Ako vyzerá jedálniček profi športovcov? Zjedia až 10 000 kcal denne

Komentáre
Ako vyzerá jedálniček profi športovcov? Zjedia až 10 000 kcal denne
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Kvalitná strava je predpokladom dobrej športovej výkonnosti. A od koho sa lepšie inšpirovať než od tých najlepších na svete? Poďme spoločne nahliadnuť do tanierov profesionálnych športovcov a športovkýň. Ako vyzerá ich bežné denné stravovanie a koľko jedla sú schopní za deň zjesť?

Koľko toho športovci zjedia? Závisí predovšetkým od typu športu

Profesionálni športovci zjedia denne niečo medzi 1 200 až 8 000 kcal . Prečo také rozpätie? Energetické nároky sa totiž dramaticky líšia nielen medzi jednotlivými športami, ale aj medzi športovcami v závislosti od ich hmotnosti. Kým zápasníci v najnižších váhových kategóriách či gymnastky nedosiahnu ani na referenčný energetický príjem pre dospelého človeka (2000 kcal), elitní plavci alebo bežci si môžu dopriať až štvornásobok bežných porcií.

Jedol Michael Phelps naozaj 12 000 kcal denne?!

Fenomenálny plavec a držiteľ neuveriteľných 23 zlatých medailí Michael Phelps patrí medzi kalorických rekordmanov. V roku 2008 dokonca médiami kolovala informácia, že denne zje až 12 000 kcal, čo je asi šesťnásobok referenčného denného príjmu.

On sám to následne vo svojej biografii poprel a číselne upravil na miernejších 8 000 až 10 000 kcal. Stále však ide o ťažko predstaviteľné kvantá jedla. Len pre predstavu, keby ste toľko kalórií chceli prejesť v našich najobľúbenejších proteínových tyčinkách, museli by ste ich denne zjesť skoro päťdesiat. Že by hodená rukavica?

obrázok z gettyimages.com/Clive Rose

Atléti kalórie väčšinou nepočítajú, ale snažia sa jesť zdravo

Keď sa novinári pýtali úspešnej ikony českej atletiky Barbory Špotákovej na to, ako sa stravuje, odpovedala veľmi jednoducho: „Prirodzene nejem žiadne ťažšie jedlá, inak ale žiadny skutočne prepracovaný jedálniček nemám. Pred pretekmi toho človek nedokáže veľa zjesť, dávam si len nejaký kúsok pečiva alebo cestoviny.“

Ostatne, ani najväčšia hviezda Tokia, nórsky bežec Karsten Warhol, si s počítaním kalórií žiadnu veľkú hlavu nerobí. Ako ale hovorí, snaží sa jesť zdravo a pravidelne. A jeho bežný jedálniček? „Na raňajky najčastejšie chlieb, vajcia, jogurt, kávu a mlieko, na obed sendvič a na večeru väčšinou mäso alebo rybu so zeleninou spolu s proteínovou tyčinkou, ktorú mám v okolí tréningu,“ povedal Karsten v čase, keď ešte netušil, aký úspech vlastne dosiahne .

Podarilo sa mu totiž posunúť svetový rekord v behu na 400 m prekážoko ťažko uveriteľných 76 stotín sekundy na výsledný čas 45,94. Ako je vidieť, zdravá strava naozaj funguje.

Aj vzpierači a vrhači si uvedomujú dôležitosť športovej výživy

A kalórií sa preto rozhodne neboja. Podľa najrôznejších odhadov zvládnu denne zjesť asi 2 800 až 6 000 kcal, čo si už vyžaduje určitý výkon nielen na tréningu, ale aj v kuchyni. Pre silové športy je typický aj vysoký podiel bielkovín. Taký Ryan Crouser, halový svetový rekordér z roku 2021 vo vrhu guľou, si denne dopraje asi 300 g bielkovín. Dá sa predpokladať, že aj ďalší vrhači to budú mať veľmi podobné.

Siloví športovci nemajú ďaleko ani k doplnkom stravy. Do bežnej výbavy týchto „silákov“ patria proteínové nápoje, voľné aminokyseliny BCAA alebo kreatín. Zďaleka ale nezostávajú iba pri tejto klasickej „trojke“ – napríklad taký Jiří Orság, elitný český vzpierač a účastník tohtoročných hier v Tokiu, vyzdvihuje predovšetkým doplnky stravy s obsahom vitamínov, minerálnych látok a najmä horčíka v najrôznejších formách.

Foto: Český svaz vzpieranie

Gymnastky jedlom väčšinou skôr šetria

Ak teraz máte pocit, že živiť profesionálnych športovcov je vlastne zamestnanie na plný úväzok, potom ste asi ešte neboli pri stole gymnastiek a ďalších športovkýň, kde popri výkone záleží aj na nízkej hmotnosti a estetike. Hoci podľa oficiálnych odporúčaní lekára amerických gymnastiek by pretekárky mali jesť aspoň 2000 kcal denne, realita je často na míle vzdialená od tejto méty.

Napríklad taká gymnastka Dominique Moceanu sa pred rokmi zverila, že bola svojimi trénermi nútená jesť denne len 900 kcal. To je samozrejme veľmi malá porcia kalórií a tak sa dá predpokladať, že sama o sebe ide ešte pod hranicu jej bazálneho metabolického výdaja.

„Je to zložité, keď robíte šport, ktorý je postavený na vzhľade,“ hovorí Nancy Clark, americká odborníčka na výživu, ktorá sa stará o mnohých vrcholových športovcov. „Mnohé gymnastky pretekajú s postavami, ktoré je veľmi ťažké udržať.“ Niet preto divu, že u gymnastiek sa viac ako u iných športovkýň môžeme stretnúť s problémami, ako sú znížená kvalita kostí alebo nepravidelná menštruácia. Hrozí totiž tzv. relatívna energetická nedostatočnosť, ktorú sme detailne rozobrali v našom ďalšom článku Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie.

Čo si z toho odniesť?

Telo je ako auto, funguje na 100 % len keď dostane kvalitné palivo. Profesionálni športovci to samozrejme dobre vedia a využívajú preto kvalitné potraviny vo svoj prospech. Niekedy sú dokonca energetické potreby športovcov také vysoké, že atléti zjedia doslova niekoľkonásobok toho, čo zje inak priemerne aktívny dospelý človek. V takýchto prípadoch majú športovci čo robiť nielen v tréningovej hale, ale aj v kuchyni, pretože zjesť toľko kalórií nie je zďaleka také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Môžeme len dúfať, že trend v estetických disciplínach nebude ďalej tlačiť na drobné postavy s hmotnosťou, ktorá málokedy prekročí 50 kg, ale povedie naopak k svalnatejším postavám, ktoré sú pre športovcov a predovšetkým športovkyne prirodzenejšie. Nielenže sa následne budú cítiť lepšie, ale ušetria sa predovšetkým od možných zdravotných problémov súvisiacich s hroziacou podvýživou.

Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravie aj vysnívanú postavu? Stravovacie základy pre pokročilých
Čo jesť pre zdravé telo, silnú myseľ a vysnívanú postavu? Máme pre vás moderného sprievodcu svetom stravovania.
Ako začať zdravo jesť a cvičiť? Máme 10 jednoduchých rád
Ako začať zdravo jesť a cvičiť? Máme 10 jednoduchých rád
Začať žiť zdravšie je naozaj jednoduché, stačí len chcieť! Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám vaše začiatky uľahčia.
Základy výživy a chudnutia: Vieš si spočítať svoj bazálny metabolický výdaj?
Základy výživy a chudnutia: Vieš si spočítať svoj bazálny metabolický výdaj?
Už si si niekedy počítal/a hodnotu bazálneho metabolizmu? Možno vieš, že výpočtov existuje mnoho. Ako sa medzi jednotlivými rovnicami orientovať a ktorá je tá najlepšia?
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Šport je bezpochyby skvelá vec. Pokiaľ ho ale nebudeme kompenzovať dostatočným množstvom energie prijatej v strave, zarábame si na problém. Čo je RED-S a ako môže poškodiť naše zdravie? Na všetko odpovie nový článok.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia pri behu: ako si podľa nej naplánovať tréning?
Tepová frekvencia o nás pri behu prezradí množstvo dôležitých informácií, môžeme podľa nej tiež sledovať dlhodobý progres. Ako na to a akým spôsobom ju môžeme zmerať?