5 jednoduchých tipov a trikov pre štíhlejšiu tvár

Komentáre
5 jednoduchých tipov a trikov pre štíhlejšiu tvár
obrázok z freepik.com/senivpetro
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Otázky typu „how to lose weight in your face“ patria na Google medzi jedny z najvyhľadávanejších, aspoň čo sa týka chudnutia.

  • Tuk na tvári je rovnako ako tuk kdekoľvek inde na tele odrazom celkovej hmotnosti jedinca. Môže sa k tomu však pripojiť aj genetika alebo opuchy.

  • Ako teda konečne tento problém vyriešiť? Dnešný článok vám objasní základy a prezradí zaručené triky, ako vašu tvár aspoň čiastočne a efektívne udržiavať bez zbytočných opuchov.

Aj napriek tomu, že ide o veľmi populárny a vytúžený cieľ, nejde schudnúť iba jednu časť tela, to isté platí aj o vašej tvári. Zameranie na konkrétne časti alebo spot reduction pomáhajú budovať špecifické svaly, ale pri odstránení tuku už je to trochu ťažšie.

Pokiaľ si teda prajete zoštíhliť svoju tvár, mali by ste zapracovať na celkovom prístupe k zdravému životnému štýlu. Okrem vyváženej stravy, pravidelného spánkového a pohybového režimu existujú aj iné jednoduché zmeny, ktoré vám môžu pomôcť znížiť opuchy tváre. A práve na tie sa dnešný článok zameriava predovšetkým.

1. Športujte tvárou

Aj na vašu tvár existujú rôzne cvičenia, vďaka ktorými môžete posilňovať jednotlivé svaly, zrýchliť krvný obeh, zlepšiť funkciu lymfatického systému a tým veľmi múdro vyzrieť nielen na opuchy, ale aj vrásky či iné línie tváre. Úžasným pomocníkom je určite tvárová joga, o ktorej sa môžete dozvedieť viac v článku tu.

Ďalšou možnosťou sú rôzne cvičenia zameriavajúce sa iba na ponaťahovanie a posilnenie vašich tvárových svalov. Tie odporúčame predovšetkým v prípade, keď nemáte také množstvo času, dajú sa totiž stihnúť aj v sprche. Patrí medzi ne napr. špúlenie úst, kŕčovitý úsmev či nadvihovanie obočia.

2. Využite masážnych pomocníkov

Cvičenie môžete doplniť o tvárové a masážne valčeky (tzv. face rollers), ktoré veľmi efektívne zlepšujú funkciu lymfy a stimulujú prietok krvi. Ako sme spomínali vyššie, je to práve chod lymfatického systému, ktorý dokáže znížiť zadržiavanie tekutín. Navyše sú tieto pomôcky najčastejšie tvorené zo studených materiálov, kameňov či kovov, ktoré tiež preukázateľne znižujú opuchy.

Pokiaľ by vám základné rollery nevyhovovali, môžete sa porozhliadnuť aj po gua sha. Pretože zatiaľ čo valčekové rollery sa svojím tvarom hodia skôr práve na opuchnuté očné okolie, gua sha je navrhnutá predovšetkým na masáž definujúcu bradu, lícne kosti a krk. Na sociálnych sieťach či YouTube nájdete veľké množstvo videí – pre začiatočníkov odporúčame jedno tu.

3. Dostatok tekutín je základ

Preslávený a všetkými ospevovaný pitný režim opäť ukazuje, že má moc (takmer) nad všetkým. Pri nedostatku vody ju vaše telo začne zadržiavať a aj to môže prispievať k opuchom na vašej tvári. Hoci je množstvo odporúčanej dennej dávky tekutín individuálne a závisí od veku, pohlavia a mnohých ďalších faktorov, všeobecne by mal dospelý jedinec vypiť aspoň 35 – 40 ml/kg (zhruba 2,8 – 3,2 l/deň pre osobu s hmotnosťou 80 kg).

  • Ďalšie informácie o významnosti pitného režimu a o tom, aké nápoje sa doň započítavajú, sa dozviete tu

5 jednoduchých tipov a trikov pre štíhlejšiu tvár

4. Vyhýbajte sa alkoholu a jedlám s prebytkom soli

Čo sa však do pitného režimu rozhodne počítať nedá, je alkohol – obsahuje totiž vyššie množstvo kalórií a miešané nápoje sú často aj bohatým zdrojom cukru. Navyše vás však aj dehydratuje, čo znova vedie k následnému zadržiavaniu vody nielen vo vašej tvári.

Veľmi podobný scenár prebieha aj u presolených jedál – často ide o vysoko priemyselne spracované potraviny, fast foody a pod. Sodík je dôležitým minerálom, ktoré vaše telo k životu potrebuje, soli ako takej sa teda báť nemusíte. Je však dobré mať na pamäti regulované množstvo, pričom sa na dennej báze odporúča 2300 mg, čo je okolo 5 g soli (čajová lyžička). V závislosti od tréningu a vypotenia sodíka sa však toto množstvo môže líšiť.

5. Spite ako kráľ

Spánok patrí medzi kľúčové súčasti zdravého životného štýlu – pri jeho dodržiavaní máte ďalší deň zaručené dostatočné množstvo energie, ale aj lepšiu náladu. Navyše nedostatok spánku ovplyvňuje hladiny hormónov sýtosti vo vašom tele , tým pádom sa po prebdelej noci budete ďalší deň cítiť oveľa hladnejší a mať častejšie chute. Aj to môže byť negatívnym míľnikom vašej cesty k vysnívanej štíhlejšej tvári. Zaistite si teda každý deň minimálne odporúčaných 7 – 9 hodín spánku.

  • Tipy pre kvalitnejší spánok nájdete tu

Čo si z toho odniesť?

Zoštíhlenie tváre je rovnako ako schudnutie iba jednej časti postavy, bohužiaľ, niečo, čo nie je tak úplne možné. Ide o komplexnejší problém, na ktorý je potrebné upraviť životný štýl časti a schudnúť celkovo – až potom uvidíte žiaduce výsledky.

Napriek tomu existujú isté prvky napomáhajúce zníženiu opuchov vašej tváre, medzi ktoré patrí napr. pitný režim, rollerové masáže či tvárová joga. Dodržiavaním vyššie spomínaných zásad eliminujete nielen opuchnutosť, ale tiež zvýšite krvný obeh či lymfatický systém, čím môžete predchádzať aj tvorbe vrások.

Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a fitness: Ako alkohol ovplyvňuje chudnutie, rast svalov a výkonnosť?
Alkohol a športovci? Na prvý pohľad nezlúčiteľná dvojica, ktorá si však k sebe v skutočnosti nachádza cestu celkom ľahko. Aký vplyv to má na športovú výkonnosť, hormonálne hladiny či efektivitu budovania svalovej hmoty?
10 zásad, které by měl při snaze o hubnutí dodržovat každý
10 zásad, které by měl při snaze o hubnutí dodržovat každý
Deset tipů pro úspěšné hubnutí, které vám pomůžou s dosažením stanovených cílů.
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Tvárová joga: ako na štíhlejšiu tvár bez vrások?
Tvárová joga: ako na štíhlejšiu tvár bez vrások?
Tvárová joga je jedným z najnovších druhov jogových cvičení. Zameriava sa na posilňovanie tvárových svalov, zlepšuje cirkuláciu krvi aj lymfy. Vďaka tomu ide o jednoduchú a efektívnu cestu zbavenia sa opuchov tváre či zmiernenie známok starnutia. Ako na to, prezradíme v článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?