5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!

30. 11. 2017
Komentáre
5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Niektorí ho milujú, iní nenávidia (ale aj napriek tomu konzumujú). S príchodom chladnejšej časti roka sa k zázvoru (alebo po slovensky ďumbieru) obracia plno ľudí s nádejou, že ich aj tento rok ochráni pred bacilmi, vírusmi a následnými niekoľkými dňami preležanými v posteli. Čaje z čerstvého zázvoru naraz nachádzame v každej lepšej kaviarni či reštaurácii. Akoby bol zázvor azda nemenovaným symbolom jesene a zimy!

Čo sa v dnešnom zázvorovom článku dozvieme?

  • Niečo málo o histórii zázvoru a o tom, prečo je taký obľúbený po celom svete.
  • Že zázvor dokáže pomôcť pri celom rade ochorení, ako je bolesť kĺbov alebo nachladnutie.
  • Zázvorový čaj zahreje každého, kto má oziabané končeky prstov!
  • Či dokáže zázvor preventívne pôsobiť proti chorobám srdca a ciev.
  • Že zázvor v akejkoľvek podobe ocenia ženy trpiace menštruačnými bolesťami.
  • Návod, ako na päť jednoduchých zázvorových receptov.

Tento koreň zvláštneho tvaru so štipľavou chuťou má však nespočetné množstvo kuchynských využití aj pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, ktoré siahajú omnoho ďalej než len vo forme zázvorového čaju ako bojovníka proti soplíku. Čím je zázvor taký jedinečný a ako z neho vyťažiť len to najlepšie?

Kde sa vzal, tu sa vzal… a používame ho takmer všade

Zázvor má rovnako ako kurkuma pozitívne účinky na naše zdravie. Jeho pôvod nie je presne známy, ale už viac ako tri tisícky rokov sa pestuje v Indii a Číne. Keďže sa jeho koreň nekazí v teple, stal sa jedným z prvých prevážaných korení do Európy a Afriky, kde sa toto korenie udomácnilo natoľko, že sa stalo dôležitou súčasťou kuchyne rovnako ako soľ a korenie.

Niet divu, jeho špecificky jemne pálivá chuť dodáva jedlu trochu exotiky. Najvýraznejšou zložkou zázvoru sú silne aromatické terpény, ako sú zingiberen a bisabolén. Jeho ostrosť zvýrazňuje gingerol, ktorý sa podobá rastlinnému alkaloidu kapsaicínu, ktorý sa vyskytuje v čili papričkách.

Zoznámte sa s liečivou silou zázvoru!

Zázvor je účinný antioxidant, ktorý je tiež vhodný ako prevencia pred prechladnutím, obzvlášť teraz v sychravom počasí. Jeho benefity sú však oveľa rozsiahlejšie, a preto sme si pre vás pripravili špeciálne recepty, ktoré sú nielen blahodarné pre vaše zdravie, ale sú aj veľmi chutné. Najskôr sa však pozrieme na to, ako naše telo reaguje na konzumáciu zázvoru.

5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!
obrázok zo shutterstock.com

Poznáte 6 zaujímavých zdravotných benefitov zázvoru?

1. Zázvor dokáže účinne bojovať so zápalom a bolesťou

Zázvor je známy svojím protizápalovým pôsobením, ktorý sa pripisuje predovšetkým jednému z terpénov, gingerolu. Ten je tiež účinný pri chronickom zápale alebo rôznych nevoľnostiach počas cestovania (tiež nemôžete sedieť v autobuse vzadu?), tehotenstve alebo pri migréne. Vďaka svojmu protizápalovému pôsobeniu môže zázvor uľaviť od bolesti kĺbov pri artritických stavoch.

Účinné látky v zázvore sa správajú v organizme podobne ako nesteroidné protizápalové lieky (aspirín, Ibalgin, ibuprofen, paracetamol...), a spoľahlivo tak dokáže uľaviť od všetkých bolestí podobne ako až príliš nadužívaná ružová tabletka (Ando V., 1998; Altman & Marcussen, 2001; Heidböhmer, 2007; Grzanna, 2005; Rahmani, 2014).

2. Zázvor do čaju a do jedla ako prevencia pred ochorením srdca

Zázvor sa využíva aj ako jedna z foriem prevencie pred ochorením kardiovaskulárneho systému. Zázvor totiž rovnako ako iné štipľavé korenie stimuluje krvný obeh a vyvoláva potenie, ktoré ochladzuje telo a dokáže tak znížiť horúčku a uľaviť pri chorobe. Zázvor okrem iného tiež zlepšuje niektoré z rizikových faktorov (cholesterolové spektrum) spojených s kardiovaskulárnym zdravím(Khandouzi et al., 2015; Newall, CA, 1996).

