Nealkoholické pivo: v čom je zdravé a na čo si dať pozor?

Komentáre
4
Nealkoholické pivo: v čom je zdravé a na čo si dať pozor?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Nealkoholické pivo obsahuje menej ako 0,5 % alkoholu.
  • Celý rad štúdií pozoruje pozitívny vplyv nealkoholického piva na ľudské zdravie.
  • Nealkoholické pivo obsahuje približne 5 g sacharidov na 100 ml nápoja.

Nealkoholické pivo býva niekedy považované za menej nezdravý variant bežného piva. Prekvapivo však celý rad štúdií dochádza k záverom, že nealkoholické pivo môže byť pre ľudský organizmus naopak prospešné. Aké látky nealkoholické pivo obsahuje a na čo si dať pri konzumácii pozor?

Polovičné množstvo kalórií oproti bežnému pivu

Pivo sa vyrába z vody, jačmenného sladu a chmeľu. A je to práve chmeľ, vďaka ktorému je pivo relatívne bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré môžu mať na ľudský organizmus celý rad priaznivých účinkov.

Nealkoholické pivo má oproti klasickému pivu tú výhodu, že obsah alkoholu neprekračuje 0,5 %. Jeho výživové hodnoty na 100 ml nápoja je možné zhrnúť v nasledujúcej tabuľke:

Svetlé nealkoholické pivo
Energetická hodnota 21 kcal
Bielkoviny < 0,5 g
Sacharidy 5 g
Cukry 2,4 g
Tuky 0 g
Alkohol 0,49 g

Hlavné rozdiely oproti klasickému pivu

  • Celková energetická hodnota je približne polovičná.
  • Obsah alkoholu je približne 10‑krát nižší ako v bežnom alkoholickom pive.

Čo ale zostáva, je obsah sacharidov vrátane cukrov, ktoré sa do piva dostávajú pôvodom z obilného (väčšinou jačmenného alebo pšeničného) sladu. Ide o prirodzene sa vyskytujúce cukry, napriek tomu je ich pri pravidelnej konzumácii nealkoholického piva vhodné brať do úvahy, pretože určitú kalorickú hodnotu majú.

Zaujímavosť zo svetovej pivnej súťaže

V roku 2022 sa v kategórii nealkoholických pív celosvetovej súťaže World Beer Cup umiestnil produkt z USA od značky Grüvi Golden Lager. Ide o svetlé pivo so zníženým podielom lepku a vysokou chmeľovou horkosťou. V roku 2008 sa na prvom mieste umiestnil český Birell, ktorý pre český trh varí Plzeňský Prazdroj.

Nealkoholické pivo: v čom je zdravé a na čo si dať pozor?

Prečo je pivo horké a prečo je chmeľ zdravý?

Chmeľ patrí medzi základné suroviny určené na výrobu alkoholického i nealkoholického piva. Medzi hlavné účinné látky chmeľu patria tzv. humulóny alebo alfa‑kyseliny. Pri varení piva sa alfa‑kyseliny premieňajú na izo‑alfa‑kyseliny, ktoré majú charakteristickú horkosť a navyše stabilizujú pivnú penu.

Celková horkosť sa vyjadruje v jednotkách IBU, pričom 1 IBU zodpovedá 1 mg izo‑alfa‑kyselín na 1 liter piva. Nealkoholické pivo Birell má hodnotu IBU 29, nealkoholický Zlatý Bažant svetlý 0,0 % má hodnotu IBU 25, najznámejšie české alkoholické pivo Pilsner Urquell má hodnotu IBU 39.

Okrem týchto látok obsahuje chmeľ celý rad flavonoidov s antioxidačnými účinkami, z ktorých najznámejší a najlepšie preskúmaný je tzv. xantohumol. Práve tieto látky bývajú študované pre svoje priaznivé účinky na ľudský organizmus, najčastejšie sa spomína pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém či protizápalový účinok, niekedy sa tiež hovorí o zlepšení inzulínovej citlivosti.

Nealkoholické pivo a vplyv na črevný mikrobióm

Konzumácia piva môže mať tiež priaznivý vplyv na črevný mikrobióm. Odborníci predpokladajú, že to môže byť spôsobené dvoma mechanizmami:

  1. flavonoidy z chmeľu môžu priaznivo ovplyvniť rast niektorých symbiotických baktérií v črevách,
  2. niektoré druhy piva môžu tiež obsahovať živé mikroorganizmy.

