Je tu čas na medvedí cesnak! Na čo je dobrý a ako ho použiť?

Tomáš
Tomáš Novotný 28. 4. 2021
Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Je tu čas na medvedí cesnak! Na čo je dobrý a ako ho použiť?

Keď príde sezóna medvedieho cesnaku, neradno príliš dlho váhať. Trvá totiž len niekoľko týždňov a ak ju zmeškáte, musíte si počkať až na ďalší rok. Medvedí cesnak je nielen skvelou kulinárskou špecialitou, ale navyše má rad pozitívnych účinkov na náš organizmus. Čím je medvedí cesnak zaujímavý z nutričného hľadiska a akým spôsobom ho môžeme využiť v kuchyni?

Medvedí cesnak rastie aj na Slovensku, na zber si ale dajte pozor

Medvedí cesnak je typicky európska bylina, na Slovensku sa s ňou môžeme stretnúť najčastejšie v lesoch. Ak si chcete medvedí cesnak nazbierať sami, dajte si pozor na jeho podobnosť s konvalinkou voňavou alebo jesienkou – tie sú na rozdiel od medvedieho cesnaku jedovaté.

Pred konzumáciou nezabudnite medvedí cesnak poctivo umyť a očistiť. To platí ako pre ručne zbierané listy, tak aj pre medvedí cesnak kúpený na trhu.

becedazahrady.dama.cz

Medvedí cesnak má k cesnaku prekvapivo blízko

Možno už ste niekedy premýšľali nad tým, prečo sa medvediemu cesnaku hovorí cesnak, keď vlastne vyzerá tak trochu ako čerstvo natrhaná tráva alebo pažítka. Keď ste ale ochutnali niekoľko čerstvých lístkov, pravdepodobne vám to zrazu došlo. Nie azda že by medvedí cesnak chutil presne ako klasický strúčik cesnaku, ale určité spoločné chuťové znaky tu sú.

Spája ich okrem iného sírna zlúčenina ALLIIN, ktorá je hlavnou účinnou zložkou ako v klasickom cesnaku, tak aj v tom medveďom.

Pred použitím nezabudnite medvedí cesnak pokrájať a rozomlieť

Zoznámili sme sa s alliinom, urobíme si to ale ešte zložitejšie. Pre telo je totiž zaujímavejší mladší braček alliinu, ktorý sa volá ALLICIN. Ako získať allicín z alliinu? Medvedí cesnak stačí pred použitím nakrájať, trochu rozomlieť a až potom konzumovať. Pomletím totiž dôjde k enzymatickej premene, na konci ktorej je práve spomínaný allicín.

Rovnaký postup platí aj pre klasický cesnak, keď sa odporúča strúčik cesnaku pred ďalším spracovaním mierne rozpučiť pomocou plochej strany noža.

Allicín má ochranné aj antibakteriálne účinky

Väčšina zdravotných benefitov cesnaku sa sústredí práve na účinky allicinu, pretože sa zdá, že práve táto látka je za ne zodpovedná. Vedecké štúdie naznačujú, že alicín obsiahnutý v medveďom cesnaku má naozaj telu čo ponúknuť:

Viac sme o účinkoch allicínu v súvislosti s cesnakom písali v našom nedávnom článku, ktorý môžete nájsť na tomto odkaze.

Čo ďalšie môže medvedí cesnak ponúknuť?

Medvedí cesnak je celkom dobrým zdrojom vitamínu C (približne polovica odporúčanej dennej dávky na 100 g) a železa (asi 15 % odporúčanej dennej dávky na 100 g). Tu je však na mieste poznamenať, že bežné obohatenie stravy o medvedí cesnak so sebou nenesie stovky gramov zjedeného medvedieho cesnaku, skôr nižšie desiatky.

Obsah skutočne získaných vitamínov a minerálnych látok z medvedieho cesnaku by sme preto mali brať skôr ako malé plus, ktoré by malo doplniť vyváženú a nutrične hodnotnú stravu.

obrázok z pinterest.com

Medvedí cesnak obohatí šaláty a skvele dochutí nátierky

Kreatívna myseľ v tele kulinárskeho talentu iste príde na desiatky možných spôsobov, ako medvedí cesnak prepasírovať do svojho jarného jedálnička. My si také ambície nedávame, ale pre inšpiráciu ponúkame aspoň 5 rôznych spôsobov, ako zakomponovať medvedí cesnak do jedálnička:

  1. Jarný šalát s medvedím cesnakom. Nakrájané listy medvedieho cesnaku môžete jednoducho zakomponovať do svojho ľahkého jarného šalátu, pridať môžete aj listy púpavy alebo nakrájané reďkovky.

  2. Tvarohová nátierka s medvedím cesnakom. Tvarohovú nátierku môžete doplniť o najemno nakrájaný medvedí cesnak, čím docielite skvelú textúru i chuť.

  3. Kurča v marináde z medvedieho cesnaku. Hry s medvedím cesnakom zďaleka nie sú obmedzené len na studenú kuchyňu. Nakrájajte medvedí cesnak najemno, pridajte nakrájanú cibuľu a dochuťte olivovým olejom, soľou a korením. Jednoduchá marináda na mäso je na svete!

  4. Pesto z medvedieho cesnaku. Milovníci pesta sa môžu radovať – vďaka pestu z medvedieho cesnaku si ho môžu užívať napríklad aj niekoľko mesiacov po jeho sezóne. Medvedí cesnak rozmixujte tyčovým mixérom, pridajte soľ, olivový olej a nechajte v chladničke uležať. Pesto môžete využiť do cestovín alebo ako nátierku na rozpečené pečivo.

  5. Smoothie s medvedím cesnakom. Medvedí cesnak sa skvelo hodí aj do čerstvých smoothie, kde dodá kokteilu skvelú farbu a navyše ho nabije svojimi živinami. Vyskúšajte smoothie z jabĺk, banánov a hrsti medvedieho cesnaku a uvidíte, ako rýchlo si ho obľúbite.

Čo si z toho odniesť?

Nepremeškajte sezónu medvedieho cesnaku – čerstvé listy sú dostupné len niekoľko týždňov v roku, a tak sa oplatí príliš neváhať a pridávať medvedí cesnak do všetkého, čo vám napadne. Medvedí cesnak nielenže vaše jedlá vyšperkuje, ale aj dodá telu cenné živiny a látky, ktoré majú na organizmus mnoho pozitívnych účinkov. Napríklad alicín z medvedieho cesnaku pôsobí antibakteriálne a v štúdiách sa testuje aj jeho vplyv na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

Medvedí cesnak môžete použiť prakticky úplne všade. Samozrejmosťou je jeho pridanie do jarných šalátov, experimentovať však môžete s rôznymi variantmi smoothie alebo skvelo chutiaceho pesta. Ak vás medvedí cesnak upútal natoľko, že si ho chcete užiť aj po jeho sezóne, všetko za vás vyrieši mraznička. Mrazené listy vám totiž vydržia pokojne aj niekoľko mesiacov a navyše si zachovajú vysoký podiel vitamínov a ďalších výživovo významných látok.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
Páči sa mi Uložiť článok