Využitie medicinbalov nielen v športovom tréningu

26. 02. 2025
overil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Využitie medicinbalov nielen v športovom tréningu
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Medicinbal je univerzálna tréningová pomôcka, ktorá zlepšuje explozívnu silu, koordináciu a stabilitu.

  • Ľahšie varianty sú vhodné pre rýchlosť a koordináciu, ťažšie pre silu.

  • Je neoddeliteľnou súčasťou tréningovej prípravy naprieč športmi od bojových umení až po kolektívne športy.

Čo keby sme vám povedali, že existuje pomôcka, ktorá vám pomôže zlepšiť explozívnu silu, rýchlosť, obratnosť, vytrvalosť alebo mobilitu a zároveň do tréningu vnesie novú variabilitu? Presne tieto benefity ponúka medicinbal – jednoduchý, ale nesmierne efektívny nástroj, ktorý športovci využívajú už viac ako tisíc rokov.

Čo je medicinbal?

Medicinbal je univerzálna tréningová pomôcka, ktorá má podobu pevnej lopty s rôznou hmotnosťou. Využíva sa nielen v kondičnom tréningu, ale aj v rehabilitácii, kde pomáha rozvíjať silu, stabilitu a koordináciu. Práve odtiaľ pochádza jeho názov „medicine ball“, ktorý odkazuje na jeho historické využitie práve v tomto odbore.

Ako medicinbaly vyzerali skôr?

Prvé zmienky o využití tejto všestrannej tréningovej pomôcky siahajú až do starovekej Perzie a Grécka, kde boli medicinbaly používané na rozvoj sily a obratnosti bojovníkov. Ďalšiu vlnu popularizácie medicinbal zažil v 19. storočí, kedy sa stal súčasťou telovýchovných programov a dodnes si udržuje svoju obľúbenosť.

Aké je využitie dnes?

V súčasnosti existuje mnoho variantov medicinbalov – od kožených po gumové, plnené pieskom, vodou alebo inými nekonzistentnými materiálmi, až po medicinbaly s madlami. Každý typ je vhodný na iný účel.

  • Gumené a PVC medicinbaly sú ideálne pre dynamické cvičenia, ako sú odhody o zem alebo o stenu.

  • Medicinbaly s madlami umožňujú lepšie uchopenie a sú vhodné napríklad na stabilizačné cvičenie.

Využiť ich je možné nielen v športovom tréningu, ale aj v rehabilitácii alebo ako doplnok bežného odporového tréningu.

Prečo zaradiť medicinbal do tréningu?

Medicinbaly sú skvelou pomôckou najmä z dvoch dôvodov:

  1. Sú veľmi všestranné – možno ich využiť na rozvoj snáď všetkých pohybových schopností ako je napríklad koordinácia, vytrvalosť alebo sila.

  2. Môžeme s nimi hádzať – čo je skvelý benefit, vďaka ktorému sa perfektne hodia na rozvoj explozívnej sily v rámci „balistických cvičení“.

Využitie v praxi

Generovanie maximálnej výbušnej sily je jednou z hlavných podmienok mnohých športov, či už ide o pálkara v baseballe, strelca v hokeji, alebo zápasníka dávajúceho zadný hák.

Vo všetkých týchto prípadoch má pôsobenie sily charakter zrýchľujúceho pohybu bez záverečnej brzdiacej fázy = teda balistický charakter. Presne tento princíp nájdeme pri cvičení s medicinbalom, pokiaľ ho využijeme napríklad pri odhodových cvičeniach. Tento prístup podporujú aj vedecké štúdie, ktoré ukazujú, že balistické cvičenia nielen efektívne rozvíjajú rýchlosť a explozívnu silu, ale zároveň môžu podporovať aj produkciu rastového hormónu, čo prispieva k lepšej regenerácii a svalovému rastu nielen u športovcov.

Aké ďalšie výhody cvičenie s medicinbalom prináša?

Okrem tréningu explozívnej sily sa medicinbal skvele hodí aj k rozvoju ďalších schopností, ako sú napríklad koordinácia alebo stabilita. Vďaka rôznym tvarom a materiálom ho môžeme nosiť, hádzať, zdvíhať alebo váľať, čo do tréningu prináša nielen variabilitu z pohľadu tréningového stimulu, ale taktiež pomáha narušiť tréningový stereotyp, ktorý sa môže časom objaviť.

Veľkou výhodou je aj široká škála hmotností, ktorá umožňuje progresívne preťaženie – kľúčový faktor pre dlhodobé zlepšovanie a prevenciu stagnácie.

Ako vybrať správny medicinbal?

Pri výbere správneho medicinbalu hrajú rolu dva hlavné faktory:

  • Čo s ním máte v pláne robiť?

  • Ako pokročilí v cvičení s medicinbalmi ste?

Pokiaľ je vaším cieľom rozvoj explozívnych schopností a s týmto tréningom zatiaľ nemáte veľa skúseností, skvele vám poslúži kožený/PVC variant s hmotnosťou 1 – 3 kg. Pre tréning koordinácie a stability zase neurobíte chybu, keď siahnete po gumových variantoch s madlami. Ak chcete zaradiť v tréningu napríklad nosenie bremien alebo hľadáte alternatívu k činkám, nebojte sa siahnuť po variantoch, ktoré vážia aj vyše 10 kg.

