Najpopulárnejšie jarné detoxy organizmu: prečo si na ne dať pozor?

Vendula
Vendula Popelková 16. 4. 2021
3 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
Najpopulárnejšie jarné detoxy organizmu: prečo si na ne dať pozor?

Sotva nám jar zaklopala na dvere, a už spoločne s ňou pribehla aj nejedna upútavka na jarný detox. S nápadom na očistný pôst, ktorý vám má pomôcť vyhnúť sa jarnej únave, zvýšiť celkovú efektivitu a podporiť prirodzenú samočistiacu schopnosť tela, prišlo aj UGO so svojím šťavnatým programom. Viac sme sa na tému Ugových zázračných očíst vyjadrovali v minulosti tu. Rovnako si nezabudnite prečítať aj náš súhrnný článok o detoxe tu.

Ako sa však hovorí, opakovanie je matka múdrosti, teda si tu pripomenieme aspoň niekoľko základných pilierov týkajúcich sa detoxu.

Čo si možno predstaviť pod pojmom detox?

Súhrnne povedané ide o proces, ktorý odstraňuje alebo likviduje toxické látky vo vašom tele. Detoxy sú často prezentované ako prostriedky, ktoré zbavia vaše telo najrôznejších toxínov, naštartujú imunitu a vášmu tráviacemu systému poskytnú potrebnú pauzu.

Aká je však realita?

 • Detoxikáciu za nás vykonáva predovšetkým naša pečeň a obličky, a nie kúzelná šťavička

 • Uvedomiť si fakt, že ak by sa naše telo nezvládalo vyrovnať s nežiaducimi látkami samo a dalo si „žiaducu" pauzu, je možné, že by sme sa nedožili ďalšieho dňa

 • Tematika detoxu funguje už nejaký ten piatok ako skvelý reklamný ťah

 • Niekoľkodňovým popíjaním sladkých smoothie docielite najmä to, že do seba dostanete maximálne plno jednoduchého cukru a bielkoviny pôjdu naopak nabok

 • Vláknina v určitom množstve v týchto nápojoch síce obsiahnutá je, avšak rozmixovaním či odšťavením ovocia/zeleniny sa obsah vlákniny zníži

obrázok z istockphotos.com

Aké sú tie najčastejšie a najobľúbenejšie typy detoxov?

1. Očista s pomocou smoothie, štiav či iných tekutín

Tento typ detoxu je založený na popíjaní smoothie či ďalších tekutín najmä na báze ovocných a zeleninových štiav, ktoré by mali nahradiť pevnú stravu. Tento detox sa drží väčšinou 3 až 21 dní. Očistné nápoje si môžete namiešať sami doma alebo ich zakúpiť v niektorom zo špecializovaných obchodov.

Výrobcovia týchto detoxikačných štiav často lákajú na čerstvosť týchto výrobkov a vysoký obsah vitamínov a minerálov, ktorý je v nich obsiahnutý. Zabúdajú však na dôležitý fakt, že týmto „tekutým detoxom" zvyčajne chýba dostatok bielkovín a zdraviu prospešných tukov. To v praxi nielenže znamená, že takýto detox strávite najskôr s neutíchajúcim pocitom hladu, ale môže to viesť aj k sérii ďalších negatívnych účinkov (znížená produktivita, únava, úbytok svalovej hmoty).

2. Detox pečene

Ďalším trendom v očistnom svete je tzv. „pečeňový detox". Cieľom tejto detoxikácie je posilnenie funkcie pečene, čo sa môže zdať ako dobrý nápad. Avšak, je potrebné mať na pamäti, že naša pečeň je dobre vybavená, aby boj s najrôznejšími toxickými látkami zvládla sama.

V tomto prípade by sa ľudia namiesto ospevovaného detoxu mali zamerať skôr na svoje stravovanie. Obohatiť svoj jedálniček o surovú aj varenú zeleninu, ovocie a potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu. V neposlednom rade potom nezabudnúť obmedziť príjem alkoholu.

3. Obmedzenie určitých druhov potravín

Ďalšou formou detoxu je obmedzenie určitého druhu potravín, ktoré má zapríčiniť vyplavenie toxínov z tela. Obmedzenie alebo vylúčenie určitých druhov potravín vo vašej strave môže byť, samozrejme, v určitých situáciách užitočné. Pravdaže ale s ohľadom na to, či nemáte podozrenie na potravinovú intoleranciu či alergiu. Potom je nadmieru jasné, že ak jedinec neznesie vo svojom jedálničku napríklad lepok alebo mliečne výrobky a vysadí ich, tak sa mu uľaví.

Navyše, bezdôvodné vylúčenie príliš veľkého počtu potravín naraz, ako si niektoré očistné prostriedky či programy vyžadujú, sa potom skôr minie efektom a nič pozitívne to neprinesie. Pestrosť vo výžive človeka je navyše jedným zo základných pilierov zdravého a správneho stravovania.

obrázok z istockphoto.som

4. Očista hrubého čreva

Väčšina detoxov je založená na tom, že sa pokúša „bojovať s toxínmi" zmenou v strave. Existujú však aj také metódy, ktoré odporúčajú očistenie tela „z druhého konca". Taká očista hrubého čreva spočíva v tom, že sa pokúša očistiť tráviaci trakt s podporou najrôznejších doplnkov a preháňadiel. Už po tejto vete by sa hádam väčšina z vás mala zaraziť, že tadiaľ rozhodne cesta nevedie.

Nielenže by takéto čistenie mohlo byť extrémne nepríjemné, ale najmä aj dosť nebezpečné. Spôsobiť si tak ľahko môžete kŕče v žalúdku, hnačku či zvracanie. Zo závažnejších následkov potom napríklad bakteriálnu infekciu, nerovnováhu elektrolytov v tele či perforáciu čreva.

Čo z toho všetkého vyplýva?

Teoreticky a marketingovo znie slovo detox úplne skvele. Skutočnosťou ale je, že opak je v tomto prípade pravdou. Detoxy rozhodne nie sú tým najlepším spôsobom, ako si vylepšiť zdravie. Naše telo je navyše na boj s toxínmi veľmi dobre vybavené samo osebe (pečeň, obličky, pľúca), keď sú tieto škodlivé látky premenené na neškodné zlúčeniny, ktoré môžu byť z tela bezpečne odstránené. Navyše tieto detoxikačné orgány fungujú bez prestávok.

Ako teda môžem svoje telo zdravo nakopnúť?

 • Dodržiavať pitný režim

 • Jesť stravu bohatú na obsah rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny

 • Strážiť si príjem pridaného cukru

 • Do svojej stravy začleniť viac čerstvého ovocia a zeleniny

 • Vysoko spracované potraviny konzumovať zriedkavejšie

 • Zaradiť do jedálnička fermentované výrobky

 • Nezabúdať na pohyb aj relaxáciu

 • Vyskúšať meditáciu

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok