11 tipov, ako sa efektívne učiť v škole aj v práci

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 5. 9. 2023 Prvýkrát publikované 18. 10. 2022
Aktualizované 5. 9. 2023
7 min. 14 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
11 tipov, ako sa efektívne učiť v škole aj v práci
  • So správnou technikou učenia sa možno naučiť viac za menej času.
  • Jedným z účinných spôsobov učenia je pravidelné opakovanie.
  • S lepším zapamätaním pomôže aj učenie rôznymi zmyslami.

Musíme priznať, že učenie nie je vždy také úplne spravodlivé. Niekto môže po dni učenia o danom predmete prednášať, druhý na konci dňa ešte stále bojuje s prvou kapitolou. Nie vždy je to ale o inteligencii, dôležitú úlohu zohráva aj efektivita.

V tomto článku si ukážeme 11 obľúbených a predovšetkým efektívnych stratégií, vďaka ktorým sa vám podarí do hlavy uložiť viac vedomostí za menej času.

1. Ešte počas učenia sa vráťte k naučeným znalostiam

Neustále opakovanie je kľúčom k udržaniu informácií v pamäti. Pokiaľ totiž nadobudnuté vedomosti pravidelne nepoužívate, postupne ich z pamäte strácate, až ich zabudnete úplne. Spočiatku je potrebné opakovať často, po čase už stačí iba občasné opakovanie.

Pokiaľ sú pre vás informácie nové, budete ich musieť opakovať často. Pri učení si tak naplánujte radšej menej kapitol, zato si ich nezabudnite ešte v ten deň niekoľkokrát zopakovať. Veľmi účinné je tiež „samotestovanie — zo získaných znalostí sa sami skúste otestovať bez toho, aby ste nazerali do študijných materiálov.

2. Učte sa na rôznych miestach

Niektoré štúdie ukazujú, že učenie na rôznych miestach vedie k ľahšiemu ukladaniu informácií do pamäti. Pravdepodobne to súvisí s nižším počtom rušivých elementov, ktoré na vás číhajú v domácom prostredí (zdravíme televíziu a chladničku). Pokiaľ sa navyše vydáte do školy, tichej kaviarne alebo knižnice, prítomnosť ďalších ľudí vám pomôže v udržaní pozornosti.

3. Prepisujte, hovorte, zvýrazňujte

…skrátka využite všetky zmysly, ktoré máte k dispozícii.

Pokiaľ si všetky výpisky usporiadate a prepíšete znovu vlastnými slovami, následne zvýrazníte najdôležitejšie body a na záver celú kapitolu odriekate svojmu spolužiakovi či kolegovi, budete prekvapení, ako pevne sa vám znalosti v pamäti zakotvia.

4. Využívajte vytlačené materiály

Niektorým ľuďom vyhovujú tlačené materiály či rukou napísané zápisky oveľa viac naproti elektronickej podobe. Pokiaľ patríte do tejto skupiny ľudí, spoľahnite sa na tradičné učenie a nenechajte sa zlákať virtuálnym zošitom.

Niektorí odborníci si výhodu fyzických výpiskov či vytlačených materiálov vysvetľujú väčšou interakciou, ktorú musíte pri štúdiu vykonať.

5. Pravidelne sa k naučeným vedomostiam vracajte

Pokiaľ dopredu viete, že naučené vedomosti budete potrebovať v horizonte budúcich mesiacov či rokov, pravidelne sa k nim vracajte. Bohato postačia staršie zápisky čas od času prečítať alebo sa prihlásiť na podobný predmet, vďaka ktorému aspoň zostanete s danou problematikou v kontakte.

Obnovovať živé znalosti je ľahké, ale učiť sa znova po 2 rokoch úplne zabudnutú látku už môže byť mierne frustrujúce.

6. Rozpoznajte okamih, kedy už mozog nepracuje efektívne

Len naozaj málokto sa dokáže učiť efektívne počas celého dňa. Vo väčšine prípadov sme schopní držať plnú sústredenosť niekoľko desiatok minút, potom sa už učenie mení skôr v bezmyšlienkovité prechádzanie riadkov.

Keď cítite, že už „to do hlavy nelezie“, nebráňte sa pauze. Choďte sa najesť, prevetrať von, často pomôže aj ľahší bežecký tréning, pri ktorom vyčistíte hlavu. Nakoniec aj udržiavanie zdravého životného štýlu (pohyb, strava, spánok) má preukázateľný vplyv na učenie nových informácií.

