Sú celozrnné cestoviny zdravšie ako tie klasické biele?

Komentáre
1
Sú celozrnné cestoviny zdravšie ako tie klasické biele?
obrázek z gettyimages.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Klasické biele cestoviny rozhodne nie sú symbolom zdravej výživy. Niežeby boli azda doslova zakázané, ale tvár výživového poradcu/nutričného terapeuta pri pohľade na ne úplne nežiari. S tými celozrnnými to už je ale iná rozprávka. Trochu tmavší odtieň a hneď máme adepta na predný regál predajne so zdravou výživou.

Je ale taký kontrast na mieste? V čom sa vlastne celozrnné cestoviny líšia od tých bielych a je vhodné ich zaradiť pri snahe o chudnutie?

Čím sa celozrnné cestoviny odlišujú od tých klasických?

Celozrnné cestoviny sú vyrobené z celozrnnej múky (najčastejšie pšeničnej), klasické biele cestoviny sú vyrobené z múky bielej. Žiadny iný rozdiel z pohľadu zloženia medzi nimi nehľadajte. Celozrnné výrobky sú všeobecne považované za zdravé z nasledujúcich dôvodov:

  • Majú vyšší obsah vlákniny

  • Majú vyšší obsah minerálnych látok

  • Majú vyšší obsah vitamínov

Naozaj to tak je. Ešte oveľa vypovedajúci je však údaj, o koľko je obsah daných látok skutočne vyšší. Poďme sa na to pozrieť.

obrázok z istockphotos.com

Vlákniny nájdeme v celozrnných cestovinách asi dvojnásobok

Súboj celozrnné vs. biele cestoviny sa začína pri vláknine. Je už tak nejako zrejmé, že pri celozrnných cestovinách vyrobených z múky obsahujúcej celé rozomleté obilné zrná, bude obsah vlákniny výrazne vyšší. Presvedčiť sa o tom môžeme v nasledujúcej tabuľke, ktorá nám ukáže obsah vlákniny pri niekoľkých základných druhoch cestovín, ktoré sú v tuzemsku dostupné:

CelozrnnéBiele
Adriana K‑Bio AktinAdriana Panzani Vitana
Vláknina (na 100 g) 10 g 7 g 7 g 5,9 g 3,6 g 2,7 g

Už pri letmom pohľade na tabuľku zistíme, že obsah vlákniny v celozrnných druhoch cestovín je približne dvakrát vyšší ako v tých bielych. Zaujímavý je tiež celkovo vysoký obsah vlákniny v cestovinách Adriana, skoro by sa zdalo, že obilie na ich cestoviny azda melú aj so stonkami...

Denný príjem vlákniny by mal byť podľa EFSA 30 g a podľa odporúčania DACH 16 g na každých 1000 kcal pre ženy a 12,5 g na každých 1000 kcal pre mužov. Je jasné, že s celozrnnými cestovinami sa vám tieto denné méty podarí splniť o poznanie ľahšie. Z pohľadu vlákniny to je teda jasný bod pre celozrnné cestoviny.

Celozrnné cestoviny sú bohatšie na horčík a zinok

Častým argumentom nahrávajúcim celozrnným cestovinám je aj vyšší obsah minerálnych látok. Celozrnné cestoviny síce nie sú žiadny superzdroj mikroživín, ale keďže ich v porcii zjeme celkom dosť, prispievajú do celkového denného príjmu minerálnych látok relatívne slušnou porciou.

Podrobné hodnoty pre celozrnnéklasické biele varianty si môžeme ukázať v nutričných tabuľkách, ku ktorým sa dostanete kliknutím na príslušné odkazy. Z dostupných údajov na 100 g celozrnnej a bielej múky môžeme vyčítať nasledujúce hodnoty pre obsah dôležitých minerálnych látok:

CelozrnnéBiele
horčík zinok železo horčík zinok železo
Množstvo (na 100 g) 136 mg 3,24 mg 3,9 mg 36 mg 1,2 mg 1,2 mg

Z tabuľky je zrejmé, že celozrnné cestoviny sú podstatne lepším zdrojom minerálnych látok, v priemere ich obsahujú asi trojnásobok oproti bielym variantom. 100 g celozrnných cestovín obsahuje približne tretinu z celkovej odporúčanej dennej dávky minerálnych látok, čo už je slušné množstvo.