3. Zázvor pomôže rozprúdiť krv a zahriať každého snehuliaka

Pre všetkých, ktorým sa v zime zle prekrvujú končatiny a mrznú im končeky prstov, je zázvor najlepším riešením, pretože pôsobí ako vnútorná ohrievacia fľaša. Zázvor je možné použiť aj ako tinktúru, ktorá sa priloží na miesta, ktoré sa zle prekrvujú. Ale čo si budeme hovoriť, taký poctivý zázvorový čaj zahreje azda každú „zmrzlinu“ (Bristow S., 2005; Chevallier A., 2008).

4. Zázvor môže fungovať aj ako prostriedok na boj s rakovinou

Zázvor pôsobí ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva. Klinické testy z University of Michigan tiež potvrdili, že zázvor môže byť účinným nástrojom v liečbe rakoviny vaječníkov, keďže sa ukazuje, že môže byť schopný indukovať odumieranie rakovinotvorných buniek a tieto vlastnosti sa prikladajú práve gingerolu. V štúdiách sa bežne používajú zázvorové extrakty v dennej dávke v jednotkách gramov (Khodaie L., 2015; Medical News Today, 2006; Oyagbemi, 2010).

5. Trápi vás často angína? Tento rok nemá šancu!

Zázvor nemá iba protizápalové účinky, ale aj antiseptické. Je teda preventívnym prostriedkom proti angíne a zápalu priedušiek. Pomáha pri vykašliavaní a funguje ako upokojujúca látka pri prechladnutí, chrípke a iných zápaloch dýchacieho ústrojenstva (Synková H., Delevová I., 2001).

6. So zázvorom za lepšiu funkciu tráviacej sústavy!

Jeho aktívne látky fungujú ako prostriedok na povzbudenie činnosti žalúdka, na liečbu črevnej koliky a plynatosti. Zázvor dráždi žalúdočnú a črevnú sliznicu, čím spôsobuje jej prekrvenie, zvyšuje sekréciu, podporuje vstrebávanie živín, urýchľuje peristaltiku čriev a napomáha odchodu plynov. Zázvor je dokonca účinný aj ako liečivý prostriedok pri hnačke, zlom trávení alebo pri inej infekcii tráviacej sústavy (Chevallier A., 2008; Khodaie L., 2015).

Môžeme ešte nájsť nejaké výhody užívania zázvoru?

  1. úľava pri menštruačných bolestiach
  2. pomoc pri liečbe oparov
  3. zníženie bolestivosti svalov po tréningu
5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!
obrázok zo shutterstock.com

A teraz už hurá na 5 osvedčených zázvorových receptov!

1. Zázvorový sirup môže byť aj zaujímavý darček nabitý liečivou silou pod vianočný stromček

Zázvorový sirup sa využíva nielen pri liečbe prechladnutia, ale aj na jeho prevenciu. Je to tiež milý darček pre blízkych na Vianoce, keď sa zázvor v obchodoch vyskytuje najviac. Ak nemáte dostatok času, stačí si uvariť klasický zázvorový čaj, ktorý má rovnaké účinky ako sirup. Okrem toho zázvorový čaj pôsobí ako prírodný prostriedok pri pálení záhy.

Ako poraziť angínu: Zázvorový sirup, na ktorom si pochutnáte

2. Po zázvorovom shote nadupanom liečivami získame poriadnu dávku vitamínov

Zázvorový shot je prírodným riešením na prechladnutie. Jeho ideálna kombinácia protizápalového zázvoru, citrónu plného vitamínu C, účinného antimikrobiálneho medu spolu s protizápalovým kajenským korením je niečo, čo vás dokáže vyliečiť bez toho, aby ste museli navštíviť lekára. Táto silná štvorka nielenže posilňuje obranyschopnosť organizmu, ale pomáha aj pri problémoch s tráviacim traktom. Okrem toho kajenské korenie dokáže aj zmierniť bolestivosť kĺbov (Medical News Today, 2016).

