Trápi vás nadmerná konzumácia cukru? 9 tipov, ako obmedziť chuť na sladké

2. 2. 2023
Komentáre
Trápi vás nadmerná konzumácia cukru? 9 tipov, ako obmedziť chuť na sladké
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Nadmerná konzumácia pridaného cukru búra snahu o zdravý životný štýl, zhoršuje telesnú kompozíciu a spôsobuje nechcené priberanie na váhe.

  • Priemerný Čech zjedol počas roku 2020 za deň 98 g cukru. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča nepresahovať hranicu 50 g denne.

  • Pokiaľ to preháňate s jedením sladkostí, riskujete závažné ochorenia ako cukrovku alebo srdcové a cievne choroby.

Lenže ako sa zbaviť chute na neodolateľné koláče, čokolády, donuty a sušienky? Existuje mnoho príčin, ktoré vyvolávajú túžbu po sladkostiach. Tieto príčiny sme zoradili do jednotlivých bodov, vďaka ktorým zistíte, čo robíte zle. Získate tak nové poznatky k svojmu jedálničku, životnému štýlu a pokiaľ na spomínaných tipoch zapracujte, môžete sa tešiť na lepšiu postavu, pozitívnejšiu náladu a zvýšenú chuť do života.

1. Doprajte si kvalitný spánok

Kvalita spánku má nezanedbateľný vplyv na chuťové preferencie. Pokiaľ nedbáte na spánkovú hygienu a navyše nespíte dostatočne dlho, budete mať zvýšenú túžbu po vysokokalorickom jedle.

Všeobecne má potom dlhodobá spánková deprivácia vplyv na zmenu metabolických pochodov, čo môže vyústiť až do obezity či cukrovky.

2. Naučte sa zvládať stres

Chronický stres vyvoláva snahu o kompenzáciu negatívnej nálady. Sami určite uznáte, že ak ste dlhodobo vystavení stresu, máte zvýšenú chuť na sladké. Niekde v duši tajne dúfate, že tyčinka Snickers pomôže vyriešiť vaše problémy. Bohužiaľ, nevyrieši ich, naopak skôr prehĺbi. No nie je stres ako stres. Dlhodobý má pochopiteľne negatívny vplyv, no krátkodobý stres naopak prináša benefity.

Rovnica je jednoduchá: dlhodobý stres priamo ovplyvňuje chuť na jedlo, zvyšuje túžbu po sladkom a nezdravom jedle, čo môže mať za následok zhoršenú telesnú kompozíciu a nárast váhy.

obrázok z istockphoto.com

obrázok z istockphoto.com

3. Jedzte viac proteínov

Ak stále neviete, prečo máte nekonečnú chuť na sladkosti, tak jedným z dôvodov môže byť aj nedostatok proteínov vo vašom jedálničku. Bielkoviny totiž dokážu dlhšie zasýtiť, a tak nebudete mať také nutkanie stále niečo pojedať.

Proteíny navyše podporujú uvoľňovanie hormónu so zložitým názvom cholecystokinín (CCK), ktorý znižuje túžbu po cukroch (jednoduchých aj zložených).

  • Koľko bielkovín by ste mali denne konzumovať? Poradíme tu.

4. Zamerajte sa na vyvážený pomer makronutrientov v jedle

Naviažeme na predchádzajúci tip. Snažte sa, aby na vašom tanieri boli obsiahnuté všetky makronutrienty, teda bielkoviny, sacharidy (ideálne komplexné), tuky aj vláknina.

Ak si hneď ráno na raňajky pripravíte vajíčka s avokádom, zeleninou a ražným chlebom, budete poriadne zasýtení a v priebehu dňa vás chuť na sladké a ďalšie nezdravé potraviny neprepadne.

5. Jedzte pravidelne

Dôležitú úlohu hrá nielen zloženie jedálnička, ale aj časové rozostupy medzi jednotlivými jedlami. Nutričná špecialistka Susan Moores odporúča jesť každých 3 – 5 hodín. Dosiahnete tak stabilnejšiu hladinu krvného cukru a zlepší sa aj vaše správanie pri výbere jedál.

Naopak, pokiaľ budú rozostupy dlhšie ako spomínaných 3 – 5 hodín, budete zrejme pociťovať zvýšenú chuť na sladké z dôvodu zahnania hladu. Ide však o individuálnu záležitosť, pretože každému môžu vyhovovať iné intervaly a počet pokrmov počas dňa.

6. Pite dostatok tekutín

Ďalším spúšťačom chute na sladké môže byť aj dehydratácia. Nezabúdajte na staré pravdivé porekadlo „hlad je prezlečený smäd”. Ak ste dehydrovaní, môžete mať skutočne nielen smäd, ale aj hlad. Keď vás teda prepadne snaha o doplnenie energie pomocou sladkosti, skúste vypiť pohár vody.

7. Choďte na prechádzku

Pohodlné leňošenie v podobe vyvalenia sa na gauči a jedenia čokolády môže na prvý pohľad vyzerať lákavo. Svojmu zdraviu však rozhodne neprospejete. Vedci zistili, že svižná chôdza môže už po 15 minútach minimalizovať túžbu po čokoláde a ďalších sladkostiach.

obrázok z istockphoto.com

obrázok z istockphoto.com

8. Uprednostňujte kvalitu pred kvantitou

Nič sa nestane, ak neodoláte a z času na čas si v rozumnom množstve nejakú tú sladkosť doprajete. No buďte opatrní a nepreháňajte to.

