Slovo afrodiziakum vzniklo podľa gréckej bohyne lásky a krásy Afrodity.
Ide o látky podporujúce najmä libido a sú ľahko získateľné z prírody.
V minulosti sa hojne využívalo pri šamanských rituáloch.
Čo je afrodiziakum?
Slovo „afrodiziakum“ má pôvod v gréckej mytológii. Termín bol odvodený od bohyne lásky a plodnosti Afrodity. Afrodiziakum je látka, ktorá účinkuje predovšetkým na našu myseľ. Po jej užití má osoba spravidla dobrú náladu, zažíva pocit vzrušenia a túžbu objavovať a niečo výnimočné zažiť. Často je afrodiziakum spájané so sexuálnou túžbou, ale nejde iba o ňu. Všeobecne možno tvrdiť, že zintenzívňuje všetky zmyslové vnemy. Podporuje zrakovú, sluchovú, hmatovú aj čuchovú funkciu a naozaj najčastejšie sa využíva práve na zvyšovanie libida. Jeho „kúzlom“ je najmä jeho jednoduchosť, pretože ide o látku ľahko získateľnú z prírody.
Odkedy sa afrodiziaká využívajú?
Už v staroveku a stredoveku boli afrodiziaká veľmi obľúbenými látkami. Sila ich účinkov bola pomerne výrazná a preto sa používalo mnoho druhov. Medzi ne sa radili jedovaté rastliny a ich korene, z ktorých sa pripravovali všemožné nápoje lásky. Samotná výroba afrodiziak bola neoddeliteľnou súčasťou šamanských a čarodejných obradov. V starom Egypte a Grécku boli dokonca zriaďované záhrady, kde sa popíjalo víno s vybranými bylinami majúcimi práve tento účinok.
Ako afrodiziaká pôsobia na človeka?
V prvom rade a primárne môžu afrodiziaká pôsobiť na činnosť ženského a mužského hormonálneho systému. U žien sa podľa výskumu predpokladá najmä vplyv na prekrvenie oblasti panvy či reguláciu tonusu (napätie) a lubrikácie v oblasti pohlavných orgánov. U mužov môžu podnietiť predovšetkým tvorbu mužských pohlavných hormónov a taktiež cirkuláciu v oblasti panvy a pohlavných orgánov, čo má pri oboch pohlaviach za následok vyššie naladenie na intímny styk s partnerom ako za normálnych okolností.
Ktoré potraviny môžu teoreticky pôsobiť ako afrodiziakum?
1. Med
Za jedno z najobvyklejších afrodiziák možno považovať med. Možno vám napadlo anglické označenie prvej novomanželskej dovolenky, teda „honeymoon“ (medové týždne). Nie je to náhoda. Výskum naznačuje, že práve pravidelná konzumácia medu môže mať pozitívny účinok na reprodukčné zdravie – niektoré štúdie sú však vykonávané na zvieratách alebo in vitro, a preto je potrebné si na zaručené výsledky ešte počkať.
Okrem toho med obsahuje rôzne zložky, ako sú aminokyseliny, enzýmy (napr. invertáza, kataláza),vitamíny rozpustné vo vode (pyridoxín, tiamín) a mikroživiny vrátane železa, vápnika, medi, horčíka, mangánu, zinku a fosforu. Obsahuje aj karotenoidy a aromatické látky. Med je tiež bohatým zdrojom prírodných antioxidantov, vrátane flavonoidov a fenolových kyselín, ktoré majú celý rad biologických vlastností, čo z medu robí prosperujúcu potravinu. Stále však treba myslieť na to, že ide o zdroj jednoduchých cukrov, a mal by preto byť konzumovaný s mierou.
- Ako je na tom med v porovnaní s cukrom? Dozviete sa v článku Je med zdravšie sladidlo než cukor?
2. Zázvor
Zázvor lekársky je považovaný za rastlinu, ktorej podzemok (podzemná stonka rastliny) sa najčastejšie používa ako korenie. Vďaka obsahu látok s protizápalovým a antioxidačným účinkom sa hojne využíva na podporu terapie rôznych ochorení. Bolo zistené, že zázvor zmierňuje oxidačný stres, zápal, apoptózu vyvolanú hyperglykémiou a môže hrať aj úlohu v podpore sexuálnej túžby. Pre jeho pozitívne účinky sa stáva stredobodom záujmu vo výskumoch týkajúcich sa cukrovky, nádorových ochorení, Alzheimerovej choroby a depresie – často však ide o koncentrované extrakty, ktoré sú testované v skúmavke alebo na zvieratách. Aj tu je teda na potvrdenie potrebný ďalší výskum.
- Chcete sa o zázvore dozvedieť viac? Prečítajte si článok Kúzelný zázvor: podpora imunity a ďalšie zdravotné benefity
Rastlinné afrodiziaká
1. Kotvičník zemný (tribulus terrestis)
Ide o kvitnúcu rastlinu pochádzajúcu z teplých oblastí mierneho a tropického pásma. Podávanie tejto byliny ľuďom a zvieratám zlepšuje libido, spermatogenézu, ale ukazuje sa aj pozitívny vplyv na schopnosť regenerácie alebo dokonca podporu produkcie hormónu testosterónu u mužov v pokročilom veku.
Chcete sa dozvedieť o tejto rastline viac? Prečítajte si náš článok Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?
2. Maca peruánska (Lepidium meyenii)
Ďalšou známou rastlinou patriacou do skupiny afrodiziak je Lepidium meyenii, teda Maca. Je to peruánska bylina, ktorá rastie výhradne v nadmorskej výške 4000 až 4500 m v centrálnych Andách. Maca je v andskej oblasti tradične využívaná pre svoje afrodiziakálne a plodnosť zvyšujúce vlastnosti. Podporuje aj vitalitu a mieru pociťovanej energie alebo kognitívne funkcie.
Chcete vedieť o Mace viac? Veľa poznatkov si prečítate v našom článku Maca: účinky, dávkovanie a benefity
3. Kórejský ženšen (Panax ginseng)
Musíme spomenúť aj Panax ginseng známy pod názvom kórejský ženšen. Už mnoho rokov sa teší povesti jedného z najlepších afrodiziak na svete. Slovo „panax“ totiž v gréčtine znamená „všehojný“ a odkazuje na jeho revitalizačné vlastnosti koreňov pre celé ľudské telo. Bolo preukázané, že je účinný pri terapii erektilnej dysfunkcie. Okrem toho má pozitívne účinky aj na kognitívne funkcie alebo imunitný systém.
Ak vás kórejský ženšen zaujal, prečítajte si náš článok Kórejský ženšen: účinky a vhodné dávkovanie
4. Senovka grécka (Fenugreek)
Fenugreek sa študuje najmä v súvislosti s mužským libidom a reprodukciou. Aktuálny výskum prináša pozitívne výsledky v optimalizácii hladiny testosterónu a aj navodenie sexuálnej túžby. Ženám môže byť senovka grécka odporúčaná na podporu tvorby materského mlieka.
- Chcete viac informácií? Nájdete ich v článku Senovka grécka: ako ovplyvňuje testosterón a libido?
5. Mondia whitei
Zaiste sa môžete stretnúť aj s jej inými názvami: white ginger, tonic root, mundondo či kumba. Ide o liečivú bylinu, ktorá je pôvodom z tropických oblastí Afriky. Jej korene sa hojne používajú v tradičnej medicíne na liečbu rôznych problémov, medzi ktoré patria zažívacie problémy, bolesti hlavy, horúčka či kožné ochorenia. Okrem toho sa dá využiť práve ako afrodiziakum ako pre mužov i ženy, u mužov podporuje erekciu a u žien libido.
Čo mať stále na pamäti
Určite je vhodné nezabudnúť, že aj keď bolo prijaté množstvo hypotéz vypovedajúcich o účinnosti a znateľnom vplyve afrodiziak, existuje aj množstvo štúdií, ktoré ich účinok vyvracia, a to najmä v prípade potravín, kde sa môže účinok veľmi líšiť vzhľadom k pomerne nízkej dávke účinných látok atď. Pre vyššiu šancu na dosiahnutie pozitívneho efektu je tak potrebné držať sa odporúčaných foriem a dávkovania účinných látok podľa pokynov výrobcu alebo lekára.
Ďalej je dobré mať na pamäti, že v prípade akéhokoľvek problému je potrebné podstúpiť lekárske vyšetrenie a vylúčiť závažnejšie ochorenie. Z hľadiska fertility a libida hrá obrovskú úlohu aj dodržiavanie zdravého životného štýlu. V prípade nejasností je namieste si dohodnúť konzultáciu s odborníkom, ktorý vás nasmeruje a poradí, čo ďalej.
Čo si z toho odniesť?
Prírodné afrodiziaká nezískali svoje pomenovanie omylom. Nesú názov podľa Afrodity, gréckej bohyne lásky a krásy. Afrodiziaká sú ľahko získateľné z prírody. Ich hlavná prospešnosť spočíva v navodení dobrej nálady, pocitu vzrušenia a sexuálnej túžby. Do ich známych zástupcov v odvetví potravín zaraďujeme med alebo zázvor.
Čo sa týka rastlín, u ktorých bol efekt preukázaný spoľahlivejšie, pomôže napr. kotvičník zemný, macu peruánsku alebo kórejský ženšen.