Relaxačné techniky: ako byť v pohode aj počas nepohody

overil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáre
Relaxačné techniky: ako byť v pohode aj počas nepohody
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Relaxácia znamená „uvoľnenie“ a „mier“.
  • Na dosiahnutie tohto stavu sa využívajú relaxačné techniky, ktoré sa zameriavajú na prácu s telom, dychom a mysľou.

Čo presne znamená slovo „relaxácia“?

Pojem „relaxácia“ pochádza z latinského slova „relaxatio“, čo v preklade znamená uvoľnenie, úľava a mier. Ide o nejednoznačný psychofyziologický stav organizmu, ktorý sa dá zámerne dosiahnuť vykonávaním konkrétnych cvičení označených ako relaxačné techniky. Relaxácia patrí do skupiny psychoterapeutických techník, ktoré sa využívajú na duševné uvoľnenie a na zníženie napätia mäkkých tkanív. Možno teda povedať, že napomáhajú účinnému zlepšeniu fyzickej i duševnej pohody človeka. Jedinec vďaka tomuto stavu pociťuje vyššiu odolnosť voči stresu a znižujú sa uňho jeho negatívne účinky.

Relaxačné techniky

Relaxačné techniky sú charakteristické používaním nefarmakologických metód na zníženie následkov psychologického alebo fyziologického stresu. Ich cieľom je zabrániť chronickým ťažkostiam a organickým chorobám, ktoré sú spôsobené psychickým a somatickým napätím. Väčšina z relaxačných techník vedie k nešpecifickej relaxácii, ktorá zapríčiňuje zníženie aktivity sympatického nervového systému, čo má za následok redukciu stresu a úzkosti.

Rozdelenie relaxačných techník

Ide špecifické formy aktívneho prístupu človeka k vlastnému zdraviu. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, ich význam a uplatnenie je videné najmä vo výraznej pomoci v zamedzení vzniku porúch, chorôb a ťažkostí. V priebehu života vzniklo niekoľko techník a ich rozdelenie. My tu uvedieme jedno z nich, členené do 3 základných kategórií:

Práca s telom

  • Schultzov autogénny tréning
  • Jacobsonova progresívna relaxácia
  • joga
  • Alexandrova technika

Chcete zistiť, ako môže joga pomôcť? Prečítajte si náš článok Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu.

Práca s dychom

  • vedomé dýchanie
  • pránajáma

Práca s mysľou/vedomím

  • meditácia
  • mindfulness (všímavosť)
  • vizualizácia
  • autosugescia

Priblíženie niektorých techník

V nasledujúcich odsekoch si priblížime pár vyššie menovaných techník.

1. Schultzov autogénny tréning

Patrí medzi najrozšírenejšie a najjednoduchšie metódy psychoterapie. Autogénny tréning poskytuje možnosť pozitívneho vplyvu na seba samotného. Pomáha odstrániť príznaky nepokoja a napätia a prispieva k rýchlemu obnoveniu síl. Základnými princípmi sú koncentrácia a uvoľnenie. Tréning by mal harmonizovať vnútorné orgány prostredníctvom navodzovania duševného pokoja. Cieľavedomým praktizovaním by sa človek mal stať sústredenejším, výkonnejším a hlavne pokojnejším. Ďalšími pozitívnymi benefitmi sa môžu stať aj autoregulácia, zlepšenie výkonnosti, sebakontrola a zníženie vnímania bolesti.

2. Jacobsonova progresívna relaxácia

Ide o metódu uvoľnenia celého tela. Využíva chcené napätie a následné uvoľnenie jednotlivých partií tela. Precvičuje jednotlivé svalové skupiny, a to postupne. Koncentrácia je smerovaná na obe fázy – na napätie a uvoľnenie. Správnym nácvikom by sa malo dosiahnuť postupné uvoľňovanie jednotlivých častí tela a aj celého tela. Môže veľmi pozitívne zapôsobiť v prípadoch porúch spánku, vysokého krvného tlaku a bolestiach hlavy.

3. Vedomé dýchanie

Kontrolované a uvedomované dýchanie slúži najmä na zvládanie telesných príznakov úzkosti. Je možné ním rýchlo príznaky zmierniť a dokonca skrotiť aj panický záchvat. Aj keď väčšina ľudí považuje dýchanie za „normálny“ jav, je nutné venovať mu dostatočnú pozornosť a naučiť sa jeho správny stereotyp, ktorý predstavuje ľahké a pravidelné vdychy nosom do celých pľúc so smerovaním do spodnej oblasti vrchnej časti nášho tela. Malo by byť plynulé a prirodzené.

4. Meditácia

Meditácia je spôsob, ktorým možno ovládať vlastnú myseľ. Táto relaxačná technika sústredí vedomé úsilie intuitívnym spôsobom. Jej praxou dochádza k zníženiu stresu a hladiny stresových hormónov. Je odporúčaná najmä aktívnym jedincom, ktorých cieľom je dosiahnutie duševnej pohody a optimálneho zdravia. Má blahodarný účinok na psychologickú vyrovnanosť vedúcu k zvýšeniu sebaúcty, sebarealizácie a k zníženiu úzkosti a stresu.

5. Vizualizácia

Táto relaxačná technika je založená na fakte, že ľudský mozog nedokáže rozlišovať medzi tým, čo si iba predstavujeme a nie je reálne, a tým, čo je naozajstná skutočnosť. Náš organizmus reaguje aj na to, čo si „len“ predstavujeme. Pracuje sa s predstavivosťou, ktorú má každý z nás. Pokiaľ je predstava pozitívna a príjemná, jej vlastnosti sa prepisujú do celého tela.

Relaxačné techniky: ako byť v pohode aj počas nepohody

Ako sa pripraviť na relaxáciu

Pre relaxáciu je určite vhodné tichšie prostredie bez vyrušovania. Často je uprednostňované prostredie, ktoré sa najviac podobá normálnemu (na ktoré sme zvyknutí), pretože naučené relaxačné schopnosti potom jedinec lepšie prenesie do svojho skutočného života. Príliš výrazné ticho môže pôsobiť umelo a v niekom dokonca vyvolať úzkosť. Relaxácia sa spravidla vykonáva v ľahu na chrbte, v sede, alebo v pozícii povoleného sedu s ohnutou bedrovou chrbticou, s rukami visiacimi po stranách a s hlavou visiacou uvoľnene nadol.

Odporúčaná teplota okolitého ovzdušia je zhruba 21 °C. Je ideálne mať na sebe pohodlné a voľné oblečenie, ktoré nijako neobmedzuje jedinca v pohybe a netlačí, neškriabe a pod. Je dobré mať na dosah napr. deku, keby praktizujúca osoba začala počas cvičenia relaxácie pociťovať zimu. Posledným odporúčaním je, aby sa cvičenec najedol do polosýta a vynechal všetky stimulanty, ako sú káva, čaj, čokoláda, cigarety, alkohol a iné.

Aké účinky očakávať

Po ukončení relaxácie by mal byť jedinec schopný vnímať zmenu pocitového stavu organizmu. Každý ju môže vnímať odlišne – pocit blaženosti, osvieženia, optimistickejší pohľad a vzťah k okoliu a napríklad pocit spokojnosti. Následkom jej pravidelného zaraďovania by sme mali začať prežívať vlastný vonkajší aj vnútorný svet trochu inak. Často sme si viac vedomí svojich vlastných procesov a sme schopní ich lepšie riadiť. Základným a dôsledným efektom sa stáva fyzická aj duševná uvoľnenosť a zmena tvaru mozgových vĺn.

Jej účinky môžeme zhrnúť do nasledujúcich bodov:

  • zabraňuje pokračovaniu stresovej situácie,
  • vedie k výraznému telesnému a psychickému uvoľneniu,
  • zvyšuje odolnosť proti stresu,
  • odstraňuje napätie,
  • zvyšuje schopnosť sa sústrediť,
  • zvyšuje pozitívne naladenie a sebadôveru,
  • harmonizuje telesné funkcie a psychický stav.

Čo si z toho odniesť?

Navodenie relaxácie (čiže uvoľnenia) by sa malo stať základnou zručnosťou každého z nás, aby sme ho boli schopní sami navodiť, kedykoľvek bude treba. Uvoľnenie môže totiž výrazne zredukovať pociťované napätie, zmierniť stres a nepríjemné pocity a aj predísť možným chorobám a ťažkostiam.

Na nácvik uvoľnenia sa využívajú relaxačné techniky. Každý človek má odlišné preferencie, a preto je vhodné nájsť práve tú/tie, ktoré budú vyhovovať a pomáhajú práve vám, následne sa ich naučiť a praktizovať.

Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
Psychohygiena: cesta za duševným zdravím
V dnešnej dobe nepremýšľame nad možnými duševnými problémami, kým naozaj neprídu, tobôž aby sme sa aktívne venovali, nech už akejkoľvek, prevencii našej osoby. Ale je to tak správne? Psychohygiena osvetľuje dôvody, prečo by sme sa o seba mali starať ešte skôr, než budeme naozaj musieť. Viac sa dozviete v tomto článku!
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
Imunita a jej prepojenie so psychikou
Imunita a jej prepojenie so psychikou
Imunita je hlavným obranným mechanizmom nášho organizmu. Bez nej by sme boli vydaní napospas všetkým priónom, baktériám a vírusom a hrozilo by nám nebezpečenstvo zo všetkých strán. Je ale možné, že okrem enormného pozitívneho pôsobenia môže preukazovať aj negatívne účinky? A ak áno, aké a ako?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Ako začať s jogou doma
Ako začať s jogou doma
Možností na pohyb momentálne, bohužiaľ, veľa nie je. Cvičenie doma nám ale nikto nevezme – v dnešnom článku sa pozrieme na to, ako začať s jogou.
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Problémy so zaspávaním trápi mnoho ľudí po celom svete. Existuje rad účinných spôsobov, ako zaspávanie podporiť a celkovú kvalitu spánku zlepšiť. Patrí medzi ne aj cvičenie jogy?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?