Ako prirodzene podporiť správnu funkciu trávenia?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 19. 3. 2022 Prvýkrát publikované 9. 3. 2021
Aktualizované 19. 3. 2022
6 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Ako prirodzene podporiť správnu funkciu trávenia?

Žiadna iná orgánová sústava nemá taký dobrodružný život ako tá tráviaca. Podporiť ki preto nie je zlý nápad, svoje trávenie však do rúk divokých detoxov radšej nezveruj. Hoci máš na jeho funkciu veľký vplyv, existujú rozumnejšie spôsoby, ako sa vydať na cestu za šťastnejším bruchom. A v dnešnom článku sa pozrieme na to, ktoré to sú. Na čo by si vo svojej strave nemal/a zabúdať a ktoré návyky je dobré si osvojiť, aby tvoje zažívanie fungovalo na výbornú?

Činnosť tráviacej sústavy MÔŽEŠ ovplyvniť

Ešte než sa dostaneme ku konkrétnym tipom na podporu správneho fungovania tráviacej sústavy, poďme si túto cestu z rýchlika prejsť.

  • Všetko sa začína v ústnej dutine, kde potravu prijímaš. Tu by si rozhodne nemal/a podceniť poriadne rozhryzenie a rozžutie potravy, pretože aj to má veľký vplyv na to, koľko živín z jedla vyťažíš. Práve tu sa začínajú tráviť sacharidy.

  • Rozžutú potravu posielaš cez hltan a pažerák do žalúdka. To je taký prekyslený bazén, v ktorom by sa nikto s pudom sebazáchovy kúpať rozhodne nechcel. Začínajú sa tu tráviť bielkoviny a niektoré jednoduchšie tuky s kratším reťazcom. Ak sa preješ a je ti zle, tak je to práve kvôli preplnenému žalúdku.

  • Ak nechceš zaradiť spiatočku, cesta vedie ďalej do tenkého čreva. To síce na obrázkoch nevyzerá nijako atraktívne, ale pokiaľ ide o vlastné trávenie, tak až tu sa rozbieha ten poriadny kolotoč. Práve tu totiž vstrebávaš väčšinu živín, vitamínov a minerálnych látok.

  • Ak chceš pokračovať ešte ďalej, tak dôjdeš až do hrubého čreva. Nemusíš sa ale báť, sám/a tu rozhodne nebudeš. Spoločnosť tí tu budú robiť baktérie, vírusy a ďalšie malé potvorky, ktorých tu je niekoľko sto biliónov. A ak nejakú časť potravy tráviace šťavy ešte nerozložili, môžeš sa spoľahnúť, že táto skupinka sa o to za chvíľku postará.

obrázok z istockphoto.com

Ako sa postarať o správne fungovanie tráviacej sústavy?

1. Nezabudni sa pravidelne hýbať

Pohyb je totiž skvelým prostriedkom, ako môžeš tráveninu v črevách rozhýbať a podporiť tak celkovú peristaltiku (pohyb) čriev. V jednej štúdii dokonca prišli na to, že 1 hodina cvičenia denne vedie k zrýchleniu priechodu tráveniny tráviacou sústavou takmer o tretinu.

Ak sa pravidelne hýbeš, nepríjemná zápcha ťa len tak nedostane. Môžeš si to pripísať na zoznam mnohých ďalších zdravotných benefitov, ktoré pravidelný pohyb prináša.

2. Venuj v strave pozornosť vláknine

Vláknina možno nie je všeobecne tou najpopulárnejšou makroživinou, ale pre správnu funkciu tráviaceho traktu je to živina č. 1. V strave rozlišujeme dva typy vlákniny:

  • Rozpustná vláknina - to je napríklad vláknina v ovocí a zelenine. V tráviacom trakte na seba viaže vodu a upravuje tým správnu štruktúru tráveniny.

  • Nerozpustná vláknina - tú nájdeš napríklad v celozrnných obilninách. Zvyšuje objem tráveniny, čím urýchľuje priechod tráviacim traktom.

Za deň by si mal/a zvládnuť zjesť asi 30 g vlákniny. Ak si pravidelne strážiš zdravú stravu, je to vlastne celkom v pohode. Pokiaľ ale na zdravú stravu veľmi nedbáš, čoskoro uvidíš, že sa budeš musieť snažiť, aby si sa na túto métu vyšvihol/a.

  • Veľkým pomocníkom môže byť fermentovaná zelenina. Ako to funguje, píšeme v článku tu

3. Jedz pravidelne a hlavne sa príliš neprejedaj

Chceš si užiť oslavy a slávnosti s trochou nezdravého jedla? Fajn, žiadny problém. Chceš trochu zvýšiť hmotnosť a tak si si navýšil/a celkový denný príjem kalórií? Bez všetkého. Ani jedno ale neznamená, že sa máš prejedať tak, že ťa z toho bolí brucho a je ti zle. Trávenie sa ti nepoďakuje.

