Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 19. 4. 2022 Prvýkrát publikované 27. 11. 2013
Aktualizované 19. 4. 2022
17 Páči sa mi Komentáre
2
Uložiť článok
Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?

Alkohol nám nepomôže schudnúť, nepodporí našu regeneráciu a ani nám nezlepší celkové zdravie, to všetko vieme celkom naisto. Na druhej strane, dať si sem-tam pohárik vína či piva v rámci socializácie, je pre mnohých z nás nepostrádateľnou súčasťou života. Aké následky so sebou nesie konzumácia alkoholu a ako veľmi ovplyvní našu snahu o chudnutie?

S alkoholom v diéte sa schudnúť dá, pomocník to ale nie je

Ak sa snažíte schudnúť, musíte za deň konzumovať menej kalórií, než koľko vydáte. Toto univerzálne pravidlo sa skrátka nedá obísť, a ani pre alkohol neplatí žiadna výnimka. Celú diétu vám síce alkohol urobí príjemnejšiiu a zábavnejšiu, v skutočnosti je ale hneď niekoľko dôvodov, prečo táto „veselosť“ nemusí nutne viesť k zhodeným kilogramom:

 1. Alkohol ako taký obsahuje kalórie, a nie práve málo. Každý gram alkoholu znamená pre telo príjem asi 7,1 kcal, čo je takmer dvojnásobok oproti bielkovinám a sacharidom. Vyhovárať sa nemôžeme ani na termický efekt alkoholu (množstvo kalórií, ktoré spálime, aby sme alkohol spracovali), pretože ten je takmer dvakrát nižší ako u bielkovín (udáva sa rozmedzie 10 – 30 %).
 2. Alkohol krátkodobo zvýši hlad a chute na nezdravé veci. Doma je to samá zelenina, hneď ako sa ale príde do krčmy, tak pizza s chipsami zmizne, ani neviete ako. Spoznávate sa v tom? Potom nie ste sami, podľa nedávnej štúdie (Cummings, 2020) má po alkohole asi 33 % osôb väčšiu chuť na pochutiny s vysokým obsahom sacharidov (čokoláda, cookies, krekry) a 44 % osôb pociťuje zvýšenú chuť na tučné dobroty (salámy, tučné syry, smotanové zmrzliny, chipsy).
 3. S rastúcou hladinou alkoholu v krvi stráca diéta na dôležitosti.Idete do reštaurácie s presvedčením, že si dáte jeden pohár vína a končíte. Po dvoch pohároch si hovoríte, že vlastne raz za čas o nič nejde. Po druhej fľaši premýšľate, prečo vlastne nejaké diéty držíte. Opäť sa v tom nachádzate? Alkohol sa s vašou hlavou vie pohrať a v danú chvíľu vám dokáže úplne pomiešať vaše priority, tak pozor na to.
 4. Alkohol organizmus dehydruje. Z dehydratácie síce ešte nikdy nikto nepribral, ale suchosť v ústach a intenzívny pocit smädu len zvyšuje pravdepodobnosť, že siahnete po sladenom ľadovom čaji, Coca-Cole a podobných nápojoch, ktoré sú nabité kalóriami. A z tých už sa dá priberať jedna báseň.

Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?

Aká veľká kalorická bomba je alkohol pre telo?

Ak ide o chudnutie, každá kalória sa počíta. Ak sa snažíme o redukciu tuku a doprajeme si občasný príjem alkoholu, je dôležité pred tým nezatvárať oči a v rámci diéty s ním počítať. Ignorovanie alkoholu v štýle „čo si nepamätám, to sa nepočíta“ nie je tá najlepšia cesta k vyrysovanej postave.

Koľko kalórií sme schopní zjesť za jeden spoločenský večer?

 1. Mierna konzumácia alkoholu (1 pivo ALEBO pohár suchého vína ALEBO 1 – 2 panáky tvrdého alkoholu) znamená príjem asi 150–250 kcal, čo zodpovedá napríklad 1 kusu pečiva s plátkom šunky alebo menšiemu ovocnému šalátu.
 2. Stredná konzumácia alkoholu (2 – 3 pivá ALEBO 2 – 3 poháre suchého vína ALEBO 3 – 4 panáky tvrdého alkoholu) znamená príjem asi 400–500 kcal, čo zodpovedá jednej obedovej porcii alebo väčšej obloženej bagete so syrom.
 3. Vysoká konzumácia alkoholu (5 pív ALEBO 1,5 fľaše suchého vína ALEBO 8 panákov tvrdého alkoholu) znamená príjem asi 800–1100 kcal, čo zodpovedá jednej veľkej porcii talianskej pizze.
 4. Veľmi vysoká konzumácia alkoholu (8 pív ALEBO 2 fľaše suchého vína ALEBO 12 panákov tvrdého alkoholu) znamená príjem asi 1000–1600 kcal, čo už je pre mnohých za hranou polovice denného príjmu kalórií. Asi netreba zmieňovať, že prepiť polovicu kalórií za deň v alkohole nie je úplne v poriadku, pre rad osôb to však stále nie je nereálne.

Ak si 1 – 2x do týždňa doprajete miernu konzumáciu alkoholu, pravdepodobne sa to na vašej váhe a ani na úspešnosti chudnutia nijako neodrazí. Pokiaľ ale máte tendenciu k excesívnej konzumácii alkoholu v pravidelných intervaloch, môže to vaše snaženie o redukciu hmotnosti značne narušiť. Nakoniec je potom trochu nešťastné, keď vaše týždenné úsilie v diéte prekazí jedna víkendová párty, z ktorej si aj tak nič nepamätáte...

Navyše, konzumáciu alkoholu neocení ani naše zdravie, excesívny príjem alkoholu má totiž negatívny vplyv na zdravie pečene či pankreasu a je spojený s vyšším výskytom kardiovaskulárnych, nádorových a neurodegeneratívnych ochorení.

[Instagram]

Čo piť, keď už piť? ... a ďalšie tipy ku konzumácii alkoholu v diéte

 • Dajte si pozor na miešané nápoje, koktaily a drinky s vysokým obsahom limonád či džúsu. Množstvo kalórií totiž v takom prípade môžete ihneď zdvojnásobiť. Ak túžite po alkoholickom koktejle, dajte si Bloody Mary – nielenže je o trochu menej kalorický, ale obsahuje tiež kapsaicín, účinnú zložku bežne predávaných spaľovačov tuku.

 • Namiesto chlebíčkov a smažených chipsov si ako pohostenie pre večernú návštevu s alkoholom pripravte radšej nakrájanú zeleninu, oriešky alebo napríklad pečené sladké zemiaky. Nielenže návštevu prekvapíte, ale nebudete mať ani tendenciu zjesť ďalšiu tonu kalórií v kalorickom jedle.

 • Pite veľa neperlivej neochutenej vody. Chudší vďaka nej síce nebudete, ale bude vám na ďalší deň lepšie a možno sa aj skôr odhodláte k ďalšiemu tréningu. Viac o tipoch, ako utiecť pred opicou, sa dočítate v našom článku.

 • Ak si môžete vybrať, dajte si kvalitné suché červené víno. Alkohol má v sebe síce samozrejme tiež, ale obsahuje polyfenoly s radom pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Polyfenoly samozrejme neprevážia celkový negatívny dopad alkoholu na ľudský organizmus, ale stále lepšie ako nič.

 • Ak viete, že vás večer čaká výnimočná spoločenská akcia spojená s alkoholom, zmenšite počas dňa prílohy k hlavným jedlám, vynechajte aj džúsy a limonády. Naopak, zachovajte príjem bielkovín. Pomôže vám to vybalansovať celkový energetický príjem počas dňa a zároveň umožní zachovať dostatok bielkovín v strave pre udržanie svalovej hmoty.

 • Nech už sa stalo, čo sa stalo, netrápte sa výčitkami (teda aspoň pokiaľ ide o kalórie). Z jednorazového hľadiska nejde o nič, čo by nenapravilo pár poctivých tréningov a poctivosť v dodržiavaní stravovacieho štýlu. Myslite radšej do budúcnosti a snažte sa ďalším podobným opiciam radšej vyhnúť.

Chudnutie a alkohol: Ako si občas dopriať, aby aj napriek tomu išli kilogramy dole?

Čo si z toho odniesť?

 • Konzumácia alkoholu vedie k vysokému energetickému príjmu, čo môže ohroziť vašu snahu o chudnutie. Zároveň je bežné, že počas alkoholového opojenia sme menej dôslední v dodržiavaní diéty a máme väčšiu tendenciu jesť nezdravé a kalorické potraviny, čo sa opäť môže premietnuť do veľkého kalorického nadbytku.

 • Snažte sa preto v redukčnej diéte alkoholu vyhýbať, ako sa len dá. Uvidíte, že chudnutie vám pôjde oveľa ľahšie. Zároveň urobíte aj veľkú službu svojmu organizmu. Konzumácia alkoholu je totiž ďalej spojená aj so závislosťou, chorobami pečene a slinivky brušnej, so zvýšeným rizikom vzniku niektorých nádorov či s neurodegeneratívnymi a kardiovaskulárnymi chorobami.

 • Ak je pre vás konzumácia alkoholu výnimočná (cca raz do mesiaca), nemusíte sa ňou trápiť, na úspešnosť vašej diéty alkohol nebude mať vplyv. Ak ale pijete pravidelne (aspoň raz do týždňa), snažte sa minimalizovať dopady alkoholu na chudnutie. Voľte nízkokalorické nápoje, neprejedajte sa sladkými a tučnými pochutinami, pite veľa vody a obmedzte prílohy počas dňa. Vďaka tomu môžete prílišný energetický príjem z alkoholu efektívne vybalansovať.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
17 Páči sa mi Uložiť článok