Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať

Tomáš
Tomáš Novotný 13. 5. 2022 Prvýkrát publikované 29. 8. 2019
Aktualizované 13. 5. 2022
48 Páči sa mi Komentáre
3
Uložiť článok
Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať

Fast foody sú fenomén modernej doby. Fast‑foodová ponuka je všade po svete prakticky rovnaká, a tak sa ani na druhej strane zemegule nemusíte cítiť v neistote z neznámeho prostredia. Dobre vieme, že ponúkané jedlá sú spravidla v kontraste s tým, čo nazývame zdravým stravovaním, ale aj napriek tomu sa fast foody stále tešia značnej obľube. Teplé jedlo za pár minút, to je silný argument, prečo rýchle občerstvenie využiť. Naozaj sú fast foody vždy taká výživová tragédia?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

 • Čím sa vyznačujú bežné pokrmy z fast foodu
 • Aké sú riziká pravidelnej konzumácie fast‑foodových jedál
 • Tipy na jedlo z fast foodu bez výčitiek

Vo fast foodoch nikto neje, napriek tomu sú stále plné. Je možné sa vo fast foode najesť zdravo?

Stará pravda hovorí, že neexistuje nezdravé jedlo, iba nezdravé množstvo. To sa samozrejme odvíja od konkrétneho človeka, životného štýlu a celkového kontextu života. Ojedinelá návšteva fast‑foodovej reštaurácie na vás nezanechá prakticky žiadne následky, nech si dáte čokoľvek.

Na otázku, ako často navštevuje typický zákazník reštaurácie rýchleho občerstvenia, vám odpovie, že úplne výnimočne alebo len na cestách. Ako je potom možné, že fast‑foodové reštaurácie praskajú vo švíkoch?

 • Keď fast food navštívite párkrát do mesiaca, nemusíte sa negatívnych dôsledkov týchto vyprážaných pochúťok príliš obávať.
 • Ak ste ale v reštaurácii s rýchlym občerstvením každý týždeň, môže to už byť problém, fast food sa totiž stal súčasťou vášho životného štýlu.

Čím je fast‑foodová strava typická a prečo je to problém? Ani deti fast food „nevybehajú“...

Veľa cukru, tuku, soli a vyprážaných pokrmov. Asi tak by sa dala charakterizovať ponuka väčšiny fast‑foodových reštaurácií, ktorá nenápadne zaobstaráva obezitológom čoraz viac pacientov. Príliš vysoká energetická hodnota, ktorá je poznávacím znamením bežných fast‑foodových jedál, je ideálnym strojcom pozitívnej kalorickej bilancie vedúcej v dlhodobom dôsledku k priberaniu a obezite.

Deti sa predháňajú v tom, koľko kuracích nugetiek dokážu zjesť, zatiaľ čo ich rodičia s úsmevom dodávajú, že oni môžu, pretože majú rýchle spaľovanie a popoludní to vybehajú. A vybehajú aj nasýtené a trans‑nenasýtené mastné kyseliny, ktoré vedú k zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení?

Vybehajú aj všadeprítomnú soľ, ktorá môže viesť k problémom s vysokým krvným tlakom? Je toto cesta, ako deti viesť ku konzumácii nutrične bohatých potravín obsahujúcich vlákninu, vitamíny či minerály?

Ony po hranolčekoch nemusia nutne priberať, ale na zdraví im to rozhodne nepridá... A to ešte nehovoríme o navyknutí na fast food ako na bežný typ stravovania. Mladí stravníci si potom odnášajú túto normu do svojho dospelého života. 

Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať

Aký veľký problém môže byť fast‑foodové stravovanie?

Samotná nálepka fast foodu nemusí znamenať, že je dané jedlo nezdravé, mnoho fast‑foodových šalátov si môžete objednať úplne bez výčitiek. Reťazce rýchleho občerstvenia registrujú súčasný trend v zdravom stravovaní a idú dopytu naproti.

Taktiež sa snažia byť trendy tým, že sa triafajú do úzkej cieľovej skupiny, raw či vegánske reštaurácie sú typickými príkladmi. Preto si v dnešnej dobe už môžeme vybrať, či zvolíme osvedčenú klasiku či nejakú zdravšiu alternatívu.

Aký veľký rozdiel je medzi obvyklým a zdravším menu v McDonald's?

Vybrali sme dve obľúbené menu z reťazca McDonald's, ktoré sme porovnali po nutričnej stránke.

 1. Menu 1: BigMac + veľké hranolky + veľká Coca Cola + McFlurry so Snickers
 2. Menu 2: Wrap s grilovaným kuracím mäsom + šalát s Caesar zálievkou + veľká Coca‑cola light + jablčná taštička

Wrap s grilovaným kuracím je lepšia voľba ako BigMac. Prečo?

Energia (kJ)Sacharidy (g)Bielkoviny (g)Tuky (g)Vláknina (g)
menu 1664021539629
menu 222975925423

Menu s BigMac obsahuje nadmerné množstvo cukru aj nasýtených mastných kyselín. Ako je na tom Menu s Wrapom?

Pre porovnanie sme pridali referenčné hodnoty pre priemerné dospelé osoby za jeden deň, s ktorými sa bežne stretávame na obaloch potravín na Slovensku, a analyzovali sme obsah týchto rizikových živín:

 1. Celkovú energetickú hodnotu
 2. Množstvo nasýtených mastných kyselín
 3. Množstvo jednoduchých cukrov

Jedno poctivé BigMac menu znamená 80 % denného energetického príjmu

Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať
Porovnanie obsahu energie v porovnávaných menu vs. odporúčaný denný príjem

Menu s wrapom obsahuje približne trikrát menej pre zdravie rizikových mastných kyselín

Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať
Porovnanie obsahu nasýtených mastných kyselín v porovnávaných menu vs. odporúčaný denný príjem

Vysoký príjem nasýtených mastných kyselín je rizikový smerom k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení, v strave by sme ich nemali prijímať viac ako 10 % z celkovo prijatej energie.

Trendom je spotrebu cukru znižovať. BigMac menu znamená príjem necelých 140 % odporúčaného množstva cukru

Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať
Porovnanie obsahu cukru v porovnávaných menu vs. odporúčaný denný príjem

Energiu z BigMac menu budeme spaľovať dlho, ale nezasýti nás na väčšinu dňa

Podľa jedného výživového odporúčania by sme za deň mali prijať maximálne 90 g jednoduchých cukrov, pričom sa často hovorí o znížení tohto limitu. Konzumáciou potravín bohatých na cukry organizmu nedodávame základné živiny, iba prázdnu energiu. V prípade BigMac menu sa podarilo denné odporúčanie pre príjem cukru prekročiť o 39 % v jedinom jedle!

Rozdiely nielen v energetickej hodnote v rámci jedného reťazca môžu byť často dramatické. Množstvo bielkovín sa aj vo Wrap menu vojde do odporúčaného množstva 20 – 40 g bielkovín na porciu (39 g prvé menu a 25 g druhé menu), môžeme ho bez starostí odporučiť aj športovcom budujúcim svalovú hmotu.

BigMac menu obsahuje viac ako 75 % z odporúčaného denného množstva energie, nemusí to ale nutne znamenať, že nás zasýti na pol dňa. Veď energetická hodnota prvého menu zodpovedá dvojhodinovému behu muža vážiaceho 80 kg tempom 10 km/h! Zároveň toto menu obsahuje vysoké množstvo jednoduchých cukrov, ktoré zasýtia veľmi málo, zatiaľ čo je veľmi chudobné na vlákninu (len 8 g), ktorá zvyšuje pocit sýtosti.

Je možné sa najesť vo fast foode bez výčitiek?

Milovník dobrého jedla či nadšený návštevník luxusných podnikov v reštauráciách rýchleho občerstvenia najskôr šťastie nenájde, aj napriek tomu fast foody často ponúkajú uniformné známe prostredia kdekoľvek na svete, rovnakú ponuku a s tým aj možnosť vybrať si zdravší variant fast‑foodového jedla.

Na čo by sme si mali dať pozor v ponuke fast foodov?

