Opuchnuté oči môžu ráno trápiť nejednu ženu. Nielenže je to dosť nepríjemné, no nemáme z toho radosť ani z čisto estetického hľadiska. Tento neduh pritom nemusí byť nevyhnutne znakom prebdenej noci. Na čo si dať pozor?
7 tipov, ako predchádzať opuchnutým očiam
1. Šetrite soľou
Obľubujete slané jedlá? Nadbytok soli v strave vedie k zadržiavaniu vody, čo môže spôsobiť opuchy po celom tele a oči nie sú výnimkou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je 5 gramov soli, čo zodpovedá jednej čajovej lyžičke, tak akurát. To nie je veľa, ak vezmeme do úvahy, že soľ sa bežne nachádza v potravinách (pečivo, šunka, syr atď.). Preto odporúčam brzdiť s ďalším dosoľovaním jedál a radšej používali sezónne bylinky alebo iné koreniny.
- Prečo máte vždy chuť na slané jedlá? Zistite to v našom ďalšom článku
2. Poraďte si s alergiami
Opuchnuté, červené alebo svrbiace oči môžu znamenať, že momentálne nad svojimi alergiami nevyhrávate na plnej čiare. Najčastejšie ide o reakciu na alergény, ako je peľ, prach alebo zvieracia srsť, keď bunky začnú produkovať histamín. Najlepšie je navštíviť lekára, potom zvoliť vhodné lieky a snažiť sa vyhnúť danému alergénu. Okamžitú pomoc vám poskytnú voľne predajné antihistaminiká (napr. Claritin) alebo očné kvapky (napr. Visine).
Lekársku pomoc si môžu vyžadovať aj opuchnuté oči spojené s upchatými slznými kanálikmi, infekciou alebo rôznymi poraneniami.
3. Opatrne sa odličujte
Občas sme večer pekelne unavené a padáme do postele s namaľovanou tvárou. Vieme, že by sa to nemalo robiť, no z času na čas to robíme všetky. Nepodceňujte dôležitosť starostlivého odličovania: zvyšky mejkapu môžu spôsobiť slzenie očí a následné opuchy. Nehovoriac o tom, že pokožka potrebuje dýchať a regenerovať sa. Vyberte si takú kozmetiku, ktorá vám bude vyhovovať a uľahčí vám celý proces. Chodíte do postele nalíčená až príliš často? Nenechávajte si svoju rutinu na čas tesne pred spaním.
4. Vyberte si vhodný očný krém a nepodceňujte UV ochranu
Pulty drogérií a lekární sa takmer prehýbajú pod množstvom kozmetických variantov a značiek. Nielen odličovač, ale aj správny očný krém by mal byť pravidelnou súčasťou vašej starostlivosti o tvár. S výberom sa neponáhľajte alebo sa nebojte nechať si poradiť.
Tak, ako si chránime telo pred slnečným UV žiarením, nemali by sme zabúdať ani na tvár. Samozrejme, denný krém s ochranným faktorom (SPF) by mal byť nevyhnutnosťou celý rok a v lete by ste mali mať slnečné okuliare a klobúk.
5. Zmeňte polohu, v ktorej spíte
Gravitačná sila našej matky Zeme je všadeprítomná. Ak sa ráno pravidelne budíte s opuchnutými očami, skúste si pridať ďalší vankúš a spať na chrbte. Takáto malá zmena dokáže zázraky.
Ako sa konečne dobre vyspíte? Poradíme vám v našich článkoch:
- 9 tipov, ako si zlepšiť spánok
- Ako rýchlo zaspať? 8 tipov, vďaka ktorým budete spať ako batoľa
- Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
6. Nefajčite a s alkoholom opatrne
Nadpis tohto odseku môže byť trochu moralizujúci. Pravdou však je, že ani jedna z týchto činností nie je pre vaše zdravie prospešná. Pohár vína k večeri je v poriadku, no nepreháňajte to. Príliš veľa alkoholu dehydruje, telo sa snaží zadržať vodu, a tak sa vám „odvďačí“ opuchom. Keď sa blíži sezóna vianočných večierkov, je možné, že jeden pohár nebude stačiť. Ak chcete zmierniť spôsobené škody, nezabúdajte na dostatočný pitný režim.- Ako alkohol ovplyvňuje naše telo? Zistíte totu
Fajčenie je v spojení so zdravým životným štýlom absolútne „no go“. Žiadne pozitíva neprináša ani vzhľadu pleti.
7. Vyspite sa
Občas mám pocit, že súťaženie o to, kto viac stíha a menej spí, je azda nová olympijská disciplína. Je však nad slnko jasné, že takéto nastavenie nie je dlhodobo udržateľné.
Nedostatok spánku (nedajbože v kombinácii s plačom) dokáže „zariadiť“ červené oči, kruhy pod nimi alebo opuchy. Oslabenie svalov okolo očí vedie k úbytku kolagénu v tejto oblasti. Následne sa hromadí tekutina a koža opuchne. Takýto nedostatok spánku sa na vás môže prejavovať celý deň, a ak nespíte dostatočne pravidelne, príznaky môžu byť dokonca trvalé.
Čo si z článku odniesť?
Cesta k rannému prebudeniu s rozžiarenou tvárou je prekvapivo jednoduchá. Väčšinu z uvedených faktorov máte úplne vo svojej réžii. V drvivej väčšine prípadov opuch zmizne sám; pomôcť môže masáž tváre alebo chladivé obklady.
Opuchy však môžu byť príznakom mnohých vážnejších ochorení, ako sú napríklad poruchy obličiek alebo štítnej žľazy. Ak opuch nezmizne do 48 hodín, je určite potrebná návšteva lekára, ktorý určí diagnózu a ďalší postup.