Multitasking: Čo to je a kedy sa mu vyhnúť?

Tomáš
Tomáš Novotný 6. 9. 2021 Prvýkrát publikované 23. 6. 2020
Aktualizované 6. 9. 2021
3 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Multitasking: Čo to je a kedy sa mu vyhnúť?

Multitasking = Multi (viac) + Task (úloha) – vykonávať niekoľko úloh naraz je snom každého workoholika. Bohužiaľ v tom ako ľudia nie sme úplne dobrí, aspoň pokiaľ ide o pracovné úlohy vyžadujúce sústredenosť a koncentráciu. Kedy sa môžeme stretnúť s multitaskingom, v ktorých prípadoch sa mu radšej vyhnúť? Zodpovieme si tiež otázku, či je multitasking výhradne doménou žien.

A predsa multitasking robíme všetci...

Že multitasking neexistuje? Ale kdeže, robíme ho všetci. Napríklad v aute –  tam sa premeníme skoro až na robota, ktorý robí každou končatinou niečo iné. Ako je to možné? Je to jednoduché – ide totiž o automatické činnosti.

Spomeňme si ale na začiatky v autoškole, kde sme tieto pohyby zažité nemali a po minúte vo vozidle sme ani nevedeli, ako sa voláme, nieto strážiť nejaké značky.... Dnes je však šoférovanie pre mnohých relax, pretože pozornosť je zameraná (mala by byť!) len na sledovanie cestnej premávky, nad zošliapnutím spojky v správnu chvíľu už premýšľať nemusíme...

A takých činností je veľa, robíme ich prakticky každý deň:

  • Beháme a počúvame podcast alebo pesničky, teda aspoň v prípade, že nám takýto spôsob behania vyhovuje.

  • Telefonujeme a robíme pritom... všetko možné – napríklad si čmárame na papier, popíjame kávu alebo chodíme po chodbe tam a späť ako lev v klietke. Nakoniec to tiež veľa vypovedá aj o nás a našom partnerovi na telefóne.

Všetky tieto činnosti majú jedno spoločné – naša pozornosť mieri len k jednej aktivite (sledovanie cestnej premávky, podcast, telefonovanie), nad tou druhou premýšľať nemusíme a zvládame ju s prehľadom vykonávať rutinne. Pokiaľ ale budeme chcieť skĺbiť dve úlohy vyžadujúce koncentráciu a sústredenosť, pravdepodobne narazíme.

Vyhnite sa multitaskingu, keď sa potrebujete sústrediť

Väčšina z nás nie je zrodená na multitasking, takže hoci máme niekedy pocit, že sa sústredíme na niekoľko vecí naraz, často to tak nie je. V skutočnosti totiž len prepíname od jednej aktivity k druhej a zase späť, a tak je jasné, že celková efektivita takej práce je nízka – podľa niektorých výskumov klesá až o 40 %.

Multitasking: Čo to je a kedy sa mu vyhnúť?

Multitaskovať by sme preto nemali napríklad v týchto činnostiach:

  1. Riadenie vozidla + telefonovanie. Telefonovanie nie je rádio, aby sme ho mohli počúvať len tak na pozadí. Na hovor sa totiž sústredíme, čo nám kradne dôležitú pozornosť, ktorú by sme mali venovať cestnej premávke. To sa týka aj zákonom povolených hovorov cez handsfree, ktoré z pozornosti vodiča samozrejme tiež uberajú.
  2. Učenie sa na skúšku + odpisovania na správy. Ak sa učíte s telefónom vedľa notebooku či učebnice a notifikácie vám na mobile blikajú ako stromček na Vianoce, pravdepodobne sa toho veľa nenaučíte. Vaša pozornosť totiž neustále preskakuje medzi mobilom a učebnicou, a tak nie je divu, že sú študijné výsledky kvôli Facebooku ohrozené.

  3. Práca na PC + rozhovor s partnerom. „Počkaj sekundu, hneď sa ti budem venovať.“ Tiež vás tá veta vytáča? Buďte za ňu radi, pretože keby sa vaša polovička pokúšala o odpoveď a písanie pracovného e‑mailu zároveň, možno by vám odpovedal/a slovami „v prílohe posielam“ a do správy šéfovi by sa rozlúčil so slovami „miláčik“...

  4. Sledovanie filmu + scrollovanie Instagramu. Máloktorý film je tak nabitý akčným dejom, aby vás strhol od prvej až do poslednej minúty. Ak však budete zapĺňať každé hluché miesto filmu scrollovaním Instagramu, pravdepodobne z neho tiež moc mať nebudete.

Skrátka ak sa potrebujete na niečo sústrediť, venujte tomu čas – u týchto aktivít totiž žiadny multitasking neexistuje. Vypnite si notifikácie na telefóne, koncentrujte sa na danú činnosť a uvidíte, že sa vám úlohu podarí zvládnuť oveľa lepšie a podstatne rýchlejšie, než keby ste sa pokúšali ju zlúčiť s ďalšími piatimi aktivitami naraz.

Ženy sú v multitaskingu rovnako zlé ako muži

Výskumy nám ukazujú, že pokiaľ ide o multitasking, ani ženy nemajú nadprirodzené schopnosti. Tak prečo máme pocit, že je multitasking pomaly dámska olympijská disciplína? Môže za to staré známe klišé o ženách z doby kamennej, ktoré sa museli starať o jaskyňu, udržiavanie ohňa a stráženie detí zároveň?

Podľa austrálskych štatistikov strávi priemerná žena prácou v domácnosti oproti mužovi každý týždeň asi o 4 hodiny viac. Čo je však prekvapivé – viac doma pracujú dokonca aj ženy, ktoré prispievajú do partnerského rozpočtu väčším finančným príjmom. V takom prípade toho za týždeň oproti mužom doma nadpracujú asi o 1,5 hodiny viac.

Odpoveď na otázku je preto jednoduchá a uvádza ju napríklad aj Leah Ruppaner, profesor z Univerzity v Melbourne: ženy doma v porovnaní s mužmi skrátka pracujú podstatne viac.

A to sa ešte nebavíme o výchove a starostlivosti o dieťa. Tomu totiž ženy v priemere venujú asi dvojnásobný čas oproti mužom, a tak nejaký ten multitasking určite príde do hry...

[Instagram]

Čo si z toho odniesť?

Ak pred nami stoja náročné úlohy či povinnosti, je výhodné im venovať čo možno najväčšie množstvo pozornosti. Niektoré aktivity sú skrátka príliš náročné na to, aby sme ich mohli efektívne zvládnuť len tak s polovičným nasadením.

Nenechajme sa rozptyľovať sociálnymi sieťami ani televíziou. Zamerajme sa na zvládnutie úlohy a odmenu v podobe Facebooku či seriálu na Netflixe si doprajme až po dokončení našej činnosti. Nakoniec možno zistíte, že pri intenzívnom učení počas dopoludnia toho do hlavy dostanete oveľa viac než po celom dni učenia s očami škúliacimi po displeji telefónu.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok