7 tipov, ako na aktívny životný štýl a prečo je chudnutie do plaviek za každú cenu nezmysel?

Adéla Nejedlá
Adéla Nejedlá 18. 6. 2021 Prvýkrát publikované 15. 6. 2019
Aktualizované 18. 6. 2021
38 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
7 tipov, ako na aktívny životný štýl a prečo je chudnutie do plaviek za každú cenu nezmysel?

Leto nám klope na dvere, plavková sezóna za rohom a vy si hovoríte, že ste tú svoju vysnívanú formu nestihli? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či tú „formu“ naozaj chcete, alebo je to len tlak z doposiaľ mylne všeobecne uznávaného ideálu krásy z obálok magazínu a billboardov? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Kde sa vzala myšlienka letnej formy a ako nás dokáže ovplyvniť
  • Prečo sú pred letom z mnohých ľudí športoví nadšenci a potom ich šport na ďalšie mesiace prestane zaujímať
  • Ako nájsť udržateľný režim a konečne dosiahnuť letnú formu na celý rok
  • Že je absolútne v poriadku sa kohokoľvek opýtať na radu a požiadať o pomoc

Leto je čas pohody a nových zážitkov. Prečo je pre niekoho leto stále strašiakom?

Leto je tu a pre mnohých z nás to znamená stres a neistotu. Prečo? Ako cibuľa odhodíme svoje vrstvy a ukážeme svetu našu postavu tak, ako ju pánboh... teda, ako sme si ju my stvorili. V lete sa pod vrstvou oblečenia neukryje, ak sa teda nechceme zaživa upiecť. Čo to znamená? Že musíme predsa získať to správne telo do plaviek podľa poslednej obálky Muscle & Fitness.

S prvou vlnou horúčav si začneme vyčítať, že sme nezačali s chudnutím už dávno, a premýšľame nad tým, ako sa vyhnúť nielen babičkiným obedu, pretože babičku naše letné forma nezaujíma.

Čo keby bol moderný štýl života obyčajnou reality show pre mimozemšťanov?

Predstavte si náš svet ako reality show pre mimozemšťanov a zakaždým, keď by sa blížilo leto, tak by jeden uprostred jedenia popcornuorieškového masla hovoril druhému: „Pozeraj, pozeraj, teraz sa to zase začne, plavková sezóna sa blíži a všetci sa budú snažiť schudnúť. Chápeš to? 9 mesiacov je im to fuk a potom zrazu príde chudnúce šialenstvo!“

Určuje počet tehličiek na bruchu pocit nášho šťastia? Nemali by sme sa skôr snažiť byť najlepšou verziou samých seba?

Čo je to to „správne telo“? Prečo si ľudia myslia, že nemôžu ísť na kúpalisko, keď majú pár kíl navyše? Problém je v tom, že sa ľudia často zbytočne zameriavajú na to, čo si o nich myslia ostatní. Väčšinou im však nenapadne, že niektorých ľudí vôbec nezaujíma, ako kto vyzerá, a keď už áno, tak nad tým premýšľajú sekundu, možno dve... a ďalej to neriešia.

Jediný človek, ktorý sa sústredí na to, ako vyzeráte, je len ten, kto sa na nás mračí v zrkadle. Bohužiaľ sme so sebou len málokedy spokojní a máme tendencie vidieť sa v horšom svetle, než aká je skutočnosť. Odmalička sme vystavení idolu krásy v podobe chudých modeliek a borcov s niekoľkoročnou históriou tvrdého tréningu a adekvátnej výživy.

Je ale tento ideál krásy udržateľný a správny? Nemali by sme sa skôr snažiť byť najlepšou verziou seba samého a byť radi za každý pokrok? 

7 tipov, ako na aktívny životný štýl a prečo je chudnutie do plaviek za každú cenu nezmysel?