Cviky s medicinbalom

Samotných cvičení, v ktorých možno využiť medicinbaly, je naozaj veľké množstvo. V ďalšej časti vám preto skúsime predstaviť niekoľko vybraných, ktoré sa skvele hodia na rozvoj explozívnej sily, mobility, core a kondície.

1. Overhead med ball slam

Uchopíme medicinbal oboma rukami a zdvihneme ho vysoko nad hlavu. S maximálnou silou ho hodíme o zem priamo pred seba, akoby sme sa snažili preraziť podlahu. Pohyb opakujeme dynamicky v požadovanom počte opakovaní. Tento cvik pomáha zlepšiť explozívnu silu, kondíciu, koordináciu a silu stredu tela.

Využitie medicinbalov nielen v športovom tréningu
Foto: Jakub Gajda

2. Rotational med ball throw

Uchopíme medicinbal oboma rukami a postavíme sa bokom k stene. Plynulým a výbušným pohybom rotujeme trupom a s maximálnou silou hodíme loptu proti múru. Po odraze ho chytíme a opakujeme pohyb. Toto cvičenie skvele rozvíja explozívnu silu a koordináciu trupu v rotácii, čo je zásadné pre športy, kde je kľúčový rýchly prenos sily cez túto oblasť, ako sú bojové športy, baseball, golf alebo hokej.

Využitie medicinbalov nielen v športovom tréningu
Foto: Jakub Gajda

3. Med ball Russian twist

Sadneme si na zem, uchopíme medicinbal oboma rukami a ľahko sa zakloníme. Nohy môžeme nechať na zemi alebo ich zdvihnúť pre väčšiu náročnosť. Plynulo prenášame loptu zo strany na stranu, pričom rotujeme trupom a zapájame brušné svaly. Cvičenie aktivuje stred tela, najmä šikmé brušné svaly, priamy brušný sval a hlboký stabilizačný systém, sekundárne sa zapájajú paže a flexory bedier. Pomáha zlepšiť rotačnú silu, stabilitu stredu tela a koordináciu trupu.

Medicinbal je možné navyše využiť pri väčšine cvikov zameraných na brucho, čo nielen zvyšuje intenzitu tréningu, ale tiež pomáha pridať väčšiu variabilitu a dynamiku do cvičebnej rutiny.

Využitie medicinbalov nielen v športovom tréningu
Foto: Jakub Gajda

4. Seated med ball thoracic rotation

Posadíme sa na zem alebo na lavičku a uchopíme medicinbal oboma rukami pred hrudníkom. Držíme vzpriamený trup a pomaly otáčame medicinbal zo strany na stranu, pričom sa sústredíme na pohyb vychádzajúci z hrudnej chrbtice, nie z bedier. Cvičenie sa zameriava na rotáciu hrudného koša. Pomáha zlepšiť mobilitu hornej polovice tela, čo je kľúčové pre správny pohybový rozsah a prevenciu stuhnutosti. Skvele sa hodí ako príprava pred tréningom alebo cvičenie pre tých, ktorí dlho sedia.

Využitie medicinbalov nielen v športovom tréningu
Foto: Jakub Gajda

Čo si z toho odniesť?

Medicinbal je univerzálna pomôcka, ktorá si svoje miesto našla nielen v športovom tréningu, ale aj v rehabilitácii či kondičnom cvičení. Vďaka svojej variabilite umožňuje efektívny rozvoj explozívnej sily, koordinácie, stability a ďalších schopností a zručností, čo ocenia nielen športovci.

Či už je vaším cieľom zlepšiť dynamické schopnosti, posilniť stred tela, alebo len obohatiť tréning o niečo nové, medicinbal ponúka široké spektrum možností a využitia. Pokiaľ ho ešte nevyužívate, možno je pravý čas ho do svojho tréningu zaradiť.

Tréning doma: Ako si dať do tela aj na podložke v obývačke?
Tréning doma: Ako si dať do tela aj na podložke v obývačke?
Nestíhate alebo nemôžete ísť do fitness centra? Odmakajte si svoj tréning doma a naučte sa, akým spôsobom cvičiť aj bez použitia ťažkých činiek a strojov na udržanie svalovej hmoty.
8 cvikov, ktoré efektívne precvičia vaše telo na tréningovom ihrisku
8 cvikov, ktoré efektívne precvičia vaše telo na tréningovom ihrisku
Že správny tréning patrí len do posilňovne? Street workout je skutočný tréning a Lucka s Jendom vám ukážu, ako si vytvoriť takýto ukážkový tréning pre celé telo. Čoskoro môžete robiť psie pohyby na hrazde ako legendárny Frank Medrano.
5 športových výziev, ktoré môžeš skúsiť prekonať doma alebo vo fitku. Trúfneš si?
5 športových výziev, ktoré môžeš skúsiť prekonať doma alebo vo fitku. Trúfneš si?
Si súťaživý/á a máš rád/a výzvy? Máme pre teba 5 možností, ako svoju výkonnosť otestovať. Trúfneš si na ne?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj hrudníka
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj hrudníka
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia o nás pri behu prezradí množstvo dôležitých informácií, môžeme podľa nej tiež sledovať dlhodobý progres. Ako na to a akým spôsobom ju môžeme zmerať?
Plank: ultimátny cvik na brucho
Plank: ultimátny cvik na brucho
Plank patrí medzi cviky, s ktorými sa stretol prakticky každý z nás. Aké sú jeho hlavné výhody a ako ho správne cvičiť?
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!