Boom s názvom vodíková voda. Je naozaj takým hitom?

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
2
Boom s názvom vodíková voda. Je naozaj takým hitom?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Vodíková alebo tiež hydrogénová voda je bežná voda s pridaným plynným vodíkom.
  • Podľa niektorých zdrojov pridanie plynného vodíka do vody zvyšuje jej protizápalové a antioxidačné vlastnosti.
  • Vodíková voda je teda často propagovaná pre svoju schopnosť zvýšiť energiu, spomaliť proces starnutia a zlepšiť regeneráciu svalov po tréningu.

Vodíková voda je pomerne nový výrobok, ktorý sa skladá z čistej vody a extra molekúl vodíka (poprípade ďalších doplnkov podľa značky). Tento článok sumarizuje vodíkovú vodu, jej údajné účinky na zdravie, rovnako ako výsledný rozstrel, či naozaj stojí za to.

O čo vlastne ide?

Bežná voda sa sýti plynným vodíkom, ktorý sa v nej rozpúšťa. Samotný vodík ako prvok je ale v podobe inej zlúčeniny – vo vode je to H2O, kde je úplne nereaktívny, zatiaľ čo v podobe plynu H2 má určitý redukčný potenciál. Je to vlastne totožný princíp, ako keď sa perlivé vody sýtia oxidom uhličitým. Rozdiel je v tom, že rozpustnosť CO2 je oveľa vyššia, bežne sa v minerálkach vyskytuje cca 4000 mg/liter a pri vodíku, ktorý má menšiu rozpustnosť, je voda nasýtená už pri asi 7 mg/liter. Práve tu ale nastáva ten zvrat. Niektorí totiž tvrdia, že rozpustnosť vody s ďalším vodíkom prináša výhody, ktoré obyčajná voda sama nemôže poskytnúť. Napríklad spomalenie hromadenia laktátu v krvi či zníženie oxidačného stresu. Lenže je to tiež dôvod, prečo je k účinkom odborná verejnosť skeptická – v tejto vode môže byť rozpusteného vodíka skutočne veľmi málo.

Ako sme spomínali vyššie, produkt sa vyrába rozpúšťaním plynného vodíka do čistej vody pred zabalením do plechoviek alebo kapsičkách. Aj kvôli tomu môže byť výrobok drahšieho rázu – HFactor Hydrogen Water Can predáva balenie po 12 plechovkách s objemom 350 ml za takmer 27 eur a navrhuje spotrebiteľom vypiť aspoň jednu plechovku pred každým tréningom.

Okrem toho sa online a v obchodoch so zdravou výživou predávajú aj vodíkové tablety určené na pridanie do čistej alebo sýtenej vody, rovnako ako vodíkové stroje, vďaka ktorým si vodíkovú vodu môžete vytvoriť v pohodlí domova.

3 možné benefity

  • Prospech pre ľudí s metabolickým syndrómom: Metabolický syndróm je stav charakterizovaný vysokou hladinou cukru v krvi, zvýšenými hladinami triglyceridov, vysokým cholesterolom a nadbytkom brušného tuku. Niektoré výskumy ukazujú, že vodíková voda môže byť účinná pri znižovaní markerov oxidačného stresu a zlepšovaní rizikových faktorov súvisiacich s metabolickým syndrómom.
  • Benefity pre športovcov: Mnoho spoločností propaguje vodíkovú vodu ako prirodzený spôsob, ako zvýšiť športový výkon. Je pravda, že vodíková voda môže byť prospešná pre športovcov znížením zápalu a spomalením hromadenia laktátu v krvi, čo je známkou svalovej únavy. Malá dvojtýždňová štúdia na ôsmich mužských cyklistoch preukázala, že muži, ktorí denne konzumovali 2 litre vody obohatenej vodíkom, mali pri šprintových cvičeniach väčší výkon ako tí, ktorí pili bežnú vodu. Toto je však relatívne nová oblasť výskumu a je potrebných viac štúdií.
  • Zníženie vedľajších účinkov rádioterapie: Medzi vedľajšie účinky rádioterapie patrí únava, strata vlasov, kožné problémy, nevoľnosť, bolesti hlavy alebo bolestivosť v ošetrovanej oblasti. Jedna štúdia na 49 ľuďoch s rakovinou pečene ukázala, že pitie vody bohatej na vodík v priebehu šiestich týždňov počas radiačnej terapie môže zlepšiť kvalitu života v čase liečby. Štúdia ukázala, že skóre kvality života bolo vyššie v skupine, ktorá pila vodíkovú vodu, oproti skupine, ktorá konzumovala bežnú vodu. Ale rovnako ako u vyššie spomínaného benefitu, sú potrebné ďalšie štúdie pre dostatočné potvrdenie tejto hypotézy.

Stojí to za to?

Hoci niektoré výskumy zdravotných účinkov vodíkovej vody ukazujú pozitívne výsledky, sú potrebné väčšie a dlhodobejšie štúdie, kým bude možné vyvodiť adekvátne závery. Ako taká je však vodíková voda uznávaná ako bezpečná. Aj tak by ste však mali mať na pamäti, že v súčasnosti neexistuje žiadna priemyselná norma pre množstvo vodíka, ktoré je možné pridať do vody. V dôsledku toho sa koncentrácie môžu značne líšiť a s tým aj potenciálne benefity tohto produktu.

To môže byť v kombinácii s vyššou cenou kameň úrazu, na čo totiž kupovať predraženú vodíkovú vodu bez zodpovedajúcich výsledkov? Pokiaľ si teda nebudete stopercentne istí v odhodlaní dať pomerne vysokú sumu za kvalitnú vodíkovú vodu, môže pre vás byť príjemnejšie a výhodnejšie napúšťať/kupovať klasickú čistú.

Čo si z toho odniesť?

Vodíková voda je kombinácia čistej vody obohatenej plynným vodíkom. Malé štúdie ukazujú, že môže znížiť oxidačný stres u ľudí podstupujúcich radiačné žiarenie, zvýšiť výkon u športovcov a zlepšiť určité krvné markery u ľudí s metabolickým syndrómom. Stále však chýba rozsiahly výskum potvrdzujúci tieto zdravotné benefity, čo môže v kombinácii s vyššou cenou produktu vytvárať otázku, či to naozaj stojí za to, alebo je lepšie piť klasickú vodu a investovať do iných a overenejších spôsobov podpory ľudského zdravia.

Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Pitie vody s citrónom sa stalo doslova fenoménom zdravého životného štýlu, má v ňom ale svoje miesto? Je efektívna vo vzťahu k vášmu zdraviu, alebo dokonca k spaľovaniu tuku? Možno áno. A možno to ani až tak nesúvisí práve s citrónom. Čo všetko teda voda s citrónom dokáže?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
O pitnej kohútikovej vode sa často hovorí, že je plná hormónov a estrogénov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čo je na tom pravdy a ako sme na tom s kvalitou pitnej vody v rámci vodovodných sietí v Českej republike?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko
Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko
Počuli ste už niekedy o metabolickom syndróme? Ide o súbor príznakov, ktoré síce nebolia, ale pre vaše telo predstavujú veľké riziko. Čo presne môže metabolický syndróm spôsobiť a týka sa aj vás?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!