Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?

Zuzana
Zuzana Gáliková 30. 5. 2022 Prvýkrát publikované 25. 2. 2019
Aktualizované 30. 5. 2022
7 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?

Ovocie do zdravého jedálnička patrí. Džúsy sú z ovocia, smoothies sú z ovocia, sú zdravé a plné vitamínov, môžeme si ich preto dopriať toľko, koľko chceme. Skutočne?

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

 • Ako sa delia nápoje z ovocia a koľko ovocia v nich vlastne je
 • Prečo nie sú smoothies vždy ideálna voľba a čím sa líšia od ovocia
 • Prečo by sme nemali piť šťavy a džúsy vo veľkom
 • Akú úlohu tu zohráva vláknina
 • Ako si rozumne vychutnať šťavu alebo smoothie

Nie je džús ako džús! Výberom 100% džúsu nesiahnete vedľa! Ako sú na tom obľúbené smoothies?

Väčšinou všetky nápoje z ovocia, ktoré si kúpime alebo vytlačíme doma, nazývame džúsom. Nie je však džús ako džús, pretože podľa legislatívy poznáme aj ovocnú šťavu, nektár či ovocný nápoj.

 • Ovocná šťava musí obsahovať 100 % ovocnej zložky. Nemôžu sa do nej dostať žiadne ďalšie prídavné látky.
 • Džúsom sa rozumie nápoj, ktorý vzniká z koncentrátu – zo šťavy je odparená voda a zvyšný koncentrát je potom znovu zriedený vodou. Percento ovocnej zložky môže byť rôzne.
 • Nektár má 25–50 % ovocnej zložky, pričom zvyšok tvorí voda, prípadne sladidlá.
 • Ovocný nápoj je na tom najhoršie, pretože ovocnej zložky obsahuje menej ako 25 %. V zložení môžeme nájsť aj arómy, farbivá, konzervanty a pod.

Aký je rozdiel medzi džúsom a smoothie?

Smoothie, ktoré je síce tiež z ovocia, sa od predchádzajúcich trochu líši. Kým šťavy a ďalšie vzniknú vylisovaním ovocia (získame tekutinu, ale pevná zložka sa nevyužije), smoothie vyrobíme jeho rozmixovaním (prípadne i zeleniny a iných potravín – mlieka, jogurtu, orechov a pod.).

Že je lepšie dať si stopercentnú šťavu ako nektár, je hádam každému jasné. Rovnako sa vie, že smoothie môže byť poriadna vitamínová bomba. Horšie už je, že nie vždy dokážeme odhadnúť množstvo. Čo myslíte, koľko cukru má malý pohár ovocnej šťavy?

Sú džúsy a smoothies tajná prekážka v chudnutí?

Ovocie je zdravé, ale bohato nám stačia tri kusy denne

Ovocie je skvelé. Je zdrojom vitamínov a minerálnych látok, pričom každý druh je výnimočný niečím iným. Z ovocia tiež získavame vlákninu, bez ktorej sa zdravý jedálniček nezaobíde. Ale aj tak je ovocie, tak ako každá potravina, zdrojom energie a aj zdrojom cukru.

Cukor sa vďaka vláknine uvoľňuje postupne a na jeho konzumáciu vo forme ovocia nie je určite nič zlé. Stále je to však cukor a na jeho množstve záleží. Denne nám bohato stačí zjesť 2 – 3 porcie ovocia. Jednu porciu si môžete predstaviť ako jedno jablko, malú misku jahôd či polku väčšieho banánu.

Ako sa dá urobiť energetická bomba z pohára smoothie?

Že by sme to nemali s množstvom preháňať, platí pri smoothies dvojnásobne. Ak ste už niekedy smoothies robili, zamyslite sa, čo všetko sa do toho malého nápoja vojde. Je bežná vec, že si niekto urobí dobrôtku z banánu, jablka, misky jahôd, pridá ešte orechy a vychutnáva si ju s vedomím, že si predsa dopraje malú, ľahkú a zdravú desiatu.

Pre istotu si to spočítame. Povedzme, že banán má 120 g a 120 kcal, 140 g jablka má zhruba 70 kcal, 100 g jahôd má 40 kcal a 20 g mandlí má 120 kcal. Dohromady nám to robí 350 kcal. Zároveň uvedené potraviny obsahujú asi 46 g cukru. Energetická hodnota menšieho obeda v jednom pohári, ktorú vypijeme na pár hltov. Pre niekoho, kto sa napríklad snaží chudnúť, to môže byť celkom veľký škrt cez rozpočet.

Áno, smoothie môže byť výhodná desiata, keď nestíhame jedlo. Situáciu celkom uľahčuje fakt, že ho môžeme vypiť.

Na čo myslieť, než rozmixujeme do smoothie všetko v dome?

 • Do smoothies sa dá skryť naozaj veľa energiecukru. Preto pozor na množstvo.
 • S tekutou formou ide ruka v ruke menšia sýtosť, nežkeby sme potravinu zjedli. Rozmixované jablko nás zasýti menej ako jablko v celku.
 • Dôležité je aj žuvanie. Vtedy sa totiž začína trávenie, tráviaci trakt je tak viac zamestnaný a my máme väčší pocit sýtosti, než keď mu naservírujeme už naštiepenú potravinu.
 • Cukor z tekutej formy sa nám tiež rýchlejšie vstrebe ako cukor z nerozmixovaného ovocia. Výhody vlákniny v ovocí sa nám tak strácajú. Môže sa tiež stať, že po ňom budeme rýchlejšie hladní.

Šťavy a džúsy sú len nápoje. Čo dôležité im chýba?

Smoothies by sme ešte mohli považovať za pokrm. Zvyšok sú však len nápoje. Čím sa od smoothies (a ovocia) líšia? Najmä obsahom vlákniny – džúsy a pod. vlákninu neobsahujú (alebo len jej stopové množstvo). Tej sa odšťavovač zbavil a označil ju za „odpad“. V šťave nám preto ostáva voda, vitamíny, minerálne látkycukor. Vypiť množstvo energie obsiahnutej v jednom hlavnom jedle, je v tomto prípade ešte jednoduchšie ako pri smoothies.

Vypiť počas dňa „obed“ navyše nie je žiadny problém...

Nie je nezvyčajné, že si človek ráno kúpi liter džúsu a do večera je krabica prázdna. Liter džúsu však obsahuje okolo 450 kcal100 g cukru. Len pre predstavu – cukor by mal tvoriť maximálne 10 % nášho energetického príjmu. Pekne to máme znázornené na našom Instagrame.

[Instagram]

Šťava nám dodá energiu, rýchlo sa vstrebe, ale nezasýti nás. Chýba vláknina a akákoľvek potreba nápoj tráviť. To sa nám ale hodí napríklad po dlhom tréningu, keď potrebujeme rýchly prísun energie.

Je pravda, že zo šťavy získame s cukrom i vitamínmi. Medzi samotným cukrom v džúse a v Coca‑Cole však nie je rozdiel. Preto nie je ideálne pokrývať pitný režim litrom džúsu. Stačí približne 200 ml denne. Zvyšok tekutín radšej doplňte vodou. Keď to nebude na dennom poriadku, bude to ešte lepšie – je pre nás prospešnejšie ovocie zjesť, a nie vypiť.

Smoothies a ovocné šťavy môžu byť fajn, keď s nimi vieme zaobchádzať

 • Keď si nestíhate zjesť desiatu, smoothie vie byť praktický pomocník.
 • Viac neznamená lepšie. Keď si mixujete smoothie, použite iba jeden, maximálne dva kúsky ovocia.
 • Pokiaľ chcete plnohodnotnú desiatu s obsahom všetkých živín, pridajte ešte mliečny výrobok či orechy. Ale pozor, je to iba olovrant, preto to netreba s ingredienciami preháňať. Na energetickej hodnote uberiete napríklad vtedy, keď smoothie zriedite vodou, a nie mliekom.
 • Smoothie iba z ovocia ide ruka v ruke nielen s náložou cukru, ale aj so skorým nástupom hladu.
 • Keď chcete, šťavydžúsy pokojne pite, neberte ich však ako základ pitného režimu.
 • Čo sa týka obsahu cukru a energetickej hodnoty, môžeme ich porovnávať so sladenými nápojmi.
 • Dajte si preto jeden pohár denne. Ideálne nariedený vodou.
 • V porovnaní so šťavami a smoothies je však ovocie väčšinou lepšia voľba, preto urobíte najlepšie, keď ho budete uprednostňovať.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
7 Páči sa mi Uložiť článok