 1. Presmažené bomby. Tie sú bohatým zdrojom energie a zdrojom prepáleného tuku, ktorý nášmu srdcovo‑cievnemu systému príliš neprospieva.
 2. Cukrom sladené limonády. Vypiť v jednom veľkom nápoji 50–60 g cukru určite nie je tá najlepšia možnosť, ako uhasiť smäd. Aj preto by sme sa týmto skrytým kalóriám mali radšej vyhýbať.
 3. Majonézové omáčky a zálievky. Ak zálievka obsahuje dvakrát viac energie než samotný pokrm, je niečo zle. Radšej si vychutnajte prirodzenú chuť potravín. 

Ako sa zdravo najesť vo fast-foode? Poradíme, ako si vybrať

Ak sa týmto nástrahám vyhneme, dá sa nájsť aj jedlo s rozumnou nutričnou hodnotou

 • KFC: Twister bez majonézy

Kto by nepoznal chrumkavú klasiku od KFC. Z tučného jedla sa však rýchlo môže stať rozumná alternatíva v prípade, že si ho objednáte bez majonézy. Nehanbite sa, je to vaše zdravie.

 • Bombay Express: Chicken masala

Nemusíte dlho vyberať, aby ste v dennej ponuke našli kuracie kúsky s pikantnou omáčkou podávanú s ryžou. Diétna a chutná voľba pre každého, kto znesie trochu chilli navyše. Fenugreek poznáme z kapsúl suplementov, jedli ste ho však niekedy v bežnom jedle? Ak sa rozhodnete pre túto indickú kuchyňu, majte na pamäti, že porcia je celkom veľká.

 • McDonald's: Wrap s grilovaným kuracím mäsom

McDonald's je symbol nezdravého stravovania, ak si však dáte prácu s výberom, aj tu môžete nájsť zdravé alternatívy. Grilovaným wrapom rozhodne nič nepokazíte, a pokiaľ ho doplníte zeleninovým šalátom v rámci menu, dostanete slušnú porciu vlákniny navyše.

 • Subway: Bageta s kuraťom Teriyaki

Vyskúšajte netradičný variant kuracej bagety s prekvapivo priaznivými hodnotami obsiahnutých makroživín. Bageta s kuraťom Teriyaki je právom jedným z najobľúbenejších artiklov reťazca Subway.

 • Bagetéria Boulevard: Lososová bageta

Lososová bageta od Bageterie Boulevard nielenže spĺňa vysoké kritéria na zdravý obed, ale aj perfektne chutí. V tomto reťazci môžete vyskúšať aj Caesar či Tuniakovú bagetu, ani jednu voľbu nebudú po zjedení prenasledovať výčitky.

Ako sú na tom vybrané jedlá z fast foodov po nutričnej stránke?

Energetická hodnota (kJ)Bielkoviny (g)Sacharidy (g)Tuky (g)
KFC: Twister bez majonézy1256273710
Bombay Express: Chicken masala*2579369617
McDonald's: Wrap s gril. kuracím mäsom1513213017
Subway: Bageta s kuraťom Teriyaki163928625
Bagetéria Boulevard: Lososová bageta1824205215

*Hodnoty výrobcu nie sú uvedené, hodnoty boli odhadnuté na základe porovnania s podobnými pokrmami

Čo si z toho odniesť?

 • Hoci fast foody môžu pomôcť pri stravovaní na cestách či na dovolenke, snažte sa ich vyradiť zo svojho bežného životného štýlu.
 • Vyprážané mäso nahraďte grilovaným, sladké malinovky vodou či diétnymi nápojmi a nebojte sa vyberať jedlá s poctivou porciou zeleniny.
 • Nebojte sa netradičných fast foodov ponúkajúcich zdravšie alternatívy k bežným reštauráciám s rýchlym občerstvením, neviete, koľkokrát môžete naraziť na relatívne zdravé varianty.
 • Ak hľadáte reštauráciu s deťmi, snažte sa vyberať fast foody s normálnym jedlom namiesto bežných reštaurácií s rýchlym občerstvením. Vyhnete sa tak vzniku nezdravých stravovacích návykov, ktoré si deti môžu vytvoriť.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
48 Páči sa mi Uložiť článok