takmer 80 000 followerov a ako sama hovorí, musela nájsť hranicu medzi tendenciou byť tu pre všetkých a vlastným mentálnym zdravím. „Ja im chcem všetkým odpísať. Nechcem byť arogantná mrcha, ktorá si správu prečíta a neodpíše,“ priznáva svoje niekdajšie myšlienky Anet. Každému je však jasné, že taký nápor správ jednoducho nie je v ľudských silách.

Dnes už Anet rieši množstvo správ po svojom. Počas týždňa si vyčlení čas, ktorý venuje odpisovaniu, no zároveň nemá výčitky, ak nestihne odpísať na všetky správy. „Neskôr som si uvedomila, že im dávam dosť času aj energie počas lekcií. Po kurzoch a workshopoch musím dávať zase lásku a pozornosť sama sebe – a to sa deje mimo sociálne siete. Musím si chrániť svoje telo a zdravie: fyzické aj mentálne.“

Ako Anet hovorí – fanúšikovia si zvykli. Veľa informácií hovorí na kurzoch, vysvetľuje verejne v stories a vďaka premakanému webu či eventom nájdu dievčatá potrebné organizačné info tam. 

Kde môžete Anet stretnúť?

Okrem Instagramu plného tanečných videí môžete Anet zastihnúť v Prahe na tanečných lekciách, workshopoch, prednáškach aj súkromných lekciách. 

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok