Tvárová joga: ako na štíhlejšiu tvár bez vrások?

Karolína
Karolína Šimečková 12. 4. 2022
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Tvárová joga: ako na štíhlejšiu tvár bez vrások?
  • Tvárová joga je špeciálna kombinácia masáží a cvičení zameriavajúcich sa na tvár, krk a ramená stimulujúce svaly, kožu a lymfatický systém.
  • Existujú navyše aj výskumy dokazujúce, že tvárová joga účinne zlepšuje štrukturálny vzhľad pomocou posilňovania rôznych svalov častí tváre.

  • Jej zakladateľka Danielle Collins tiež zdôrazňuje: ,,Holistické zdravie a sebastarostlivosť sú kľúčom k žiarivej pleti, pretože starostlivosť o seba vo vnútri sa odrazí na vašom vonkajšom lesku.”

Tvárová joga je oproti iným druhom tohto kombinovaného cvičenia len začiatočník; pred 17 rokmi ju založila Britka Danielle Collins s víziou nielen spevniť štruktúry tváre, ale aj zlepšiť vnímanie svojho tela. Práve to z nej robí aj relaxačnú techniku. Zatiaľ čo väčšina cvičení sa sústredí iba na fyzické zameranie, tvárová joga rovnako ako všetky jej druhy odporúča mindfulness zabezpečujúce pokojnú myseľ a psychickú pohodu.

Benefity? Napnutejšia pleť a omnoho viac…

Pri pravidelnom praktizovaní by mala face yoga veľmi účinne precvičiť a spevniť svaly vašej tváre, teda zmierniť vrásky a ďalšie linky. Sila daného pôsobenia závisí od frekvencie a času, ktorý nad ňou strávite, napriek tomu sa pri malej štúdii v roku 2018 potvrdili viditeľné výsledky počas 8 týždňov 30‑minútového cvičenia denne pri 18 z 20 rysov tváre.

Medzi ďalšie benefity patrí napríklad zlepšenie toku lymfy. To sa deje vďaka akupresúrnym technikám, ktoré zvyšujú krvný obeh a taktiež zmierňujú stres, čo pomáha ako prevencia pred migrénami alebo pre kvalitnejší spánok.

  • Ako na to? Jednoduché cviky, s ktorými začať

Počas všetkých cvikov a masážnych techník sa pokúste sústrediť na svoje dýchanie, ale predovšetkým na jednotlivé pohyby, ktoré by vám rozhodne nemali prinášať diskomfort. Hrejivé teplo vychádzajúce z čiastkových cvikov aj v duchu aplikujte na jednotlivé svaly, ktoré pod svojimi pohybmi cítite.

1. Už žiadne kruhy pod očami: Eye de‑puffer

Najprv položte ukazováky tesne pod vonkajší okraj obočia a následne nimi jemne prejdite pod očami smerom k vnútorným kútikom. Na niekoľko sekúnd zatlačte a potom pokračujte v kruhu pod obočím a zase späť. Opakujte 30 sekúnd až 1 minúty.

© MATT LINCOLN

2. Napnutejší krk pomocou lymfatickej drenáže: Neck massage

Jemne zakloňte hlavu a položte svoje prsty k hornej časti krku (čeľuste). S miernym tlakom zájdite prstami dole až ku kľúčnej kosti, na ktorú pár sekúnd tlačte. Opäť opakujte 30 sekúnd až 1 minútu.

zdroj obrázku: https://www.marieclaire.co.uk

3. Relaxácia a podpora krvného obehu: Face tapping

Prsty položte na čelo a končekmi prstov jemne poklepkávajte smerom dole k čeľusti, následne cez prednú časť krku, až k ramenám. Potom ich posuňte hore pozdĺž zadnej časti krku k temenu hlavy. Po 30 sekundách až minúte o seba chvíľku trite dlane na vytvorenie tepla a priložte si ruky na oči. Snažte sa čo najviac vnímať samostatne vytvorenú energiu, zatiaľ čo sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnite.

© MATT LINCOLN

Pre koho je určená?

Keďže ide o veľmi jednoduché masážne cviky, tvárovú jogu môže praktizovať naozaj každý, bez ohľadu na pohlavie či vek. U mladších ide o účinné predchádzanie známok starnutia, vekovo pokročilejším potom slúži ako skvelá a prírodná technika pre viditeľnejšie zmiernenie vrások a iných liniek tváre. V oboch prípadoch ide o efektívny spôsob vyhradenia si času sám pre seba, keď urobíte nielen niečo pre svoje súčasné a budúce telo, ale aj pre svoju myseľ.

Čo si z toho odniesť?

Tvárová joga je bezpochyby zaujímavým a efektívnym spôsobom relaxácie spojeným s naťahovaním a posilňovaním tvárových svalov. Práve to má za dodatočný efekt aj zmiernenie príznakov starnutia, vyhladenie vrások či línií tváre a dostatočné prekrvenie spoločne s lymfatickou drenážou.

A hoci ide o pomerne mladý smer a druh jogy, pri ktorom je potrebné potvrdiť ešte mnohé pomocou výskumu, už teraz sa dá povedať, že minimálne krátkym denným vymedzením času pre toto cvičenie potešíte svoje telo aj myseľ.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok