6 zdravotných benefitov sexu

Aktin
Aktin Redakce 22. 5. 2022 Prvýkrát publikované 21. 6. 2021
Aktualizované 22. 5. 2022
6 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
6 zdravotných benefitov sexu

Trendom súčasnej doby je búranie jedného tabu za druhým a bolo teda len otázkou času, kedy dôjde aj na tému sexuálnej aktivity. Niekto môže slovíčko „sex“ považovať za úplne bežnú súčasť svojej slovnej zásoby, iní sa po jeho vyslovení/prečítaní chichocú ešte dobrých pár hodín. Nech už sa hlásite ku ktorémukoľvek táboru, dnešný článok vám prináša niekoľko zdravotných výhod, o ktoré vás môže sex obohatiť. Aké zdravotné benefity so sebou prináša sexuálna aktivita?

1. Posilňuje imunitný systém

Štúdia z roku 2004 priniesla prekvapivý výsledok – ľudia, ktorí boli viac sexuálne aktívni (t. j. 1–2x týždenne) mali oproti menej aktívnej skupine preukázateľne vyššiu hladinu IgA protilátok, ktoré sa vyskytujú najmä na slizniciach a sú dôležitou súčasťou obranného systému organizmu. Treba však poznamenať, že kým táto skupina so „strednou sexuálnou aktivitou“ dosiahla v rámci množstva IgA najlepšie výsledky – skupina najviac aktívnych jedincov (t. j. 3 a viackrát týždenne) mala hladiny IgA porovnateľné s menej aktívnymi účastníkmi.

Aj napriek tomuto významnému rozdielu sa však nemožno v rámci ochrany zdravia spoliehať čisto na sex. Svoj imunitný systém by sme preto mali podporovať aj vyváženou stravou, pohybom alebo dostatkom kvalitného spánku.

  • Ako podporiť imunitu pomocou stravy? Dozviete sa v našom ďalšom článku.

  • Ako podporiť imunitu životným štýlom? Všetko potrebné nájdete tu.

2. Má pozitívny účinok na srdce a cievy

Sex posilňuje kardiovaskulárny systém a z tohto efektu môžu, zdá sa, ťažiť najmä ženy. Výskum z roku 2016 potvrdil, že sexuálne aktívne ženy mali oproti neaktívnej skupine v ďalších rokoch znížené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Zo sexu môžu, samozrejme, ťažiť aj muži, najmä u tých starších by však nemala zachádzať do extrému ako frekvencia týchto radovánok, tak ani ich intenzita. Ľudia s už diagnostikovanými srdcovými problémami by mali byť tiež viac opatrní, popr. svoje sexuálne možnosti konzultovať s lekárom.

obrázok z freepik.com

3. Tlmí bolesť

Výsledky štúdií poukazujú aj na to, že sexuálna aktivita môže poskytovať čiastočnú či úplnú úľavu od migrény aj ostatných bolestí hlavy. Sexuálna stimulácia môže pomôcť aj pri chronických bolestiach chrbta a nôh alebo menštruačných bolestiach – táto zásluha je pripisovaná najmä pri sexe sa uvoľňujúcim endorfínom, ktoré prirodzene pôsobia proti bolesti (tzv. natural painkillers).

4. Zlepšuje spánok

Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je základom všetkého. Ak sa totiž budete snažiť túto základnú ľudskú potrebu nejakým spôsobom obísť, čoskoro pravdepodobne tvrdo narazíte. Sex pritom pre spánok vytvára ideálnu živnú pôdu. Podporuje totiž uvoľňovanie hormónov, ako sú endorfíny, dopamín alebo oxytocín, ktoré majú na vaše snívanie pozitívny vplyv. Ďalším mechanizmom účinku je tiež zníženie miery stresu a napätia (viď ďalej).

Ak navyše sexuálna aktivita dospeje až k zdarnému koncu – t. j. orgazmu, do krvi sa uvoľní ďalší hormón, prolaktín. Ten navodzuje pocit uspokojenia a relaxácie a spolu s už spomínanými hormónmi tak tvorí doslova elixír na pokojný spánok.

5. Znižuje mieru stresu

Sex je bezpochyby skvelým spôsobom, ako sa uvoľniť. Blízkosť partnera a intimita totiž ovplyvňuje váš hormonálny profil, ako to napokon potvrdzuje aj štúdia z roku 2019. Vedci zistili, že vyjadrovanie intimity znižuje u mužov i žien hladinu kortizolu, čo je jeden z tzv. stresových hormónov.

Podporuje naopak uvoľnenie už vyššie zmieňovaných endorfínov a oxytocínu, ktoré navodzujú pocit pohody. Ak sa teda v poslednom čase cítite tak trochu pod tlakom, iste už teraz viete, čo s tým robiť. :)

obrázok z freepik.com

6. Predstavuje pohyb ako každý iný

Hoci sa sex v zozname aktivít s najvyšším množstvom spálených kalórií zrejme nedostane na popredné priečky, s navýšením celkového energetického výdaja pomôcť rozhodne môže. Muži počas neho spália v priemere 4,2 kcal/min, ženy približne 3,1 kcal/min. Počas 30 minút sa tak muži dostanú na hodnotu 126 kcal, ženy na 96 kcal. Záleží však samozrejme aj na intenzite, s ktorou je daná činnosť vykonávaná, polohe a takisto aktivite partnerov.

  • Podrobné informácie o tom, koľko kalórií môžete pri sexuálnej aktivite reálne spáliť, nájdete v našom článku.

Čo si z toho odniesť?

Téma sexu je bezpochyby blízka väčšine jedincov dnešnej spoločnosti – je teda na mieste zaujímať sa o spôsoby, akými táto aktivita pôsobí na ľudské zdravie. Okrem pozitívneho vplyvu na emocionálnu rovinu a prepojenie s partnerom poskytuje sex výhody aj v oblasti imunitného systému, podpory zdravia srdca a ciev, tlmenie bolesti, zníženie miery stresu či zlepšenie kvality spánku a v neposlednom rade predstavuje aj príležitosť na pohyb.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
6 Páči sa mi Uložiť článok