Kofeín: aký vplyv má na naše zdravie a pomôže nám pri športe?

Komentáre
Kofeín: aký vplyv má na naše zdravie a pomôže nám pri športe?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Už je to nejaký ten piatok, čo ľudia zistili, že im kofeín robí dobre. Podľa niektorých zdrojov to môže byť už takmer 5000 rokov. Pravdou je, že máloktorá chemická zlúčenina si zaslúžila toľko pozornosti ako kofeín. Dokonca už v roku 1907 vyšla v odbornom časopise vedecká štúdia, ktorá sa zaoberala vplyvom kofeínu na svalovú prácu. A s rastúcou frekvenciou o kofeíne vedecké články a poznatky pribúdajú do dnešných dní.

Poďme si túto obľúbenú molekulu predstaviť bližšie. Aký vplyv má na náš organizmus a má zmysel kofeín podávať pred športovým výkonom?

Kofeín je populárny takmer na celom svete

Kofeín nie je telu vlastná látka, takže ak ho neprijmeme v káve, čaji či iných zdrojoch kofeínu, v organizme ho nenájdeme. Keďže ale kofeín konzumuje asi 90 % dospelej populácie, nájsť úplne „bezkofeínové“ telo je v dnešnej dobe skoro nemožné. Podľa nedávnych zistení sa odhaduje, že priemerný americký spotrebiteľ kávy a ďalších nápojov obsahujúcich kofeín denne prijme asi 200 mg kofeínu, čo zodpovedá približne 2 bežným porciám kávy.

Rekordmanom sú Fíni, kde priemerný obyvateľ (vrátane detí) denne spotrebuje asi 33 g kávy (dáta z roku 2015).

Kofeín sa v tele dostane prakticky cez všetky membrány

Po vypití kávy alebo čaju sa kofeín vstrebáva pomerne rýchlo prevažne v tenkom čreve. Udáva sa, že približne po 60 minútach od konzumácie dosahuje svoje najvyššie hladiny, ktoré sú spojené s maximálnymi účinkami. Následne môže vďaka svojej štruktúre prechádzať prakticky cez všetky telesné membrány a bariéry, čím sa mu otvára aj cesta do svojho hlavného pôsobiska – do mozgu.

V mozgu sa kofeín viaže na adenozínové receptory, čím si vedci vysvetľujú jeho účinky na centrálnu nervovú sústavu. Deje sa tak vďaka tomu, že je kofeín adenozínu štruktúrne podobný. Práve týmto mechanizmom kofeín zabraňuje nástupu únavy a ospalosti a má na organizmus stimulačné účinky.

Existuje však celý rad ďalších teórií, ktoré sa snažia vysvetliť ergogénne účinky kofeínu. Za zmienku stojí napríklad:

  • Podpora spaľovania mastných kyselín na úkor glykogénových zásob. Tým sa vysvetľujú najmä podporné účinky pri aeróbnom výkone, napríklad pri behaní či jazde na bicykli, kde sú glykogénové zásoby limitujúcim faktorom výkonu.

  • Mobilizácia vápenatých iónov v svaloch, čím kofeín uľahčuje kontrakciu a produkciu sily. Týmto mechanizmom si zase vedci vysvetľujú účinky kofeínu pri silových a iných anaeróbnych výkonoch, kde glykogénové zásoby nie sú limitujúcim faktorom výkonu.

obrázok z istockphotos.com

Plusy a mínusy príjmu kofeínu – kedy sa mu radšej vyhnúť?

Na konzumáciu kávy a kofeínu v primeranom množstve sa v súčasnej dobe prihliada pozitívne, a tak sa zdravý jedinec rozhodne nemusí báť, že by mu primeraná konzumácia kofeínu škodila. Naopak v rade prípadov je podávanie kofeínu skôr zdraviu prospešné.

Medzi hlavné plusy konzumácie kofeínu patrí:

  1. Ochrana pred niektorými neurodegeneratívnymi chorobami, napríklad pred Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.

  2. Celková podpora kognitívnych schopností (pamäť, pozornosť, schopnosť sa rozhodnúť a pod.).

  3. Podpora ako aeróbneho, tak anaeróbneho športového výkonu. Ergogénne účinky kofeínu boli pozorované u mnohých rôznych športov vrátane basketbalu, futbalu, volejbalu či bojových športov.

  4. Mierna pomoc pri spaľovaní tuku (v skutočnosti je kofeín jednou z mála látok, ktorá preukázateľne zvyšuje pokojový energetický výdaj).

Zabúdať by sme nemali ani na nemalé množstvo antioxidantov, ktoré sprevádzajú prírodné zdroje kofeínu, konkrétne ide napríklad o kyselinu chlorogénovú v prípade kávy či katechíny v prípade čaju. Tieto antioxidanty sú totiž všeobecne spojené s blahodarným pôsobením na náš organizmus, pretože bráni pred oxidačným stresom.

Avšak nič nie je čiernobiele, a tak ani kofeín nie je stelesnením tej „najzdravšej“ látky v prírode. V niektorých prípadoch totiž môže viesť k vedľajším účinkom, ktoré sú obzvlášť viditeľné pri vyššom dávkovaní.

Medzi hlavné mínusy konzumácie kofeínu patria:

  1. Pocity úzkosti, nervozity, triaška a potenie, čo sú pocity, ktorými na príjem kofeínu reaguje rad ľudí. To je typické najmä pre citlivejších a menej hmotných jedincov, alebo pre príliš vysokú dávku prijatého kofeínu (jednorázovo cca 3 mg kofeínu na 1 kg hmotnosti a viac).

  2. Príliš vysoká dávka kofeínu môže tiež spôsobiť nepríjemné búšenie srdca či akútne zvýšenie krvného tlaku. Na pozore by sa preto mali mať predovšetkým tí, ktorí trpia niektorým z ochorení srdca.

  3. Kofeín negatívne ovplyvňuje spánok – konkrétne čas potrebný na zaspanie, dĺžku spánku a jeho celkovú kvalitu. Odborníci preto odporúčajú vyhnúť sa konzumácii kofeínu 6 a menej hodín pred plánovaným spaním.

obrázok z gettyimages.com

Odkiaľ čerpať a koľko kofeínu je dosť?

Kofeín nie je len o káve, v skutočnosti je dnes známych viac ako 60 rôznych rastlín, v ktorých sa tento alkaloid nachádza, z tých známejších môžeme menovať napríklad yerba maté, guaranu alebo čajovník čínsky. V dnešnej dobe už to ale dávno nie je len o prírodných zdrojoch. Už pred 200 rokmi dokázali chemici kofeín z rastlín izolovať a dokonca už koncom 19. storočia navrhol Hermann Emil Fischer metódu, ako kofeín (a ďalšie podobné molekuly) syntetizovať (a dostal za to mj. v roku 1902 tiež Nobelovu cenu).

Čo sa týka čistého kofeínu, jedná sa o identickú zlúčeninu s tým kofeínom, ktorý poznáme z kávy, čaju alebo guarany. Samotné pôsobenie na naše telo sa však môže medzi týmito zdrojmi mierne líšiť, keďže v prírodných zdrojoch kofeínu sa ďalej vyskytujú látky, ktoré môžu účinky kofeínu modifikovať. Napríklad pri príjme kofeínu z pravého čaju sa udávajú miernejšie a dlhšie trvajúce účinky oproti kofeínu z kávy, čo býva pripisované relatívne vysokému obsahu theanínu (aminokyseliny vyskytujúcej sa v čajových lístkoch).

Dnes si preto môžeme vybrať zo širokej škály kofeínových zdrojov:

  1. Káva je prirodzeným zdrojom kofeínu, pričom obsah kofeínu sa líši v závislosti od druhu kávy (arabica/robusta) a spôsobe prípravy. V priemere však v jednej porcii (7 g mletej kávy) nájdeme asi 80 – 100 mg kofeínu.

  2. Pravý čaj (zelený, biely, čierny) je taktiež prirodzeným zdrojom kofeínu, pričom sa udáva, že účinky sú oproti káve miernejšie a dlhšieho trvania. V jednej porcii pripravenej z vrecka nájdeme asi 50 mg kofeínu.

  3. Kofeínové žuvačky (napríklad Bitters) obsahujú čistý kofeín, ktorý sa podľa niektorých zdrojov vstrebáva ešte rýchlejšie ako z klasických nápojov obsahujúcich kofeín. Je tomu tak vďaka tzv. bukálnemu vstrebávaniu kofeínu z ústnej dutiny počas žuvania. Jedna žuvačka obsahuje asi 100 mg kofeínu.

  4. Predtréningové nápojekofeínové tablety sú spravidla zdrojom čistého kofeínu. Dávka sa líši u rôznych výrobcov, väčšinou sa však pohybuje okolo 200 mg na 1 dávku.

  5. Kakao, čokoláda alebo kolové nápoje sú skôr chudobnejším zdrojom kofeínu. V jednom pohári (300 ml) Coca‑Coly sa vyskytuje asi 30 mg kofeínu, v 2 štvorčekoch horkej čokolády (20 g) je menej ako 10 mg kofeínu.

obrázok z gettyimages.com

Čo sa týka správneho dávkovania kofeínu, podrobne sme sa mu na príklade kávy venovali v našom ďalšom článku: https://aktin.sk/kolik‑kavy‑denne‑pit‑abychom‑ziskali‑maximum‑pozitivnich‑ucinku

Všeobecne však platí asi nasledovné:

  • Podľa EFSA by sme nemali za deň prekračovať dávku 400 mg kofeínu (platí pre priemernú osobu s hmotnosťou 70 kg).

  • U tehotných žien by podľa EFSA nemal denný príjem kofeínu prekročiť 200 mg.

  • Pre podporu aeróbnej a anaeróbnej športovej výkonnosti odporúčajú odborníci prijať asi 3 – 6 mg kofeínu na 1 kg hmotnosti.

  • Najnižšia dávka s ergogénnymi účinkami sa odhaduje na 2 mg kofeínu na 1 kg hmotnosti, naopak dávka prekračujúca množstvo 9 mg kofeínu na 1 kg hmotnosti už vedie k významnejším vedľajším účinkom.

  • Pôsobenie kofeínu na organizmus je všeobecne veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov (vybudovaná tolerancia na kofeín, schopnosť organizmu kofeín odbúravať). Je preto možné, že zatiaľ čo niektorí jedinci pri dávke 3 mg kofeínu na 1 kg hmotnosti pocítia len malý efekt, pre iné osoby už môžu prevažovať nepríjemné vedľajšie účinky.

Čo si z toho odniesť?

Kofeín je prírodný alkaloid, ktorý má na organizmus pomerne široké spektrum pôsobnosti. Má stimulačné účinky, odďaľuje únavu a pomocou špecifických mechanizmov dokáže tiež podporiť aeróbnu a anaeróbnu výkonnosť. Oproti všeobecným predstavám je kofeín spájaný skôr s kladným pôsobením na naše zdravie a to predovšetkým v prípade, že je konzumovaný prostredníctvom pravého čaju alebo kávy. Predpokladá sa totiž, že spolu s ďalšími látkami s antioxidačnými účinkami pôsobí kofeín synergicky.

V niektorých prípadoch však kofeín môže viesť k vedľajším účinkom ako je nervozita, triaška, potenie alebo zvýšené búšenie srdca. To je typické pre vysoké dávky kofeínu alebo u jedincov citlivých na kofeín. Rovnako tak sa kofeínové nápoje neodporúčajú podávať 6 a menej hodín pred plánovaným spaním, pretože potom môžu znížiť kvalitu spánku. V dnešnej dobe môžeme kofeín konzumovať vo forme prírodných nápojov (káva, čaj) alebo prostredníctvom izolovaného kofeínu v žuvačkách, tabletách či predtréningových nápojoch. V oboch prípadoch je však dôležité neprekračovať maximálny denný príjem, ktorý je podľa EFSA pre kofeín asi 400 mg denne (200 mg v prípade tehotných žien).

Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Káva je podle celé řady studií nápojem, jehož konzumace nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. O to překvapivěji proto na čtenáře serveru Novinky.cz může působit včerejší článek se znepokojivým názvem “Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky”.
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Koľko kávy denne piť, aby sme získali maximum pozitívnych účinkov?
Už dávno nie je pitie kávy považované za nešvár, ktorý škodí nášmu zdraviu. Ba naopak! Veľké množstvo vedeckých štúdií teraz dokazuje, že pitie kávy je zdraviu prospešné. Aké množstvo si ale môžeme dovoliť?
Ako pomáha kofeín chudnúť?
Ako pomáha kofeín chudnúť?
Keď ide pri chudnutí do tuhého a kilogramy sa držia ako kliešte, každá pomoc príde vhod. Ako veľmi nám pomôže kofeín a z akých zdrojov čerpať?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!