Nervozita pred výkonom: Ako jej predísť?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Nervozita pred výkonom: Ako jej predísť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Nervozita je psychický stav, ktorý ovplyvňuje aktuálne prežívanie športovcov.
  • Môže mať pozitívne aj negatívne dopady na človeka.
  • Vďaka tréningu je možné nervozitu hravo zvládnuť.

Nervozita. Už len pri prečítaní slova sa v nás prebúdza dobre známy nepríjemný pocit. Iste sa každý počas svojho života s nervozitou už stretol. Vieme však presne, čo nervozita je? Poznáme spôsoby, ktorými sa môže prejaviť? A je možné sa naučiť s nervozitou ľahko a rýchlo vysporiadať?

Ako sa líši nervozita pred, počas a po športovom výkone?

Na začiatok je vhodné si rozdeliť emócie prežívané v športe, a to v nadväznosti na dobu ich vzniku. Ide o 3 druhy časového obdobia: predštartové, súťažné a posúťažný.

  • Pred súťažou: V týchto chvíľach sa u športovcov často objavujú príznaky, ako je strach o výsledok a práve nervozita, ktorých miera závisí od vnímanej dôležitosti pretekov. Ďalej v tomto čase športovec môže zažívať predštartovú horúčku, ktorá sa prejavuje hlbokým nepokojom a predštartovú apatiu, prejavujúcu sa pasivitou a odovzdaním sa.
  • Počas súťaže: Tento stav sa týka samotnej súťaže, ktorý začína štartom a trvá až do jej skončenia. Je veľmi ovplyvnený kondíciou športovcov.
  • Po súťaží: Tieto okamihy súvisia s koncom súťaže, pretekov či zápasu. Stav jzávisí na úspešnom či neúspešnom výsledku. Úspech vedie k nabudeniu športovcov, ktorých predbehne aj celkové vyčerpanie, naopak neúspech vedie k frustrácii, ktorá sa stáva prekážkou, s ktorou je ťažké sa vysporiadať.

Naozaj je nervozita prítomná predovšetkým v predštartovom období?

Autorka Diane L. Gill (1980) tieto poznatky potvrdzuje. V záveroch svojho výskumu uvádza, že sa u vrcholových športovcov prejavuje úzkosť vo väčšej miere práve pred zápasom ako iba pri samotnom trénovaní. Rovnaké výsledky uvádza M. D. Millilo (1976), ktorý tvrdí, že maratónci a vrcholoví lukostrelci pociťovali väčšiu úzkosť tesne pred pretekmi a súťažou ako po nich.

Predštartová nervozita však môže prekvapivo výkonu prospieť. Dokáže zlepšiť aktiváciu organizmu na výkon a zintenzívniť jeho sústredenie. Pokiaľ nervozitu daný človek neregistruje, zrejme mu na výsledku tak nezáleží. Zlý vplyv môže mať ťažšia negatívne forma nervozity prechádzajúca až v strach.

A súvisí nejako nervozita s úzkosťou? Rozhodne ÁNO!

Úzkosť môžeme rozdeliť do 4 kategórií: mentálna (poznávacia), fyzická (telesná), emocionálna (prežívanie), behaviorálna (týkajúca sa správania).

  • Mentálna zložka úzkosti je spôsobená záporným očakávaním vo výkone alebo negatívnym myslením o sebe. Športovec pociťuje znepokojenie, bojí sa zlyhania a možného zranenia a tiež sa obáva zlého hodnotenia od ostatných.
  • Fyzická oblasť zahŕňa úzkosť týkajúcu sa telesných prejavov a práve aj našu nervozitu. Znamená to teda, že úzkosť sa okrem iného z nervozity skladá. V športe ju môžeme pozorovať vo forme zvýšeného potenia, búšiaceho srdca, rýchleho plytkého dýchania a zvierajúcim sa žalúdkom.
  • Emocionálna úzkosť sa týka, ako už názov napovedá, emócií. Najmä ide o pocity strachu a paniky.
  • Posledná časť úzkosti je správanie, v ktorom sa úzkosť prejavuje strnulou tvárou, zmenami v komunikácii, rozčúlením a roztržitosťou.

Čo však spôsobuje úzkosť konkrétne u športovcov?

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu navodiť pocity úzkosti a aj nervozity. Tu odhalíme len niektoré z nich, podľa nášho názoru tie najpodstatnejšie:

  1. vnímaná dôležitosť súťaže,
  2. osobnostné charakteristiky "T‑anxiety" (tendencia k úzkosti),
  3. osobnostná črta – perfekcionizmus,
  4. strach z neúspechu,
  5. nízka miera sebadôvery.
Nervozita pred výkonom: Ako jej predísť?
obrázok od Racool_studio na Freepik

Vyskúšajte si, ako zvládate úzkosť pri vašom výkone!

Poďme si spoločne vyplniť tento inventár CSAI‑2 a zistiť vlastnú mieru úzkosti! Každý výrok uvedený nižšie si prečítajte, potom si napravo od výroku zapíšte príslušné číslo, ktoré vyjadruje vaše pocity. Žiadna z odpovedí nie je správna alebo zlá. Snažte sa netráviť príliš veľa času pri jednotlivých výrokoch, vyberte hodnotenie, ktoré zodpovedá vašim pocitom pred dôležitou súťažou. Inventár vyplňujte zhruba 30 min pred výkonom.

Vôbec nie

1

Trochu

2

Skôr áno

3

Veľmi

4

Z tejto súťaže/tohto zápasu mám obavy
Som nervózny/a
Cítim sa pokojne a uvoľnene
Pochybujem o sebe
Cítim sa vynervovane
Cítim sa v pohode
Obávam sa, že si nepodarím tak dobre, ako by som mohol/la
Cítim telesné napätie
Verím si
Bojím sa, že prehrám
Zviera sa mi žalúdok
Cítim sa bezpečne
Bojím sa, že to pod tlakom nezvládnem
Telo mám zrelaxované
Som si istý/á, že túto výzvu zvládnem
Bojím sa, že môj výkon bude slabý
Cítim, ako mi búši srdce
Som si istý/á, že predvediem dobrý výkon
Mám obavy, že nedosiahnem svoj cieľ
Mám žalúdok ako na vode
Cítim sa psychicky uvoľnene
Mám obavy, že svojim výkonom sklamem ostatných
Mám studené a/alebo spotené ruky
Verím si, pretože si dokážem predstaviť, ako dosiahnem svoj cieľ
Obávam sa, že sa nedokážem sústrediť
Cítim v tele stuhnutosť
Som si istý/á, že to aj pod tlakom zvládnem

Z výsledku môžeme určiť mieru 2 zložiek úzkosti a to: mentálne, fyzické, a navyše sebavedomie v športe.

  • Pre zistenie miery mentálnej zložky spočítame hodnoty položiek: 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22 a 25.
  • Pre zistenie miery fyzickej zložky úzkosti spočítame hodnoty položiek: 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26.
  • Na určenie miery sebavedomia športovcov spočítame hodnoty položiek: 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24 a 27.

Každá z 3 hodnôt nám poskytne číslo medzi 9 a 36. Čím bližšie sa naše číslo nachádza k 9, znamená to, že pociťujeme nižšiu mieru úzkosti. Naproti tomu skóre bližšie k 36 znamená vysokú mieru úzkosti.

Niektorým z nás možno vyšla vysoká miera úzkosti. Je dobré mať na pamäti, že rôzni športovci môžu podávať tie najlepšie výkony s rôznymi úrovňami úzkosti. Spravidla všetci zainteresovaní športovci sú pred stretnutím nervózni. Tým úspešným z nich, ktorí si vedia s nervozitou poradiť, nervozita pomáha a dokážu jej pozitívny vplyv využiť vo svoj prospech a naopak možný negatívny vplyv zapudiť. Ale ako to robia? Ako ju v opačnom prípade dokážu nechať jednoducho len tak plávať?

Trápi vás predsúťažná nervozita? Vyskúšajte tieto techniky

Existuje mnoho spôsobov, ktorými môžeme uvoľniť nervové napätie pred súťažou a zahnať tak nepríjemný pocit. Medzi najúčinnejšie techniky patria:

  • Dychové cvičenia. Dych často korešponduje s psychickým stavom jedinca. Vďaka jeho usmerňovaniu je možné dosiahnuť stav uvoľnenia či naopak aktiváciu. Pri cvičení je dôležitý hlboký nádych do spodnej časti brucha s pomalým a plynulým výdychom.
  • Svalová relaxácia. Ide o riadené uvoľňovanie tela. Koncentráciou na časti tela ho môžeme lepšie precítiť a uvedomiť si vzniknuté napätie. Pri cvičení je nutné zavrieť oči, zhlboka sa nadýchnuť, zadržať dych a napnúť svaly celého tela. Potom pomaly vydýchnuť a uvoľniť sa.
  • Vizualizácia. Konkrétne ide o vytvorenie mentálneho obrazu cieľa, ktorý by si človek prial dosiahnuť. Je dôležité snažiť sa o čo najpodrobnejšie predstavy so zapojením všetkých zmyslov.
  • Meditácia. Toto cvičenie sa zameriava na transformáciu mysle. Meditácia podporuje a rozvíja pozornosť, emócie a vnútornú rovnováhu. Ako prvé je vhodné vyskúšať si iba pozorovanie svojho dychu – ako sa s nádychom brucho dvíha a s výdychom naopak klesá.
  • Mindfulness. Ide o schopnosť dokonale prežívať prítomnosť, zvládať pritom svoje emócie a úplne sa vymaniť od svojich myšlienok. Tréning mindfulness môžeme začať už pri obyčajnej chôdzi. Zamerajme našu pozornosť na okolie – aké stromy či domy sú okolo nás? Čo je na nich zaujímavé?

Čo si z toho odniesť?

Nervozita je aktuálny psychický stav, ktorý nás sprevádza vo všetkých oblastiach nášho života. Jej ľahká forma nám môže byť na prospech, avšak jej ťažšia podoba priťažiť. Patríme do skupiny ľudí, ktorí sú pred dôležitou udalosťou veľmi nervózni? Nezúfajme! Nervozita nie je nič, čoho by sme sa vďaka tréningu skôr či neskôr nedokázali zbaviť!

A ako sa s ňou zdravo vysporiadať? Existuje mnoho účinných techník, medzi ktoré patria: dychové cvičenia, relaxácia, vizualizácia, meditácia, autogénny tréning, mindfulness.

Jedálny lístok športovca: Ako vybrať správny proteín?
Jedálny lístok športovca: Ako vybrať správny proteín?
Stále ešte máte zmätok v tom, aký proteín je pre vás vhodný? Vyznať sa v tejto džungli je ale celkom jednoduché a v tomto článku sa dozviete všetko podstatné! Po tejto informačnej náloži už pri výbere toho správneho proteínu nesiahnete vedľa!
Jak nejlépe jíst a suplementovat v den sportovního výkonu?
Jak nejlépe jíst a suplementovat v den sportovního výkonu?
Čeká tě sportovní akce, kde chceš zazářit? Pak by tě mělo zajímat, jak doplňovat energii, abys byl pořád schopný podávat výkon na hranici možností a zbytečně si nezatěžoval trávení!
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dychové cvičenia: Ako lepšie ovládať svoje emócie aj telo, a uľaviť si tak od stresu?
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Hocikto by si mohol myslieť, že perfekcionizmus vlastne nabáda k vyššej produktivite – opak je však pravdou. Prečo vám táto osobnostná dispozícia môže brániť v dosiahnutí cieľa a ako sa s perfekcionizmom vyrovnať, sa dozviete v článku.
@jetojenvhlave: Vizualizácia cieľa mi dodala silu začať
@jetojenvhlave: Vizualizácia cieľa mi dodala silu začať
„Ak niečo naozaj chcete, nie je možné, aby ste to nedosiahli.“ Všetko je len vo vašej hlave. Dôkazom tohto tvrdenia je aj Lucka a jej instagramový profil „JeToJenVHlavě“, ktorá sa rozhovorila o svojej ceste za zhodením 50 kg a spokojnosťou vo svojom tele.
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?