V oboch prípadoch totiž stále platí, že by si mal/a jesť pravidelne asi 3 až 6 jedál počas dňa. Práve takéto prejedanie je totiž spojené s bolesťami brucha a žalúdka, s únavou ale napríklad aj so zápchou. Jasné, raz za čas sa svet nezrúti. Snaž sa tomu ale vyhýbať a veľké porcie si radšej rozdeľ na menšie. A nie, ani running sushi nie je dobrá výhovorka!

obrázok z istockphoto.com

4. Prijímaš dostatok tekutín?

Takmer všetky súčasti nášho tela sú z veľkej časti tvorené vodou. Nemôžeš preto čakať, že bude všetko fungovať tak, ako má, keď telu nebudeš tekutiny dodávať. A to platí aj pre správnu funkciu zažívania. Správne by si mal/a každý deň prijímať asi 30-45 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. Ak sa ti ale nechce veľmi počítať, na začiatok si môžeš každý deň stanoviť základnú métu 2,5 litra tekutín.

Telo vodu prirodzene stráca potením, dychom alebo vylučovaním. Z toho dôvodu je potrebné ju pravidelne telu nahrádzať.

5. Než jedlo prehltneš, poriadne ho rozhryzni

Možno to znie ako banálna rada pre päťročné dieťa, ale ono je to naozaj dôležité! A to nielen z toho dôvodu, že tí veľké sústa môžu zaskočiť, ale predovšetkým preto, že dobre rozdrvená strava je lepšie stráviteľná a tvoje telo z nej dokáže vyťažiť viac.

Naozaj ti nebudeme radiť, či hryznúť 20-krát, 30-krát alebo 60-krát. Mysli ale na to, že mechanicky spracovaná potrava by mala mať kašovitú konzistenciu a nemala by obsahovať väčšie kusy potravy. Keď navyše prestaneš jedlo len slepo prehĺtať a začneš poriadne žuť a vychutnávať, znížiš tým riziko, že sa preješ. Organizmu totiž nejakú chvíľu trvá, než vyšle signál, že už je dostatočne nasýtený.

6. Vyskúšať môžeš aj tráviace enzýmy

Tráviace enzýmy sú látky, ktoré umožňujú tvojmu telu štiepiť živiny prítomné v potravinách. Vďaka tomu môžeš živiny správne vstrebať a využiť na energetické či stavebné účely. Tvoje telo si, samozrejme, tráviace enzýmy prirodzene tvorí v slinivke brušnej, takže túto prácu môžeš pokojne nechať na ňom. Pokiaľ ale mávaš problém s trávením niektorých potravín, jedným z možných riešení je podanie externých tráviacich enzýmov, ktoré sa dnes už rutinne pridávajú do mnohých suplementov s obsahom bielkovín.

Jedným z takýchto enzýmov je napríklad laktáza, ktorá v tráviacom trakte štiepi mliečny cukor a rozkladá ho na glukózu a galaktózu. Ak pozoruješ problémy s trávením laktózy (a súčasne nemáš diagnostikovanú alergiu na mlieko), môžeš vyskúšať konzumáciu mliečnych výrobkov s pridanou laktázou.

Čo si z toho odniesť?

Zažívací trakt by si si mal/a vážiť aj v prípade, že nepociťuješ žiadne problémy, a správať by si sa k nemu mal/a tak, aby si ho v jeho funkcii podporoval/a. Pre tvoje telo je totiž správne trávenie úplne zásadné, pretože vďaka nemu získavaš z potravy cenné živiny. Pri výbere potravín by si sa mal/a zamerať na dostatok ovocia a zeleniny, ktoré tvojmu telu poskytujú súčasne tekutiny aj vlákninu. Zanedbávať by si nemal/a ani príjem obilnín, strukovín, orechov či semienok, ktoré sú taktiež skvelým zdrojom vlákniny.

So správnou funkciou zažívacieho traktu sa, samozrejme, spájajú aj správne stravovacie návyky. Tak v prvom rade by si nemal/a telo trápiť prejedaním sa, ktoré dáva tvojmu tráviacemu traktu poriadne zabrať. Potravu by si mal/a tiež poctivo rozhrýzť, pretože vďaka tomu bude ďalšia práca s tráveninou pre tvoje telo ľahšia. Nezabudni ani na pravidelný pohyb. Ten totiž pomáha so správnou peristaltikou a tým sa stáva jedným z najdôležitejších ochranných prostriedkov proti nepríjemnej zápche.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
6 Páči sa mi Uložiť článok