Našťastie môžete siahnuť aj po zdravších variantoch bežných sladkostí. Namiesto mliečnej čokolády plnej pridaného cukru a nekvalitných tukov si dajte vysokopercentnú čokoládu. Čokoládové tyčinky „vyladené“ palmovým olejom vymeňte za proteínové tyčinky sladené stéviou alebo erythritolom. Drvivá väčšina konvenčných sladkostí sa dá nahradiť alternatívnymi produktmi, ktoré vo finále chutia lepšie a sú nutrične hodnotnejšie.

  • Zaujíma vás, ako si pripraviť zdravšie verzie zákuskov? Potom sa určite pozrite na naše recepty dezertov

9. Vyskúšajte korenie alebo bylinky

Pri boji proti nadmernej konzumácii sladkostí môžu okrem zmenených návykov pomôcť aj niektoré bylinky a korenie. Ide napríklad o zázvor, škoricu, kurkumu či gymnemu. Tieto rastliny obsahujú účinné látky, ktoré môžu potláčať chuť na cukrovinky.

Posledný tip síce môže mať svoje opodstatnenie v snahe o zbavenie sa chutí na sladké, no na dosiahnutie cieľa je nevyhnutné dodržiavať kvalitný spánkový režim, vyvážený jedálniček a naučiť sa vyrovnať so stresom.

Čo si z toho odniesť?

Pravidelné pojedanie lacných a nekvalitných zákuskov a pitie presladených limonád sú nebezpečným zlozvykom mnohých ľudí. Deje sa to z dôvodu prebytočného stresu, nedostatku spánku, zle zostaveného jedálnička či malého príjmu tekutín.

Naučte sa teda pracovať so stresom, vyšperkujte svoj spánkový režim, starostlivo vyberajte každé jedlo (aj z hľadiska makronutrientov) a uvidíte, že vaše túžby po nezdravých sladkostiach ustúpia.

7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
7 dôvodov, prečo máte nekončiacu chuť na sladké
Premýšľali ste niekedy, prečo máte neustále chute na sladké? Máme pre vás odpovede. Na vine je aj nedostatok spánku a zle zložená strava, čo ďalej?
Cukor: 5 najčastejších otázok a odpovedí + tipy, ako jednoducho znížiť jeho príjem
Cukor: 5 najčastejších otázok a odpovedí + tipy, ako jednoducho znížiť jeho príjem
Sladká chuť je pre nás atraktívna už od nepamäti. Dnešný článok vám prináša odpovede na najčastejšie otázky o cukre a tipy, ako jednoducho znížiť jeho konzumáciu.
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Slaďte chytře! Je skutečně bíly cukr horší než med, agávový sirup nebo cukr třtinový?
Hnědý cukr je zdravější než bílý! Kolikrát jsme se mohli dočíst podobné titulky v médiích, je to ale pravda? Je dobrá volba nahradit cukr ovocnými sirupy? To vše se dozvíte v dnešním článku!
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Koľko bielkovín denne a koľko ich skutočne využijeme?
Koľko bielkovín denne a koľko ich skutočne využijeme?
Čím viac, tým lepšie, alebo maximálne 30 gramov v jednom jedle? Dnes sa konečne dozvieme pravdu!
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
Prečo máte po jedle chute na sladké?
Prečo máte po jedle chute na sladké?
Máte občas po obede pocit, že vám k šťastiu chýba nejaká sladká dobrota? Takáto každodenná odmena však môže s vaším kalorickým príjmom pekne zamávať. Prečo vás naháňa chuť na sladké a ako sa jej zbaviť, sa dozviete v novom článku.
10 jednoduchých rád, ako prekonať nezvládnuteľnú chuť na sladké
10 jednoduchých rád, ako prekonať nezvládnuteľnú chuť na sladké
Časté a nezvládateľné chute na sladké trápia nejedného z nás. Táto „nepríjemnosť“ je častejšia, než by ste si mysleli. Ak trápi aj vás, zistite, ako s nimi účinne bojovať a poraziť ich. Stačí pár jednoduchých rád.
9 tipov pre lepší spánok
9 tipov pre lepší spánok
Kvalita spánku sa za posledné desaťročie značne zhoršila, pritom je odpočinok pre naše zdravie úplne zásadný. V tomto článku sme si pre vás pripravili 9 tipov, vďaka ktorým zrýchlite zaspávanie, skvalitníte svoju spánkovú rutinu, a tým tiež veľmi jednoducho zlepšíte váš fyzický a psychický stav!
Máte radi sladké? 10 tipov, ako maškrtiť zdravo a nepribrať
Máte radi sladké? 10 tipov, ako maškrtiť zdravo a nepribrať
Pravidelne si dopriať niečo dobré, a pritom nepribrať ani gram tuku navyše? To je snom nejedného z nás. My vám dnes ukážeme desať dobrôt, na ktorých si pochutnáte, zaženiete chute na sladké, a navyše si aj udržíte formu.
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Chôdza je jednoduchá a nenáročná aktivita, ktorú zvládne takmer každý. A to by aj mal! Aké konkrétne benefity vám môže priniesť, sa dozviete v novom článku.
Sú zdravšie slané alebo sladké raňajky?
Sú zdravšie slané alebo sladké raňajky?
Máte radšej sladké alebo slané raňajky? A dá sa povedať, ktoré z nich sú nutrične vhodnejšie?
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Ako si lepšie plánovať jedálniček?
Ako si lepšie plánovať jedálniček?
Baví vás jedlo a varenie? Výborne. Aj tak ale v kuchyni nemusíte tráviť niekoľko hodín denne. Tento článok vám ukáže, ako si jedálniček naplánovať rýchlo a jednoducho.
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.