V štúdii z roku 2022 bolo spozorované, že konzumácia alkoholického i nealkoholického piva zvýšila mikrobiálnu diverzitu črevného mikrobiomu, čo býva indikátor pozitívnej zmeny.

O dva roky staršia štúdia z roku 2020 však dochádza k pozitívnym záverom iba v prípade nealkoholického piva, bolo totiž preukázané, že prítomnosť alkoholu priaznivé účinky chmeľových zložiek anuluje.

Je ťažké v súčasnosti tvrdiť, ako presne nealkoholické pivo ovplyvňuje prostredie črevného mikrobiómu, štúdie však naznačujú, že účinky sú priaznivé. Práve to môže nakoniec stáť aj za niektorými z vyššie spomenutých benefitov, ako je pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém alebo na inzulínovú citlivosť.

Nealkoholické pivo, kalórie a chudnutie

Hoci nealkoholické pivo nemá nulovú energetickú hodnotu a obsahuje sacharidy, v porovnaní s bežným pivom obsahuje približne polovičné množstvo kalórií.

Birell svetlý Pilsner Urquell
Energetická hodnota 21 kcal/100 ml 42 kcal/100 ml
Sacharidy 5 g/100 ml 5,1 g/100 ml
Alkohol 0,49 ml/100 ml 4,4 ml/100 ml

Občasná konzumácia nealkoholického piva môže byť súčasťou zdravého jedálnička aj pri snahe o redukciu hmotnosti. Prijaté kalórie sa samozrejme do celkového denného príjmu započítavajú rovnako ako iné živiny, ale vďaka absencii alkoholu kalorická hodnota zodpovedá približne energetickej výdatnosti sladených minerálnych vôd.

Čo si z toho odniesť?

Nealkoholické pivo sa vyrába z vody, jačmenného sladu a chmeľu či chmeľových výťažkov. Vďaka špeciálnemu procesu výroby obsahuje menej ako 0,49 % alkoholu, čo z neho robí podstatne zdravší a energeticky menej výdatný nápoj v porovnaní s bežným pivom.

Nealkoholické pivo má na ľudský organizmus celý rad pozitívnych účinkov, za ktoré môže pravdepodobne práve prítomnosť chmeľu a látok v ňom obsiahnutých. Najčastejšie sa hovorí a zvýšenej diverzite črevnej mikroflóry, pozitívnom vplyve na kardiovaskulárny systém a inzulínovú citlivosť.

Napriek minimálnemu obsahu alkoholu nealkoholické pivo stále obsahuje kalórie pochádzajúce z prítomných sacharidov vrátane cukrov. Tie pochádzajú z obilného (najčastejšie jačmenného) sladu a ich podiel je porovnateľný s bežným alkoholickým pivom. Z toho dôvodu je vhodné pitie nealkoholického piva nepreháňať, pretože práve tekuté kalórie bývajú častou príčinou priberania na hmotnosti.

Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a športovci? Na prvý pohľad nezlúčiteľná dvojica, ktorá si však k sebe v skutočnosti nachádza cestu celkom ľahko. Aký vplyv to má na športovú výkonnosť, hormonálne hladiny či efektivitu budovania svalovej hmoty?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Môžeme mať vďaka pivu naozaj pekné telá? Za a proti alkoholu vo fitness
Piť, či nepiť. To je dilema, ktorej sme vystavení v teplých letných dňoch azda všetci. Je však možné dopriať si polliter vychladeného piva, pohárik vínneho striku či plechovku piva ovocného a pritom nepriberať, alebo dokonca chudnúť?
Ak si dám po tréningu pivo, je to, ako keby som necvičil?
Ak si dám po tréningu pivo, je to, ako keby som necvičil?
Alkoholové nápoje preukázateľne škodia zdraviu. Škodia ale aj regenerácii po silovom tréningu či snahe o chudnutie? A môže našu regeneráciu ovplyvniť už len jedno pivo po tréningu?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?
Ak je vaším cieľom redukcia hmotnosti a chudnutie, alkohol rozhodne nie je ten najlepší spoločník na pomoc. Ako nám alkohol škodí a aký veľký je jeho vplyv na (ne)úspešnosť diéty?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Chcete schudnúť, ale bojíte sa prázdneho žalúdka a častého hladu? Vyberajte si potraviny, ktoré neobsahujú veľa kalórií, ale zasýtia na dlhšiu dobu. Viete, aké sú tie najlepšie?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!