5 jednoduchých tipov a trikov pre štíhlejšiu tvár

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 28. 4. 2022
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
5 jednoduchých tipov a trikov pre štíhlejšiu tvár
obrázok z freepik.com/senivpetro
  • Otázky typu „how to lose weight in your face“ patria na Google medzi jedny z najvyhľadávanejších, aspoň čo sa týka chudnutia.

  • Tuk na tvári je rovnako ako tuk kdekoľvek inde na tele odrazom celkovej hmotnosti jedinca. Môže sa k tomu však pripojiť aj genetika alebo opuchy.

  • Ako teda konečne tento problém vyriešiť? Dnešný článok vám objasní základy a prezradí zaručené triky, ako vašu tvár aspoň čiastočne a efektívne udržiavať bez zbytočných opuchov.

Aj napriek tomu, že ide o veľmi populárny a vytúžený cieľ, nejde schudnúť iba jednu časť tela, to isté platí aj o vašej tvári. Zameranie na konkrétne časti alebo spot reduction pomáhajú budovať špecifické svaly, ale pri odstránení tuku už je to trochu ťažšie.

Pokiaľ si teda prajete zoštíhliť svoju tvár, mali by ste zapracovať na celkovom prístupe k zdravému životnému štýlu. Okrem vyváženej stravy, pravidelného spánkového a pohybového režimu existujú aj iné jednoduché zmeny, ktoré vám môžu pomôcť znížiť opuchy tváre. A práve na tie sa dnešný článok zameriava predovšetkým.

1. Športujte tvárou

Aj na vašu tvár existujú rôzne cvičenia, vďaka ktorými môžete posilňovať jednotlivé svaly, zrýchliť krvný obeh, zlepšiť funkciu lymfatického systému a tým veľmi múdro vyzrieť nielen na opuchy, ale aj vrásky či iné línie tváre. Úžasným pomocníkom je určite tvárová joga, o ktorej sa môžete dozvedieť viac v článku tu.

Ďalšou možnosťou sú rôzne cvičenia zameriavajúce sa iba na ponaťahovanie a posilnenie vašich tvárových svalov. Tie odporúčame predovšetkým v prípade, keď nemáte také množstvo času, dajú sa totiž stihnúť aj v sprche. Patrí medzi ne napr. špúlenie úst, kŕčovitý úsmev či nadvihovanie obočia.

2. Využite masážnych pomocníkov

Cvičenie môžete doplniť o tvárové a masážne valčeky (tzv. face rollers), ktoré veľmi efektívne zlepšujú funkciu lymfy a stimulujú prietok krvi. Ako sme spomínali vyššie, je to práve chod lymfatického systému, ktorý dokáže znížiť zadržiavanie tekutín. Navyše sú tieto pomôcky najčastejšie tvorené zo studených materiálov, kameňov či kovov, ktoré tiež preukázateľne znižujú opuchy.

Pokiaľ by vám základné rollery nevyhovovali, môžete sa porozhliadnuť aj po gua sha. Pretože zatiaľ čo valčekové rollery sa svojím tvarom hodia skôr práve na opuchnuté očné okolie, gua sha je navrhnutá predovšetkým na masáž definujúcu bradu, lícne kosti a krk. Na sociálnych sieťach či YouTube nájdete veľké množstvo videí – pre začiatočníkov odporúčame jedno tu.

3. Dostatok tekutín je základ

Preslávený a všetkými ospevovaný pitný režim opäť ukazuje, že má moc (takmer) nad všetkým. Pri nedostatku vody ju vaše telo začne zadržiavať a aj to môže prispievať k opuchom na vašej tvári. Hoci je množstvo odporúčanej dennej dávky tekutín individuálne a závisí od veku, pohlavia a mnohých ďalších faktorov, všeobecne by mal dospelý jedinec vypiť aspoň 35 – 40 ml/kg (zhruba 2,8 – 3,2 l/deň pre osobu s hmotnosťou 80 kg).

  • Ďalšie informácie o významnosti pitného režimu a o tom, aké nápoje sa doň započítavajú, sa dozviete tu

5 jednoduchých tipov a trikov pre štíhlejšiu tvár

4. Vyhýbajte sa alkoholu a jedlám s prebytkom soli

Čo sa však do pitného režimu rozhodne počítať nedá, je alkohol – obsahuje totiž vyššie množstvo kalórií a miešané nápoje sú často aj bohatým zdrojom cukru. Navyše vás však aj dehydratuje, čo znova vedie k následnému zadržiavaniu vody nielen vo vašej tvári.

Veľmi podobný scenár prebieha aj u presolených jedál – často ide o vysoko priemyselne spracované potraviny, fast foody a pod. Sodík je dôležitým minerálom, ktoré vaše telo k životu potrebuje, soli ako takej sa teda báť nemusíte. Je však dobré mať na pamäti regulované množstvo, pričom sa na dennej báze odporúča 2300 mg, čo je okolo 5 g soli (čajová lyžička). V závislosti od tréningu a vypotenia sodíka sa však toto množstvo môže líšiť.

5. Spite ako kráľ

Spánok patrí medzi kľúčové súčasti zdravého životného štýlu – pri jeho dodržiavaní máte ďalší deň zaručené dostatočné množstvo energie, ale aj lepšiu náladu. Navyše nedostatok spánku ovplyvňuje hladiny hormónov sýtosti vo vašom tele , tým pádom sa po prebdelej noci budete ďalší deň cítiť oveľa hladnejší a mať častejšie chute. Aj to môže byť negatívnym míľnikom vašej cesty k vysnívanej štíhlejšej tvári. Zaistite si teda každý deň minimálne odporúčaných 7 – 9 hodín spánku.

  • Tipy pre kvalitnejší spánok nájdete tu

Čo si z toho odniesť?

Zoštíhlenie tváre je rovnako ako schudnutie iba jednej časti postavy, bohužiaľ, niečo, čo nie je tak úplne možné. Ide o komplexnejší problém, na ktorý je potrebné upraviť životný štýl časti a schudnúť celkovo – až potom uvidíte žiaduce výsledky.

Napriek tomu existujú isté prvky napomáhajúce zníženiu opuchov vašej tváre, medzi ktoré patrí napr. pitný režim, rollerové masáže či tvárová joga. Dodržiavaním vyššie spomínaných zásad eliminujete nielen opuchnutosť, ale tiež zvýšite krvný obeh či lymfatický systém, čím môžete predchádzať aj tvorbe vrások.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok