Generačné traumy: ako vás môžu ovplyvniť udalosti, ktoré ste nezažili?

overil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Generačné traumy: ako vás môžu ovplyvniť udalosti, ktoré ste nezažili?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Trauma predstavuje zážitok extrémneho stresu, ktorý spôsobuje zmeny na úrovni neurónových sietí i správania.
  • Cez transgeneračný prenos vás môžu do istej miery ovplyvniť aj minulé udalosti, ktoré ste sami nikdy nezažili.
  • Do terapie transgeneračného prenosu traumy môže byť vhodné zapojenie širšieho okruhu rodiny.

Čo je trauma?

Téma traumy je v posledných rokoch predmetom vedeckého skúmania aj verejných diskusií, na druhú stranu však v niektorých prípadoch môže dôjsť k nadužívaniu tohto termínu, čo môže v očiach laikov znižovať jeho závažnosť a slúžiť skôr ako „nálepka“ na najrôznejšie stavy.

Traumatické zážitky sú pritom natoľko závažné, že ovplyvňujú schopnosť jedinca zvládať iné, hoci veľmi mierne stresové udalosti alebo samotné prežívanie, či kontrolu emócií. Často tiež dochádza k štrukturálnym zmenám v mozgu zasiahnutého jedinca – nejde teda len o duševný „otras“, ale skutočne významný zásah do života. Aby bol totiž človek schopný sa s extrémnou situáciou (čiže traumatickým zážitkom), ktorá ho postihla, vyrovnať, bežné adaptačné systémy sa rúcajú a daná osoba prechádza do akéhosi módu „prežívania“. Toto prežívanie krátkodobo pomôže prečkať vystavenie vysokej miere stresu, z dlhodobého hľadiska má však devastujúci vplyv na duševné a fyzické zdravie.

Podľa výskumu z roku 2016, ktorý zahŕňal 24 krajín z celého sveta a celkovo 68 894 dospelých osôb, sa podľa ich vlastnej výpovede s traumatickou udalosťou v živote stretlo 70 %, 30,5 % zažili dokonca 4 alebo viac týchto extrémnych situácií. Na základe prežitia traumy sa môže u danej osoby rozvinúť tzv. posttraumatická stresová porucha, o ktorej si môžete podrobne prečítať v článku Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?

Čo je a nie je traumou, je veľmi ťažké určiť – najmä preto, že každý človek je inak vnímavý, má iné skúsenosti a zážitky a inak pracuje so stresom. Nie je však vždy iba na vás, aký veľký „balvan“ si so sebou z minulosti nesiete, do veľkej miery sa do tohto procesu môže premietnuť aj tzv. transgeneračný prenos.

Ako sa trauma prenáša na ďalšie generácie?

Hovoríte si, ako je možné, že vás v živote môže ovplyvniť niečo, čo ste ani nezažili? Úlohu nepochybne hrá samotný štýl výchovy, budovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom, emočná inteligencia oboch strán atď. – ak má dieťa pocit, že sa mu nedostáva dostatok lásky, je neúmerne trestané, alebo dokonca zanedbávané, nesie si so sebou tieto „zranenia“, ktorým však nemusí rozumieť, a navyše ich môže pokladať za normu. Ak nedôjde k uvedomeniu a následnému uzdraveniu tohto problému, tento človek môže ako rodič využívať rovnaké metódy, či už vedome, alebo podvedome.

To však nie je jediný mechanizmus – predstavte si, že traumatické zážitky svojich predkov si nesiete zakódované vo svojej DNA. Niektoré gény sa totiž môžu aktivovať práve na základe prežitia traumatických udalostí. V danej chvíli ide o adaptačný mechanizmus, ktorý pomôže človeku stresujúce obdobie prekonať, okrem už spomínaných možných následkov pre danú osobu sa však tieto už aktivované gény môžu odovzdávať ďalšej generácii potomkov. Pri ďalšej generácii preto môže byť zvýšené riziko rozvoja PTSD, depresívnej poruchy alebo zhoršenej reakcie na stresové udalosti.

Tieto javy sú skúmané hlavne pri extrémnych situáciách, ako je prežitie holokaustu, utečencov alebo týranie či zanedbávanie detí. Všeobecné princípy tohto prenosu je však možné aplikovať aj na frekventovanejšie situácie – ako už bolo povedané, je ťažké určiť, čo presne do definície traumy spadá, a čo už nie. U rôznych ľudí môže byť aj reakcia na rovnakú udalosť úplne odlišná.

Generačné traumy: ako vás môžu ovplyvniť udalosti, ktoré ste nezažili?

Ako sa môže transgeneračný prenos tráum prejavovať?

Ako už bolo spomínané, pri ďalšej generácii môže byť zvýšené riziko rozvoja posttraumatickej stresovej poruchy, depresívnej poruchy alebo úzkostnej poruchy. Môže dôjsť aj k tomu, že sa u potomkov môžu prejaviť sklony k poruchám senzorického spracovania alebo neprimerane reagovať na stresové udalosti. S dlhodobo zvýšenou mierou stresu, hoci aj nevedomého, sa spája mnoho ďalších komplikácií na duševnej i fyzickej rovine, ako si môžete prečítať napr. v článku Nie je stres ako stres.

Ako riešiť situáciu spojenú s transgeneračným prenosom traumy?

Prvým a najdôležitejším krokom k uzdraveniu a zabráneniu ďalšiemu prenosu následkov traumatických udalostí je uvedomiť si, že sa tento stav môže týkať aj vás a vašich rodičov/detí. Bez ohľadu na vek a aktuálnu životnú úlohu je dôležité pochopiť, ako a na čo vaše telo a myseľ vlastne reaguje, a čo je príčinou toho, že sa necítite dobre.

U detí, ale aj dospelých je veľmi dôležité naučiť sa adekvátne pomenovať a spracovávať a ventilovať svoje pocity a emócie, detabuizovať tému porúch duševného zdravia a nebáť sa požiadať o odbornú pomoc. V tomto ohľade je veľmi účinná psychoterapeutická liečba, v ťažších prípadoch depresií, úzkostné poruchy či PTSD môže byť vhodná aj psychiatrická liečba s využitím liečiv. Dôležité je samozrejme naučiť sa pracovať so stresom v bežnom živote. O liečebných metódach si môžete prečítať v článku Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?

V niektorých prípadoch môže byť výhodou zapojenie viacerých členov rodiny a jednotlivých generácií sa do terapeutického procesu. Nie vo všetkých rodinách je však tento prístup možný (alebo vhodný). Liečebný proces totiž nielenže dokáže zmierniť možné minulé krivdy, ale zároveň učí členov rodiny lepšiemu porozumeniu a efektívnejšej komunikácii, čo môže prispieť k zlepšeniu ich vzťahov v súčasnosti aj budúcnosti.

Úloha mileniálov a Gen Z

V súvislosti s „prelomením“ týchto transgeneračných cyklov a do istej miery aj traumy sa hovorí najmä o generácii mileniálov a Gen Z. Svet, v ktorom títo mladí ľudia žijú, sa značne líši od sveta ich rodičov – ponúka nové možnosti, ale aj úskalia. Zároveň dochádza k otvorenejšej a efektívnejšej starostlivosti o duševné zdravie, tieto generácie sa učia efektívnejšie pracovať so stresom aj emóciami, a často sa snažia práve o vystúpenie z niektorých rodinných stereotypov. O tejto téme si môžete dozvedieť viac v článku Mileniáli: Prečo trpia úzkosťou a depresiami?

Čo si z toho odniesť?

Rodičia svojim potomkom odovzdávajú mnohé – a to vrátane svojich minulých zážitkov, ktoré môžu ovplyvniť aktivitu niektorých génov. Prirodzená reakcia organizmu, ktorá im kedysi umožnila prežiť vypäté situácie, môže ovplyvniť schopnosť zvládania stresu ďalších generácií, obzvlášť v kombinácii s ďalšími faktormi, ako sú rodinné prostredie, výchovné metódy atď.

Terapia transgeneračných tráum spočíva najmä v pochopení tohto fenoménu, učení sa emočnej inteligencii, práci so stresom atď. Účinné môže byť aj zapojenie čo najväčšieho počtu generácií danej rodiny – môže totiž nielen zmierniť dávne nezhody, ale naučiť ľudí spolu lepšie komunikovať a vychádzať. Vždy však treba ku každému človeku i rodine pristupovať individuálne.

Dychové cvičenia proti stresu i úzkosti
Dychové cvičenia proti stresu i úzkosti
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Pocity smútku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Prekonávať ich môžeme rôznymi spôsobmi. Náladu si môžeme (jednoducho) zlepšiť aj pomocou niektorých potravín a doplnkov. Ktoré to sú, prečo a ako ovplyvňujú naše pocity?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkosť je v poslednej dobe často skloňovaná medzi profesionálmi aj širokou verejnosťou – je ale vždy len na obtiaž, alebo môže byť človeku prospešná? A ako teda spoznať, kedy máte problém? Všetko sa dozviete v článku.
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
O posttraumatickej stresovej poruche (PTSD) počúvame v dnešnej dobe stále častejšie. Ako vzniká, ako sa prejavuje a ako sa s ňou vysporiadať? Všetky odpovede nájdete v tomto článku!
Mileniáli: Prečo trpia úzkosťou a depresiami?
Mileniáli: Prečo trpia úzkosťou a depresiami?
Generácia mileniálov stojí na prelome v mnohých oblastiach – jednou z tých horších je však strmý nárast miery úzkostí, depresie a ďalších duševných ochorení. Prečo sú tieto ťažkosti u mileniálov také rozšírené a čo môže byť ich príčinou?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?