5 obľúbených športov, pri ktorých spaľuješ kalórie zadarmo

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 14. 11. 2022 Prvýkrát publikované 23. 11. 2021
Aktualizované 14. 11. 2022
3 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
5 obľúbených športov, pri ktorých spaľuješ kalórie zadarmo

Určite nepochybuješ o tom, že pri chudnutí je dobré pravidelne sa hýbať. Nie je pritom zas až také dôležité, akú pohybovú aktivitu sa rozhodneš robiť. Môžeš behať na rotopede v posilňovni, rovnako tak ale môžeš aj plávať alebo chodiť na prechádzky. Podstatné je hlavne byť aktívny.

Nemôžeš chodiť cvičiť len preto, aby si schudol/a

Ak chodíš športovať len, aby si spálil/a kalórie, je to dosť slabá motivácia. Taká slabá, že ťa po nejakom čase prestane tešiť a je dosť možné, že na pravidelné športovanie o chvíľu zanevrieš úplne. Pohyb ťa musí hlavne baviť. Ako bežec nemusíš byť hneď najväčší fanúšik behania na svete, no aspoň nejaký dobrý pocit by si z tohto pohybu mať mal/a.

Preto sme pre teba vybrali 5 športov, ktoré ťa v sekunde pohltia do takej miery, že na počítanie kalórií rýchlo zabudneš a danú aktivitu si predovšetkým poriadne užiješ.

1. Pri zimnej lyžovačke sa stratí aj obľúbený Germknödel

Zimné lyžovanie je jedným zo športov, ktoré väčšina ľudí naozaj nerobí pre chudnutie. Skôr adrenalín, krásne výhľady na zasnežené vrcholy hôr a radosť z pohybu. Ono sa to nezdá, no pri celodennej lyžovačke toho môžeš spáliť viac ako pri ťažkom tréningu v posilňovni. Za hodinu čistej jazdy ide o približne nasledovný energetický výdaj:

Rekreačné lyžovanie Športové lyžovanie
Muž, 80 kg 345 kcal 425 kcal
Žena, 65 kg 280 kcal 345 kcal

Pri celodennom lyžovaní sa dá ľahko dostať na energetický výdaj okolo 1500 – 2000 kcal pre mužov a 1200 – 1600 kcal pre ženy. A to rozhodne nie sú nízke čísla.

obrázok z freepik.com/wavebreakmedia_micro

2. Pretancujte kalórie na plese či bujarom večierku

Tancovanie má na rozdiel od väčšiny ostatných športov presah aj do kultúrnych akcií a večierkov. Nemožno preto príliš očakávať, že by sa niekto vydal tancovať len preto, aby spálil nejaké tie kalórie. Tanec je úplne plnohodnotný pohyb, pri ktorom sa môžeš poriadne zapotiť. Najmä v prípade, keď sa dostaneš do tanečnej nálady a pretancuješ napríklad 2 hodiny v kuse.

Koľko kalórií sa dá spáliť samotným tancovaním za 1 hodinu?

Klasické tance SalsaDisco
Muž, 80 kg 240 kcal 360 kcal 620 kcal
Žena, 65 kg 195 kcal 290 kcal 510 kcal

Najlepšie na tom je, že tento pohyb je spojený s príjemným pocitom, ako keby ti ďalšie minúty tanca vlievali novú energiu do žíl. Aspoň v prípade, keď nejde o venček, ktorý sprevádza strach z ušliapaných špičiek a otočiek počas tancovania polky.

3. Aj bowling znamená pohyb

Bowling patrí medzi typické náplne najrôznejších osláv, vianočných večierkov a ďalších akcií, ktoré majú so športovaním len málo spoločné. Bowling ich ale spája. Niežeby šlo o super náročnú športovú aktivitu, no ak zvládneš odohrať aspoň 3 hry, uvidíš, že ani hádzanie gule smerom ku kolkám nie je úplne jednoduché.

Pri bowlingu tak môžeš spojiť dlho odkladané stretnutie s kamarátmi či s kamarátkami so zábavným pohybom, ktorý precvičí svaly vášho zápästia. Muž s hmotnosťou 80 kg môže hodinou hrania bowlingu spáliť asi 300 kcal, žena s hmotnosťou 65 kg potom 250 kcal. Len pozor na to, aby si za tú hodinu hrania nevypil 2 pivá, to potom stráca efekt.

4. Ľadové korčuľovanie je skôr také zimné dobrodružstvo

Neviem ako u teba, no u mňa korčuľovanie na ľade vždy predstavovalo skôr boj o život. Keby som chcel robiť nejakú pohybovú aktivitu len, aby som pálil kalórie, robil by som všetko, len nie korčuľovanie. No aj napriek tomu sa každý rok na ľad aspoň niekoľkokrát vrátim, k zime to skrátka tak nejako patrí. A pohľadom na preplnené klziská hádam, že v tom rozhodne nie som sám.

Ono však také korčuľovanie naozaj dokáže spáliť celkom dosť kalórií. V rôznych formách si to môžeme ukázať v nižšie priloženej tabuľke ukazujúcej priemerný energetický výdaj za jednu hodinu pohybovej aktivity:

Korčuľovanie (pomalé) Korčuľovanie (15 km/hod)Hokej
Muž, 80 kg 440 kcal 720 kcal 800 kcal
Žena, 65 kg 360 kcal 585 kcal 650 kcal

Keď sa k tomu ešte pridá mrazivá teplota a celkom časté pády, stáva sa z korčuľovania aktivita, po ktorej určite oceníš teplú deku, čaj a odpočinok. Na druhej strane, to teplo domova je málokedy také príjemné ako po popoludní strávenom vonku na ľade.

obrázok z istockphoto.com/mediaphotos

5. Jazda na koni je relax, ktorý baví deti aj dospelých

Keď sa povie jazda na koni, väčšina ľudí si hneď predstaví pomaly pochodujúceho koňa a na ňom pohodlne usadeného jazdca, ktorý sa veľmi nenadrie. Lenže taká jazda na koni v skutočnosti nie je zas až taká nenáročná. Najmä v prípade, keď sa kôň začne nudiť a rozhodne sa cválať.

Relax áno, no skôr aktívny. Jazdu na koni rozhodne nepodceňuj a snaž sa mať počas celej jazdy koňa pod kontrolou. Keď sa ti to podarí, čaká ťa skvelý oddych, pri ktorom zabudneš na starostí. Relax, pri ktorom môžeš aj ty spáliť nejaké tie kalórie: pre mužov s hmotnosťou 80 kg to za pol hodiny jazdy môže byť asi 220 kcal, pre ženu s hmotnosťou 65 kg asi 180 kcal.

Čo si z toho odniesť?

Pohyb nemusí byť nudný. Nemusí byť ani fyzicky vyčerpávajúci. V skutočnosti môže byť pohybová aktivita taká zábavná, až na chvíľu zabudneš, že svoje svaly pohybom namáhaš.

Zaradiť podobné aktivity do svojho pravidelného režimu je to najlepšie, čo pre svoje telo môžeš urobiť. Nielenže tým celkom jednoducho prinútiš svoje telo k pohybu a spáliš nejaké tie kalórie, ale súčasne si zároveň vyčistíš aj hlavu a psychicky si odpočinieš.

Pridaj sa k 39 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok