5 chýb, ktorými zabíjate zdravú večeru

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 18. 9. 2021 Prvýkrát publikované 17. 11. 2020
Aktualizované 18. 9. 2021
6 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
5 chýb, ktorými zabíjate zdravú večeru
Obrázek z pexels.com

Večeri sú často prisudzované vlastnosti, ktoré hraničia s čiernou mágiou. Často sa jej bojíte, a preto večeriate päť listov šalátu s tromi kolieskami uhorky. Pravdepodobne zo strachu, že ak sa večer najete, váha ráno ukáže o päť kíl navyše. Opačným scenárom môže byť skutočnosť, že sa z mnohých dôvodov prejete do prasknutia. Čo patrí medzi najčastejšie chyby pri zostavovaní posledného jedla dňa? A ako ich napraviť? Poradíme v dnešnom článku.

1. Celý deň hladujete a potom zjete, čo vám príde pod ruku

Cez deň kopa práce, nič nestíhate a máte pocit, že na jedlo jednoducho nemáte čas. To by ste sa predsa priveľmi zdržali. A tak jedlá vynechávate, maximálne si sem tam niečo zobnete. Po príchode z práce to ale príde. Zvyčajná porcia večere vám nestačí a doma je toľko lákadiel: vrecko chipsov (ten ste kúpili pre návštevu), čokoláda (od kolegyne k sviatku) a v mrazničke je ešte vanička tej božskej smotanovej zmrzliny so slaným karamelom! Znie vám to povedome? Čítajte ďalej.

Čo s tým?

"Nemať čas" na to, aby ste v pokoji zasadli k obedu (či inému jedlu dňa), je zaručenou cestou k vyhoreniu a ohromnej únave, verte mi. Kvalitné jedlo je základom, palivom pre váš výkon. Čo nemáte, to nedáte. Ani energiu. Uvedomte si, že ak budete mať dostatok energie, bude sa vám pracovať oveľa lepšie a vaša produktivita vlastne stúpne. Venujte si prosím tých pár minút, v kľude sa najedzte (nie pri počítači) a pokračujte v načatej práci ďalej.

2. Vybavíte to cestou z práce

Prácu máte s dobrým pocitom hotovú a ste na ceste domov. V tej chvíli si uvedomíte, že "sa nenakúpilo" a chladnička zíva prázdnotou. Tak sa zastavíte pri najbližšom fast foodovom okienku, a pretože je XXL kebab s tatárskou zrovna v akcii, vyberiete si ten. Najmä ak máte sedavú prácu a športu moc nedáte, taká "dobrota" vám môže ukrojiť viac ako polovicu z denného príjmu energie pre udržanie hmotnosti. Nehovoriac o kvalite takej "dobroty." Že by dôvod, prečo nemôžete zapnúť polovicu šiat zo svojho šatníka? Aha.

Čo s tým?

Často a rada používam heslo "kto je pripravený, nie je prekvapený." Skúste si preto vopred naplánovať, aký deň vás čaká a čo zhruba budete jesť. Čo so sebou nesie aj plánovanie nákupu potravín. Ak ste naozaj veľmi vyťažení a máte tú možnosť, využite niektorú z donáškových služieb, alebo plánujte väčšie nákupy. Netvrdím vám, že na nákup musíte ísť každý deň. Večera nemusí byť zložitá a náročná na prípravu. S prázdnou chladničkou to ale ťažko zvládnete.

Inšpirujte sa našimi receptami. Skúste napríklad mexické tacos: https://aktin.sk/tacos‑fit‑vecere‑plna‑bilkovin‑hotova‑za‑par‑minut alebo jednoduchú omeletu: https://aktin.sk/vyladte‑svoji‑omeletu‑na- rýchlo‑levne‑a‑komplexny‑jidlo

obrázok z istockphoto.com

3. Máte pocit, že večer jesť "nesmiete" a vaša večera je príliš malá

Máte zafixované, že jesť večer už sa nemá? Možno aj vy večeriate nudný šalát s tuniakom vo vlastnej šťave. A hlavne žiadne sacharidy, prosím! Nervozita vo vás rastie, ak nestihnete dojesť posledné sústo pred 18:00. Potom by sa predsa rovno všetko uložilo do tukov, alebo nie? Zadržte. To je príliš veľa nezmyselných odporúčaní naraz. Nič z toho sa nezakladá na faktoch.

Čo s tým?

Večera je jedlo ako každé iné. Obsahovať by mala bielkoviny, sacharidy aj vhodný tuk v porcii, ktorá je adekvátna vašim potrebám a cieľom. To, že nejakú zo živín obsahovať nemá, je nezmyselný mýtus: https://aktin.sk/bojite‑se‑sacharidove‑vecere‑zbytecne‑poznejte‑fakta‑a‑zbourejte‑nesmyslne‑tabu.

Ani na čase, kedy večeru jete, v skutočnosti príliš nezáleží. Posledné jedlo dňa by ste si mali dať 2‑3 hodiny pred spaním. Skôr ale s ohľadom na kvalitu spánku. S napchaným bruchom sa zaspáva rovnako zle ako s žalúdkom, ktorý vyhráva hotové symfónie. Kedy je ten najvhodnejší čas na posledné jedlo a čo si dať sa dočítate tu: https://aktin.sk/kdy‑jist‑naposledy‑pred‑spanim‑a‑co

4. Jete pri televízii, seriáloch a jedlu sa nevenujete naplno

Po celom dni ste tak unavení, že je pre vás najväčšou odmenou zvaliť sa na gauč, k tomu si pustiť obľúbený seriál a dobre sa najesť. Seriál je tak napínavý, že sa ani nenazdáte a tanier je prázdny. Ak jedlu nevenujete plnú pozornosť, ľahko sa môže stať, že nebudete vnímať pocit sýtosti. A vy tak budete mať potrebu sa niečím "doraziť" alebo si pridať. Čo je tzv. mindful eatin a ako s ním začať? Dozviete sa tu: https://aktin.sk/mindful‑eating‑5‑kroku‑jak‑zacit‑jist‑vedome‑snadneji‑hubnout‑a‑zbavit‑se‑emocniho‑jedeni

Čo s tým?

Možno sa vám to zdá ako otrava, ale večeru (a vlastne aj každé iné jedlo) jedzte v pokoji, pri stole, ktorý je na to určený. Pekne si prestrite a večeru nachystajte tak, aby lahodila aj oku. Seriál vám nikam neutečie. Namiesto toho sa môžete porozprávať s partnerom/partnerkou, aký mal/a deň a čo je nové. Garantujem vám, že pôžitok z takejto večere bude úplne inde, než keď jedlo do seba bezmyšlienkovite hádžete v podivnej pozícii na gauči.

obrázok z istockphoto.com

5. Po večeri potrebujete "bodku"

Nachystali ste si skvelú večeru, ale máte pocit, že tomu niečo chýba? Miska orieškov k televízii, riadok (či dva, tri ...) čokolády? Chute na sladké a potreba "sa dojesť" je často známkou nedostatočného alebo nevyváženého jedálnička cez deň. Navyše nočné jedenie je spojené s horšími hladinami krvných lipidov a vyšším obvodom pásu.

Čo s tým?

Oveľa jednoduchšie je chutiam predchádzať, ako s nimi bojovať vo chvíli, v ktorej naozaj prídu. Umierate túžbou na sladké a neviete prečo? Poradíme vám v našom článku: https://aktin.sk/7‑duvodu‑proc‑mate‑nekoncici‑chut‑na‑sladke

Premietnite si, ako vyzerá váš jedálniček cez deň: jete dostatočne? Jete v takých intervaloch, aby ste nemali nezvládnuteľný hlad? Máte v jedálničku dosť bielkovín a vlákniny? Je váš pitný režim dostatočný? So správnou skladbou jedálnička vám môže pomôcť náš článok: https://aktin.sk/jak‑spravne‑jist‑zaklady‑vyzivy‑nejen‑pro‑fitness‑nadsence‑makamnasobe

Je tiež dôležité si uvedomiť, že sladká alebo akákoľvek iná "bodka" je často jednoduchým zvykom. Jednoducho máte naučené, že "niečo dobré" k televízii patrí, bez toho, aby ste to v skutočnosti naozaj potrebovali. Samozrejme je ale v poriadku si raz za čas užiť dobrý film a k nemu si nejaké to pohostenie nachystať: https://aktin.sk/3‑jednoduche‑silvestrovske‑mnamky‑ktere‑zmizi‑driv‑nez‑stacite‑rict‑novy- rok

Čo si z toho zobrať?

Večera je jedlo ako každé iné a nie je potrebné prikladať jej mimoriadny význam alebo sa kvôli nej dokonca stresovať. Na druhú stranu si dajte pozor, aby ste jedlo cez deň neodkladali a váš večer neskončil hotovými hodmi, ktoré v horšom prípade budú sprevádzané sledovaním televízie. Rovnako ako u všetkého ostatného sa oplatí o nej premýšľať vopred a aspoň trochu ju plánovať – s prázdnou chladničkou sa moc čarovať nedá.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
6 Páči sa mi Uložiť článok