S ohľadom na to, že nedostatok zinku, horčíka a železa je medzi ľuďmi pomerne častý, rozhodne má zmysel celozrnné cestoviny zaradiť.

obrázok z istockphoto.com

Sú celozrnné cestoviny lepšou voľbou pri chudnutí?

Z toho, čo sme si doteraz povedali, jasne vyplýva, že celozrnné cestoviny sú o trochu nutrične hodnotnejšia voľba. Obsahujú viac vlákniny a tiež viac mikroživín, ktoré sú v strave často nedostatkové.

Myslím ale, že sa nebudem mýliť, keď poviem, že väčšina ľudí nesiaha po celozrnných cestovinách kvôli tomu, aby jedli viac nutrične hodnotných látok, ale predovšetkým aby lepšie chudli. Ako sa veci majú v tomto prípade?

Celozrnné cestoviny lepšie zasýtia, ale kalórií majú v podstate rovnako

Aby tých tabuliek nebolo málo, pridáme ešte jednu poslednú. Tú, ktorá v podstate najlepšie vystihuje nutričné hodnoty jednotlivých druhov cestovín.

CelozrnnéBiele
Adriana K‑Bio AktinAdriana Panzani Vitana
Energetická hodnota 356 kcal 354 kcal 355 kcal 358 kcal 361 kcal 355 kcal
bielkoviny 14 g 12 g 11 g 13 g 12 g 11 g
sacharidy 61 g 67 g 70 g 68 g 72 g 73 g
tuky 3,5 g 2,2 g 1,9 g 1,9 g 2 g 1,5 g

Ako je vidieť, tu sa žiadne zázraky nedejú. Z pohľadu energetickej hodnoty sú jednotlivé druhy cestovín vedľa seba zoradené v línii ako žiaci pri nástupe na hodine telocviku. Celozrnné, necelozrnné. Ak teda jediná zmena v jedálničku bude výmena bielych cestovín za celozrnné cestoviny, vaše telo sa vám síce poďakuje za komplexnejší zdroj živín, ale tuku sa kvôli tomu nevzdá.

Jedinou výhodou v tomto smere tak stále zostáva vyšší obsah vlákniny, o ktorom sme sa bavili v prvej časti článku. Vláknina totiž podporuje pocit zasýtenia, a tak je možné, že výmenou bielych cestovín za celozrnné sa budete cítiť dlhšie sýti, prípadne vám na nasýtenie bude stačiť menšia porcia. Tým sa to ale končí.

Účinnejšou voľbou sú potom strukovinové cestoviny, ktoré majú nižší podiel sacharidov a vyšší podiel bielkovín. Chuťovo sa už síce trochu odchyľujú od bežných cestovín, ale ak potrebujete v jedálničku pritlačiť na bielkovinách, rozhodne z ich nutričných hodnôt môžete profitovať.

Čo si z toho odniesť?

Celozrnné cestoviny sú tak trochu prirodzenejšia forma cestovín. Sú vyrobené z celozrnnej múky, a tak obsahujú širšie spektrum živín oproti tým klasickým bielym. Najviac je to cítiť na obsahu vlákniny a minerálnych látok. Obsah vlákniny v celozrnných cestovinách je asi dvojnásobný, z pohľadu minerálnych látok sa môžeme tešiť na obsah asi trojnásobne vyšší.

Ak si ale celozrnné cestoviny vyberáte predovšetkým kvôli snahe o redukciu hmotnosti, nepreceňujte ich. Obsahom makroživín a celkovou energetickú hodnotou sa prakticky nelíšia od tých bielych, a tak samotná zámena jedného druhu za iný nie je zaručená cesta k úspechu.

Profitovať tak môžete stále najmä z vyššieho obsahu vlákniny, ktorý vám môže pomôcť so zasýtením. Ak totiž celozrnné cestoviny spôsobia to, že toho v ďalších častiach dňa zjete menej, potom vám samozrejme ich zaradenie do jedálnička s chudnutím pomôže.

10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Magazín pro ženy: Sacharidy jen dopoledne, těstoviny nahraďte ořechy a zhubnete. Kde je pravda?
Magazín pro ženy: Sacharidy jen dopoledne, těstoviny nahraďte ořechy a zhubnete. Kde je pravda?
V současné době má potřebu psát články o výživě kdekdo. Ne každý bohužel předává kvalitní informace, kterými bychom se měli řídit. O jakých polopravdách nás nedávno přesvědčoval článek z webu prozeny.cz?
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.