Nenechajme sa zlákať pod vidinou skvelej letnej formy na nezmyselné diéty alebo zázračné jedálničky

Áno, bohužiaľ je pravda, že forma do plaviek sa stala reklamným sloganom pre mnoho nezmyselných diét a radikálnych programov. Tieto slogany počujeme v televízii, a dokonca aj nejeden fitness výživový poradca či poradkyňa (či už vzdelaný/á, alebo nie) hlása cez svoj Instagram, že našu letnú formu zachráni a dotiahne to s nami až do bikini súťaže.

Je zdravý životný štýl koníčkom iba na mesiac pred letom? Potom je niekde chyba...

Problém je v tom, že ľudia niekedy berú zdravý životný štýl len ako nutný koníček na jar, ktorý musia pretrpieť, aby mohli ísť na kúpalisko či k moru. Prečo si stále myslíme, že zdravý životný štýl na čele s fitness je len prostriedok na tehličky na bruchu?

Fitness by malo byť hlavne o celkovo zdravom a udržateľnom životnom štýle. Poznáte naozajstný význam pojmu fitness? Fitness sú športové aktivity a celkový životný štýl, ktorý má za cieľ všeobecnú telesnú kondíciu, celkovú zdatnosť, zlepšenie držania tela, zlepšenie konceptu postavy pri súčasnom pôsobení na upevňovanie zdravia a rozvoj sily.

Nikto sa ešte nestal šťastným vďaka tomu, že robil niečo len preto, aby sa zapáčil ostatným

Ak sa chceme vo svojom tele cítiť dobre a žiť zdravým životným štýlom, je jedno, či je leto alebo zima, nie? Keby nám niekto povedal, že teraz je trendom hrať na klavír a robí to celý Instagram, začali by ste taky hrať na klavír?

7 tipov, ktoré vás konečne naučia žiť aktívnym životným štýlom

1. Ladiť formu by sme mali kvôli sebe, nie kvôli ostatným

Nechápte ma zle, predošlými názormi som vás nechcela odradiť od aktívneho životného štýlu a vyváženej stravy. Len som chcela poukázať na to, prečo myslenie niektorých ľudí nikam nevedie.

Mali by sme konečne pochopiť, že nejde o ostatných. Nejde o to, čo si kto myslí, ako nás ostatní vidia na kupku alebo akú veľkosť oblečenia máme. Ak robíme niečo len kvôli druhým alebo preto, aby sme sa niekomu zapáčili, veľmi pravdepodobne zlyháme.

2. Začať musíme v hlave. Keď si porovnáme priority, budeme sa na svet pozerať veselšie

Celé to je len o nás. Keď máme tendenciu jesť piate cez deviate a neriešiť, aký to má dopad na naše telo, je to len naša voľba. Priala by som si, aby všetci pochopili, že je to o našom zdraví, kvalite života a vnútorným pocitom, nie o tom, či vám niekto povie, že ste schudli a vyzeráte dobre.

3. Keď sa chceme vo svojom tele cítiť dobre, je jedno, kedy na sebe začneme makať. Najlepší čas je teraz!

Poviem vám verejné tajomstvo, ak budete chcieť zlepšiť svoju formu, pretože to naozaj chcete vy sami, lebo sa chcete vo svojom tele cítiť dobre, tak vám začne nejaká plavková sezóna byť tak trochu ukradnutá.

Je jedno, či je jar, leto, jeseň či zima, naše telo je stále jedno. Nikto predsa v skrini nemá na vešiaku „letné forma“, „jesenná forma“ a s každou zmenou ročného obdobia nezahadzuje predošlé telo a neoblieka si to ďalšie.

7 tipov, ako na aktívny životný štýl a prečo je chudnutie do plaviek za každú cenu nezmysel?
obrázok zo shutterstock.com

4. Zdravý životný štýl sa nedá naučiť cez noc. Ako sa vyhnúť strate motivácie? Kľúčom je vytvoriť si návyk

Všetci veľmi dobre vieme, že život je ako hojdačka. Raz sme hore a raz dole. Niekedy nám všetko ide a potom sa nám do cesty postaví prekážka, ktorú musíme prekonať, aby sme mohli pokračovať ďalej na svojej životnej dráhe.

