Prečo máte chuť na slané jedlá?

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 3. 11. 2022 Prvýkrát publikované 4. 11. 2021
Aktualizované 3. 11. 2022
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Prečo máte chuť na slané jedlá?
obrázek z pexels.com

Sledovanie obľúbeného seriálu sa nezaobíde bez poriadnej misky popcornu alebo chipsov? Vaším jediným prianím je zastaviť sa cestou z práce v „mekáči“ na hranolky? Týmito a mnohými ďalšími signálmi sa vám telo snaží naznačiť, že túži po soli.

Hoci bez soli sa nezaobídeme pri dochucovaní jedál a je do určitej miery nevyhnutná k fungovaniu nášho organizmu, nezastaviteľné chute na slané jedlá môžu byť prejavom hneď niekoľkých neduhov. Akých? To a veľa ďalšieho si prečítajte v dnešnom článku.

Koľko soli by sme vlastne mali jesť?

Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme denne mali jesť menej ako 5 g soli, čo zodpovedá zhruba čajovej lyžičke. Také množstvo je prekvapivo ľahké dosiahnuť či dokonca niekoľkonásobne prekročiť. Je totiž dôležité si uvedomiť, že problematika sa netýka iba dosoľovania jedál, ale veľké množstvo potravín už značné množstvo soli obsahuje. Napríklad v 100 g šunky nájdeme 1,9 g soli, v krajci chleba 1 g soli a 100 g balkánskeho syra dokonca až  3,2 g soli.

Reálna spotreba soli je na Slovensku dlhodobo vysoká. Dáta ukazujú na množstvo okolo 15 g denne, čo je trikrát viac ako odporúčaná dávka. Sami určite v svojom okolí máte niekoho, kto automaticky siaha po soľničke, hoci jedlo ešte ani neochutnal.

Pri dlhodobo zvýšenom príjme soli sa zvyšuje krvný tlak a tým aj nároky na srdce. Soľ tiež zadržiava vodu, čím sa zvyšuje objem tekutiny v organizme a dochádza tak k nadmernému zaťaženiu obličiek. Toto sa týka chloridu sodného (ktorý lepšie poznáme ako kuchynskú soľ), nie sodíka samotného.

obrázok z istockphoto.com

Aké sú najčastejšie dôvody chuti na slané jedlá?

1. Nedostatok tekutín

Prahnete po slaných jedlách? Môže to znamenať, že váš pitný režim značne pokrivkáva. Deficit tekutín podnecuje hormonálne systémy, ktoré vyvolajú chute na slané. (Hurley & Johnson 2015). Tomu sa jednoducho vyhnete tým, že pitný režim posuniete vyššie na rebríčku priorít, teda čo sa vášho zdravia týka. Denne počítajte s množstvom 35 – 45 ml tekutín/kg telesnej hmotnosti.

2. Tehotenstvo

Tehotenstvo je krásne obdobie v živote ženy. Dokážu ho však znepríjemniť zmeny v stravovacích preferenciách, nechutenstvo alebo podivné chute na konkrétne potraviny či ich netradičné kombinácie. Objaviť sa môžu aj chute na slané, a to hlavne v pokročilejšom stupni tehotenstva.

  • Ako sa stravovať v tehotenstve? Prečítajte si v našom článku

3. Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm, skrátene PMS trápi nejednu ženu. Medzi najčastejšie prejavy patrí bolesť hlavy, kŕče v podbrušku, zmeny nálad alebo chute na slané a sladké jedlá. Je to spôsobené hormonálnymi zmenami, ku ktorým v tomto období tesne pred menštruáciou dochádza.

  • Ako PMS ovplyvňuje fungovanie ženského tela? Prečítate si tu
  • Aké potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť? Nájdete v našom ďalšom článku

4. Príliš veľa stresu

Je prirodzené, že stres a emočné vypätie sú situácie, ktoré môžu poriadne zamávať vašimi stravovacími návykmi. Ste bežne zvyknutí jesť slané potraviny a jedlu dodávať chuť veľkým množstvom soli? Potom je viac ako pravdepodobné, že po takých pokrmoch budete o to viac siahať v situáciách, keď máte pocit, že vám snáď pod náložou povinností vybuchne hlava.

obrázok z gettyimages.com

5. Nuda

Zajedáte nudu? Podobne ako jedenie počas stresových situácií, tak aj jedlo z nudy patrí do skupiny tzv. emočného jedenia. Je to naučená odpoveď organizmu na momentálne negatívne emócie. Výhodnou stratégiou je zamerať sa na zvládnutie emócií iným spôsobom: pomôcť môže prechádzka na čerstvom vzduchu, cvičenie alebo pokojná joga.

  • Šancu dajte tiež mindfulness, ktorá vám pomôže jesť vedomejšie. Ako na to, sa dozviete tu

6. Dysbalancia elektrolytov

Pokiaľ vo vašom organizme dôjde k porušeniu rovnováhy elektrolytov, vedie to následne k narušeniu vodného hospodárstva, čo vyústi v chute na slané jedlá. Elektrolyty sú súčasťou krvi, moču alebo tkanív. Zastávajú dôležité funkcie, ako je vyššie spomínané hospodárenie organizmu s vodou, udržiavanie veľmi tesného rozmedzia pH alebo presun živín do buniek.

Ich hodnoty môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi, ako je napríklad choroba, časté močenie a nadmerné potenie. Príkladom z bežného života môže byť naozaj náročný tréning, počas ktorého sa zapotíte tak, že by sa vaše oblečenie dalo žmýkať. V takom prípade je doplnenie elektrolytov, hlavne sodíka na prospech. Pomôcť môžu iónové nápoje. Kedy je na mieste ich zaradiť? A kedy sú naopak zbytočné? Dozviete sa v našom článku.

Máte pochybnosti? Svoj zdravotný stav konzultujte s lekárom

Vyššie sme si vymenovali niekoľko dôvodov, ktoré môžu byť príčinou vašich neutíchajúcich chutí na slané jedlá. Treba však podotknúť, že chute na slané môžu byť prejavom aj vážnejších chorôb, ako je napríklad Addisonova choroba, keď pohlavné žľazy neprodukujú dostatok hormónov, ako je napríklad kortizol. Preto taktiež odporúčame svoj zdravotný stav vždy konzultovať s lekárom.

Čo si z toho odniesť?

Veľká časť príjmu soli pochádza z jedál, kde sa soľ prirodzene vyskytuje: sú to obvykle syry, šunka alebo pečivo, nehovoriac o nekvalitných instantných polievkach alebo mrazenej pizzi. Podobne ako pri návyku na sladkú chuť, skúste aj tú slanú skôr obmedzovať. Pomôcť môžu sezónne bylinky, zmesi korenia, starý dobrý cesnak alebo cibuľa.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok