6 zdravotných benefitov sexu

13. 4. 2023
Komentáre
6 zdravotných benefitov sexu
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Trendom súčasnej doby je búranie jedného tabu za druhým a bolo teda len otázkou času, kedy dôjde aj na tému sexuálnej aktivity. Niekto môže slovíčko „sex“ považovať za úplne bežnú súčasť svojej slovnej zásoby, iní sa po jeho vyslovení/prečítaní chichocú ešte dobrých pár hodín. Nech už sa hlásite ku ktorémukoľvek táboru, dnešný článok vám prináša niekoľko zdravotných výhod, o ktoré vás môže sex obohatiť. Aké zdravotné benefity so sebou prináša sexuálna aktivita?

1. Posilňuje imunitný systém

Štúdia z roku 2004 priniesla prekvapivý výsledok – ľudia, ktorí boli viac sexuálne aktívni (t. j. 1 – 2x týždenne) mali oproti menej aktívnej skupine preukázateľne vyššiu hladinu IgA protilátok, ktoré sa vyskytujú najmä na slizniciach a sú dôležitou súčasťou obranného systému organizmu. Treba však poznamenať, že kým táto skupina so „strednou sexuálnou aktivitou“ dosiahla v rámci množstva IgA najlepšie výsledky – skupina najviac aktívnych jedincov (t. j. 3 a viackrát týždenne) mala hladiny IgA porovnateľné s menej aktívnymi účastníkmi.

Aj napriek tomuto významnému rozdielu sa však nemožno v rámci ochrany zdravia spoliehať čisto na sex. Svoj imunitný systém by sme preto mali podporovať aj vyváženou stravou, pohybom alebo dostatkom kvalitného spánku.

  • Ako podporiť imunitu životným štýlom? Všetko potrebné nájdete tu.

2. Má pozitívny účinok na srdce a cievy

Sex posilňuje kardiovaskulárny systém a z tohto efektu môžu, zdá sa, ťažiť najmä ženy. Výskum z roku 2016 potvrdil, že sexuálne aktívne ženy mali oproti neaktívnej skupine v ďalších rokoch znížené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Zo sexu môžu, samozrejme, ťažiť aj muži, najmä u tých starších by však nemala zachádzať do extrému ako frekvencia týchto radovánok, tak ani ich intenzita. Ľudia s už diagnostikovanými srdcovými problémami by mali byť tiež viac opatrní, popr. svoje sexuálne možnosti konzultovať s lekárom.

obrázok z freepik.com

3. Tlmí bolesť

Výsledky štúdií poukazujú aj na to, že sexuálna aktivita môže poskytovať čiastočnú či úplnú úľavu od migrény aj ostatných bolestí hlavy. Sexuálna stimulácia môže pomôcť aj pri chronických bolestiach chrbta a nôh alebo menštruačných bolestiach – táto zásluha je pripisovaná najmä pri sexe sa uvoľňujúcim endorfínom, ktoré prirodzene pôsobia proti bolesti (tzv. natural painkillers).

4. Zlepšuje spánok

Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je základom všetkého. Ak sa totiž budete snažiť túto základnú ľudskú potrebu nejakým spôsobom obísť, čoskoro pravdepodobne tvrdo narazíte. Sex pritom pre spánok vytvára ideálnu živnú pôdu. Podporuje totiž uvoľňovanie hormónov, ako sú endorfíny, dopamín alebo oxytocín, ktoré majú na vaše snívanie pozitívny vplyv. Ďalším mechanizmom účinku je tiež zníženie miery stresu a napätia (viď ďalej).

Ak navyše sexuálna aktivita dospeje až k zdarnému koncu – t. j. orgazmu, do krvi sa uvoľní ďalší hormón, prolaktín. Ten navodzuje pocit uspokojenia a relaxácie a spolu s už spomínanými hormónmi tak tvorí doslova elixír na pokojný spánok.

5. Znižuje mieru stresu

Sex je bezpochyby skvelým spôsobom, ako sa uvoľniť. Blízkosť partnera a intimita totiž ovplyvňuje váš hormonálny profil, ako to napokon potvrdzuje aj štúdia z roku 2019. Vedci zistili, že vyjadrovanie intimity znižuje u mužov i žien hladinu kortizolu, čo je jeden z tzv. stresových hormónov.

Podporuje naopak uvoľnenie už vyššie zmieňovaných endorfínov a oxytocínu, ktoré navodzujú pocit pohody. Ak sa teda v poslednom čase cítite tak trochu pod tlakom, iste už teraz viete, čo s tým robiť. :)

obrázok z freepik.com

6. Predstavuje pohyb ako každý iný

Hoci sa sex v zozname aktivít s najvyšším množstvom spálených kalórií zrejme nedostane na popredné priečky, s navýšením celkového energetického výdaja pomôcť rozhodne môže. Muži počas neho spália v priemere 4,2 kcal/min, ženy približne 3,1 kcal/min. Počas 30 minút sa tak muži dostanú na hodnotu 126 kcal, ženy na 96 kcal. Záleží však samozrejme aj na intenzite, s ktorou je daná činnosť vykonávaná, polohe a takisto aktivite partnerov.

  • Podrobné informácie o tom, koľko kalórií môžete pri sexuálnej aktivite reálne spáliť, nájdete v našom článku.

Čo si z toho odniesť?

Téma sexu je bezpochyby blízka väčšine jedincov dnešnej spoločnosti – je teda na mieste zaujímať sa o spôsoby, akými táto aktivita pôsobí na ľudské zdravie. Okrem pozitívneho vplyvu na emocionálnu rovinu a prepojenie s partnerom poskytuje sex výhody aj v oblasti imunitného systému, podpory zdravia srdca a ciev, tlmenie bolesti, zníženie miery stresu či zlepšenie kvality spánku a v neposlednom rade predstavuje aj príležitosť na pohyb.

Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?
Tribulus terrestris: Aké má účinky a ako ho dávkovať?
Tribulus terrestris (Kotvičník zemný) je obľúbený rastlinný extrakt, ktorý muži s obľubou používajú za účelom zvýšenia hladiny testosterónu a sexuálneho záujmu. Deje sa to ale naozaj alebo ide len o všeobecne známy placebo efekt?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Dopamín: akú funkciu má v tele a prečo je taký dôležitý?
Už ste niekedy počuli o dopamíne? Tento neurotransmiter má ohromný vplyv na našu psychiku a stojí aj za dlhodobou motiváciou. Aké ďalšie funkcie v ľudskom tele má?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex a chudnutie: Koľko kalórií môžeme pri sexe spáliť?
Sex je fyzicky náročná činnosť, ktorá zaistí nielen potešenie, ale spáli aj nejaké tie kalórie. Koľko kalórií je možné pri jednotlivých polohách spáliť a ako nám to pomôže v chudnutí?
Jak posílit imunitu životním stylem?
Jak posílit imunitu životním stylem?
Po roku tu máme opäť jeseň a s ňou aj mnoho skúšok pre imunitný systém. Aké sú teda osvedčené metódy posiľňovania našej imunity?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?