5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!
obrázok z unsplash.com

3. Nakladaný zázvor je rýchlo pripravený a vydrží nám dlho v chladničke

Nakladaný zázvor je podobne ako zázvorový shot jednoduchým riešením pri prechladnutí. Táto zmes funguje aj pri nadúvaní (predovšetkým u tehotných žien), pálení záhy alebo hnačkách. Nakladaný zázvor je možné konzumovať samostatne alebo ho pridať do čaju, ktorý zvyšuje odolnosť organizmu (American Pregnancy Association, 2017).

5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!

obrázok z flickr.com

4. Zázvorové smoothie zasýti a dodá množstvo zdraviu prospešných látok

Zázvorové smoothie je ďalším z radu rýchlych a vitamínmi nabitých receptov. Pridanie zázvoru do smoothie osvieži výslednú chuť smoothie do ľahko štipľavých tónov, a dáme tak zbohom nude každodenných všedných chutí. Vďaka vysokému obsahu vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok je toto smoothie ideálne nielen pre tráviaci trakt, ale aj pre vašu pleť a náladu.

5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!

obrázok z paleonewbie.com

5. Protizápalové smoothie so silnými antioxidačnými účinkami je prevenciou pred nachladnutím

Toto protizápalové smoothie je nielen dobrou prevenciou pred prechladnutím, ale aj pomocníkom pri jeho liečbe. Goji totiž obsahuje viac vitamínu C ako pomaranč a viac beta‑karoténu ako mrkva. Rovnako aj kurkuma, ktorá pochádza z rovnakej čeľade ako zázvor, má silné protizápalové a antioxidačné účinky.

5 vyskúšaných zázvorových receptov. Nachladnutie nemá šancu!
obrázok z enlightenedfoodie.com

Tip na koniec:

Zázvor je vhodný použiť na odľahčenie ťažkých pokrmov z bravčového alebo kačacieho mäsa. V obchodoch môžeme nájsť tri druhy spracovaného zázvoru – biely (lúpaný), čierny (nelúpaný) a ružový „Gari“ (nakladaný), ktorý sa napríklad pridáva k sushi.

Čo si z toho odniesť?

Nie nadarmo je zázvor hojne využívaný po celom svete v gastronómii a tradičnom ľudovom liečiteľstve. Jeho benefity sú skutočne široké a dokáže nám pomôcť s celým radom zdravotných problémov. Majme však na pamäti, že drvivá väčšina štúdií zaoberajúcich sa práve zdravotnými benefitmi zázvoru používala zázvorový extrakt v jednotkách gramov.

Aby sme sa k tomu aspoň priblížili, pridávajte zázvor všade, kam sa to len hodí. Silnejší zázvorový čaj s medom a citrónom dokáže spoľahlivo zahriať a uľaviť od menštruačných bolestí mnohokrát lepšie ako „tabletka poslednej záchrany“ v podobe Ibalginu. Skúsme preto radšej prvýkrát prírodnejšiu cestu, než sa začneme napchávať liekmi.

7 tipov, ako posilniť imunitu
7 tipov, ako posilniť imunitu
Imunita je niečo, čo si do určitej miery môžeme kúpiť, a to napríklad suplementáciou, kvalitnými potravinami a podobne. Ako môžeme v ťažších časoch imunitu podporiť?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
6 jednoduchých tipov, ktoré preventívne pôsobia proti nadúvaniu
Tiež sa budíte s pekne plochým bruchom, ale večer si pripadáte ako v siedmom mesiaci? Nadúvanie nie je príjemné a dokáže nás poriadne frustrovať. Ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
Kurkuma a její účinky na zdraví
Kurkuma a její účinky na zdraví
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří se chtějí uzdravit, nebo alespoň podpořit svoje zdraví takovými rostlinami, které byly využívány již ve starověkých tradičních léčebných systémech. Jednou takovou rostlinou je i kurkumovník a jeho produkt kurkuma. Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je rostlina, jejíž domovem jsou zejména tropické oblasti Asie a v menší míře i oblast Střední a Jižní Ameriky.
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Ale ne, už zase se nás pokouší skolit nějaká nemoc. Co jíst a pít, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost organismu proti zákeřným bacilům?
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Občas mi někdo řekne, že onemocní rád. Může si pak prý bez výčitek odpočinout. Většinou se nám ale onemocnět nehodí, nechceme ohrožovat naše okolí infekcí a chceme zase co nejdříve pracovat, sportovat a cítit se dobře. Osobně tyto nemoci nesnáším a vždy se nemůžu dočkat, až se vrátím zpět do svého režimu a přestanu se cítit slabý. Před lety jsem našel novou zbraň, která mi v tomto úsilí už mnohokrát pomohla a rozhodl. Máte na to?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?