Učenie bez páuz sa u väčšiny ľudí po nejakej dobe stane neefektívne. Miera prokrastinácie rastie a pribúda aj zlý pocit z toho, že ste sa po dvoch hodinách naučili len minimum nových znalostí. Obľúbená je tiež technika pomodoro, ktorá svoje meno získala po časovači v tvare paradajky. Metóda spočíva v 25‑minútových intervaloch sústredeného učenia, ktoré sú prerušené krátkymi pauzami (približne 5 minút). Krátke pauzy napomáhajú udržaniu koncentrácie a vstrebávaniu znalostí. Viac si o tejto technike môžete prečítať v článku Pomodoro technika: pomoc s učením i prokrastináciou.

7. Urobte si v učive jasnú štruktúru

Hoci to v priebehu výučby tak nevyzerá, celé učivo na daný polrok, resp. semester, má veľmi starostlivo spracovanú štruktúru. Jednotlivé kapitoly za sebou nie sú poskladané náhodne, ale väčšinou má ich nadväznosť hlbší zmysel.

Učivo pre vás bude oveľa ľahšie zapamätateľné, pokiaľ túto štruktúru objavíte a pochopíte. Jednotlivé kapitoly do seba zapadnú ako tetrisové kocky a možno sa aj navzájom prepoja.

11 tipov, ako sa efektívne učiť v škole aj v práci

8. Prekreslite si učivo do mapy

Pokiaľ máte na učenie dostatok času, môžete sa pokúsiť prepísať danú kapitolu na vysokoformátový papier (A1, A2) a prepojiť jednotlivé témy do myšlienkovej mapy, pokiaľ spolu súvisia, len to tak v zošite nevyzerá.

Obzvlášť pri prírodovedných odboroch rýchlo zistíte, že naprieč rôznymi kapitolami existujú silné súvislosti. Akákoľvek nájdená súvislosť medzi jednotlivými témami rapídne zvyšuje pravdepodobnosť, že si obidve témy zapamätáte, a navyše lepšie pochopíte.

9. Zdieľajte informácie so spolužiakmi a kolegami

Pri predmetoch či témach so širokým záberom sa ľahko stane, že rôzne problematiky vyhovujú rôznym študentom odlišne. Spoločné učenie a zdieľanie znalostí je tak veľmi efektívnym spôsobom, ako sa vysporiadať s mnohými komplexnými problémami, medzi ktorými je len malá súvislosť.

Vzájomné učenie má navyše tú výhodu, že študenti oproti niektorým prednášajúcim lepšie rozumejú tomu, čo je rovesníkom zrejmé a čo naopak jasné nie je. Hoci teda samotné znalosti samozrejme nie sú také hlboké ako u prednášajúcich, samotný výklad môže byť ostatnými študentmi lepšie zrozumiteľný.

10. Čerpajte z viacerých zdrojov

Hovorí sa „hlavou múr neprerazíš“. Takže ak už hodinu dookola čítate jeden odsek a stále mu nerozumiete, nie je najmenší dôvod v tom pokračovať. Skúste zapátrať po inom materiáli, ktorý na daný problém nazerá odlišným spôsobom.

Vyskúšajte napríklad skriptá od iného autora, učebnicu, knižku alebo pokojne navštívte Wikipédiu. Iné zdroje vám pomôžu nahliadnuť na daný problém z rôznych uhlov pohľadu, čo môže pomôcť s hlbším (alebo aspoň s nejakým) pochopením danej témy.

11. Pomôže žuvačka?

Jedným z populárnych odporúčaní na podporu učenia a sústredenia je žuvanie žuvačiek. Naozaj ale táto aktivita podporuje funkciu mozgu? Hneď niekoľko štúdií sa týmto fenoménom zaoberalo, pričom hlavnými testovanými účinkami bola pozornosť, sústredenosť a podpora pamäti. Na základe týchto experimentov sa zdá, že žuvanie žuvačiek naozaj pomáha udržiavať pozornosť, pamäť ale pravdepodobne nepodporuje.

Žuvačky preto môžete využiť pri dlhých d%noch učenia, keď už prichádza do hry únava. Pomôžu vám udržať pozornosť a sústredenosť.

Čo si z toho odniesť?

Vedieť sa učiť nie je také jednoduché. Venovať čas „učeniu“ je totiž jedna vec, ale vedieť ho zužitkovať na to, aby naozaj v pamäti niečo zostalo, je vec druhá. Snažte sa vyskúšať rôzne techniky učenia a pozorujte, čo vám sedí najlepšie. Niekomu vyhovuje prečítanie dokumentov v tichej izbe, niekto si radšej prepisuje materiály v rušnej kaviarni.

Výskumy ukazujú, že použitie viacerých zmyslov (rozprávanie, písanie, počúvanie) pomáha s efektívnejším udržaním informácií v pamäti, ešte účinnejšie je pravidelné opakovanie a pripomínanie učiva. Pokiaľ sa vám podarí ovládnuť aspoň tieto dve techniky, učenie bude hneď jednoduchšie.

Pridaj sa k 42 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
14 Páči sa mi Uložiť článok