7 najčastejších mýtov o ovocí a zelenine, ktorým možno veríte

22. 8. 2021 Prvýkrát publikované 3. 8. 2020
Aktualizované 22. 8. 2021
5 min. 31 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
7 najčastejších mýtov o ovocí a zelenine, ktorým možno veríte
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

„Jedzte ovocie len doobeda. Ovocie je zdravé, jedzte si ho, koľko chcete. BIO je vždy lepšie.“ O ovocí koluje rad neopodstatnených mýtov. Prečítajte si dnešný článok a nájdite raz a navždy tie správne odpovede.

1. Ovocie je zdravé, takže ho môžem jesť, koľko chcem

Ovocie je jednoznačne zdrojom mnohých zdraviu prospešných látok: vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov. Obvlášť v snahe o chudnutie by ste nemali zamieňať zdravé potraviny za diétne.

Majte na pamäti, že ovocie je zdrojom sacharidov, konkrétne cukru. Hoci nejde o pridaný cukor, stále je to cukor, ktorý vo výsledku príliš nezasýti. Ak si len tak mimochodom na chuť počas dňa dáme 5 kusov ovocia, razom prijmeme aj viac ako 500 kcal, ktoré logicky musíme ubrať inde.

Pokiaľ na desiatu padnú dva banány, do vášho denného príjmu razom pristane 40 g cukru.

  • Medzi sladšie druhy ovocia patria napríklad hrozno, hrušky alebo mango.
  • Menej cukru majú typicky rôzne „berries“ (maliny, jahody, čučoriedky) či melón (ktorý je však radený aj medzi zeleninu).

Rozumným množstvom bude – 2 ks ovocia alebo 150 – 200 g za deň.

2. Ovocie môžem jesť len doobeda, poobede sa po ňom priberá

Obľúbený mýtus výživových šarlatánov a večných dietárov. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vaše telo malo vnútorné hodiny, ktoré rozhodujú o tom, že po tej nektárinke o 15:00 zaručene priberiete.

Ovocie v rozumnom množstve môže byť fajn napríklad ako súčasť popoludňajšej desiatej. Čo by ste povedali na grécky jogurt s čučoriedkami, dve lyžice sypaného müsli a lyžičku orieškového masla. To znie dobre, že? A že z toho priberiete? To určite nehrozí, priberá sa z kalorického nadbytku, a nie po ovocí poobede.

3. Všetok cukor z ovocia sa uloží ako tuk

Ani v tomto prípade sa vaše telo potmehúdsky nesmeje a nešúcha si ruky, kedykoľvek si pochutnávate na ovocí.

Kľúčové pre pochopenie mechanizmu priberania na váhe je fakt, že na to, aby ste pribrali, potrebujete prijímať nadbytok energie. Priberáte vtedy, keď dlhodobo jete viac energie, než ste schopní vydať.

O fruktóze v ovocí sa niekedy hovorí, že sa ľahšie mení na tuk a dochádza k stukovateniu pečene. Pri konzumácii rozumného množstva ovocia je ale táto obava nepodložená. Stukovatenie pečene hrozí až pri nadbytku fruktózy, a to hlavne zo sladených nápojov, nie niekoľkých kusov ovocia za deň.

Aby ste pribrali 1 kg čistého tuku, potrebujete prebytok energie 7700 kcal. Keby ste toto mali zjesť v ovocí, poriadne sa nadriete. Predstavuje to približne 80 stredných jabĺk. Sčítané a podčiarknuté, z tej broskyne, ktorú ste mali ráno v ovsenej kaši, naozaj tuk nepriberiete.

4. Ovocie a zelenina obsahujú len zdraviu prospešné látky

Aby sme ovocie či zeleninu nevynášali len do nebies, okrem radu látok s pozitívnymi účinkami na naše zdravie (vyššie spomínané vitamíny, minerálne látky či karotenoidy) obsahujú tieto potraviny aj niektoré látky, ktoré majú negatívny účinok.

Medzi takéto látky patria napríklad stereoidné glykoalkaloidy (solanín v zemiakoch) alebo zlúčeniny, ktoré na seba viažu minerálne látky (kyselina šťaveľová v špenáte). Obsiahlou problematikou sú aj plesne: napr. mykotoxíny v obilí alebo aflatoxíny v niektorých druhoch orechov.

Negatívne účinky sa ale u zdravého človeka prejavia až pri extrémne vysokom zastúpení takých potravín v jedálničku. Pri bežnej frekvencii konzumácie teda určite prevažujú pozitíva nad negatívami.

5. Aby som bol zdravý, musím jesť veľa ovocia a zeleniny

Byť zdravý nie je len o tom jesť veľa ovocia a zeleniny. Zaujímať by nás malo predovšetkým to, či dlhodobo jeme adekvátne množstvo energie vzhľadom na svoj cieľ alebo či máme dostatok všetkých makro a mikroživín. Je teda nutné mať pestrý jedálniček a zaraďovať aj skupiny potravín, ako sú celozrnné obilniny, mäso, vajcia, mliečne výrobky a pod.

Ja spojenie „byť zdravý“ vnímam ešte komplexnejšie. Načo vám je do detailu vyladený jedálniček, keď sa večne stresujete, zle spíte alebo si cez úzkostné sledovanie kalorických tabuliek neužívate život?

7 najčastejších mýtov o ovocí a zelenine, ktorým možno veríte

6. Celé ovocie, alebo šťavy a smoothies?

Farebné fresh džúsy alebo všemožné smoothies sa tešia veľkej popularite. Vyzerajú tak lákavo a zdravo. Naozaj?

Je dobré si uvedomiť, koľko kusov ovocia na výrobu takého džúsu alebo smoothiečka padne. Také smoothie z UGO Fresh baru vo variante passion fruit, mango, banán, pomaranč, jablko má v 100 ml 76 kcal a celých 15 g cukru. To je slušná nálož kalórií a cukru, ak si doprajete pollitrový pohár. Coca cola s 11 g cukru a 45 kcal/100 ml sa hanbí v kúte.

Myslite tiež na to, že odšťavením a rozmixovaním ovocia vlákninu znehodnotíte tak, že jej obsah bude takmer nulový. Takýto nápoj tiež neobsahuje žiadne bielkoviny. Vo výsledku teda nezasýti a váš žalúdok veľmi skoro po vypití začne vyhrávať hotovú symfóniu.

S nápojmi tohto typu teda nakladajte opatrne. Pohár kvalitného džúsu (ideálne zriedený vodou) ako doplnok pomalých víkendových raňajok je fajn, ale nepreháňajte to s množstvom.

7. Džúsové očisty a detoxy

Pravidelne každú jar na vás začnú číhať reklamy, ktoré sa vás snažia presvedčiť, že zaručene potrebujete riadnu očistu a detox. Ak ste si na raňajky nedali pohár aviváže a ako dezert po obede hnojivo na orchidey, verte, že nič také nepotrebujete. „Detox“ v našom tele prebieha 24/7. Starajú sa oň hlavne pečeň a obličky.

Preto sa k svojmu telu správajte ohľaduplne a ušetrené peniaze radšej investujte do kvalitných potravín, z ktorých si zostavíte vyvážený jedálniček. Obličkám urobíte radosť dostatočným pitným režimom a pečeni zase tým, že alkohol budete konzumovať s mierou alebo vôbec a celkovo budete mať dobrú životosprávu.

Čo si z toho odniesť?

Okolo konzumácie ovocia a zeleniny panuje celý rad nezmyselných a často úplne protichodných mýtov. Dúfame, že po prečítaní dnešného článku máte v hlave o poriadny kus menší zmätok, súvislosti sú vám jasnejšie a uľavilo sa vám.

Pridaj sa k 44 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
31 Páči sa mi Uložiť článok