Rovnaké je to aj keď sa snažíme priučiť zdravému životnému štýlu a vlastne čomukoľvek inému. Na začiatku sme motivovaní, že by sme mohli skaly lámať. Aby sme pred prácou stihli nejaké to cvičenie v posilňovni, nastavíme si budík na 6 ráno a nakúpime si dózičky na prípravu jedla. Počiatočná motivácia a nadšenosť nám vydrží týždeň či dva a potom sa nám do cesty postaví nejaká prekážka.

Bohužiaľ, motivácia po čase viac či menej vyprchá, na tom nie je nič zvláštne, čo by ale malo zostať, je naša vytrvalosť a vidina cieľa, ktorý sme si stanovili. Po čase si vytvoríme návyk, a to je práve to kúzlo, ktoré vedie k úspechu.

5. Nepleťme si návyk s povinnosťou. Po čase si návyk osvojíme, rovnako ako sme sa naučili automaticky riadiť auto alebo bicykel

Návyk je niečo, čo robíme bez väčšieho premýšľania. Vytváranie si návyku je veľmi dôležitá súčasť nášho života. Pamätáte si, keď ste začínali jazdiť v autoškole? Ako ste museli premýšľať nad každým pohybom, aby auto išlo tak, ako chcete?

A ako šoférujete dnes. Jasne, že nad šoférovaním nerozmýšľate, pretože ste si vytvorili návyk. Podobne to môže byť u mnohých ľudí is navyšovaním príjmu bielkovín pre zlepšenie postavy v podobe proteínu po tréningu alebo do obľúbeného jedla.

Ono je to rovnako aj s cvičením a s vyváženým životným štýlom. Časom si vytvoríme návyk, bude sa nám zdať normálne, že chodíme do posilňovne každý pondelok, stredu a piatok. Plánovanie jedál sa tiež stane jednoduchším a budeme si žiť spokojne. Jedného dňa sa nám ale niečo postaví do cesty a vypadneme zo svojho režimu. Znamená to, že je všetkému koniec? Určite nie, oklepeme sa a ide sa ďalej!

6. Nikto učený z neba nespadol. Prečo sa často bojíme niečo opýtať a požiadať o radu?

To, že niečo nevieme, neznamená, že by sme nemali pátrať po odpovedi. Človek je odmalička zvedavý. Ako deti sme sa pýtali na každú hlúposť, ktorá nám napadla, a z našej veľmi častej otázky „Prečo?“ všetkým ľuďom v okolí liezli oči z jamiek. Keď o niečo viac zostarneme, máme tendenciu sa báť priznať, že niečo nevieme. Prečo?

7. Keď niečo nevieme a chceme to vedieť, treba sa jednoducho opýtať

Niekedy je druhá osoba lepšia ako vševedko Google! To, že niečo nevieme, neznamená, že sme hlúpi, ale znamená to, že sa ako človek môžeme naďalej rozvíjať a učiť sa nové veci. A to je predsa super!

Nevzdávajme sa len preto, že hneď nevieme, ako sa s daným problémom vyrovnať! Buďme zvedaví a učme sa, pretože to robí naše životy pestrejšie a zaujímavejšie.

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Makať na svojej forme len na leto a žiť zdravým životným štýlom pár mesiacov v roku je nezmysel. Oveľa jednoduchšie je žiť aktívne celoročne a potom nás letná forma nebude musieť trápiť, pretože ju budeme mať tak nejako stále.

A čo, keď máme teraz pár kíl navyše? No a čo? Užijeme si leto najlepšie, ako vieme, budeme žiť aktívne, zdravo a za pár mesiacov sa môžeme v pohode dostať do formy aj v lete!

Proste a jednoducho, zdravý životný štýl nie je len na mesiac, ale je to celoživotný spôsob života. Majte krásne leto!

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
38 Páči sa mi Uložiť článok