Populárne mega-dávky vitamínu C: majú svoje opodstatnenie a chránia pred chorobami?

Komentáre
Populárne mega-dávky vitamínu C: majú svoje opodstatnenie a chránia pred chorobami?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Keď si pôjdete kúpiť vitamínové tablety do obchodu alebo do lekárne, väčšinou prídete domov s produktom, ktorý vášmu telu dodá v každej kapsuli niečo okolo 100 % odporúčanej dennej dávky vitamínov. A potom je tu vitamín C, kde u niektorých produktov môžete nájsť bez problému pokojne až 1000 mg vitamínu C v jednej kapsule, čo je viac ako 11 odporúčaných denných dávok.

Je tiež potrebné dodať, že tieto céčkové kapsule sa stále tešia vysokej popularite. Mnoho ľudí totiž verí, že tým chránia svoje telo pred nachladnutím, niektorí by dokonca dali ruku do ohňa za to, že sú vďaka vysokým dávkam vitamínu C menej chorí. Sú ale takéto vysoké dávky vitamínu C bezpečné a vedecky podložené?

Už pred viac ako 50 rokmi boli mega‑dávky vitamínu C populárne

Vo svete prírodovedcov pozná meno laureáta Nobelovej ceny, Linusa Carla Paulinga, prakticky každý. Preto, keď vedecká osobnosť jeho rozmerov vyhlási, že vysoké dávky vitamínu C presahujúce desaťnásobok odporúčaných denných dávok pomáhajú chrániť pred respiračnými chorobami, ťažko sa tomu oponuje. A on tomu naozaj veril, dokonca to začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia opakovane publikoval v prestížnych vedeckých časopisoch. Vo svojich optimistických tézach sa pritom upínal k výskumu Ritzel a kol. z roku 1961, kde boli namerané veľmi nádejné výsledky (napríklad znížená frekvencia prechladnutia v prípade užívania vitamínu C takmer o polovicu).

Je však potrebné si uvedomiť, žešlo o interpretáciu štúdie s neveľkým počtom účastníkov, pričom testované boli deti z lyžiarskej školy vo švajčiarskych Alpách, teda rozhodne nešlo o úplne reprezentatívnu vzorku celej spoločnosti.

obrázok z gettyimages.com

Vitamín C môže mierne pomôcť, žiadny zázrak to ale nie je

Súčasné výskumy ukazujú, že mega‑dávky vitamínu C nie sú žiadnym zázračným liekom chrípky ani prechladnutia. V komplexnej meta‑analýze z roku 2013 vedci ukázali, že mega‑dávky vitamínu C síce môžu skrátiť dĺžku trvania nachladnutia, ale v priemere len asi o 10 %, čo je v očiach optimistu asi 1 deň.

Navyše bolo preukázané, že podávanie vitamínu C na preventívne účely tiež nie je príliš efektívne – neznižuje početnosť prechladnutí ani u dospelých, ani u detí. Užívanie vysokých dávok vitamínu C môže byť opodstatnené dočasne pri miernom prechladnutí, keď môže skrátiť dĺžku trvania choroby približne o 1 deň. V takom prípade je vhodné podávať asi 1000 – 2000 mg vitamínu C denne.

Vedci ďalej odporúčajú užívať zvýšené dávky vitamínu C dočasne pri zvýšenej pohybovej aktivite, napríklad v rámci pretekárskej sezóny, pri intenzívnych tréningoch alebo v rámci športového sústredenia.

Je užívanie vysokých dávok vitamínu C bezpečné?

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, jeho množstvo v tele je teda veľmi efektívne regulované, a preto je predávkovanie spôsobené vysokou dávkou vitamínu C veľmi nepravdepodobné, čo je podobné aj pre ďalšie vitamíny rozpustné vo vode. Líši sa tým od vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), u ktorých je riziko predávkovania neuváženou suplementáciou podstatne vyššie.

Denná dávka 2000 mg vitamínu C bola v niektorých štúdiách zvolená ako vrchný prípustný limit: do tohto množstva by ste teda nemali pozorovať žiadne vedľajšie účinky. Dávky presahujúce 2000 mg vitamínu C denne môžu byť spojenébolesťami brucha, plynatosťou, hnačkami a pod. Niektorí ľudia sa sťažujú aj na žalúdočné nevoľnosti a pocity na zvracanie.

Keďže takéto vysoké denné dávky vitamínu C sú preukázateľne spojené so zvýšenou produkciou kyseliny šťaveľovej v organizme (štúdia hovorí o zvýšenie hladiny asi o 20 %), uvažuje sa aj zvýšenom riziku vzniku obličkových kameňov.

obrázok z istockphotos.com

Čo si z toho odniesť?

Odporúčaná denná dávka podľa Spoločnosti pre výživu je 90 mg vitamínu C, čo je tiež dostatočné množstvo na pravidelné a dlhodobé užívanie. Dávka 90 mg vitamínu C nie je nijako astronomická a úplne s prehľadom je možné ju dosiahnuť konzumáciou bežných potravín. Bohato k tomu stačí napríklad polovica červenej papriky, 1 kus kivi, 100 g brokolice alebo hrsť rakytníkových plodov.

Ak chcete experimentovať s vysokými dávkami vitamínu C, môžete siahnuť po suplementoch a podávať 1000 – 2000 mg vitamínu C denne. Výhodné to môže byť v rámci bežných a miernych prechladnutí alebo dočasne počas zvýšenej fyzickej záťaže.

Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Vitamin C - k čemu je dobrý a v jakých potravinách jej hledat?
Když se řekne vitamin C, většině z nás se vybaví hlavně citron, pomeranč, nebo grep. Paleta potravin, ze kterých můžeme tento vitamin získat, je však o hodně pestřejší a některé jej dokonce obsahují v ještě vyšším množství, než zmiňované citrusové plody. K čemu je vitamin C vlastně dobrý a v jakých potravinách ho tedy hledat, se dozvíte v dnešním článku.
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
Zničím tepelnou úpravou potravin všechny vitamíny?
Zničím tepelnou úpravou potravin všechny vitamíny?
Zničí tepelná úprava všechny vitaminy v potravinách? A jak můžeme dosáhnout maximálního zachování vitaminů? Všechny odpovědi naleznete uvnitř článku.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.